ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.851 μέλη

    Νέα κεντρική σελίδα: Εντυπώσεις, προβλήματα

    mellia
    12.06.2008, 15:29

    Στην αρχή τρόμαξα! Μετά μπερδεύτηκα!
    Θα δώσω λίγο χρόνο για να εξοικειωθώ, όμως προς το παρόν μου λείπει η παλιά καλή αρχική!
    Νομίζω ότι τώρα είναι λίγο χαοτικά τα πράγματα, πριν ήταν ποιό εύκολα στο μάτι σαν οργάνωση και ποιό ευανάγνωστα (ίσως όπως είπα να χρειάζεται χρόνος). Όντως η γραμματοσειρά πρέπει να μικρύνει. Ο άσπρος φόντος τελικά νομίζω ότι ήταν ποιό ξεκούραστος (αν και λογικά θα έπρεπε να ισχύει το αντίστροφο) και τα κίτρινα γράμματα πάνω στο μαύρο είναι νομίζω λίγο κουραστικά. Επίσης πολλά κουτάκια βλέπω! Καλό κάθε ενότητα να διαχωρίζεται με άλλον τρόπο κάπως ποιό διακριτικό ίσως.
    Θα ήθελα την "εγκυκλοπαίδεια"  ξανά στην αρχική (νομίζω ότι θα χαθεί αν μπει εσωτερικά).

    Λοιπόν δεν γκρινιάζω άλλο!  Καλή συνέχεια με την αρχική!!!!

     


    paperino
    12.06.2008, 15:38

    Eίναι τέλειαααα!!!!!!

    Πολύ καλήτερη με την παλιά που ήταν χύμα...


    -----------------
    ΚΟΜΙΞ , ΠΑΙΔΕΙΑ (Τo Rock εννοείται) , ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paperino στις 12-06-2008 15:40 ]


    F_ANGEL
    12.06.2008, 15:47

    Η αλήθεια είναι πως με μπερδεύει..Αλλά θα το συνηθίσουμε..


    jorge
    12.06.2008, 15:48

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 12-06-2008 στις 15:27 έγραψε...

    Επίσης θα μου άρεσε να επανέλθουν τα αστεράκια σε όλη τη σελίδα (βέβαια δεν ξέρω πως θα το πετύχουμε αυτό) μιας και η κεφαλή της σελίδας με το λογότυπο φαίνεται κάπως ξεκομένη απο το υπολοιπο...

    Χμμμ... μπορείς να μας στείλεις μια εικόνα με το πως σου εμφανίζεται; Πάτα το Print Screen στο πληκτρολόγιο, κάντο paste σε ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας και βάλτο attachment (θα χρειαστεί να το μικρύνεις και λίγο)


    marylin
    12.06.2008, 16:02

    Είναι εντυπωσιακή η σελίδα αλλά νομίζω ότι θα πάρει λίγο χρόνο μέχρι να συνηθίσουμε το ψάξιμο...


    Η προσπάθεια πολύ καλή!  Smile


    JaNick
    12.06.2008, 16:07

    Να σου πώ, νομίζω φαίνεται όπως πρέπει να φαίνεται γιατι δεν βλέπω κάποιο κενό η κάτι τέτοιο... Απλα λέω πως φαίνεται λίγο ξένο με την υπόλοιπη σχεδίαση αφου το μέν έχει αστεράκια το υπόλοιπο όχι, και ανοίκει στην παλιά σχεδιάση.... Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ... Δεν είναι τεχνικό το θέμα αλλα αισθητικό...

    (Πάντως αυτο με το print screen δεν το κατάφερα, δεν ξέρω γιατί)


    mariza18
    12.06.2008, 16:09

    {#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.blink}

     


    jorge
    12.06.2008, 16:25

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 12-06-2008 στις 16:07 έγραψε...

    Να σου πώ, νομίζω φαίνεται όπως πρέπει να φαίνεται γιατι δεν βλέπω κάποιο κενό η κάτι τέτοιο... Απλα λέω πως φαίνεται λίγο ξένο με την υπόλοιπη σχεδίαση αφου το μέν έχει αστεράκια το υπόλοιπο όχι, και ανοίκει στην παλιά σχεδιάση.... Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ... Δεν είναι τεχνικό το θέμα αλλα αισθητικό...

