ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.833 μέλη

    Θέλω συμβουλές για αγορά ηλεκτρικής κιθάρας

    Blackrosez
    23.06.2008, 23:07

    Λοιπόν... είμαι καινούριο μέλος και ζητώ μια συμβουλίτσα

    θέλω να αγοράσω μια ηλεκτρική κιθάρα με την οποία να μπορώ{#emotions_dlg.confused1}

    1) Να παίξω απο όλα τα είδη της ροκ και μερικά μεταλ

    2) Να μπορώ να παίξω σόλα opws carlo santana

    3) Καθως να μπορώ να παίξω και μερικα κουντρη και σουθερν ροκ οπως αυτά lynyrd skynyrd

    4) Όσο για την τιμή (χαλαρά και θα τα βρούμε) {#emotions_dlg.blush}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 24-06-2008 11:06 ]


    odis13
    24.06.2008, 10:02

    1) Υπάρχουν πάρα πολλές κιθάρες που το κάνουν αυτό, μη σε αγχώνει λοιπόν, έχεις πολλές επιλογές

     

    2)Για να μπορείς να παίξεις σόλο όπως ο Carlos, ε τότε θα χρειαστείς ΠΟΛΥ μελέτη και μερικά (όλα κατα προτίμηση) απο τα δακτυλά του.

     

    Τι εννοείς όμως σόλο σαν του carlos?Εννοείς αυτό το είδος ή σου αρέσει ο ήχος του σαντάνα?Αν απλά θες να παίζεις σόλο, χρειάζεσαι μια κιθάρα που να σε βολεύει, τίποτα άλλο.

     

    Αν θες να πλησιάσεις τον ήχο του, τότε μάλλον πρέπει να κινηθείς σε μια κιθάρα παρόμοιου τύπου με αυτη του carlos, δηλαδή με διπλούς μαγνήτες και set neck κατασκευή.Πχ μια les paul, sg κάτι τέτοιο...

     

     

     

    3) Εδώ για southern rock μάλλον θα ταίριαζε μια strat ...ειδικά αν θες να κινηθεις σε country μουσικές οι strat/tele και οι μονοι μαγνήτες είναι ,τολμώ να πω, μονόδρομος.

     

     

     

    4) Πρέπει να μας πεις τα χρήματα που θες να δώσεις για ενισχυτή και κιθάρα, αλλιώς δε μπορούμε να σου προτείνουμε κάτι συγκεκριμένο.Φαντάζομαι ότι θα ξεκινήσεις με κάτι φτηνό ως αρχάρια ,αλλά επειδή έχω δει πολλά παιδιά (από Κύπρο ειδικά, είμαι και μισός Κύπριος) που επειδή έχουν μπόλικο χρήμα οι γονείς τους αγοράζουν εξαρχής κάτι καλό ,θα πρέπει να μας πεις ''Δίνω τόσα για κιθάρα και τόσα για ενισχυτή''

     

     

     

     

     

     

     

    Από αυτά που μας είπες, εγώ προτείνω μια stratocaster (ή κάτι παρόμοιο) με διπλό κάτω και μονούς middle neck.Ετσι με το διπλό θα έχεις τα γκάζια για κάτι βαρύ όπως metal ,θα έχεις καλά καθαρά και ολιγον twang λόγω bolt on κατασκευής για να παίξεις country ,southern rock κλπ, και θα μπορείς να πλησιάσεις και ήχο santana με λίγα κολπάκια..

     

     

     

    Δηλαδή εννοώ ότι ναι μεν με μιa strat παίζεις πολλά πράγματα κια πλησιάζεις κάπως τον ήχο μιας lp και γενικά πιο βαρειους ήχους ,ενώ με μια lp ενώ θα είσαι αρχοντισσα στα βαρια και βρώμικα πολύ δύσκολα θα πλησιασεις strat ήχους.

     

    Τα εμπλεξα ε?

     

    Τελος πάντων, με απλά λόγια, μια stratocaster είναι πιο ευέλικτη απο άλλες κιθάρες οπότε σου προτεινω κάτι τέτοιο μιας και θα σε καλύψει περισσότερο.

     

     

     

     

     

    Φαντάζομαι ξέρεις τις διαφορές μεταξύ les paul, sg ,telecaster, stratocaster,....Humbucker-single coil κλπ κλπ ,ε?

     

    Αν όχι κοίτα να μάθεις δέκα πράματα (ρώτα) θα σε βοηθήσει πολύ τη στιγμή του ''Γιατί αυτή και όχι την άλλη?''


    NoQuarter
    24.06.2008, 18:49

    Έτσι όπως τα περιγράφεις θα πρότεινα μια Gibson/Epiphone Les Paul ή SG και έναν Marshallοειδή ενισχυτή. Μερικά παραδείγματα διασήμων με βάση αυτά που αναφέρεις.

