ελληνική μουσική
    773 online   ·  210.850 μέλη

    Πρόγραμμα αφαίρεσης φωνητικών

    BAGRATION
    03.06.2008, 19:08

    Ξερετε κανένα πρόγραμμα που να αφαιρεί τα φωνητικά από τα κομμάτια? Παλιά  χρησιμοποιούσα ένα της πλάκας που είχε μαζί του το nero...... αλλά αμα χαμήλωνες τα φωνητικά πολύ χαλούσε ο ήχος.....Ξερετε κανένα της προκοπής?

     


    santourman
    03.06.2008, 19:20

    Δύσκολο φαίνεται. Ηδη έχει ξανασυζητηθεί εδώ και δε βρέθηκε κάτι.


    geo321
    03.06.2008, 19:23

    Μαλλον δεν διαβασες ολα τα post santouraman


    geo321
    03.06.2008, 19:54

    Να τα demo του προγραμματος που λεω.

     

    http://rapidshare.com/files/119822400/piano_voc_only.rar

    http://rapidshare.com/files/119822419/bass_piano.rar

    http://rapidshare.com/files/119822434/no_bass.rar

    http://rapidshare.com/files/119822447/no_perc.rar

    http://rapidshare.com/files/119822460/no_piano.rar

    http://rapidshare.com/files/119822476/no_voc.rar

    http://rapidshare.com/files/119822492/only_piano.rar

    http://rapidshare.com/files/119822503/only_voc.rar

    http://rapidshare.com/files/119822524/original.rar

     


    noizreduction
    04.06.2008, 03:36

    Κατεβασα απο περιεργεια τα δειγματα geo...

    Μα τι 'ευκολη" δουλεια που εχει να κανει το προγραμμα αυτο?

    Συγνωμη, αλλα οποιος "λανσαρει" το προγραμμα με αυτη τη διαφημιση, μαλλον ή χαζος ειναι ή κανει "μαυρη" διαφημιση.

    Και εξηγω αμεσως!

     

    Τα περισσοτερα προγραμματα "παιζουν" με συχνοτητες. Στην ουσια ειναι το μονο που μπορουν να κανουν, απο τη στιγμη που το μονο που τους δινουμε ειναι το "μιξαρισμενο" κομματι.

    Ετσι ( χονδρικα μιλωντας ), υπολογιζουν πως η φωνη ειναι συνηθως περασμενη μονοφωνικα ( αρα αφαιρειται ευκολα απο τις 2 φασεις του σηματος ), το μπασο ειναι απο τα 10.000Hz και κατω, κλπ..Αρα, εφαρμοζοντας ενα "EQ" ακραιο ανα καναλι ( δεξι-αριστερο ) "εξαφανιζουν" τα οργανα που δεν θελουμε.

     

    Και ερχομαι στο δειγμα!

    Εαν το ακουσει καποιος καταλαβαινει εμφανεστατα πως:

    1) Η φωνη βρισκεται στο κεντρο

    2) Το μπασο ειναι στην ακρη αριστερα του σηματος

    3) Το πιανο ειναι στην ακρη δεξια

    4) Τα percussion ειναι μονο μια ξυστρα, που επειδη βρισκεται στο αριστερο καναλι ( οπως και το μπασο ) και καταλαμβανει πολυ πριμες συχνοτητες, ξεχωριζει ευκολα

    5) Βεβαια, καποιος ξεχασε να πει πως υπαρχει και μια κιθαρα μεσα στο track. Ακουγεται πολυ "ανοιχτα" στο stereo τοπιο, οποτε δεν την βλεπω πουθενα..."ξεχωριστη" στα δειγματα!

     

    Συγνωμη, αλλα με τετοιο ευκολο δειγμα, ακομα και ενα προγραμμα φτιαγμενο απο ερασιτεχνη, θα μπορουσε να κανει δουλεια.

    Οταν εχεις μια ολοκληρη μιξη, με 4 κιθαρες, μπασο, ολοκληρο drum kit, πιανο, synths, κλπ...δεν νομιζω πως θα αποδωσει τοσο ευκολα.

