ελληνική μουσική
    510 online   ·  210.844 μέλη

    Η εκμετάλλευση του Νικόλα Άσιμου απο το Βασίλη Παπακωνσταντίνου

    Disasterpiece
    29.06.2008, 00:33

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 28-06-2008 στις 15:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 25-06-2008 στις 20:03 έγραψε...

    Δεν με παραξενευουν καθολου αυτα που λεει.Ισα-ισα ανεβαινει στην εκτιμηση μου λεγοντας επι της ουσιας πως του επιβληθηκε απο το συστημα η συμμετοχη εκλεκτων παιδιων αυτου(του συστηματος).Ποτε δεν καταλαβα πως τακιμιασε ο Ασιμος με την Αλεξιου και τον Παπακωνσταντινου.

    Καμμια σχεση μ'αυτους δεν θα μπορουσε να εχει ενας αληθινος επαναστατης.Αφηστε δε που οσα του Ασιμου εχει πει ο Παπακωνσταντινου τα εχει γειωσει στην μεταπολιτευτικη μιζερια και αρεστη στο συστημα ψευτο-επαναστατικη δραση που αναλωνεται σε φεστιβαλ της ΚΝΕ,χαρακτηριστικα που διεπουν και τον ιδιο ως προσωπικοτητα.Ευγε Νικολα Ασιμε,σε αναγκασαν-δεν ηθελες,αυτο μου αρκει.Μου εφτιαξες τη μερα ΓΙΓΑΝΤΑ.



     

    Καλά...Πού τα σκέφτηκες όλ'αυτά...;



    Για σενα:

    B4 - H Zabolia.mp3 - Nikolas Asimos


    Για τον Βου-Που(οπως λεμε Βου-που=Βορεια προαστια ενα πραγμα),τον Μπουλα(χαχα,τι παλικαρι κι αυτο),τη Μαρια(μια ειναι μαρια και παει παντου),την Αλεκα,τον Σαββοπουλο,τον(δεν μας χεζεις ρε)Νταλουαααρα και τους ομοιους τους:

     

    THS EPANASTASHS - NIKOLAS ASIMOS

     

    "Η επανασταση αποδειχθηκε ενα ονειρο

    Μια ξοφλημενη και ευφυης δικαιολογια

    Διατηρουμε την αισχροτερη τη βρωμα μας

    Με επαναστατικη φρασεολογια"

     

    Υ.Γ:ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΔΗΛΑΔΗ.ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΜΑΤA


    jethroomi
    29.06.2008, 01:51

    Φιλοι μου σ'αυτο το χωρο κανεις δεν βοηθαει αφιλοκερδως.

    Οι ΒΠ, ΧΑ κλπ ειχαν να παρουν, προς οφελος τους κι οχι απο φιλανθρωπια.

    Ο Νικολας 'πληρωσε' τα προσωπικα του κενα με την αυτοχειρια του.


    vasilisx
    30.06.2008, 11:42

    αφου ο βασιλης τον εκμεταλευτικε, και η συνετευξη εγινε το 1984 πως μετα ο νικολας εδωσε στον βασιη στον δισκο χαιετισματα 1987 πεντε τραγούδια του;;;

     

    αλλα λεει και αλλα κανει ο νικολας,δεν νομίζω, δεν ηταν ο τυος του να κανει αλλα... αυτα ειναι βλακείες...


    maspa
    30.06.2008, 12:12

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 28-06-2008 στις 15:09 έγραψε...

    Και κάτι ακόμα... Ο καλλιτέχνης κρίνεται για την τέχνη του, για τις εικόνες του τις νότες του τους στίχους του τα δημιουργίματά του... Όχι απο τη ζωή του και τις απόψεις και το βαλάντιό του και τις προθέσεις του... Γιατι τελικα αυτο που μένει δεν είναι ο άνθρωπος αλλα η τέχνη...

