ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.833 μέλη

    Συνέντευξη με το Γιώργο Κατσαρό

    coffee
    28.06.2008, 12:23

    Καλησπέρα σε όλους,

    σε λίγες μέρες θα εχω την ευκαιρία να πάρω συνέντευξη απο τον Γιωργο Κατσαρό.
    Εδω μπορείτε να γραψεται οποια ερωτηση θα θέλατε να υποθει στην συνέντευξη.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KIT_KAT στις 01-07-2008 17:04 ]


    deathminor88
    28.06.2008, 12:37

    Θα ήθελα να μάθω τις μουσικές σπουδές που έχει κάνει.

    Επίσης για την  σχέση του με την κλασσική, και jazz μουσική.

    Και τέλος τις απόψεις του για τη μουσική παιδεία (όχι εκπαίδευση) των Ελλήνων.

     


    spiroos
    28.06.2008, 17:22

    Ποιος ήταν ο ρόλος του την περίοδο της χούντας, αφού υπήρξε και ο συνθέτης του ύμνου της,


    coffee
    28.06.2008, 18:58

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 28-06-2008 στις 17:22 έγραψε...

    Ποιος ήταν ο ρόλος του την περίοδο της χούντας, αφού υπήρξε και ο συνθέτης του ύμνου της,



    δεν ξερω αν θα κανω αυτη την ερωτηση φιλε μου...για ευνοητους φυσικα λογους


    spiroos
    28.06.2008, 21:08

    Δεν καταλαβαίνω το ευνόητους λόγους,,,,Εγώ κάνω την ερώτηση όχι εσυ...Άρα εγώ αναλαμβάνω...τις όποιες αντιδράσεις.

    Ρώτα τον έμμεσα τουλάχιστον, για τα χρόνια της δικτατορίας. Δεν νομίζω αν δεν έχει κατι ύποπτο ότι θα αρνηθεί να απαντήσει...Smile


    PashalinaMakia
    28.06.2008, 22:25

    ήταν πολύ ωραία ερώτηση αυτή!Να την κάνεις σε παρακαλώ γιατί τώρα διαολίστηκα!Σε παρακαλώώώώώ {#emotions_dlg.crying}


    antreas_dr
    28.06.2008, 23:12

    α) Τι σκοπέυει να κάνει ως πρόεδρος των Μουσικών Συνόλων του Δήμου Αθηναίων, ώστε Αθήναίοι να γνωρίσουν περισσότερο την ύπαρξη των συνόλων?

    β) Ποιούς νέους συνθέτες (τις τελευταίας 20ετίας) θεωρεί "καλούς στη δουλειά τους..."?

     

     

    Θα επανάλθω....


    coffee
    30.06.2008, 20:30

    Συνεντευξη θα δωθει απο τον Κ.Κατσαρο  Αυριο.


    sillia
    01.07.2008, 13:58

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 28-06-2008 στις 17:22 έγραψε...

    Ποιος ήταν ο ρόλος του την περίοδο της χούντας, αφού υπήρξε και ο συνθέτης του ύμνου της,



    Σήμερα 2008 μετά από τόσα χρόνια...και να κάνουμε αυτήν την ερώτηση,και να περιμένουμε και μιά σαφή απάντηση..??{#emotions_dlg.huh}Αλλωστε σε μουσικό περιοδικό θα δώσει    συνέντευξη.!!!!Ας μιλήσουμε για μουσική ....και ας αφήσουμε την ιστορία για τους ειδικούς!!!!{#emotions_dlg.wacko}Δεν το γνώριζα αυτό....{#emotions_dlg.mad}αλλά και που το έμαθα δεν μ' έκανε πιο σοφή!!!{#emotions_dlg.nono}


    spiroos
    01.07.2008, 14:53

    Για μουσική θα μιλήσουμε αφού έγραψε τον ύμνο της χούντας.

    Το ρόλο του στη μουσική επικαιρότητα της εποχής εκείνης ζήτησα να μάθω όχι κανένα κουτσομπολιό.

    Η ιστορία είναι για να συζητιέται όχι για να κλέινεται στο χρονοντούλαπο.

    Κι αν έχει να δώσει εξηγήσεις για κάτι, ευχαρίστως να τις ακούσουμε. Αν δεν εχει, θα ακούσουμε άλλα ωραία και καλα.


    sillia
    01.07.2008, 15:51

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 01-07-2008 στις 14:53 έγραψε...

    Για μουσική θα μιλήσουμε αφού έγραψε τον ύμνο της χούντας.

    Το ρόλο του στη μουσική επικαιρότητα της εποχής εκείνης ζήτησα να μάθω όχι κανένα κουτσομπολιό.

    Η ιστορία είναι για να συζητιέται όχι για να κλέινεται στο χρονοντούλαπο.

    Κι αν έχει να δώσει εξηγήσεις για κάτι, ευχαρίστως να τις ακούσουμε. Αν δεν εχει, θα ακούσουμε άλλα ωραία και καλα.