     

    Τα πραγματα ειναι απλα.

    Εαν καποιος δεν εχει το αμιξαριστο κομματι καναλι προς καναλι, δεν υπαρχει τροπος να αφαιρεσει οργανα, φωνες και οτιδηποτε αλλο θελει χωρις να αλλοιωσει το σημα.

    So simple ;)


    geo321
    04.06.2008, 13:31

    Φιλε noiz νομιζω πως δεν το ξερεις το προγραμμα οποτε λες λαθος  πραγματα.

    δεν χρησιμοποει καθολου το eq.οποτε δεν εγινε ετσι οπως το λες.

    οσο για την φωνη που λες,εσυ ξερεις πολλα τραγουδια που η φωνη να ειναι

    γραμενη πανω απο ενα καναλι η να μην ειναι στην μιξη στο κεντρο?

    εγω δεν ξερω παντως.

    Επισης τα μπασα υπαρχει περιπτωση να ηταν ποτε συχνοτικα πανω απο

    τα 10000 hz?

    και αν ειναι τοσο ευκολα ολα οπως τα λες γιατι τα κατεβασες?

    γιατι για να τα κατεβασεις παει να πει πως σε ενδιαφερει.

    ομως με αυτα που λες απο την αλλη ισχυριζεσαι πως μπορεις να το

    κανεις και μονος σου.

    Και το προγραμμα δεν το εχει φτιαξει ερασιτεχνης αντιθετως,ειναι πολυ σοβαρη εταιρεια.

    και το προγραμμα κανει 2500 ευρω.


    IHURGOS
    04.06.2008, 15:13

    Αν και μονο αν η φωνη ειναι στο ακριβες κεντρο, μονη μπορει να αφερε8ει με το παλιο κολπο της φασης

    και θα πρεπει το βαθος τησ να ειναι μονο επισης

    αρα δεν υπαρχει περιπτοση να κανεις κατι τετιο χορις εκπτωση στην ποιοτιτα.

    Αν εκσακολουθεις να θελεις να το κανεις

    το audition της adobe εχει τους καλητερους αλγορυθμους για τετια παιχνιδια.

    Μια προταση για διμιουργικη απασχολιση ειναι να βρεις midi αρχεια των κοματιων που θες,

    και να φτιαξεις κατι χορις πολους περιορισμους και εκπτοσεις σε ποιοτιτα,

    και λιγοτερες νορμες για δικαιοματα των μουσικων που πηραν μερος στην παραγογη

    που θες να "εκτελεσεις"


    geo321
    04.06.2008, 15:40

    Δεν μιλαω για παιχνιδια μιλαω για ενα προγραμμα που παιρνεις ενα audio και το σπας σε καναλια

    και αυτο που λες ihurgos επειδη το ξερω δεν ειναι καλυτερο απο αυτο που λεω.

    αν το ξερατε θα καταλαβαινατε τι κανει και πως το κανει.


    noizreduction
    04.06.2008, 19:19

    Επειδη μαλλον υπαρχει καποιο προβλημα συνεννοησης:

    1) Μου εκανε εντυπωση η επιμονη πως το προγραμμα που αναφερεις "κοβει" τελεια το καθε οργανο. Γι'αυτο και κατεβασα τα δειγματα.

    2) Ειναι προφανες πως το δειγμα του κομματιου ειναι "στα μετρα" του δειγματισμου που θελει να κανει η εταιρια. Παρολαυτα, θα με ενδιαφερε περισσοτερο ενα επισημο link προς το site της εταιριας ( που αποκλειεται να μην εχει, αφου οπως λες κοστιζει τοσο πολυ το προγραμμα της ) παρα διασπαρτα αρχεια rapidshare.

    3) Ακομα και σε αυτη τη συζητηση σε ρωτανε "ποιο ειναι αυτο το προγραμμα" , αλλα απαντηση δεν ελαβαν. Περα απο την τιμη, πρεπει να γινεται γνωστο και το ονομα της εταιριας καθως και του προϊοντος.