    Θα διαφωνήσω. Η τέχνη βγαίνει από τα ενδόμυχα της ψυχής ενός ανθρώπου. Αυτό σημαίνει ότι η προσωπική του ζωή, η αντίληψη του, η προσωπικότητά του που σχηματίζεται μέσα από όλα αυτά, παίζει το σημαντικότερο ρόλο στην τέχνη του. "Γιατι τελικα αυτο που μένει δεν είναι ο άνθρωπος αλλα η τέχνη" Η τέχνη δεν είναι απρόσωπη. Και εννοείται πως δε μένει μόνο αυτή μετά το τέλος της ύπαρξης ενός ανθρώπου....

    Όσον αφορά το θέμα: Δεν είναι προπαγανδιστικό να ανακοινώνεται ένα προσωπικό συμπέρασμα ως είδηση; Δώσε μας το link για το βίντεο και ασε μας να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας ή διαχωρισέ τα.

    Αν παρέθετα εγώ αυτό το βίντεο, μάλλον θα έβαζα ως τίτλο: Ο Άσιμος για τις φίρμες και τους ανθρώπους του περιθωρίου.

    Και να μου επιτραπεί να μην έχω τόσο θετική εντύπωση για τον Άσιμο.Αν κρίνω από ό,τι γνωρίζω, δεν ήταν και πολύ συγκροτημένος άνθρωπος.


    JaNick
    30.06.2008, 12:19

    Είναι αλήθεια οτι ο Άσιμος ηταν τρελάρας σε τελική ανάλυση... Και περιθωριακός... Αλλα αυτο ηταν το ωραιο με αυτον... Αλλιώτικα θα ήταν ένας ακόμη σαν τους άλλους...


    FORTE
    30.06.2008, 12:37

    Καμμια μα καμμια σχεση!!{#emotions_dlg.nono} Απολυτος καμμιααα!!!!!!!!Μην τρελαθουμε τωρα!!


    freakhood
    11.07.2008, 13:14

    Γράφεις:

    "Για παράδειγμα για τον Θ.Μικρούτσικο και τη ζωή του και την πολιτική του δράση και για τις απόψεις του και τα χίλια μύρια όσα μπορούμε να γράψουμε σελίδες... Όμως θέλει πολύ θράσος για να πούμε οτι δεν είναι καλλιτέχνης... Το ίδιο και για το Σαββόπουλο τον Παπακωνσταντίνου... Και όσο για το Μπουλά και τα 'αξιόλογα serial' εγω προσωπικά διασκεδάζω και με τις σειρούλες αυτές και με την ερμηνία του"

    Φίλε μου, κανείς από αυτούς που αναφέρεις δεν είναι πραγματικός καλλιτέχνης με την δόκιμη έννοια του όρου. Ο Άσιμος όμως, ναί! Υπήρξε καλλιτέχνης.

    Αφού όμως διασκεδάζεις με τα σήριαλ που παίζει ο Μπουλάς και τον υπόλοιπο συρφετό που κυριαρχεί στα μέσα μαζικής αποχαύνωσης, εξυπακούεται πως έχεις ψηλα κάτι τέτοιους τύπους που έχουν σπρωχθεί από παντού με τα μπούνια. Τους έχουμε φάει στην μάπα θέλοντας και μη. Λογικό όμως είναι αφού ολοι αυτοί είναι ανώδυνοι και συμβάλλουν στην αποβλάκωση και τον αποπροσανατολισμό μιά χαρά. Αν ήξερες τι πόλεμο έτρωγε ο Νικόλας επειδή τολμούσε να εκφράσει την πραγματική γνώμη του, κι όχι μόνο...
    (αλλά τι να ξέρεις...κάτσε και κατανάλωσε τα ευκολοχώνευτα βλακοσήριαλ της tv με τον Μπουλά και όλους τους ανύπαρκτους και άσε τον Άσιμο εκεί που είναι...)