    Oι σελίδες της ιστορίας διαρκώς γράφονται ακόμα και τώρα που λέμε εμείς ό,τι λέμε !! Απλά την άποψή μου είπα.... ότι μετά από τόσα χρόνια... να του κάνουμε μιά επιθετική ερώτηση...σε τι, και ποιόν θα ωφελούσε?Να μάθουμε πως τον εμπνεύστηκε τον ύμνο?Κάποιοι ίσως και να μην τον έχουμε ακούσει!!!Μήπως θα έπρεπε να τον παίξουμε κι όλας??Ας μείνουμε στα πολλά καλά που έχει προσφέρει στην μουσική, και και στα λίγα η πολλά άσχημα ας τον κρίνει η συνείδησή του...όπως γίνεται με όλους μας άλλωστε.

    φιλικότατα


    sillia
    01.07.2008, 15:59

    θάθελα να μάθω απ' τον κύριο Κατσαρό...Αν σήμερα ήταν σε μιά επιτροπή π.χ όπως στην να η ευκαιρία ...πώς θα βαθμολογούσε σήμερα κάποιους καλλιτέχνες (ονόματα αν μπορεί)και γενικά το ελληνικό τραγούδι  χτες ...σήμερα...αύριο

    ευχαριστώ


    KIT_KAT
    01.07.2008, 17:01

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 01-07-2008 στις 15:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 01-07-2008 στις 14:53 έγραψε...

    Για μουσική θα μιλήσουμε αφού έγραψε τον ύμνο της χούντας.

    Το ρόλο του στη μουσική επικαιρότητα της εποχής εκείνης ζήτησα να μάθω όχι κανένα κουτσομπολιό.

    Η ιστορία είναι για να συζητιέται όχι για να κλέινεται στο χρονοντούλαπο.

    Κι αν έχει να δώσει εξηγήσεις για κάτι, ευχαρίστως να τις ακούσουμε. Αν δεν εχει, θα ακούσουμε άλλα ωραία και καλα.

    Oι σελίδες της ιστορίας διαρκώς γράφονται ακόμα και τώρα που λέμε εμείς ό,τι λέμε !! Απλά την άποψή μου είπα.... ότι μετά από τόσα χρόνια... να του κάνουμε μιά επιθετική ερώτηση...σε τι, και ποιόν θα ωφελούσε?Να μάθουμε πως τον εμπνεύστηκε τον ύμνο?Κάποιοι ίσως και να μην τον έχουμε ακούσει!!!Μήπως θα έπρεπε να τον παίξουμε κι όλας??Ας μείνουμε στα πολλά καλά που έχει προσφέρει στην μουσική, και και στα λίγα η πολλά άσχημα ας τον κρίνει η συνείδησή του...όπως γίνεται με όλους μας άλλωστε.

    Συμφωνώ με Σπύρο, δεν πρόκειται για κουτσομπολιό. Άλλωστε καθένας που έχει κάνει κάτι θα πρέπει είτε να μπορεί να το υποστηρίξει είτε να πει "είναι κάτι για το οποίο έχω μετανιώσει" (απολύτως δεκτό) - για να το έκανε όμως σημαίνει πως δεν το θεωρούσε κακό ή άσχημο ώστε να θεωρηθεί και η ερώτηση "επιθετική" όπως λες.

    Αν πάρω συνέντευξη από τη Μαρινέλλα δε θα τη ρωτήσω για το Ρέμο αν υποθέσουμε ότι προσωπική μου άποψη είναι πως είναι μία συνεργασία για την οποία θα έπρεπε να "ντρέπεται";


    -----------------
    Έλα ασήμωσε και χόρεψε, ποιος χειμώνας σ'το απαγόρευσε...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KIT_KAT στις 01-07-2008 17:02 ]


    sillia
    01.07.2008, 17:28

    Υπάρχει και το... ΠΑΣΟ... σαν όρος και το λέμε όταν βγαίνουμε έξω απ' το παιχνίδι!!! Η πλειοψηφία έχει πάντα τον πρώτο λόγο...Καλή επιτυχία στον coffeeSmile


    kwstasagas
    01.07.2008, 18:43

    "Αν σήμερα ήταν σε μιά επιτροπή π.χ όπως στην να η ευκαιρία ...πώς θα βαθμολογούσε σήμερα κάποιους καλλιτέχνες"

    Sillia, ο κ. Κατσαρός ήταν και πολύ πρόσφατα σε επιτροπή που βαθμολογούσε καλλιτέχνες. Μην ξεχνάς ότι ήταν ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ της τηλεοπτικής Μουσικής Ακαδημίας Fame Story !!! Επίσης, ήταν και μέλος της επιτροπής που βαθμολογεί τους καλλιτέχνες που πρόκειται να μάς εκπροσωπήσουν στη Γιουροβίζιον [δεν γνωρίζω αν είναι ακόμη, καθόσον δεν πολυπαρακολουθώ τον εν λόγω "θεσμό"]. Έτσι, ο συμφορουμίτης μας που θα του πάρει συνέντευξη, μάλλον .... θα έχει χίλια δυο πράγματα να τον ρωτήσει, τόσο για το χτες, όσο και για το σήμερα : από τις επιτυχίες του που πριν πολλά χρόνια έγραφε από κοινού με τον πολύ καλό στιχουργό ΠΥΘΑΓΟΡΑ [R.i.p., ποιος δεν έχει τραγουδήσει την Κυρα - Γιώργαινα !!!!], μέχρι .... τα σημερινά τηλεοπτικά ριάλιτι !!!! Coffe, σού εύχομαι ολόψυχα να τα βγάλεις πέρα και να μάς παρουσιάσεις μια ενδιαφέρουσα και απολαυστική συνέντευξη .........   