    Santana -> Humbucker κιθάρες κατά βάση. Παλαιότερα SG και Les Paul και εσχάτως Paul Reed Smith. Αλλά πάντα Humbuckers.

    Southern rock:
    Lynyrd Skynyrd έπαιζαν με πολλές κιθάρες αλλά κυρίως με Les Pauls και SG και αυτοί. Αλλά και με stratocaster. π.χ. Η εισαγωγή του Sweet Home Alabama είναι χαρακτηριστική Statocaster. Το solo στο Freebird από την άλλη πρέπει να παίχτηκε με Gibson. Στις live εκτελέσεις κυρίως παίζεται με Gibson Explorers / Les Pauls αλλά και Strats ενίοτε.
    Άλλα παραδείγματα Southern Rock:
    Allman Brothers -> Les Paul (και SG) σε όλο τους το μεγαλείο.
    ZZ Top -> Αυτοί έπαιζαν με διάφορες αλλά θα έλεγα ότι ο χαρακτηριστικός τους ήχος είναι Les Paul.

    Άλλα διάσημα παραδείγματα:
    Jimi Hendrix -> Stratocaster
    Eric Clapton (Cream) -> Les Paul / SG
    Eric Clapton (post Cream) -> Stratocaster
    Deep Purple -> Stratocaster
    Rory Gallagher -> Stratocaster
    Led Zeppelin -> Les Paul
    κλπ.

    Αλλά αν δεν μας πεις το σε τι price range παίζεις δεν μπορώ να βοηθήσω και πάρα πολύ.


    Washburn4life
    04.10.2008, 13:42

    γεια σας παιδια!!!!κανω εναν χρονο κλασσικη και θελω να παρω μια ηλεκτρικη για να παιζω ροκ....γυρς στα 400ε μαζι με ενισχυτη...πειτε μου την γνωμη σας.....ευχαριστω.


    inkve
    04.10.2008, 20:40

     αμα θες να κινηθεις πιο πολυ σε southern καταστασεις θα ητανε καλυτερη επιλογη μια epiphone les paul...

    ολη σχεδον η southern rock με τετοια οργανα εχει γραφτει...

    το πιο καλο ειναι να παρεις τους δρομους και να κοιταξεις μονος σου...

    αφου ετσι κι αλλιως ξερεις τι θελεις να παιξεις τοτε δεν ειναι δυσκολη η επιλογη σου...

    και αν ειναι να διαθεσεις και κατι παραπανω σε χρηματα τοτε καλο θα ηταν να κοιταξεις και σε μεταχειρισμενα....μπορεις να βρεις κατι πολυ καλυτερο στην ιδια τιμη...

    {#emotions_dlg.beer}

     


    abudiaffa
    07.10.2008, 20:28

    Παιδιά ωραία η συζητηση και με ενδιαφερει αμεσα. Οποιος μπορει να βοηθησει, θα μου ειναι πολυ πολυτιμη η βοηθεια του. Θελω να αρχισω ηλεκτρικη κιθαρα το θεμα ειναι ομως πως δεν εχω αποφασισει ακομα για οργανο. Ενας φιλος μου προτεινει την Fender fat Srat. Ενας αλλος την Cort M-200 την οποία και αποκλείει ο πρωτος ως αχρηστη κιθάρα. Την κιθαρα θα την αγορασω απο τον Thomann και θα κυμαινεται σε αυτα τα λεφτα(κοντα 200 ευρω [Thomann]). Θέλω να παιζω κυρίως Rock  κομμάτια(Led zeppelin οι αγαπημένοι μου) αλλα γενικά θέλω μια κιθάρα που να κάνει για όλα. Όποιος μπορει να μου προσφερει βοήθεια θα τον ευχαριστώ πολυ.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων


    kostas-5150
    08.10.2008, 04:11

    Λοιπον θελω "κατι" που να τα κανει ολα να μαγειρευει,να πηγαινει την μικρη σχολειο,να πηγαινει για δουλεια να μου τα φερνει και να εχει κ 6 χορδες να την γρατζουναω τα καλοκαιρια..{#emotions_dlg.blink}

    Αααααα θελω πολλα?Δινω μεχρι 500 ευρω!

    Αδερφια(-ες) η κιθαρες δεν τα κανουν ολα αυτα..{#emotions_dlg.rolleyes}


    kostas-5150
    08.10.2008, 04:12

    Παράθεση:

    Το μέλος deathnick στις 25-06-2008 στις 16:14 έγραψε...