    JaNick
    11.07.2008, 13:54

    Και σύ κλείσε μια θέση σε κανα ψυχιατρείο για τα επόμενα χρονάκια γιατι με τη μανία καταδίωξης που σε κβυερνάει να ψάχνεις όλη την ώρα τα φαντάσματα της ποιότητας και του ξεπουλήματος, δεν πρόκειται πότε να συνυπάρξεις με τους συνανθρώπους σου φίλε μου...

    Καλα το οτι ο Μικρούτσικος και ο Σαββόπουλος δεν είναι καλλιτέχνες εδώ απλά γελάμε... Και οι 2 και ειδικά ο πρώτος είναι οι απόλυτες μουσικές ιδιοφυήες της Ελλάδας...
    Δηλαδή αυτο που θα τους έσωζε είναι να πέφταν να πεθάνουν κατα τη γνώμη σου όπως συναίβει με το Νικόλα... Γιατι οπως προείπα αν ζούσε τώρα είμαι 100% πως θα του έσουρνες και του Άσιμου γενέες 14...


    deathminor88
    11.07.2008, 15:55

    Φυσικά και γελάμε..

    Με τον  κάθε τρελάρα που πουλαέι ποιότητα, επανάσταση και αντι-εμπορικότητα.

    Πως κρίνεις και μηδενίζεις ανθρώπους που έχουν δώσει τόσα πράγματα, χωρίς να έχεις για κριτήριο αυτά που έχουν προσφέρει?

    Άλλο να έχεις την άποψή σου και να την εκφράζεις και άλλο να μηδενίζεις τα πάντα.

    Ποιός είσαι που ορίζεις την τέχνη?

     


    Xrononaytis
    11.07.2008, 17:40

    Ο Νικολας σε να σημειο λει με πεισανε να βγαλω δισκο στο τραγουδι Μηχανισμος πιοι τον πησανε ; ο ιδιος ηθελε να βγαλει να ακουστει η φωνη του η γνωμη του αλλα ομως δεν πολυ εγινε αυτο αυτο το παραπονο ειχε οτι δεν ακουγοταν ο ιδιος , ο Βασιλης παντος δεν ειναι κλεφτης τραγουδιων ο ιδιος τα δωσε .


    sitzoune81
    12.07.2008, 03:50

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 11-07-2008 στις 13:14 έγραψε...

    Λογικό όμως είναι αφού ολοι αυτοί είναι ανώδυνοι και συμβάλλουν στην αποβλάκωση και τον αποπροσανατολισμό μιά χαρά.

    Τωρα το 'πες σωστα, οι ανώδυνοι, οι ακινδυνοι, οι άτολμοι, οι "ελα μωρε, 'νταξει" ειναι εκεινοι που τελικα επικρατουν, οριζουν μοδες και καταντουν "go with the flow" που λενε......

    κριμα, κριμα διοτι θα μπορουσαν να ειχαν ακομα καλυτερο reputation σε διαφορετικη περιπτωση

    ...πραμα που απολαμβανει απλοχερα ο Ασιμος!


    sabotaz
    13.07.2008, 01:36

    O τίτλος "Η εκμετάλλευση του Άσιμου από τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου" είναι ψευδής, προσβλητικός και παραπλανητικός. Παρακαλώ τους admins να λάβουν θέση. δε μπορεί η προσωπική άποψη του συγγραφέα του θέματος να γίνει τίτλος και να παραπλανεί όποιο μέλος γράφει ή διαβάζει σ αυτο το θέμα.


    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sabotaz στις 13-07-2008 02:47 ]


