ελληνική μουσική
    885 online   ·  210.833 μέλη

    Χρειάζομαι κουρδιστή πιάνου..

    xaroumenokoritsi
    25.06.2008, 22:23

    Με το θέμα του κουρδίσματος του πιάνου μου ατυχώ κάθε χρόνο! Οι περισσότεροι "κουρδίζουν" το πιάνο και μετά από λίγες ώρες παιξίματος τα πλήκτρα σκαλώνουν και δεν πατιούνται...Δεν μπορώ να κοιτάξω αγγελία γιατί και πάλι δεν θα ξέρω αν κάνει σωστή δουλειά οπότε βασίζομαι πάνω σας! Cool


    Crocodile
    26.06.2008, 17:09

    Δεν νομίζω ότι το σκάλωμα των πλήκτρων οφείλεται στον κουρδιστή που κούρδισε το πιάνο, αλλά μάλλον σε κάποιο υπάρχον πρόβλημα στον μηχανισμό του. Βέβαια αυτό είναι κάτι που μπορεί να το κοιτάξει ο κουρδιστής, αν του το επισημάνεις. Κουρδιστή έχω να σου συστήσω γιατί από τον συγκεκριμένο δεν έχω μείνει προσωπικά ποτέ δυσαρεστημένος. Κουρδίζει πιάνα συν τοις άλλοις και στο μέγαρο μουσικής και χρεώνει επίσκεψη στο σπίτι εντός Αθηνών γύρω στα 70 ευρώ. Αν θέλεις, σου στλενω στοιχεία με ΠΜ.


    -----------------
    "...Όχι παιδιά στις ψόφιες/ όχι και στους κρυόκωλους/ όχι παιδιά στις ψόφιες/ όχι στους σοβαρούς..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Crocodile στις 26-06-2008 17:09 ]


    xaroumenokoritsi
    26.06.2008, 22:40

    Δυστυχώς είναι ο κουρδιστής γιατί το ωδείο που πάω μου τον σύστησε και είχε τα ίδια αποτελέσματα.. Αν μπορείς στείλε μου τα στοιχεία

    Smile


    emmanuella
    29.06.2008, 19:32

    Παράθεση:

    Το μέλος xaroumenokoritsi στις 26-06-2008 στις 22:40 έγραψε...

    Δυστυχώς είναι ο κουρδιστής γιατί το ωδείο που πάω μου τον σύστησε και είχε τα ίδια αποτελέσματα.. Αν μπορείς στείλε μου τα στοιχεία

    Smile



     

    Κοίτα, αν ψάξεις καλά και ρωτήσεις στο ωδείο σου σίγουρα θα βρεις κάποιον ΚΑΛΟ ! Εγώ πάντως αυτός που μου το κουρδίζει είναι πολύ καλός. Απλά είναι στο Ηράκλειο Κρήτης.

    Σίγουρα όμως, αν πας σε ( σοβαρά ) καταστήματα μουσικής, όπως Νάκας, και ζητήσεις θα σου προτίνουν κάποιον καλό !!! Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος γνωστός και καλός...απλά ετοιμάσου να δώσεις πολλά...!!!

    Καλά, εκεί στην Αθήνα, έχετε τόσους πολλούς και δεν μπορείτε να βρείτε έναν ??? Εμείς εδώ στο Ηράκλειο έχουμε μόνο 2 γνωστούς που κουρδίζουν και είναι πάρα πολύ καλοί !


    ogyon21
    30.06.2008, 22:15

    Παράθεση:

    Το μέλος xaroumenokoritsi στις 25-06-2008 στις 22:23 έγραψε...

    Με το θέμα του κουρδίσματος του πιάνου μου ατυχώ κάθε χρόνο! Οι περισσότεροι "κουρδίζουν" το πιάνο και μετά από λίγες ώρες παιξίματος τα πλήκτρα σκαλώνουν και δεν πατιούνται...Δεν μπορώ να κοιτάξω αγγελία γιατί και πάλι δεν θα ξέρω αν κάνει σωστή δουλειά οπότε βασίζομαι πάνω σας! Cool



     

    Ο πατερας του Γιωργου του Ποντικι που εχει το Studio Π στην ηλιουπολη.. Μπορει να ειναι τυφλος ο ανθρωπος, αλλα κανει καταπληκτικη δουλεια!! (απλα πας στο στουντιο και μιλας με τον γιο και σε κανονιζει..)