    4) Η φωνη, συμφωνα με τις βασικες αρχες της μιξης ειναι στο κεντρο, ωστε να δωσει την αισθηση του "ειμαι μπροστα και ακουγομαι" ( με χονδρικη τοποθετηση :D ). Απο εκει και περα, τα προγραμμα που υπαρχουν σημερα, στεκονται σε αυτο το σημειο, ωστε να την ξεχωριζουν.

    5) Υπαρχει και μπασο πανω απο τα 10.000, Αν ακουσεις ιδιαιτερα παραγωγες των 60s, θα καταλαβεις.

    6) Αρνεισαι πως το δειγμα που "αναλυει" η εταιρια εχει ενα εξαιρετικα ακραιο panning στα οργανα;

    7) Αρνεισαι πως το δειγμα εχει κιθαρα μεσα, αλλα κανεις δεν το βρισκει στα links που μας εδωσες? Που "χαθηκε"?

     

    Επειδη ο "τσαρλατανισμος" σε αυτο το επαγγελμα ειναι το μονο πραγμα που με κανει να βγαινω εξω απο τα ρουχα μου, θα ηθελα σε παρακαλω, αντι να κινεισαι αοριστα με φρασεις του τυπου "υπαρχει το προγραμμα και κανει τοσο", να μας οδηγησεις σε μια επισημη σελιδα του ή επισημη παρουσιαση του.

    Μονο τοτε θα κρινω εγω και οσοι ενδιαφερονται εαν μπορει να κανει ο,τι λες.

    Μεχρι τοτε, απλως θα ειναι αοριστα λογια στο πουθενα που ισως να μπερδεψουν μερικους!

     

     


    ma-gi
    04.06.2008, 20:42

    Βρε geo321 μιλάς και εδώ για ένα καταπληκτικό πρόγραμμα που κάνει "παπάδες" αλλά επιμένεις να μην λες ποιό είναι αυτό το πρόγραμμα {#emotions_dlg.confused1} αφού είναι τόσο φανταστικό γιατί δεν μας το λες κι εμάς να χαρούμε {#emotions_dlg.confused1} και να βοήθησεις και τον BAGRATION που το ζήτησε?


    geo321
    05.06.2008, 00:25

    Νoiz συγνωμη κιολας αλλα εγω εκανα ενα ποστ σε ενα τοπικ που ελεγαν για ενα συγκεκριμενο θεμα,

    και επειδη ολοι ελεγαν πως δεν υπαρχη ειπα να βοηθησω λεγωντας πως υπαρχει,δεν ειπα ποτε πως θα πω σελιδες διευθυνσεις κ.λ.π.

    επισης δεν αρνουμε τιποτα αλλα ουτε και υποστιριζω και οτι και να λες δεν θελω να μπω σε αντιδικια με σενα η καποιον αλλο.

    ο καθενας πιστευει οτι θελει!!!!!!!!!!

     


    noizreduction
    05.06.2008, 00:35

    Τοτε, η σωστη ερωτηση που πρεπει να κανω τωρα ειναι:

    Πως λεγεται το προγραμμα αυτο?


    geo321
    05.06.2008, 01:41

    Αν δεν σας πειραζει δεν θα ηθελα να πω.Παντως υπαρχει.


    ma-gi
    05.06.2008, 08:52

    Παράθεση:

    Το μέλος geo321 στις 05-06-2008 στις 00:25 έγραψε...

    ...ειπα να βοηθησω λεγωντας πως υπαρχει , δεν ειπα ποτε πως θα πω σελιδες διευθυνσεις κ.λ.π.

    Τι ακριβώς βοήθεια είναι αυτή εγώ δεν καταλαβαίνω {#emotions_dlg.confused1} δηλαδή πως θα το βρει αυτός που το θέλει?

     


    noizreduction
    05.06.2008, 11:24

    Μαλλον δεν  υπαρχει, αλλα για χαρη της "εμπλουτισμενης γνωσης" που θελει να προσφερει ο geo, επιμενει πως υπαρχει.

