ελληνική μουσική
    523 online   ·  210.846 μέλη

    Πώς μπορώ να δουλέψω μονη μου τη φωνή μου?

    earinos
    13.01.2009, 15:44

    Έυα μου μήπως θέλεις κάποιον επώνυμο τραγουδιστή στο σχολείο σου? ή οτι μπορείς να μετατρέψεις  έναν απλό τραγουδιστή σε ΝΤΑΛΑΡΑ .?

    Εγω το ακούω ως διαφήμηση !!!!!

    Και φυσικά πρέπει να εξασκούμαστε συνέχεια και ας είμαστε και Παβαρότι. Το μουσικό όργανο που λέγεται φωνητική χορδή θέλει πάντα να την προσέχουμε και να την αγαπάμε .Αν την κακομεταχειριζόμαστε θα μας χαλάζει και μάστορα θα είναι δύσκολο να βρούμε!!!!!!!!!!!! 

     


    mariam
    13.01.2009, 18:43

    Γεια,

      Οπως βλεπεις οι αποψεις ποικιλουν....μερικοι σου λενε να μελετας μονη σου, μερικοι οχι...προσωπικα θα σου πω οτι οπως εκανα κι εγω, αρχικα μπορεις να μελετας στο πιανο διαστηματα, αρπεζ κτλ και λεω πιανο καθως ειναι οργανο σε ντο και συνηθως οσοι κανουν μαθηματα φωνητικης σε πιανο μελετουν. Αν θες να γινεις ερμηνευτρια κλασσικου τραγουδιου, τοτε αυτο δεν μπορεις να το κανεις μονη σου, καθως ο τροπος που τοποθετεις τη φωνη σου οταν τραγουδας πχ εντεχνο ή κλασσικο οπως οπερα διαφερει, οποτε πρεπει να πας σε καθηγητη. Το θεμα ειναι επισης να ακους τραγουδιστες τους οποιους αγαπας και σου αρεσει η τεχνικη τους και μεσα απο την ακροαση επισης βελτιωνεσαι και οχι μονο μεσα απο την εξασκηση.

    Αυτα, κανε οτι θεωρεις καλυτερο για σενα.

    μαριαμ


    VOICETEACHER
    14.01.2009, 16:54

    Φιλε,καταρχαs ,εδω μεσα οπωs θα γνωριζειs ,υπαρχουνε αγγελιεs ,που διαφημιζουνε,αυτουs που θελουν να διαφημισουνε τη δουλεια τουs,μεταξυ των αλλων κι εγω.Αλλα στη αρκετα μεγαλη μου πειρα ,εχω δει κι  Εχω ακουσει,φωνεs με ζημια,απο κακη χρηση,και χωριs να εχουνε ιδεα τι θα πει ΦΩΝΗΤΙΚΗ.Και γω αλλωστε ,ειμαι ενα καλο μαλλον παραδειγμα,του οτι σε αυτην την ηλικια ,εχω την φωνη μου σε αψογη κατασταση,κι ακομη ,τραγουδαω με γκρουπακια!(η φωνη αν δεν την καλομεταχειριστουμε,χανεται,μετα τα 47-50).{#emotions_dlg.rockon}


    johnfrusciante
    15.01.2009, 17:54

    κ γω κ γω συμφωνω παιδια..ετσι ειναι οπως τα λετε..λοιπον παιδια...τωρα που τα λεμε...πολυ καλο στην φωνη κανουν τα λουκουμια καρβαλης..εχει αποδειχθει περιτρανα με εργασιες σε πανεπιστημια της αμερικης πως γλυκαινουν την φωνη..κ εντελως τυχαια ο πατερας μου ειναι αυτος που τα φτιαχνει..λοιπον το τηλεφωνο του εργοστασιου ειναι 210-4566654....μην πατε κ τα παρετε απο εξω..ΜΟΝΟ απο μας..μη σας φεσωσουν αδικα..ΛΟΥΚΟΥΜΙΑ Ο ΚΥΡ-ΤΑΚΗΣ...ο μαεστρος της φωνητικης κ αφηστε τους αλλους στην παραλια να λιαζονται..{#emotions_dlg.beer}


    XrysaOikonomaki
    16.01.2009, 11:36

    Δεν είναι απαραίτητο ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν τη φωνή τους τοποθετημένη λάθος. Μου έχει τύχει μαθήτρια η οποία δούλευε και σε μαγαζί και τραγουδούσε άψογα. Είχαμε δουλειά να κάνουμε, αλλά δεν είχε κίνδυνο να χτυπήσει τη φωνή της ούτως ή άλλως.

    Εγώ θα δώσω σημασία σε αυτό που σου λένε οι συμμαθητές σου. υποψιάζομαι από τα λεγόμενά τους, "έχεις καλή φωνή αλλά ..."  ότι μάλλον φαλτσάρεις. Αν φαλτσάρεις και δεν το ακούς, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα μόνη σου. Αν φαλτσάρεις και το ακούς, κοίτα να επιλέγεις κομμάτια χαλαρά στην έκταση της φωνής σου και να τραγουδάς ήρεμα προσπαθώντας να διορθώσεις όχι τη φωνή σου, αλλά την ακοή σου. Πώς δηλαδή να είσαι πιο σωστή τονικά. Ένας καλός τρόπος αυτοδιόρθωσης είναι να γράψεις τον εαυτό σου σε ένα κασετοφωνάκι και να τον ακούσεις. Θα εκπλαγείς με το πόσο διαφορετικό είναι το αποτέλεσμα που βγάζεις σε σχέση με αυτό που νομίζεις ότι βγάζεις την ώρα που τραγουδάς. Αυτό το ελάττωμα είναι κοινό στους περισσότερους αρχάριους. Όχι μόνο στη φωνή, αλλά και σε όλα τα μουσικά όργανα. Όταν εκτελούμε "ακούμε" αυτό που θα θέλαμε και όχι αυτό που πραγματικά αποδίδουμε. Θέλει δουλειά για να ακούσεις πραγματικά τον εαυτό σου και η δουλειά αυτή είναι: ηχογραφώ τον εαυτό μου και ακούω τι πραγματικά αποδίδω. Διορθώνω αντικειμενοκά τον εαυτό μου σαν τρίτο πρόσωπο.