ελληνική μουσική
    471 online   ·  210.845 μέλη

    Στα 40 πλέον όνειρο....

    Hastaroth
    17.11.2009, 21:53

    Η καλύτερη λύση είναι να συμβουλευτής τόν μέλλοντα δάσκαλό σου που θα σού υποδείξη διάφορες μάρκες,από τίς οποίες θά πρέπη να διαλέξης,πηγαίνοντας στά μαγαζιά και ακούγοντας τόν ήχο τού κάθε σέτ.Κανείς δέν μπορεί να σού δώση οριστική απάντηση σ'αυτό το ερώτημα,γιατί η εκλογή βασίζεται πάντα στό "γούστο" τού καθενός μας.Εγώ π.χ. μπορεί να σού προτείνω κάποια συγκεκριμένη μάρκα επειδή έχω παίξει μ'αυτήν και μού άρεσε,όταν όμως πάς εσύ στο μαγαζί να ακούσης τά τύμπανα αυτά νά σού φανή ο ήχος τους απαίσιος.Μπορεί επίσης νά συμβή και τό αντίθετο,ένα σέτ που εγώ τό βρίσκω κακόηχο,εσένα να σού αρέση ο ήχος του.

    Επίσης τό "φθηνό" είναι σχετική έννοια.Φθηνό γιά μένα μπορεί να είναι ένα σέτ τών 600 ευρώ,γιά σένα όμως μπορεί να είναι πανάκριβο.Ολα εξαρτώνται από το τί λεφτά μπορείς να διαθέσης.


    NikFrance
    20.11.2009, 01:35

    Φιλε μου καλός ήρθες, δυστυχώς τα κρουστα σαν topics δεν "πολύ κινούνται" δεν ξέρω γιατί...ίσως γιατί είναι ένα site forum γενικά μουσικής και όχι καθαρό drums, τέλος πάντων. 19 Ετών και είναι αργά να ξεκινήσεις?? όχι βεβαια αλίμονο, εγώ ξεκίνησα πριν 1.5 χρόνο (στα 40 μου) και πάω πολύ καλά,

    αν αναλογισθούμε ότι έχω δουλειά οικογένεια κτλ

    Προχωρα και μην φοβάσαι τίποτα,τώρα τι και πως ακριβώς θα κανεις για drums που δεν έχεις, που και πως θα εξασκείσαι κτλ αυτά είναι προβλήματα που πρέπει να ξεπεράσεις και να μην ντρέπεσαι να κανεις ερωτήσεις τουλάχιστον μέχρι να μπορείς να είσαι αυτόνομος! Πέρασα πολύ δύσκολα μέχρι να βρω τo δρόμο μου, δεν είχα φίλους μουσικούς, και ότι πληροφορίες είχα ήταν από τέτοια forum, που κακά τα ψέματα πολλοί δεν έχουν και μεγάλη προθυμία να απαντούν και ειδικά οι "φτασμένοι"..! Είναι δύσκολο να βγάζεις μονος σου συμπεράσματα σε αμέτρητες ερωτήσεις και απορίες που έχεις όταν ξεκινάς! Αυτός είναι και ο λόγος που με έσπρωξε να φτιάξω ένα forum ΜΟΝΟ drums, και έπεται και "σιλιδα" με ότι σχετικό με την drums κτλ.
    Είναι μια ιδιωτική πρωτοβουλία χωρίς βλέψεις διαφημίσεων (μεγάλης επισκεψιμότητας κτλ) κάνω την πάθος μου και παράλληλα έφτιαξα (ακόμα φτιάχνω κάτι μοναδικό στο Ελληνικό web, ΑΝ κοπανάτε κάτι καλός να έρθετε...

    http://drumming.gr/forum/

    Παρακαλώ αν θεωρηθεί διαφήμιση σβήστε τo post μου και ζητάω συγγνώμη!

    Νίκος Παπαδάτος