    Πιστευω πως μια FENDER SQUIER STANDARD FAT STRAT θα σου δωσει αυτα που ζητας,δεν εχει πολυ μεταλικο ηχο,αλλα βγαζεις ανετα μεταλ κομματια σε στυλ Μaiden,εχει καλο clean ηχο,και ειναι αρκετα καλη κιθαρα(εχω την ιδια και εχω μεινει ευχαριστημενος),και πανω απο ολα ειναι και οικονομικη κιθαρα.





    Συμφωνω,ειναι και τσαμπα.
    montechristos-ole
    20.10.2008, 19:22

    Εγω θα σου προτεινα αυτο το σετ που εχω και γω.Μια epiphone les paul των 600+ ευρω και ενα marshall ενισχυτη γυρω στα 20 watt των 300+ ευρω.Εγω ειμαι απιστευτα ευχαριστημενος με το σετ αυτο και βγαζω αμιγως κλασσικο σκληρο ηχο...


    papardelas
    20.10.2008, 19:57

    Μπορει να μην ξερω απο φωνητικα αλλα θελω να πιστευω οτι ξερω απο κιθαρες...Λοιπον...να σου προτεινω μια κιθαρα που τα κανει ολα......Jackson/Charvel .....η παρε μια Gibson Explorer 84 και δωστην μου...


    delta66
    22.10.2008, 16:31

    Οπως ειπε και ο Κωστας πιο πανω δεν μπορεις να τα εχεις ολα σε ενα οργανο. Για ηχο στο στυλ santana μια κιθαρα τυπου LP (les paul) σε καλυπτει και σε metal μουσικη υπο προυποθεσεις (οχι τρελα τρεμολα σε στυλ σατριανι κλπ δλδ).

    Κιθαρα καποια απο αυτες λοιπον : Thomann.de/gr/cat.html?gf=lp_models&oa=prahttp://www.Thomann.de/gr/cat.html?gf=lp_models&oa=pra

    >

     

    Και απο που θα την ακους τωρα.

    Δυο επιλογες : ενισχητη ή προσομοιωση που να συνδεεται στο PC σε κονσολα-μιξερ κλπ.

    Δυο ποιοτικες επιλογες και σε καλη τιμη τιμη ειναι :

    Λαμπατος ενισχυτης 5W (εμπιστευσου με, δεν χρειαζεσαι τπτ παραπανω για home-use) : Κεφαλη : http://www.Thomann.de/gr/epiphone_valve_junior_head.htm

    Ηχειο : http://www.Thomann.de/gr/epiphone_valve_junior_1x12_cabinet.htm

    μαζι φυσικα θα χρειαστουν και διαφορα πεταλακια, ειτε για booster (dist, overdrive, comp, boost κλπ) ειτε Modulating (flanger, chorus, tremolo, phaser κλπ) ειτε Delay effects.

    Εκτος κι αν κατευθυνθεις στην δευτερη λυση "τα εχει ολα και συμφερει" αλλα σε home ποιοτητα. Που ειναι κατι τετοιο. http://www.Thomann.de/gr/cat.html?gf=guitar_preamplifiers&oa=pra

    Καλη συνεχεια.


    -----------------
    click to MYSPACE page, listen music & see videos

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 22-10-2008 16:32 ]


    miltos
    09.11.2008, 13:24

    παιδιά θα μπορούσε κανεις να αναφέρει τις διαφορες, και το είδος της μουσικής που ειναι καταλληλες να παίζουν οι  les paul, sg ,telecaster, stratocaster;

    και ποιά νομίζεται ότι είναι κατάλληλη για ελληνικό ρεπερτόριο ποιό πολύ,

    ελληνικό Rock και έντεχνο λαικό;


    odis13
    09.11.2008, 23:56

    Παράθεση:

    Το μέλος miltos στις 09-11-2008 στις 13:24 έγραψε...

    παιδιά θα μπορούσε κανεις να αναφέρει τις διαφορες, και το είδος της μουσικής που ειναι καταλληλες να παίζουν οι  les paul, sg ,telecaster, stratocaster;

    και ποιά νομίζεται ότι είναι κατάλληλη για ελληνικό ρεπερτόριο ποιό πολύ,

    ελληνικό Rock και έντεχνο λαικό;



     

    Bεβαια.

    Ανοιξε ένα καινουργιο θέμα όμως, και αν το αποτελεσμα δεν ειναι οτιναναι να το κάνουμε sticky για να μείνει για future reference.


    geiasas
    11.12.2008, 17:06

    Γεια σας παίδες, ενδιαφέρομαι και εγώ για ηλεκτρική κιθάρα και δεν ξέρω τίποτε απο κιθάρες. Τι διαφορά έχει η FENDER SQUIER STANDARD FAT STRAT από την Bullet strat?


    delta66
    11.12.2008, 22:15

    Παράθεση:

    Το μέλος geiasas στις 11-12-2008 στις 17:06 έγραψε...