    sillia
    01.07.2008, 19:45

    Εγώ δεν το έδωσα καλά...... τι ζητάω όταν βάζω σε μιά θέση επιτροπής τον κύριο Κατσαρό!!!! Ο γραπτός λόγος έχει και αυτά!!

    Ζήτησα λοιπόν να μας (βαθμολογήσει) αν γίνεται... ονόματα που βρίσκονται στο καλλιτεχνικό χώρο ,κάνουν καριέρα, χωρίς να γνωρίζουν ούτε τις αναπνοές τους να διαχειρίζονταιSmile 

    Γνωρίζω ότι είναι σε πολλές επιτροπές σαν αυτές που ανέφερες kwstasagas..και{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}


    kwstasagas
    02.07.2008, 01:46

    Εγώ, πάντως, ΣΕΒΟΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ τις επιλογές του κ. Κατσαρού να συμμετέχει στις "επιτροπές" του Fame Story, της Γιουροβίζιον ή όπου αλλού θέλει. Άλλωστε .... ποιος είμαι εγώ που θα πει στους άλλους τι να κάνουν ???? Και, επίσης, μία φίλη μου τραγουδίστρια, που συνεργάστηκε μαζί του σε κάποιες συναυλίες, μού έχει πει γι' αυτόν ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΟΓΙΑ ["πραγματικός κύριος", μου έχει πει] .......

     

    Ελπίζω οι ερωτήσεις του συμφορουμίτη να καλύψουν όλο το φάσμα της πορείας του, η οποία ξεκίνησε πριν πολλά - πολλά χρόνια, αλλά και όλες τις πτυχές της σταδιοδρομίας του [μουσική για κινηματογράφο, συνεργασία με Πυθαγόρα και άλλους σπουδαίους στιχουργούς, συνεργσία με μεγάλους τραγουδιστές όπως ο Μητροπάνος, ο Καλατζής, ο Ηλίας Κλωναρίδης, κλπ, οι ορχηστρικοί δίσκοι του με το σαξόφωνο, κλπ κλπ. Αν μη τι άλλο, η συνέντευξη αυτή έχει .... πολύ ψωμί !!!!! ] ......   


    coffee
    02.07.2008, 12:20

     

    silliα η συζυτηση μου με τον Κ.Κατσαρο δεν δυστυχως μεγάλης διαρκειας λογο περιορισμενου χρονου αν και πιστευω οτι θα ειχαμε πολλα να πουμε..τωρα οσο αναφορα το να βαθμολογησει καποιους η απαντηση του ηταν πολυ γενικη και αοριστη σε μια παρομια ερωτηση που του εγινε.

    Spiroos δεν τον ρώτησα την ερωτηση σου...

    Σας ευχαριστω για την υποστηριξη σας {#emotions_dlg.thumbup}


    sillia
    02.07.2008, 15:27

    Eυχαριστούμε coffee...θα περιμένουμε να την διαβάσουμε!!!

    Πάντα επιτυχίες σου εύχομαι

    Υ,Γ Δεν πειράζει ...για την ερώτηση!!Το νόημα θα βγει από όσα είπατεSmile


    NikFrance
    06.07.2008, 02:43

    Παιδιά συγγνώμη αλλα δεν στέκουν τέτοια πράγματα...

    ο Γιώργος Κατσαρός είναι πολύ μεγάλο κεφαλαιο για την ελληνική μουσική με διεθνείς προεκτάσεις και λίγα λέω!!

    θεωρώ γέλιο, ακούσιο, άσκοπο, ανοησία, προσβλητικό,να του κάνατε τέτοια ερώτηση του τύπου γράψατε τον ύμνο τις χούντας κτλ κτλ...

    Σαν μεγαλύτερος από ότι είδα στις ηλικίες σας και από βιώματα δικών μου ανθρώπων,

    επί χούντας όταν κάτι σου πρότειναν δεν μπορούσες να κανεις και διαφορετικά παρα να υπακούσεις, διαφορετικά ήσουν ΚΟΥΜΜΟΥΝΙΣΤHΣ...με όλες τις συνέπειες...!

    μάθατε πρώτα την νεότερη ιστορία μας, και μετά να σκέφτεστε λίγο πριν φέρνετε τον κόσμο σε δύσκολη θέση!!

    Σε ένα μεγάλο μουσικό και δημιουργό όπως ο Κατσαρός λίγος σεβασμός δεν βλάπτει...