ελληνική μουσική
    637 online   ·  210.830 μέλη

    Στα 40 πλέον όνειρο....

    NikFrance
    18.06.2008, 18:20

    Καλησπέρα καλός σας βρήκα!

    λοιπόν θα σας ζαλίσω λίγο ελπίζω να με αντέξετε...

    Στα 40 πλέον όνειρο από παιδί να ασχοληθώ με τα τύμπανα, όπως ξέρετε όμως δύσκολο,

    θέλεις χώρο θέλεις μονοκατοικία αν είναι δυνατόν κτλ...

    Mέχρι τώρα ήταν απίθανο να μπω στον "χορό" λόγο τον παραπάνω προβλημάτων,

    πράγμα που λύθηκε απέκτησα επιτέλους μια μονοκατοικία και άφθονο χώρο και πλέον ΔΕΝ με σταματάει τίποτα!!!

    Είμαι ΆΣΧΕΤΟΣ θέλω μερικές τοποθετήσεις δικες σας ώστε να βγάλω κάποια χρήσιμα συμπεράσματα, για το πως ξεκινάω τι χρειάζομαι κτλ κτλ..

    Είμαι κάτοικος Γαλλίας έχω έρθει σε επαφή με ένα δάσκαλο drums και ξεκινάω τα μαθήματα από σεπτέμβρη..

    Αρχικά μου λέει θα κάνω μάθημα σε group(2 άτομα) 1ώρα την βδομάδα κτλ μην σας κουράζω με λεπτομέρειες...

    Ένα άλλο καλο για τον πρώτο καιρό δεν θα χρειαστεί να πάρω drums γιατί εκεί που δουλεύω υπάρχει μια αποθήκη με μια drums μέσα, που ο ιδιοκτητης (άσχετος την αγόρασε και δεν έμαθε ποτε)μου πρότεινε να πηγαίνω οποτε θέλω να κάνω εξάσκηση!!

    Λοιπόν έχετε τον λόγο...

    Ευχαριστώ εκ των προτερων για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο που θα διαθέσετε για μένα!

    Νίκος


    PHILIPPOSSM
    18.06.2008, 20:39

    Φιλε καλος ηρθες κοντα μας.

    Σκεφτηκα πολυ τα δεδομενα που μας εθεσες....και βρηκα λυση, το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα MP3 player,τα αγαπημενα σου τραγουδια και βαρα οσο δυνατα μπορεις...

    Τα τυμπανα που βρηκες ειναι σε καλη κατασταση;       {#emotions_dlg.rockon}


    NikFrance
    18.06.2008, 21:02

    Φιλε μου είναι μια Deep GC54 σε ΆΨΟΓΗ κατάσταση...

    σκέφτομαι να του κάνω και πρόταση να την αγοράσω αφού δεν την θέλει προφανώς...

    έκανα και μια ερευνα 340euro έχει αν κρίνω από την τιμή δεν θα είναι και κάνα εργαλείο σοβαρό...αλλα για μένα που ξεκινάω σίγουρα θα μου φανεί "Ferrari"!!!

    Να βάλω το mp3 στα αφτιά και να αρχίσω να κοπανάω???

    Για να το λες φιλε μου κάτι θα ξέρεις...

     

    εγώ περίμενα αν μου προτείνεις κάνα βιβλίο κάποια μέθοδο,

    έστω να μάθω μουσική με κάτι κτλ...να πάω "πιο έτοιμος" το σεπτέμβρη στο δάσκαλο...{#emotions_dlg.happycrazy}


    deathminor88
    19.06.2008, 13:02

    Nα σου πω κάτι να σε ενθαρρύνω? Στην μπάντα μου όλοι παίζουμε και ασχολούμαστε με τη μουσική πάνω από μια 10 ετία (είμαστε 20) αλλά ο drummer μας παίζει 4 μήνες (και χωρίς δάσκαλο) !!! Ήδη έχουμε κάνει 3 συνναυλίες!!! Γι αυτό δείξε λίγη υπομονή, και μελέτησε και πολύ σύντομα θα έχεις αποτελέσματα!


    NikFrance
    19.06.2008, 15:42

    Φιλε Γιώργο από ότι είδα στο προφίλ σου, ευχαριστώ μου δίνεις δύναμη να συνεχίσω!!

