ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη

    Πώς μπορώ να δουλέψω μονη μου τη φωνή μου?

    marianni1991
    31.05.2008, 17:22

    Είμαι 17 χρονών και η παρέα μου αποτελείται απο αρκετούς μουσικους-γνώστες σε θέματα φωνητικής.

    Αγαπάω πολυ το τραγούδι και γιαυτό τραγουδω συνέχει(ακόμα και στην τάξη{#emotions_dlg.wacko}).Ολοι μου λένε οτι έχω πολύ καλή φωνή αλλα..θέλει δουλειά.

    Λόγω σχολικών υποχρεώσεων δεν έχω χρονο να πάω σε κάποιο ωδείο άλλα θέλω πολυ να καταφέρω να έχω μια 'σωστή" φωνή.

    Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα καταφέρω μόνη μου?Αν ναι ας μου προτείνει κάποιος τρόπους για να το πετύχω!{#emotions_dlg.smartass}


    BAGRATION
    01.06.2008, 16:09

    Αν μπορούσες να μας έλεγες τι είδος τραγουδάς η θα ήθελες  να τραγουδήσεις? Σε ορισμένα είδη τραγουδιού μπορείς  να βοηθηθείς μόνη σου σε άλλα όχι και χρειάζεται απαραίτητα κάποιον δάσκαλο....

     


    driverbulba
    02.06.2008, 12:49

    Πρεπει να πεις τι ειδος τραγουδας....


    Vocalist
    02.06.2008, 23:15

    Δεν μπορεις να την δουλεψεις μονος σου. Η φωνη δεν ειναι κιθαρα ή ενα οποιοδηποτε χειροπιαστο και ορατο οργανο. Η λειτουργια της στηριζεται σε μηχανισμους και διεργασιες που δεν ειναι ορατοι οταν συμβαινουν οποτε εμπιστευεσαι τις αισθησεις σου. Ειναι απαραιτητο ομως να μαθεις αυτες τις λειτουργιες, μεσω μαθηματων, γιατι μονος σου υπαρχει κινδυνος να υιοθετησεις "κακες " συνηθειες, π.χ. πιεση στους μυες του λαιμου, και να την καταστρεψεις.


    BAGRATION
    03.06.2008, 00:27

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 09-06-2008 15:38 ]


    geo321
    03.06.2008, 01:09

    Μπορεις να κανεις διαφορα αρπεζ η διαστηματα και να τα τραγουδας η σολφεζ,ξεκινωντας απο χαμηλες προς ψηλες νοτες.Παντως πρεπει και καποια στιγμη να κανεις μαθηματα με δασκαλο,γιατι μπορει με τα χρονια να εχεις προβληματα στη φωνη σου.

    Διαφωνω vocalist με αυτο που λες για την κιθαρα η για καποιο αλλο οργανο,διοτι και στην κιθαρα

    αν παιξεις ωρες πολλες και καθε μερα και δεν εχεις τεχνικη μπορουν τα χερια σου να παθουν διαφορα προβληματα οπως και σε καθε οργανο αλλωστε.Ολα θελουν τεχνικη.

    Για παραδειγμα αν πεζεις ενα χασαπικο στην κιθαρα και εχεις ενα μι μινορε και πρεπει να χτυπας την 6 και 5 χορδη το τεταρτο δαχτυλο στην τεταρτη χορδη δεν χρειαζεται να το πατας γιατι πολυ απλα δεν το χτυπας.αυτο ειναι μια τεχνικη,το λεω αυτο σαν παραδειγμα γιατι πολυ κιθαριστες ακομα και αν δεν το χτυπανε το πατανε γιατι ετσι εχουν μαθει.Ειναι μια ασκοπη κινηση που αν την κανεις σε ενα τραγουδι δεν πειραζει,αν ομως πεζεις καθε βραδυ και κανεις μια κινηση τετοια σε καθε τραγουδι που πεζεις τοτε η τεχνικη σου ειναι λαθος 1ον γιατι δειχνει πως δεν εχεις μαθει σωστα κιθαρα αρα δεν εχεις τεχνικη και 2ον μετα απο χρονια τα χερια σου θα εχουν προβληματα.

     


    kifa
    04.06.2008, 13:19

    Προς θεού , μη κανεις τίποτα μονη σου !!!