    Πρέπει να υπάρχουν παντού αστεράκια JaNick. Γι' αυτό αν μπορείς στείλε το screenshot.


    Aiolos_m
    12.06.2008, 16:27

    Η αλήθεια είναι πως αλλιώς την περίμενα...

    Λοιπόν (α) Καταρχήν μου φαίνονται κουραστικα τα χρώματα στο forum, από ένα σημείο και μετά κουράζεσαι να διαβάζεις τους τίτλους των πρόσφατα ενημερωμένων τόπικς

    (β) Το μοίρασμα του πάνω μέρους ανάμεσα σε περιοδικό, αγγελίες, τσατ, παρτιτούρες και banners είναι κάπως άτακτο.

    (γ) Η λίστα με τα online μελη θα προτιμούσα να μην έσπαγε με το μέλος της ημέρας και το εορτολόγιο.

    Εν ολίγοις, θα προτιμούσα την προηγούμενη έκδοση.

    Smile


    CROSS
    12.06.2008, 16:28

    Είναι πολύ πιο ξεκούραστη..ειδικά το μάυρο φόντο στο φόρουμ είναι πάρα πολύ ωραίο..δεν κουράζει το μάτι...θα μου άρεσε αν υπήρχε και μέσα,γιατί από μάυρο σε άσπρο είναι λίγο κουραστικό πάλι..μάυρο φόντο και κίτρινα γράμματα,όπως είναι και στην αρχική σελίδα.

    Οι μπλέ τίτλοι στα θέματα του φόρουμ δεν πολυταιριάζουν με το μάυρο...καλύτερα μπορντώ ή κίτρινοι...(γενικά το μπλέ ήταν λίγο αταίριαστο και πρίν..παρ'όλ'αυτά εξακολουθεί να υπάρχει{#emotions_dlg.rolleyes})

    Μ'αρέσει που δεν είναι όλα στριμωχμένα,όπως ήταν πρίν.

    Μόλις μπήκα και είδα τις αλλαγές εντυπωσιάστηκα..αλλά με τρόμαξε λιγάκι η τεράστια μύτη του Παπακωνσταντίνου{#emotions_dlg.lol}..που μεγαλώνει ακόμα περισσότερο με την μεγέθυνση της φωτό.

    Περιμένουμε να δούμε ολοκληρωμένο το αποτέλεσμα,με τα στοιχεία που δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμα.

    {#emotions_dlg.thumbup}


    -----------------
    Να ζείς την κάθε μέρα σαν να είναι η τελευταία σου,και να ακούς radio MH:''Ταξίδι αναψυχής''κάθε Δευτέρα 18.00-20.00.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 12-06-2008 16:40 ]


    JaNick
    12.06.2008, 16:42

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 12-06-2008 στις 16:25 έγραψε...

    Πρέπει να υπάρχουν παντού αστεράκια JaNick. Γι' αυτό αν μπορείς στείλε το screenshot.

    Oh... Με συγχωρείς τότε... Θα προσαπαθίσω... Οταν πατίσω το PrtScr τι πρέπει να μου δείξει???  


    panosbousalis
    12.06.2008, 16:53

    Το ανέφερα και στα προβλήματα αλλά ίσως εδώ είναι το σωστό topic

    Στο link περισσότερα λογοτεχνήματα, με τη νέα μορφή, όταν το πατάς σε βγάζει πάνω στα blogs και όχι στα λογοτεχνήματα. Επίσης στην αρχική σελίδα παρουσιάζεται μόνο ένα λογοτέχνημα (δεν υπάρχει ο χώρος για άλλα τρια στο πλάϊ όπως στην προηγούμενη μορφή. Στην παρούσα χωροθέτηση κάποιες διαφημίσεις τοποθετούνται κεντρικά αντί στο πλαϊ οπου βρίσκονταν πριν με αποτέλεσμα να ''κλέβουν'' κάποιο χώρο.   Έτσι τα λογοτεχνήματα έχουν βραχύ βίο στην πρώτη σελίδα και σίγουρα υποβαθμίζονται.