    lazaros77
    25.09.2008, 12:05

    Συμφωνώ με τον ogyon21, ο κ.Γιάννης Ποντίκης είναι φοβερός στη δουλειά του και σαν άνθρωπος. Είναι πολύ σημαντικό ο χορδιστής να δουλέυει με το αυτί και όχι με ηλεκτρονικά μέσα. Όποιος θέλει το τηλέφωνο του κ.Γιάννη μπορεί να μου στείλει mail (bluefflat@yahoo.gr)


    Maria1977
    23.09.2011, 20:17

    Και για τον κο Ποντική έχω ακούσει καλά λόγια, έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλους πιστέυω ότι κορυφαίος χορδιστής και επισκευαστής πιάνου (εννοείται χορδίζει με το αυτί) είναι ο Αθανασάτος που έχει και κατάστημα πιάνων (ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΟΙΚΟΣ ΑΘΑΝΑΣΑΤΟΣ) στην Αθήνα χορδίζει και ο ίδιος αλλά έχει και άλλους επίσης καλούς τους οποίους μου έχει στείλει κατα καιρούς. Μπες στο site του για να πάρεις τα τηλέφωνα.


    fragiscoscohen
    26.10.2013, 19:48
    Δοκιμάστε το 6932 6932 40. Εχει δουλέψει χορδιστής της Bφsendorfer, ευγενέστατος και κάνει το πιάνο να κελαηδάη. Καλή τύχη.
    appoggiatura
    04.11.2013, 00:38

    Είναι ακριβός, παιδιά;


    fragiscoscohen
    04.11.2013, 10:56

    Ο δικός μου δεν είναι ο Κ. Ποντίκης. Απλως τον εχω κατοχυρωμένο ως "κουρδιστή πιάνου" και δεν θυμάμαι το ονομα του (ειχε και μια ωραία κάρτα που την έχασα κιαυτήν !). Πάντως το τηλ. ειναι 6932 6932 40, μου έκανε και voicing, και γενικά το πιάνο κελαηδάει. Και λογική τιμή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την fragiscoscohen, 04-11-2013 11:42 ]


    appoggiatura
    04.11.2013, 15:13
    Μπορείς να μου πεις σε πμ την τιμή;
    fragiscoscohen
    04.11.2013, 19:48
    αν θυμάμαι καλά για κούρδισμα πρέπει να πήρε κανα 50ρη
    Nikoletta1
    25.02.2014, 16:09

    Ο Πάνος Ιωαννίδης είναι χορδιστής/τεχνικός πιάνων και μάλιστα ο μόνος στην Ελλάδα με δίπλωμα χορδιστή. Η σελίδα του είναι www.handmadepiano.eu καιwww.laterna.info (κατασκευάζει και λατέρνες). Έχει εργαστήριο λίγο έξω από τη Θεσσαλονίκη και κουρδίζει κυρίως Θεσσαλονίκη.


    Nikoletta1
    25.02.2014, 16:10

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 29.06.2008, 19:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος xaroumenokoritsi στις 26-06-2008 στις 22:40 έγραψε...

    Εγώ νομίζω ότι πρέπει να ξέρεις τον τεχνίτη και να του έχεις εμπιστοσύνη, όχι όποιον σου στείλει το κατάστημα (το οποίο δεν φέρει καμία ευθύνη). Και άμα γίνει καμιά ζημιά; Έχει χιλιάδες εξαρτήματα το πιάνο. Πολλές φορές στα μεγάλα μαγαζιά δουλεύουν άνθρωποι που δεν μπορούν να σταθούν στη δουλειά από μόνοι τους και δίνουν τη μισή αμοιβή στα μαγαζιά για να τους βρουν πελάτες. Εγώ είμαι δασκάλα πιάνου και με έχουν πλησιάσει δύο χορδιστές (που δεν είχαν τα απαραίτητα προσόντα) και μου πρότειναν να μου δίνουν προμήθεια για να τους συστήνω στους μαθητές μου. Ο ένας δούλευε σε μαγαζί μουσικών οργάνων.

