ελληνική μουσική
    489 online   ·  210.845 μέλη

    Μαθήματα για ούτι?

    xleburas
    05.06.2008, 14:18

    θέλω να ξεκινήσω μαθήματα για ούτι και ψάχνω δάσκαλο ψαχμένο στο ούτι που να μπορεί να έρχεται πεύκη(κοντά μαρούσι,κηφισιά)ή να είναι γενικά κάπου αθήνα...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 05-06-2008 15:07 ]


    darbukaboy
    06.06.2008, 15:28

    Γεια σου φιλε Χλεμπουρα!Λοιπον,κοντα στα μερη σου δεν ξερω καποιον αλλα μπορω να σου προτεινω να πας στο μουσειο λαϊκων οργανων στην Πλακα.Εκει κανει ο Στελιος ο Βαρβερης,πολυ καλος και ψαγμενος μουσικος που μπορει να σε παρει απο το μηδεν και να σε φτασει σε πολυ ικανοποιητικο σημειο.Σου το λεω γιατι εχω δει εμπρακτη αποδειξη,καθως ενας ξαδερφος μου εκανε με τον εν λογω ουτιστα και πραγματικα αξιζει.Α!Ειναι και πολυ καλος τυπος!Τωρα για αλλους,ο Θωμας ο Κωνσταντινου αξιζει αλλα θα κανεις κρα για να τον βρεις ενω ενας αλλος καλος και ψαγμενος ειναι ο Στελιος ο Παπαδημητρακης.


    dragoman
    09.06.2008, 14:54

    Φίλε δεν ξέρω τι ούτι έχεις και τι στυλ σ' αρέσει να παίζεις.

    Σε περίπτωση που γουστάρεις αραβικό ούτι θα σου πρότεινα τον δάσκαλό μου που είναι Σύριος εξαιρετικός παίκτης με γνώση στα μακάμια, σεμάγια ταξίμια κλπ.

    Για να πάρεις μία ιδέα τσέκαρε εδώ :

    http://www.myspace.com/layalialarab

    Το site το έφτιαξα εγώ για πλάκα και η ηχογράφηση που ακούγεται είναι από το σπίτι μου με μία κάμερα ! Παίζουν ούτι και νέυ εντελώς απορετοίμαστα απλά ο ένας ακολουθεί τον άλλον σε ένα είδος σουίτας (wasla στα αραβικά) που αποτελείται από ταξίμι, σεμάι, ταργούδι, αμανέ κλπ.

    Αν σ αρέσει αυτό το στυλ στείλε μου  pm για να σου δώσω το κινητό.