    Και οχι μονο υπαρχει, αλλα λειτουργει διαφορετικα απο τα υπολοιπα προγραμματα ( που δουλευουν με βαση το EQ του κομματιου ).

    Και οχι μονο λειτουργει διαφορετικα, αλλα για να το παρεις πρεπει να δωσεις το υπερογκο ποσο των 2500Ε ( μα τι στρογγυλοποιηση ειναι αυτη; ).

    Και ενω το προϊον αυτο ειναι τοσο ακριβο και τοσο καλο, ο geo επιλεγει να μην το μοιραστει μαζι μας για λογους που ειναι...προσωπικοι ( αληθεια, η εταιρια αυτη στηριζει τη διαφημιση της στην ανωνυμια της ή ελπιζει να γινει γνωστη με σηματα καπνου? )

     

    ..λες κι εμεις ειχαμε 2500Ε για ενα προγραμμα {#emotions_dlg.yes}

    Βεβαια, μια εταιρια, με 2500Ε θα ειχε φτιαξει και ενα τρομερο site, μια καλη αλυσιδα promotion και θα φιγουραρε σε sites που απευθυνονται σε επαγγελματιες του ηχου ( οπως το KVR-VST ). Κι ολα αυτα, πουλωντας μονο ενα προϊον της.

     

    Πειτε με συνομωσιολογο, αλλα μαλλον το προγραμμα αυτο οχι μονο δεν υπαρχει, αλλα τα δεδομενα δειχνουν πως προκειται για καθαρο τσαρλατανισμο...

     

    ...εκτος εαν δω εστω και ενα link σε επισημο site της εταιριας ή εστω μια σελιδα που παρουσιαζει το προϊον ( με ονομα, διευθυνση εταιριας και τηλεφωνο ή fax παραγγελιας ).

     

    Μεχρι τοτε, "χαιρετισματα στην εξουσια" και μια συμβουλη

    Μην εμπιστευεστε ποτε ατομα ή προγραμματα που δεν εχουν μια εστω αξιοπρεπη "βιτρινα"/διαφημιση.

     


    BAGRATION
    05.06.2008, 17:26

    Λοιπόν παιδιά δοκίμασα τα virtual dj και adobe audition.....

    To virtual dj συμπαθητικούλι...... σε μερικά κομμάτια τα αφαιρούσε σχεδόν όλα τα φωνητικά σε άλλα πάλι αλλοίωνε τον ήχο και τα φωνητικά μένανε.....καταλαβαίνω από αυτά που είπατε ότι η επιτυχία διαφέρει από κομμάτι σε κομμάτι αναλόγως το πως είναι τα φωνητικά στην "στερεο εικόνα" πάντως δεν ζητάω θαυματουργά πράγματα....για να κάνω πρόβες  το θέλω όπότε είναι εντάξει.

    Το adobe audition μου φάνηκε πολύ καλό πρόγραμμα αλλά ποιά ακριβώς είναι η λειτουργεία (το FΧ )που αφαιρεί τα φωνητικά? Μηπως πρέπει να γίνει με χειρισμούς του χρήστη και δεν υπάρχει έτοιμο?

    Ακουσα και εγώ το δείγμα αυτό και μου φάνηκε κάπως "σικέ" δείγμα........"στημένο" με τρόπο για έυκολο διαχωρισμό των οργάνων.....  (για να μπορούν έυκολα να αφαιρέσουν και τα φωνητικά στην τελική)......Πραγματικά ξερετε πολλές παραγωγές των τελευταίων 3 δεκαετιών να μιξάρονται με αυτόν τον τρόπο?  Εγώ  δεν ξέρω  καμμία.......τελοσπάντων....

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά !!!!!!{#emotions_dlg.clap}


    geo321
    05.06.2008, 20:02

    1)ειδες noiz δεν εισαι σιγουρος απολυτα αν υπαρχει

    2)εφοσον δεν το ξερεις δεν μπορεις να ξερεις και πως λειτουργει

    οποτε μην εισαι σιγουρος πως λειτουργει με τοeq

    3)τοσο κανει,τι θες να γινει τωρα?