    Περιμενε λιγο να τελειώσεις το σχολειο ή προσπαθησε να δειξεις στους γύρω σου οτι αγαπας πολυ αυτο που κανεις ώστε να παρακολουθήσεις καποια μαθηματα απο δασκαλο φωνητικής , έστω και κατ ιδιαν !!

    {#emotions_dlg.beer}


    jacamar
    04.06.2008, 21:39

    χμμμ αν παίζεις κάποιο μουσικό όργανο πχ το πιάνο θα βοηθουσε πολυ...αρχικα θα έπρεπε να προσπαθησεις να πατάς σωστα στις νότες που θα παίζεις....

    γενικότερα όμως επειδή η φωνη είναι ένα γενικότερο εργαλείο για τον άνθρωπο δεν είναι και τόσο σωστό να μην ακολοθήσεις τις συμβουλές ενος καταρτησμενου ανθρώπου....

    υπάρχουν και βιβλία με μαθήματα φωνητικης ανευ διδασκάλου....αλλα πραγματικά το καλύτερο ειναι να περιμένεις να βρείς χρόνο για μαθήματα....{#emotions_dlg.lol}


    BAGRATION
    05.06.2008, 02:04

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 09-06-2008 15:37 ]


    PHILIPPOSSM
    05.06.2008, 18:00

    Eνα μικρό πραγματάκι που μπορείς να κάνεις και δεν θα κάνεις κακό στη φωνή σου είναι το εξής...

    Ξάπλωσε στο πάτωμα με λυγισμένα τα πόδια σου. Βάλε 2-3 βιβλία στο στομάχι σου ΟΧΙ μεγάλα και τραγούδα ή μίλα σιγά και σταθερά για λίγη ώρα.

    Θα κάνει καλό στο διαφραγμα σου για αρχή.

    Μην Προσπαθήσεις να κάνεις κακό στην φωνή σου είναι κρίμα.

     


    panosbousalis
    06.06.2008, 22:04

    Όπως σε όλα τα πράγματα έτσι και στο τραγούδι υπάρχουν δύο όψεις στο ίδιο νόμισμα.

    Το τραγούδι χρειάζεται και ελευθερία. Η καλή τεχνική σίγουρα βοηθάει αλλά υπάρχουν και πολλοί τραγουδιστές που μάθαν να τραγουδιύν χωρίς δασκάλους. Απλά βγάλαν νότες από την ψυχή τους.

     


    panosbousalis
    06.06.2008, 22:13

    Και για να συμπληρώσω, κάτι που σίγουρα βοηθάει είναι να ακούς τις μεγάλες φωνές και να προσπαθείς να αντιληφθείς τις διάφορες τεχνικές που χρησιμοποιούν. Μέχρι να αποκτήσει κάποιος τη δική του ταυτότητα στο τραγούδι βοηθάει να πατήσει πάνω στο δρόμο που άνοιξαν οι προγενέστεροι.


    VOICETEACHER
    15.06.2008, 09:49

    Av ητανε να μπορουμε μονοι μαs να δουλευουμε την φωνη μαs, τοτε οι δασκαλοι -εs φωνητικηs,τι ρολο εχουνε?{#emotions_dlg.rockon}


    thaliey
    15.06.2008, 12:31

    Παράθεση:

    Το μέλος kifa στις 04-06-2008 στις 13:19 έγραψε...

    Προς θεού , μη κανεις τίποτα μονη σου !!!

    Περιμενε λιγο να τελειώσεις το σχολειο ή προσπαθησε να δειξεις στους γύρω σου οτι αγαπας πολυ αυτο που κανεις ώστε να παρακολουθήσεις καποια μαθηματα απο δασκαλο φωνητικής , έστω και κατ ιδιαν !!

    {#emotions_dlg.beer}



    συμφωνω με το κιφουδι οτε μονη σου μπορει κατι να κανεισ λαθος και να υπαρξουν συνεπειες....