    Γεια σας παίδες, ενδιαφέρομαι και εγώ για ηλεκτρική κιθάρα και δεν ξέρω τίποτε απο κιθάρες. Τι διαφορά έχει η FENDER SQUIER STANDARD FAT STRAT από την Bullet strat?



    Υποθετω οτι λεγοντας "ενδιαφερομαι" εννοεις οτι ενδιαφερεσαι για αγορα ηλεκτρικης κιθαρας, γιατι αν ενδιαφερεσαι για πληροφοριες περι ηλεκτρικης κιθαρας, δεν θα μπορεσει κανεις με ενα ποστ να σε ενημερωσει. Θα πρεπει να κανεις αναζητηση στο google και να διαβασεις πολλες πληροφοριες.

    Απο τη στιγμη τωρα, που αναφερεις οτι δεν ξερεις τπτ απο κιθαρες, δεν θα καταλαβεις τις διαφορες των μοντελων που αναφερεις.

    Πες τι ειδος θες να παιξεις και ποιο ειναι το μπατζετ σου (ειτε μονο για κιθαρα ειτε και για τον υπολοιπο εξοπλισμο που απαιτει η ηλεκτρικη κιθαρα) και θα ερθουν και οι προτασεις για να επιλεξεις απο αυτες.


    -----------------
    www.spyrosdelta.com                               
    Αγγελια

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 11-12-2008 22:30 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 11-12-2008 22:34 ]


    geiasas
    11.12.2008, 23:41

    Για αγορά ενδιαφέρομαι φίλε. Θέλω για ροκ τραγούδια (πχ εχω ανάγκη, νιωθω μεγάλη μοναξια - παπακωνσταντινου), μέταλ δεν μ' αρέσουν καθόλου. Μπάτζετ μέχρι 250 ευρω συμπεριλαμβανομένου και του ενισχυτή. Αυτά

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : geiasas στις 11-12-2008 23:43 ]


    delta66
    14.12.2008, 05:07

    Παράθεση:

    Το μέλος geiasas στις 11-12-2008 στις 23:41 έγραψε...

    Για αγορά ενδιαφέρομαι φίλε. Θέλω για ροκ τραγούδια (πχ εχω ανάγκη, νιωθω μεγάλη μοναξια - παπακωνσταντινου), μέταλ δεν μ' αρέσουν καθόλου. Μπάτζετ μέχρι 250 ευρω συμπεριλαμβανομένου και του ενισχυτή. Αυτά

    Αν εχεις χρεωστικη καρτα, (αλλα δινεται και με αντικαταβολη νομιζω) ενα οικονομικο σετακι ειναι αυτο http://www.Thomann.de/gr/Thomann_gitarren_set_g16.htm

    Μεχρι 300€ ομως πληρωνεις μεταφορικα.

    Παρε τον ελληνα που ειναι εκει και συνενοησου

    Γιωργος Αγγελοπουλος

    Prosopiko Tel: 0049-9546-9223-538

    International Tel: 0049-9546-9223-55

    Fax: 0049-9546-9223-24

     

    Αν αποφασισεις να παρεις κατι πιο αξιολογο που θα σε καλυψει για περισσοτερο καιρο

    Ενα σετακι ειναι αυτο που σου εφτιαξα, αλλα φτανει τα 400€ (εχει τουλαχιστον δωρεαν μεταφορικα :))

    http://www.Thomann.de/gr/prod_cbundle_84.html?gk=gieacotr&cbcid=544&art=83774


    geiasas
    14.12.2008, 15:48

    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου να κατσεις να φτιάξεις τα σετάκια. Δυστυχώς θα μείνω μέχρι τα 200 ευρω και λέω να πάρω την Squier Bullet. Πολύ καλη επιλογή και το βιβλιαράκι, αποκλίετε να το βρισκα από μόνος μου. Αυτά.

    Visca Barηa

     


    bojan
    26.12.2008, 16:19

    Ποια ειναι καλυτερη κιθαρα?                                                                                                 1)Yamaha rgx a2                                                                                                               2)fender squier standard fat strat                                                                                           αφηστε μηνυμα, ευχαριστω


    Dalorick
    03.01.2009, 11:29

    Paidia 8elw nagorasw mia hlektrikh kithara kai skeftika mia pou einai stis oikonomikes mou aneseis kai mporw na thn agorasw einai ayth edw deite

    http://www.Thomann.de/gr/esp_ltd_ax50_blks.htm

    saythn ti periptosh den 3erw ti na kanw giati mou exoun pei oti oi kithares ESP einai arketa kales gia Metal Hxo pou afto 8elw kaigw alla de 3erw ama plhronw to sxhma kai oxh thn poiothta gt den exei kai tremolo tpt apla einai mia aplh kithara.

     

    TI LETE NA THN PARW?