    Οφείλω να αναγνωρίσω πως η νέα μορφή είναι πολύ καλαίσθητη. Απλά έχω την αισθηση πως είναι λίγάκι πιο 'εμπορική' από πριν.


    JaNick
    12.06.2008, 16:57

    Jorge το αυθεντικό screenshot μου έρχεται σε 1024x768 και είναι 3ΜΒ... Αν πάω να το μικρύνω ωστε να φτάσει τα 150 kb δεν διακρίνεται τίποτα...


    ph
    12.06.2008, 17:00

     

     Σκοτεινή και ψυχρή. Προτιμώ την παλιά. Αυτή με αποτρέπει να είμαι εδώ.


    jorge
    12.06.2008, 17:04

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 12-06-2008 στις 16:57 έγραψε...

    Jorge το αυθεντικό screenshot μου έρχεται σε 1024x768 και είναι 3ΜΒ... Αν πάω να το μικρύνω ωστε να φτάσει τα 150 kb δεν διακρίνεται τίποτα...

    Στείλε το μεγάλο στο email info (παπακι) musicheaven.gr


    jorge
    12.06.2008, 17:09

    Παράθεση:

    Το μέλος panosbousalis στις 12-06-2008 στις 16:53 έγραψε...

    Στο link περισσότερα λογοτεχνήματα, με τη νέα μορφή, όταν το πατάς σε βγάζει πάνω στα blogs και όχι στα λογοτεχνήματα.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος panosbousalis στις 12-06-2008 στις 16:53 έγραψε...

    Επίσης στην αρχική σελίδα παρουσιάζεται μόνο ένα λογοτέχνημα (δεν υπάρχει ο χώρος για άλλα τρια στο πλάϊ όπως στην προηγούμενη μορφή. Στην παρούσα χωροθέτηση κάποιες διαφημίσεις τοποθετούνται κεντρικά αντί στο πλαϊ οπου βρίσκονταν πριν με αποτέλεσμα να ''κλέβουν'' κάποιο χώρο.   Έτσι τα λογοτεχνήματα έχουν βραχύ βίο στην πρώτη σελίδα και σίγουρα υποβαθμίζονται.

    Το λάθος που έχουμε κάνει, είναι οτι θεωρούμε την κεντρική σελίδα σαν κάτι που πρέπει να έχει τα πάντα και από ...πολύ. Στόχος του νέου design είναι η ...αποκέντρωση. Αν κάνετε τον κόπο και κάνετε ένα (1) κλικ σε αυτό που σας ενδιαφέρει (πχ στο περισσότερα λογοτεχνήματα), θα βρεθείτε μπροστά σε όλη την πληροφορία που σας ενδιαφέρει. Σιγά σιγά επίσης θα αυξήσουμε την πληροφορία στις εσωτερικές σελίδες, ώστε να μην τα περιμένουμε όλα από την έρμη την αρχική.

    Η αρχική πρέπει να λειτουργεί σαν σύνοψη. Ακόμα και η έκταση του φόρουμ, είναι για μένα υπερβολική. Αλλά αν "έκοβα" topics, θα με κρεμάγατε... ;)

    Κάντε κλικ προς τις εσωτερικές ενότητες που σας ενδιαφέρουν, μην επαφίεστε μόνο στην αρχική.

    ΥΓ. Sorry ph


    kifa
    12.06.2008, 17:15

    Θελωωωωωωωωωωωωω  post - it !!!!!