     

    Κοίτα, αν ψάξεις καλά και ρωτήσεις στο ωδείο σου σίγουρα θα βρεις κάποιον ΚΑΛΟ ! Εγώ πάντως αυτός που μου το κουρδίζει είναι πολύ καλός. Απλά είναι στο Ηράκλειο Κρήτης.

    Σίγουρα όμως, αν πας σε ( σοβαρά ) καταστήματα μουσικής, όπως Νάκας, και ζητήσεις θα σου προτίνουν κάποιον καλό !!! Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος γνωστός και καλός...απλά ετοιμάσου να δώσεις πολλά...!!!

    Καλά, εκεί στην Αθήνα, έχετε τόσους πολλούς και δεν μπορείτε να βρείτε έναν ??? Εμείς εδώ στο Ηράκλειο έχουμε μόνο 2 γνωστούς που κουρδίζουν και είναι πάρα πολύ καλοί !




    Nikoletta1
    25.02.2014, 16:14

    Το κόλλημα των πλήκτρων συνήθως γίνεται από τις αλλαγές του καιρού και δημιουργείται σε ένα συγκεκριμένο σημείο του μηχανισμού. Είναι κάτι που ανήκει στις βασικές και γρήγορες επισκευές και ο χορδιστής θα διορθώσει μέσα στο κούρδισμα, εκτός αν είναι πάρα πολλά τα κολλημένα πλήκτρα. Καλά, αν πει ότι θέλει ειδική επισκευή ή ότι είναι άλλη ειδικότητα, φύγετε τρέχοντας!

    Παράθεση:

    Το μέλος xaroumenokoritsi στις 25.06.2008, 22:23 έγραψε...

    Με το θέμα του κουρδίσματος του πιάνου μου ατυχώ κάθε χρόνο! Οι περισσότεροι "κουρδίζουν" το πιάνο και μετά από λίγες ώρες παιξίματος τα πλήκτρα σκαλώνουν και δεν πατιούνται...Δεν μπορώ να κοιτάξω αγγελία γιατί και πάλι δεν θα ξέρω αν κάνει σωστή δουλειά οπότε βασίζομαι πάνω σας! Cool




    marsias
    26.02.2014, 09:39
    Για κούρδισμα και επισκευές πιάνων τηλέφωνο 6932300719.
    Nikoletta1
    26.03.2014, 11:12
    Ποιός τεχνίτης απαντάει σε αυτόν τον αριθμό; Να ξέρουμε πέντε πράγματα, μην ανοίγουμε την πόρτα σε αγνώστους! :D
    marsias
    26.03.2014, 16:06
    6932300719 Κος Γιάννης
    GeorgeAthan
    09.07.2014, 11:31

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 29.06.2008, 19:32 έγραψε...

    Παράθεση: Θα μπορούσατε να μου προτείνετε στο Ηράκλειο της Κρήτης κάποιον που ξέρετε?

    Το μέλος xaroumenokoritsi στις 26-06-2008 στις 22:40 έγραψε...

    Δυστυχώς είναι ο κουρδιστής γιατί το ωδείο που πάω μου τον σύστησε και είχε τα ίδια αποτελέσματα.. Αν μπορείς στείλε μου τα στοιχεία

    Smile



     

    Κοίτα, αν ψάξεις καλά και ρωτήσεις στο ωδείο σου σίγουρα θα βρεις κάποιον ΚΑΛΟ ! Εγώ πάντως αυτός που μου το κουρδίζει είναι πολύ καλός. Απλά είναι στο Ηράκλειο Κρήτης.

    Σίγουρα όμως, αν πας σε ( σοβαρά ) καταστήματα μουσικής, όπως Νάκας, και ζητήσεις θα σου προτίνουν κάποιον καλό !!! Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος γνωστός και καλός...απλά ετοιμάσου να δώσεις πολλά...!!!

    Καλά, εκεί στην Αθήνα, έχετε τόσους πολλούς και δεν μπορείτε να βρείτε έναν ??? Εμείς εδώ στο Ηράκλειο έχουμε μόνο 2 γνωστούς που κουρδίζουν και είναι πάρα πολύ καλοί !




    GeorgeAthan
    09.07.2014, 11:33
    Θα μπορούσατε να μου προτείνετε στο Ηράκλειο της Κρήτης κάποιον (καλό αλλα και οικονομικο :p) που ξέρετε?