    Κοίτα όμως, είσαστε η παρέα σου, στη μιση ηλικία από μένα μάλλον τα "παίρνετε"

    πιο εύκολα από μένα και φυσικό...

    Ήταν όνειρο ζωής και τώρα μπορώ να το πραγματοποιήσω και θα το ΚAΝΩ!!

    Δεν μπορώ παρα να βασιστώ στο δάσκαλο που με ανέλαβε...

    τον "ενόχλησα" και σήμερα τηλεφωνικός, του είπα δώσε μου κάτι να διαβάσω κάτι η κάνω μέχρι να αρχίσουμε τα μαθήματα κτλ...

    μου λέει δεν χρειάζεσαι τίποτα εκτος από υπομονή και όρεξη να δουλέψεις...

    βρήκα και έναν άλλον παλιό μαθητή του(βγαλμένος μουσικός σήμερα) και μου είπε ότι είναι πολύ καλός έχει και δικη του

    μέθοδο(πολύ καλή) και όλα θα πάνε καλά!!

    Είχα και μια συζήτηση μαζί του γενικά για το θέμα και με 2 λόγια μου είπε ότι όλα εξαρτώνται από την δουλειά δουλειά

    δουλειά δουλειά που θα κάνω προκειμενου να έχω ένα καλο επίπεδο κάποια μέρα!!{#emotions_dlg.smartass}

    Συνεπώς όλοι με έβαλαν στο και καλά(περίμενε βιάζεσαι){#emotions_dlg.eek} όλα θα πάνε καλά περίμενε να αρχίσεις τα μαθήματα και θα μπεις στην λογική..!!

    Τέλος πάντων ευχαριστώ να είσαστε καλά και ελπίζω σε λίγο καιρό να έχω περισσότερα να μοιραστώ μαζί σας!Wink

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikFrance στις 19-06-2008 15:45 ]


    NikFrance
    19.06.2008, 15:52

    Και κάτι άλλο..{#emotions_dlg.happycrazy}


    Πως το βλέπετε ρε παιδιά το εργαλείο να του κάνω πρόταση να το πάρω ??
    Έχει 340 καινούργιο ποσο να του προτείνω??

    Η μήπως μου προτείνεται κάτι άλλο...

    Sorry για τις ερωτήσεις αλλα μαθαίνω..!!


    pliktras1234
    19.06.2008, 16:46

    Φίλε μου κάλιο αργά παρά ποτέ.

    Κάνε το όνειρο σου πραγματικότητα και χώνε γερά.

    Φιλικά .


    sintorin
    19.06.2008, 17:04

    Kali arxi file, Ego tha sou proteina na ksekinages me kati pou thelei polu upomoni, mporei na sou fanei vareto, ala einai i vasi. Ena metronomo, duo mpagketes, vazeis to metronomo se ena argo bpm, kai paizeis epano sto metronomo tis mpagketes deksia/aristera. Episis min to paizeis se maksilari, ala se mia skliri epifania. Etsi arxizeis na kontrolareis tis mpagketes, epano sto xrono.

    O drumistas einai i vasi se mia sugxroni mpanta, oloi vasizontai epano tou gia na akougontai demenoi, kai to kuriotero einai na kratas ton sosto xrono. Ta upoloipa erxonta mona tous. Thelei doulia, ala ean sou aresei pragmatika, apla pote den variesai.

    Ean koitakseis sto utube.com, exei pola video pou deixnoun poles texnikes, gia arxarious ala kai gia pio aneptugmenous paiktes, mexri kai gia epagkelmaties.

    Kali doulia...et surtout amuse toi au max..


    PHILIPPOSSM
    19.06.2008, 18:36

    Παράθεση:

    Το μέλος NikFrance στις 19-06-2008 στις 15:52 έγραψε...

     


    Πως το βλέπετε ρε παιδιά το εργαλείο να του κάνω πρόταση να το πάρω ??
    Έχει 340 καινούργιο ποσο να του προτείνω??



    Ειναι καλα για αρχη αλλα εγω δεν θα τα επερνα για εναν και μονο λογο....

