ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.848 μέλη

    Ρυθμός ντραμς για μπαλάντα μέσω cubase

    zenonas
    23.06.2008, 13:39

    Καλησπέρα σας.

    Μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω ρυθμό σαν ντραμς (χαμηλών τόνων) για 4/4 για μπαλάντα για το cubase;

    Και αν ναι, πως μπορώ να τον εισάγω στον cubase για να μπορώ πάνω του να ηχογραφήσω ένα κομμάτι με midi keyboard;

    Η όποια βοήθειά σας θα μου ήταν πολύτιμη!

    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

     

    Με εκτίμηση,

    Ζήνωνας Αντωνίου

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : zenonas στις 23-06-2008 13:43 ]


    noizreduction
    23.06.2008, 16:28

    Φιλε Ζηνωνα ( απο τη ζεστη Λευκωσια που προσφατα θρηνησε και ενα νεκρο απο φωτια {#emotions_dlg.mad} ), χρησιμοποιεις καποιο προγραμμα για αναπαραγωγη drums?


    zenonas
    23.06.2008, 16:34

    Καλησπέρα.

    Ναι το άκουσα για το νεαρό που κάηκε{#emotions_dlg.crying}

     

    Όχι δεν χρησιμοποιώ κάποιο πρόγραμμα για drums. Έχω μόνο το cubase και μέσω αυτού ηχογραφώ κάποια κομμάτια με πιάνο VST συνήθως, από midi keyboard. Απλά τώρα θέλω να προσθέσω και κάποιο σταθερό ρυθμό από drums σε κάποιο κομμάτι.

     

    Σ' ευχαριστώ πολύ!


    noizreduction
    23.06.2008, 16:40

    Ηρθε η ωρα να προμηθευτεις καποιο VSTi που να αναπαραγει Drums.

    Σου προτεινω το Groove Agent 3 που ειναι πιο απλο ( σε σχεση με το 4 ) και το οποιο εχει ετοιμους ρυθμους και fills/breaks, ωστε να μην "ψαχνεσαι". Θα σου λυσει τα χερια και με 2-3 απλες ρυθμισεις θα μπορει να παιζει απο πισω, ενω εσυ θα ηχογραφεις.


    Sokratis121974
    26.06.2008, 22:57

    Οντως θα πω και εγω με τη σειρα μου, οτι ο φιλος μας ο noizreduction εχει απολυτο δικιο....

    Το VST που προτεινει ειναι το πλεον καταληλο, για την περιπτωση που αναφερεις....

    Υπαρχουν παρα πολλα προγραματα αυτου του τυπου, ομως για  την περιπτωση που αναφερεις (και επειδη το  το εχω δουλεψει και εγω), ειναι εξαιρετικο απο ολες τις αποψεις!!!!!!


    noizreduction
    26.06.2008, 22:59

    ΚΑι να διορθωσω ενα τραγικο λαθος μου

    Ειναι Groove Agent 2 και 3..Οχι 3 και 4!


    zenonas
    27.06.2008, 16:49

    Καλησπέρα σας.

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.


    nowaveband
    28.06.2008, 12:00

    to qbase an den kanw lathos einai gia zwntani ixografisi.

    an exeis kapoio filo drumer mporeite se studio na ixografisete ta tympana kai ayto giati polla studio diathetoun ayto to programma.

    apo kei kai pera mporeis na peraseis sto qbase drums ekswmoiwmena.opws apo tin teleytaia ekdosi tou programatos reason.den kserw vevaia kata poso tha se kalipsei o ixos...alla iparxoun genika para polla programata an psakseis pou na pernas drumlines kai einai poli kala....


    noizreduction
    28.06.2008, 21:36

    Θα μπορουσε να γινει λιγο πιο συγκεκριμενο το "qbase ειναι για ζωντανη ηχογραφηση"?

     

    Τo Cubase ( απο την εκδοση VST μεχρι την SX, ακομα και στις LE εκδοσεις ) ειναι ενα προγραμμα audio και midi sequencing. Δηλαδη ενα προγραμμα που συνδυαζει την πολυκαναλη ηχογραφηση audio με ολα τα καλουδια των midi ανεσεων ( VSTi, συχρονισμοι, κλπ ).

    Σιγουρα σαν πολυκαναλο sequencer μπορει να ηχογραφησει μια live κατασταση ( με τις αναλογες καρτες, εισοδους, εξοδους, κλπ ), ομως μπορει να ηχογραφησει καλλιστα ενα ενα οργανο και να γινει μια τελικη μιξη στο τελος.

    Γι'αυτο ζητησα μια επισημανση στο τι σημαινει πως ειναι για ζωντανη ηχογραφηση και γιατι πρεπει να στειλουμε μεσω rewire το Reason ( που δεν λεω, το προγραμμα αυτο ειναι τρομερο και το χρησιμοποιω στο 99% των midi sequencing δουλειων μου ) στο Cubase, ενω απο μονο του το Cubase ειναι αρκετα ισχυρο και ευελικτο να σηκωσει VSTi plug ins drum.


    suzi
    13.02.2009, 13:39

    Εβλεπα την συζήτηση που είχατε για τα drums....εγώ χρησιμοποιούσα τα drums που είχε το cubase αλλά έληξαν....από που μορώ να τα κατεβάσω ξανα? Μπορεί κάποιος να μου στείλει κάποιο site να κατεβάσω ξανά??? SOS


    Lampiris
    23.03.2009, 19:50

    Παράθεση:

    Το μέλος suzi στις 13-02-2009 στις 13:39 έγραψε...

    Εβλεπα την συζήτηση που είχατε για τα drums....εγώ χρησιμοποιούσα τα drums που είχε το cubase αλλά έληξαν....από που μορώ να τα κατεβάσω ξανα? Μπορεί κάποιος να μου στείλει κάποιο site να κατεβάσω ξανά??? SOS



    Τι εννοείς ότι έληξαν τα drums?Το LM7 ή κάποιο άλλο vst plugin που δούλευες και τώρα δεν δουλεύει?Για να λήξει...κάποιο πρόγραμμα θα είναι σε demo version που σου δίνει την δυνατότητα να το χρησιμοποιείς για λίγες μέρες.Γίνε πιο συγκεκριμένη suzi για να σε βοηθήσουμε.