    4) δεν με νοιαζει καθολου τι κανει η εταιρεια.εγω το εχω και αυτο με ενδιαφερεει

    5)ναι εχω πρωσοπικους λογους

    6)απο ολα εχει η εταιρεια και σελιδα και οτι αλλο θες.Και δεν παει να πει πως επειδη

    εσυ ξερεις αυτο το site μονο αυτο ειναι επισημο και καλο.

    7)δεν καταλαβα με λες τσαρλατανο?

    8)δεν προκειται να δωσο καμια σελιδα

    9)πιστευω πως εχουμε δημοκρατια,αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος

    10)τι εισαι θεος και τα ξερεις ολα?

    και επισης οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.


    BAGRATION
    06.06.2008, 14:09

    Βρε παιδία...... δεν χρειάζεται κάθε τόπικ να καταταλήγει σε αντιπαραθέσεις και κοντραρίσματα επί προσωπικού......δεν είναι καθόλου ωραίο για τους "αντίδικους" οι όποιοι γίνονται "θέαμα" στην τελική......και εγώ έχω μπλεχτεί σε φορουμικούς καυγάδες και έχω καταλήξει ότι είναι χωρίς ουσία  βάση και σημασία.

    Τα πράγματα στο φόρουμ δεν είναι όπως θα ήταν άμα είχατε τον άλλον μπροστά σας......

    Αμα εδώ στο φόρουμ ξεκινήσει καυγάς γίνεται αυτομάτως και "θέαμα"......είτε έχετε είτε δεν έχετε δίκιο !!!

     

     


    noizreduction
    06.06.2008, 22:44

    Bagration, το virtual DJ ειναι μια καλη λυση για τη δουλεια που το θελεις ( μελετη ). Οποτε, σου προτεινω να παραμεινεις με ενα απλο προγραμμα.

    Επειδη σιγουρα δεν υπαρχει καποιο αλλου ειδους προγραμμα ( δηλαδη που να "παιζει" με συχνοτητες ), σου προτεινω να παραμεινεις στην απλη χρηση του Virtual. Εξαλλου, η παραμορφωση ειναι ενα μικρο αντιτιμο μπροστα στη μελετη σου. Cool

     

    GEO, νομιζω πως ημουν ξεκαθαρος.

    Δεν υπαρχει καποιο προγραμμα που να καταφερνει να ξεχωριζει τα οργανα και τις φωνες χωρις να χρησιμοποιει αναλυση συχνοτητων.

    Μεχρι να φερεις καποια αποδειξη υπαρξης του προγραμματος ( που επαναλαμβανω πως ειναι ειτε με επισημη σελιδα, ειτε με καποιο presentation του προϊοντος σε αντιστοιχο site ), οχι μονο θα επιμενω, αλλα θα ειμαι 1000% σιγουρος πως δεν υπαρχει. Ειναι ωραιο να παιζεις με τις λεξεις, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση η αποψη με επιχειρηματα υπερισχυει εναντι στην αποψη με τσαρλατανισμο.

    Εις το επανιδειν λοιπον

    ΥΓ: Ναι, σε λεω τσαρλατανο. Και μεχρι να αποδειξεις την υπαρξη του προγραμματος, δεν θα εχω κανενα λογο να ζητησω συγνωμη γι'αυτο.


    -----------------
    Noiz Reduction Team DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 06-06-2008 22:46 ]


    vouliakis
    07.06.2008, 01:20

    Το παρακάνατε. Το topic κλειδώνεται. Υπάρχει ήδη μια πιο σοβαρή συζήτηση για προγράμματα με δυνατότητα «αφαίρεσης» φωνής, εδώ. Οποιοδήποτε post με προσβλητικό περιεχόμενο (τσαρλατάνους κτλ) ή προγράμματα-φαντάσματα θα διαγράφεται. Τα προσωπικά σας δεν ενδιαφέρουν το forum.