    Αφου μπορεις να παιζεις χωρις να πληρωσης σε αυτον τιποτα γιατι να τα αγορασεις;

    Φυλαξε τα χρηματα σου γιατι θα τα χρειαστης συντομα!!!!(Για να αγορασεις κατι πιο καλο).

    Τωρα εαν θες για αλλους λογους να αγορασεις τα συκγεκριμενα τυμπανα τοτε νομιζω πως μια τιμη γυρω στα 220 -250€ ειναι καλα.


    NikFrance
    20.06.2008, 09:47

    Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και τις υποδείξεις σας!Wink

    Κατάλαβα ότι μάλλον θα πρέπει να πάρω επώνυμο εργαλείο!!{#emotions_dlg.rockon}

    Θα σας ενημερώνω για την εξέλιξη μου...{#emotions_dlg.beer}


    NikFrance
    22.06.2008, 16:07

    Καλησπέρα παδιά!
    θέλω τις συμβουλές σας, πρώτο ο γείτονας που θα μου παραχωρούσε τα τύμπανα του για εξάσκηση δεν ισχύει πλέον, ήρθε και μου έλεγε διαφορες δικαιολογίες θόρυβος κτλ είναι και ένα εστιατόριο διπλα και δεν θέλει πρόβλημα κτλ...

    Συνεπώς θα αγοράσω άμεσα drums, για αρχή παιδιά δεν έχω να διαθέσω πάνω από 500 άντε 600€...θέλω τα φώτα σας για την καλύτερη επιλογή που μπορώ να κάνω επίσης σε αυτά τα χρήματα θα ήθελα να είναι κομπλέ!

    Σας καταθέτω και μια φωτό από την σοφίτα που θα μπει η drums, είναι ιδιαιτερα ευρύχωρο 42 τετραγωνικά μετρα, το μισό το έχω ήδη χωρίσει και το έχω κάνει αποθήκη...και το άλλο μισό θα γίνει studio περίπου 18 μετρα, έχω πάρει ήδη τα υλικά όπως ένα καλο ακουστικό μονωτικό, θα ντυθεί με ξυλεία οι τοίχοι, θα γίνει ωραίο, τώρα κάνω την ηλεκτρική εγκατάσταση και τέλος καλοκαιριού θα είναι έτοιμο....

     


    tago
    22.06.2008, 19:41

    Απαντώ στη προηγούμενη ερώτησή σου και σου λέω πως εγώ είμαι 42 και άρχισα να μαθαίνω κιθάρα στα 35. Όχι ότι έχω γίνει σπουδαίος κιθαρίστας, άλλα όσο να πεις αρκετά από τα τραγούδια που μου αρέσουν μπορώ και τα παίζω. Άλλωστε ο στόχος δεν είναι να γίνουμε επαγγελματίες αλλά να μπορούμε να γεμίζουμε δημιουργικά τον χρόνο μας. Το μόνο που χρειάζεται είναι να αφιερώνεις λίγη ώρα κάθε μέρα για μελέτη. {#emotions_dlg.clap}


    NikFrance
    22.06.2008, 23:13

    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 22-06-2008 στις 19:41 έγραψε...

    Το μόνο που χρειάζεται είναι να αφιερώνεις λίγη ώρα κάθε μέρα για μελέτη. {#emotions_dlg.clap}



     

    E! Nαι φιλε μου tago συμφωνώ και επαυξάνω!!Wink


    jethroomi
    23.06.2008, 02:25

    Καλως ηρθες Νικο.

    Φροντισε τον εξαερισμο του χωρου σου. Τα υλικα ηχομονωσης ειναι λιγο 'περιεργα'. Θελουμε να 'χεις και την υγεια σου.


    NikFrance
    23.06.2008, 12:16



    Φιλε μου jethroomi ευχαριστώ για το καλωσόρισμα να είσαστε όλοι καλά!

    Τα σπίτια στη βόρειο γαλλία λόγο του κλίματος αυξημένη υγρασία, κρύο χιονια κτλ...

    Έχουν υποχρεωτικά καλο σύστημα αερισμού ΌΛΑ τα δωμάτια(όλοι οι χώροι)..!

    Φαίνονται και στη φωτό κάτι γκρι σωλήνες είναι από το σύστημα εξαερισμού.

