ελληνική μουσική
    629 online   ·  210.826 μέλη

    Ειδικά μαθήματα μουσικής -πανελλήνιες 2008

    sunwing
    30.06.2008, 07:55

    Πώς βρήκατε εσείς τα θέματα στα ειδικά μαθήματα μουσικής των πρόσφατων πανελληνίων; Εύκολα, δύσκολα, ενδιαφέροντα;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 30-06-2008 07:55 ]


    incomplete_angel
    30.06.2008, 11:46

    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 30-06-2008 στις 07:55 έγραψε...

    Πώς βρήκατε εσείς τα θέματα στα ειδικά μαθήματα μουσικής των πρόσφατων πανελληνίων; Εύκολα, δύσκολα, ενδιαφέροντα;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 30-06-2008 07:55 ]



    Παρόλο που εγώ δεν έδωσα φέτος (είμαι ήδη στη σχολή), αλλά είδα το θέμα της αρμονίας, θεωρώ ότι ήταν απίστευτα εύκολο. Και δεν το λέω σύμφωνα με τα όσα ξέρω τώρα. Πολύ πιο απλό ακόμα και από τη χρονιά που έδινα εγώ...


    BilloukosGR
    02.07.2008, 15:48

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BilloukosGR, 31-10-2020 14:09 ]


    GAGA
    02.07.2008, 20:23

    Κυκλοφορούν κάπου στο internet?

    Που μπορώ να τα βρώ?


    JaNick
    02.07.2008, 21:27

    Κοιτα στο site του Υπουργείου Παιδείας... www.ypepth.gr Στην πρώτη σελίδα έχει τα θέματα των φετινών πανελλαδικών...


    ALKYONIDA
    02.07.2008, 22:42

    Μηπως κυκλοφορουν και οι απαντησεις των θεματων;


    sunwing
    02.07.2008, 22:57

    Παιδιά είναι καλό που μπήκαν πιο εύκολα φέτος διότι μείνανε τόσες κενές θέσεις πέρυσι. Εκείνο που με απασχολεί είναι αν η Μουσικών Σπουδών  είναι όντως ενδιαφέρουσα σχολή. Ένας μαθητής που έχει συγκεντρώσει πολύ υψηλή βαθμολογία γενικά μήπως μπαίνοντας εκεί - ως πρώτη επιλογή - μήπως ξενερώσει;


    GAGA
    03.07.2008, 09:51

    Λοιπόν, ρίχνοντας μια ματιά στα θέματα, ναι πράγματι ήταν ψιλογελοία (δεν το λέω με αρνητική έννοια)

    Πρέπει όμως κάποια στιγμή οι υπέυθηνοι να αποφασίσουν τη επίπεδο εισακτέων θέλουν και σε ΤΙ θα τους εξετάζουν και οχι ανάλογα με το αν θέλουμε να καλύψουμε τις θέσεις να βάζουμε αυκολα ή δύσκολα θέματα...Αστεία πράγματα...

    Οσο για το άλλο, αγαπητή sunwing, έχουμε ξανακάνει παρόμοια συζήτηση και αν θυμάμαι καλά η κόρη σου βρίσκεται μπροστά απο αυτές τις επιλογές.Σωστά θυμάμαι;

    Τη γνώμη για τα τμήματα των μουσικών σπουδών την έχω πεί σε αυτές τις προηγούμενες συζητήσεις

    Νομίζω θα σου ήταν να χρήσιμο να τις κοιτάξεις, γιατί εχω περάσει παρόμοια φάση με την κόρη σου  (υψηλές βαθμολογίες-πρόθεση για μουσικών σπουδών κλπ κλπ) ασχετο τελικά που κατέληξα να σπουδάζω κάτι άλλο στο πανεπιστημιο γιατι αποφάσισα οτι τη μουσική θέλω να τη μάθω σε ωδεία με "αληθινούς" δασκάλους (σορυ κιόλας...) και οχι "μουσικολωγόντας".

    Αν και νομίζω το αν θα ξενερώσει η οχι δεν έχει να κάνει τόσο με το επίπεδο της βαθμολογίας που κατάφερε (και μπράβο της...) οσο με το αν πραγματικά ξέρει τι γίνεται μέσα σε αυτά τα τμήματα,το επίπεδο, το ειδος των μαθημάτων, τις μετέπειτα προοπτικές κλπ κλπ (ειδικά μιλάω για της Αθήνας το τμήμα καθώς της Μακεδονίας και του Ιονίου είναι άλλη φάση...)