    tago
    13.07.2008, 16:36

    Με βάση αυτά που γνωρίζω θέλω να καταθέσω τα εξής: Ο ίδιος ο Παπακωνσταντίνου έχει δηλώσει πως δεν υπήρξε ποτέ φίλος του Άσημου. Ήταν απλά γνωστοί. Ωστόσο έπαιξε έναν καταλυτικό ρόλο ο πρώτος στη καριέρα του δεύτερου αφού ήταν ο άνθρωπος που έφερε σε επαφή τον Άσημο με την «Μίνως» και έτσι μπόρεσε να δισκογραφίσει και βεβαίως να βγάλει λεφτά. Μετά τον θάνατο του Νικόλα, ιδρύθηκε ένα σωματείο φίλων του όπου βεβαίως όσοι συμμετείχαν δε τον γνώριζαν κατ’ ανάγκη προσωπικά. Κάποιοι από αυτούς συνέλεξαν αρκετό από το υλικό που βρέθηκε στο «μαγαζόσπιτο» του Άσημου με αποτέλεσμα κάποια από αυτά τα τραγούδια να βρεθούν στα χέρια του Παπακωνσταντίνου ο οποίος κατά καιρούς ηχογραφεί κάποια από αυτά. Αν εκμεταλλεύτηκε ο ένας τον άλλον δε μπορώ να το πω. Με σιγουριά όμως λέω πως και οι δύο κέρδισαν από αυτή τη σχέση.


    sabotaz
    31.07.2008, 02:24
    >

    σ αυτο το βιντεο ο Βασιλης Παπακωνσταντινου μιλαει για τον Νικολα Ασιμο και απανταει σε πολλα  ερωτηματα...

    η συνεντευξη που μας παραθετεις ειναι απο το 1984. ο Ασιμος εδωσε τραγουδια στον Παπακωνσταντινου το 1987. για ποια εκμεταλλευση μας μιλας?

    και κατι ακομα, οπου σταθεις κι οπου βρεθεις μιλας για λογοκρισια στο στεκι των φιλων του Βασιλη, λες οτι σε διαγραψαν απο μελος κτλπ κτλπ.στο βιντεακι που εχεις ανεβασει στο youtube εχω γραψει αρκετα σχολια  αλλα τα διεγραψες γιατι δε σε συμφεραν. αρα δε σε παιρνει να μιλας για λογοκρισια.  

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sabotaz στις 31-07-2008 02:27 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sabotaz στις 31-07-2008 02:29 ]


    eleana
    31.07.2008, 09:44

    Σιγουρα θα ακουστω αιρετικη, αλλα ποια ακριβως επανασταση εκανε ο Ασιμος?

     


    jethroomi
    01.08.2008, 00:52

    Παράθεση:

    Το μέλος eleana στις 31-07-2008 στις 09:44 έγραψε...

    Σιγουρα θα ακουστω αιρετικη, αλλα ποια ακριβως επανασταση εκανε ο Ασιμος?

     



    Αν ηθελε να κανει 'επανασταση' και να εξασφαλισει την υστεροφημια του δεν επρεπε να κανει βινιλια.

    Οι κασετες του αρκουσαν για να ζει στη συνειδηση μας. Δεν θα μαθουμε ποτε τι ηθελε.

     


    sabotaz
    01.08.2008, 01:44

     

    Αυτος ειναι ο Βασιλης Παπακωνσταντινου...δεν κρυβετε απο κανεναν και δε φοβαται κανεναν...

    οι ψευτικες κατηγοριες σου Japan88gr οσο και να το θες δε θα καταφερουν να διαψευσουν το ηθος και την προσωπικοτητα  του...

    οπως βλεπετε ο ιδιος ο Βασιλης απανταει στο κοινο για τις κατηγοριες περι εκμεταλλευσης και μιλαει για τη σχεση του με τον Ασιμο

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sabotaz στις 01-08-2008 01:50 ]


    jethroomi
    02.08.2008, 01:08

    {#emotions_dlg.confused1}

    Συμπερασμα: Ο Ασιμος δεν ηθελε να μεινει ασιμος.


    tago
    02.08.2008, 12:40

     

    Παιδιά, υπάρχει ένα βιβλίο που έχει τον τίτλο «Δίχως καβάτζα καμιά» και αφορά τη ζωή του Νικόλα. Το έχει γράψει ο Γιώργος Αλλαμανής και είναι έκδοση των «Νέων Συνόρων». Διαβάστε το, θα σας λύσει πολλές απορίες.