    Ένα ηλεκρικό μοτέρ δουλεύει 24 ώρες το 24ορο και ανανεώνει τον εσωτερικό αέρα κάνοντας
    όχι μονο καλο σε θέματα υγρασίας διαφορα υλικά κτλ...

    αλλα γενικότερα στην υγεία μας αφού ανασαίνουμε καθαρό αέρα συνεχεια!!

    Συνεπώς δεν υπάρχει πρόβλημα, 2 εξόδους ακόμα θα φτιάξω και τελειώσαμε!!

    P.S.

    Ακόμα δεν μου προτείνατε μια φτηνή drums να πάρω...

    Ευχαριστώ βασίζομαι στις απαντήσεις σας!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikFrance στις 23-06-2008 12:19 ]


    dessypris
    23.06.2008, 16:41

    Η μουσική και η μουσικότητα στον άνθρωπο, ΔΕΝ έχουν ηλικία...(Εκτός αν θέλει κάποιος να γίνει μαιντανός στο FAME Story 37!!!).

    Και δεν έχει σημασία πόσο τεχνικά παίζεις (αυτό έρχεται με τον καιρό), αλλά πόσο ψυχή βάζεις!

    Καλή συνέχεια και να ακούμε πάντα νέα σου...

    Γρηγόρης Δεσύπρης.-


    pavlaras2483
    03.05.2009, 04:01

    Γεια σου ρε Νικ! Και γω που νόμιζα ότι είμαι μεγάλος για να ξεκινήσω ντραμς στα 26 μου!....

     

    Μπράβο ρε φίλε, καλή δύναμη και καλές επιτυχίες. Μου έδωσες και μένα κουράγιο..


    AlexTheDrummer
    16.11.2009, 17:19

    Καλησπέρα παιδιά είμαι περίπου στην ίδια θέση με τον nickfrance αφού είμαι επίδοξος ντράμερ,19 ετών φοιτητής και χωρίς ντραμς...

    Όπως καταλαβαίνετε διάθεση υπάρχει αλλά όχι και χρήμα.Έτσι λοιπόν σκέφτομαι την περίοδο των Χριστουγέννων να ξεκινήσω μαθήματα με ένα δάσκαλο ο οποίος έχει ντραμς αλλά δε θα έχω εγώ για να εξασκούμαι(τουλάχιστον μέχρι τον ερχόμενο Σεπτέμβρη).Τι μου προτείνετε να κάνω?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας και συγγνώμη για το πρήξιμο αλλά είμαι αρχάριος και περίεργος να μάθω όσο πιο πολλές πληροφορίες...

    ΥΓ Θέλω να ευχαριστήσω επίσης τον nickfrance γιατί πίστευα ότι είμαι μεγάλος για να ξεκινήσω να παίζω ένα όργανο αλλά η ιστορία του μου αναπτέρωσε το ηθικό...


    Hastaroth
    16.11.2009, 19:32

    Θά σού πρότεινα να πάρης ένα practice set.Υπάρχουν αρκετά μοντέλα φτηνά (όχι φτηνιάρικα) καί καλά,που προσομοιώνουν την συμπεριφορά τών "δερμάτων" ενός κανονικού σέτ τυμπάνων πολύ ικανοποιητικά χωρίς όμως να κάνουν θόρυβο.

    Ζήτα από τον μέλλοντα δάσκαλό σου να σέ βοηθήση στην επιλογή.

    Επίσης,μήν νομίζεις οτι είσαι μεγάλος γιά να ξεκινήσης νά παίζης.Κι'εγώ περίπου σ'αυτήν την ηλικία ξεκίνησα ν'ασχολούμαι.Αυτό που χρειάζεται είναι να έχης επιμονή και υπομονή.Καί μεθοδικότητα,ν'ασχολήσαι έστω γιά μισή/μία ώρα την ημέρα,αλλά κάθε μέρα,όχι περιστασιακά.

    ΥΓ.Καλώς ήρθες στην παρέα μας!


    AlexTheDrummer
    16.11.2009, 23:23
    Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα... Θα ήθελα να ρωτήσω,επίσης,ποια μάρκα ντραμς είναι καλή και σχετικά φθηνή για έναν αρχάριο σαν και εμένα.Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες που μου παρέχετε...