    panosbousalis
    16.06.2008, 00:46

    Σέβομαι τον ρόλο των δασκάλων φωνητικής ειδικά στο κλασσικό τραγούδι. Για το έντεχνο, λαϊκό τραγούδι δεν θεωρώ μονόδρομο τα μαθήματα. Ξέρω καταπληκτικούς τραγουδιστές που έμαθαν μόνοι τους να τραγουδούν, ακούγοντας πολύ μουσική και τους μεγάλους τραγουδιστές. Και αυτός ο αυθορμητισμός δίνει μια γεύση ελευθερίας στο τραγούδι. Το τραγούδι εκφράζει τη ζωή και ακόμα και το φαινομενικά λάθος έχει θέση. Όταν είχα ρωτήσει έναν πολύ σπουδαίο συνθέτη (δεν υπάρχει λόγος να αναφέρω το όνομά του) για δάσκαλο φωνητικής με συμβούλεψε να μην κάνω μαθήματα. Να ακούς μου είπε, Ξυλούρη, Παγιουμτζή, Ντύλαν, τα πουλιά, ..τα πάντα. Από την άλλη ξέρω ανθρώπους που βοηθήθηκαν πολύ από τα μαθήματα. Αυτό που θέλω να πω είναι πως τα πράγματα διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο και ο καθένας λειτουργεί διαφορετικά


    ogyon21
    05.07.2008, 17:09

    για κανενα λογο μονη σου.. Μπορει να τραγουδας πανεμορφα, μπορει ολα για τους συμαθητες να ειναι υπεροχα, αλλα με τον πολυποδα τι κανεις?? (2500 χηνες η αφαιρεση και ποτε δεν ειναι κομπλε..) Το λεω εκ πειρας.. Εκτος και θες να τραγουδας μονο Janis Joplin, η την Big Time Sarah.. Επισης το ποσα θα σου δειξει ενα σωστο μαθημα φωνητικης οσον αφορα αλλα πραγματακια στον τροπο που τραγουδας δε συζητιεται!!! Τελος , ειναι καλο να σου δειξει και καποιος πως να μην τραγουδας απο το λαιμο (κατι που κατα 90% ειναι στανταρ στους αυτοδιδακτους εκτος και λιωνουν στη μελετη!)


    montechristos-ole
    16.10.2008, 21:37

    Εγω παντως πιστευω πως το να σου μαθουν πως να χρησιμοποιεις τη φωνη σου ειναι κατι που πρεπει να κανεις αν εχεις βλεψεις για επαγγελματικη εκμεταλευση του ταλεντου σου.Μουσικος δεν ειναι αυτος που εχει 15 πτυχια κρεμασμενα στον τοιχο,αλλα αυτος που γινετε ενα με αυτην,την νιωθει και σε κανει να ανατριχιαζεις και να δακρυζεις με το παθος του...Το να εχεις επικυρωμενη γνωση πανω στην μουσικη ειναι ικανη αλλα οχι αναγκαια συνθηκη για να πετυχεις...Wink


    StavmanR
    17.10.2008, 09:57

    Παράθεση:

    Το μέλος panosbousalis στις 06-06-2008 στις 22:04 έγραψε...

    Όπως σε όλα τα πράγματα έτσι και στο τραγούδι υπάρχουν δύο όψεις στο ίδιο νόμισμα.

    Το τραγούδι χρειάζεται και ελευθερία. Η καλή τεχνική σίγουρα βοηθάει αλλά υπάρχουν και πολλοί τραγουδιστές που μάθαν να τραγουδιύν χωρίς δασκάλους. Απλά βγάλαν νότες από την ψυχή τους.

     



    {#emotions_dlg.yes}

     


    sakisarabatzis
    17.10.2008, 23:28

    Ειναι λαβυρινθος η γνώση της φωνητικης μουσικης,χρειάζεται επιβεβλημένα η παρουσία και καθοδήγηση δασκάλου.


    VOICETEACHER
    04.12.2008, 12:05

    Ολοι μα ολοι ομωs οι επαγγελματιεs ,τραγουδιστεs,κανουνε μαθηματα φωνητικηs,(Αλεξιου,Μαρινελλα,Αρβανιτακη,Nταλαραs ,Sελιν Ντιον,Mπιγιονσε,κλπ)και σε μια συνεντευξη τηs Μεγαληs Ελληνιδαs τραγουδιστριαs,Βικυs Μοσχολιου,στον Χατζηνικολαου,ειπε ,οτι ειχε προβλημα(κομβια στιs φωνητικεs χορδεs,απο κακη χρηση τηs φωνηs)και μετα πηγε σε δασκαλο και εκανε μαθηματα ,για να μην ξαναπαθει τιποτα....τα συμπερασματα,δικα σαs.{#emotions_dlg.rockon}