    {#emotions_dlg.crying}  {#emotions_dlg.crying}   {#emotions_dlg.crying}

    {#emotions_dlg.beer}

     


    PashalinaMakia
    12.06.2008, 17:22

    έλα kifa μην κλείς...Πάρε χαρτομαντηλάκι....{#emotions_dlg.tt2}


    --Elena--
    12.06.2008, 17:32

    Καλησπέρα!Πήγα να μπω κι εγώ στο Musicheaven μας...και βλέπω τη μπάρα πάνω(οπότε ήξερα πού μπαίνω0.Με το που βλέπω όλο το υπόλοιπο λέω: "Που μπήκα!!??MusicHeaven δεν πάτησα!!??"..χαχαχ..Είχε πολύ πλάκα!Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν το έχω ψάξει(δεν έχω και το χρόνο άλλωστε).Σαν πρώτη ματιά όμως θα μπορούσα να πω ότι είναι καλή η αλλαγή αλλα μου άρεσε η προηγούμενη(σαφώς)περισσότερο!


    panosbousalis
    12.06.2008, 17:57

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 12-06-2008 στις 17:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος panosbousalis στις 12-06-2008 στις 16:53 έγραψε...

    Στο link περισσότερα λογοτεχνήματα, με τη νέα μορφή, όταν το πατάς σε βγάζει πάνω στα blogs και όχι στα λογοτεχνήματα.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος panosbousalis στις 12-06-2008 στις 16:53 έγραψε...

    Επίσης στην αρχική σελίδα παρουσιάζεται μόνο ένα λογοτέχνημα (δεν υπάρχει ο χώρος για άλλα τρια στο πλάϊ όπως στην προηγούμενη μορφή. Στην παρούσα χωροθέτηση κάποιες διαφημίσεις τοποθετούνται κεντρικά αντί στο πλαϊ οπου βρίσκονταν πριν με αποτέλεσμα να ''κλέβουν'' κάποιο χώρο. Έτσι τα λογοτεχνήματα έχουν βραχύ βίο στην πρώτη σελίδα και σίγουρα υποβαθμίζονται.

    Το λάθος που έχουμε κάνει, είναι οτι θεωρούμε την κεντρική σελίδα σαν κάτι που πρέπει να έχει τα πάντα και από ...πολύ. Στόχος του νέου design είναι η ...αποκέντρωση. Αν κάνετε τον κόπο και κάνετε ένα (1) κλικ σε αυτό που σας ενδιαφέρει (πχ στο περισσότερα λογοτεχνήματα), θα βρεθείτε μπροστά σε όλη την πληροφορία που σας ενδιαφέρει. Σιγά σιγά επίσης θα αυξήσουμε την πληροφορία στις εσωτερικές σελίδες, ώστε να μην τα περιμένουμε όλα από την έρμη την αρχική.

    Η αρχική πρέπει να λειτουργεί σαν σύνοψη. Ακόμα και η έκταση του φόρουμ, είναι για μένα υπερβολική. Αλλά αν "έκοβα" topics, θα με κρεμάγατε... ;)

    Κάντε κλικ προς τις εσωτερικές ενότητες που σας ενδιαφέρουν, μην επαφίεστε μόνο στην αρχική.

    ΥΓ. Sorry ph



    Ευχαριστώ jorge, το πρώτο διορθώθηκε και όταν κάνω κλικ στο περισσότερα λογοτεχνήματα με οδηγεί εκεί και όχι στα blogs όπως συνέβαινε πριν μια ώρα(τον έκανα τον κόπο.. αλλά είχε γίνει κάποιο μπέρδεμα).

    Όσο για το πως πρέπει να λειτουργεί η πρώτη σελίδα, σίγουρα δεν μπορεί να περιέχει τα πάντα. Απο εκεί και πέρα είναι ζήτημα του τι θες να προβάλεται πράγμα για τον καθένα μας διαφορετικό. Προτιμούσα λοιπόν τις διαφημίσεις στο πλαϊ, έτσι ωστε να δίνεται μεγαλύτερος χώρος σε θέματα όπως π.χ τα λογοτεχνήματα. Μια εξοικονόμηση χώρου θα μπορούσε να γίνει αν π.χ στα γενικά topics φαίνονται 20 αντί 24  αφού καταλαβαίνω πως η κεντρική προβολή διαφημίσεων είναι απαραίτητη για την επιβίωση του MH

    Πάντως επαναλαμβάνω πως αισθητικά μου αρέσει το αποτέλεσμαSmile