    Οτι θες στη διαθεση σου..


    sunwing
    03.07.2008, 18:00

    Πραγματικα σε ευχαριστώ που απάντησες , κοφτά αλλά και ουσιωδώς. Λοιπόν για μένα ως μάνα είναι δύσκολο να τη στηρίζω στην επιλογή της σχολής Μουσικών Σπουδών ενώ πιάνει και Ιατρική. Να πάρει η ευχή αν θα είναι καλά εκεί μέσα ας είναι. Αλλά αν περιμένω να ξαναδώσει με το 10 τοις εκατό του χρόνου ξανά πάνε οι καλές σχολές θα γίνουν καλάθι ακριβοθώρητο στα υψηλά..! Την ενδιαφέρουν τα θεωρητικά , σύνθεση , ενορχήστρωση, γενικώς η οργάνωση χορωδίας  και η μουσικοθεραπεία. Δεν ξέρω κάτι άλλο. Μην ξεχνάς Gaga ότι είναι στην εφηβεία και οι ισορροπίες με τους γονείς κάποιες στιγμές είναι σε τεντωμένο σχοινί. Να πάρει η ευχή έτσι είναι , σε τεντωμένο σχοινί, λίγο να παρεκκλίνεις τα μούσκεψες ως γονιός.


    GAGA
    03.07.2008, 19:28

    Αν την ενδιαφέρουν τα αμτικείμενα που μου λες το μόνο τμήμα που ίσως να την ικανοποιούσε θα ήταν αυτό της Κέρκυρας και τα 2 της θεσσαλονίκης.Οχι όμως και της Αθήνας που είναι καθαρή μουσικολογία..."αααααλλο φρούτο" δηλαδή...


    sunwing
    03.07.2008, 21:04

    Θα της το πω λοιπόν. Σε ευχαριστώ όπως και την incoplete angel γιατί φωτίσατε περισσότερο το πεδιο μπροστά μας και δεν έχουμε πολλές μέρες , μόλις τέσσερις για το μηχανογραφικό.


    BilloukosGR
    08.07.2008, 03:11

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BilloukosGR, 31-10-2020 14:06 ]


    sunwing
    08.07.2008, 18:38

    Aρχικά Bill.. χρόνια πολλά για τα γενέθλιά σου! Λοιπόν κι όμως έβαλε δεύτερη τη φαρμακευτική και πρώτη τη Μουσικής Επιστήμης Μακεδονίας όπου θα εισαχθει συν Θεώ με 22653 μόρια.. Να είστε καλά όλοι και καλό καλοκαιράκι. Κανείς στο Μουσικής στο Μακεδονίας βρε παιδιά για καμιά πρόσθετη πληροφορία...;


    ALKYONIDA
    09.07.2008, 11:12

    Συγχαρητήρια! Κι επειδη και η δική μου κόρη με 22.400 μορια θέλει να σπουδάσει μόνο Μουσικολογια καταλαβαίνω απόλυτα τη θέληση της δικής σου. Αντιμετωπίσαμε και εμεις τις " σειρηνες" οταν βγηκαν τα αποτελέσματα. Με τόσα μορια και πας Μουσικολογία; Δεν το καταλαβαίνω αυτό καθόλου. Ενα παιδι που θέλει να σπουδασει Μουσικολογια (και οχι Μουσική) εξαρτάται απο τα πόσα μορια θα βγάλει ή απο το αν το θέλει πραγματικά;Η συνειδητή επιλογη δειχνει ενα σταθερό,σίγουρο και αποφασιστικό χαρακτήρα. Κι ενα παιδί με πάθος, θέληση,ταλέντο και υψηλές δυνατότητες θα πετύχει το στόχο του. Φυσικά θεωρώ πολύ παραξενο να σου προτεινουν να σπουδασεις ιατρική , ή νομική και παραλληλα να κάνεις μουσική. Ειναι λιγο ασυμβίβαστα αυτά όταν θέλεις και μπορεις να σπουδασεις Μουσικολογια! Καλή σταδιοδρομία στην κόρη σου!!!!


    sunwing
    09.07.2008, 18:10

    Συγχαρητήρια και στη δική σου κορούλα , συναδέλφισσα! Πολύ χάρηκα με το μήνυμά σου-πολύ σε ευχαριστώ για τις ευχές σου! Αλήθεια ποιο πανεπιστήμιο δηλώσατε εσείς; Υπάρχει περίπτωση να είναι συμφοιτήτριες οι κόρες μας; Βέβαια βλέπω το Αίγιο και αντιλαμβάνομαι ότι σας πέφτει πιο κοντινό εκείνο των Μουσικών Σπουδών της Αθήνας ή κάνω λάθος; Πάντως είναι τόσο λίγοι κάθε χρόνο εκείνοι που εισάγονται στα τμήματα αυτά που είναι εύκολο να γνωριστούν,αν βρεθούν στο Μακεδονίας ... Ο συνδυασμός μιας άλλης σχολής με τις σπουδές αυτές έξω από το Πανεπιστήμιο είναι δύσκολος να . Βέβαια κάποιοι τον ακολουθούν αυτόν το δρόμο ,όπως κάποια παιδιά  που μπαίνουν και  σε αυτό το site και έχουν καταθέσει την εμπειρία τους.Μπράβο τους ,αφού μπορούν να κάνουν ένα δύσκολο συνδυασμό μελέτης. Η δική μου δεν τον θέλησε διότι θα μοίραζε την καρδιά της στα δύο, λέει , σα να έχεις δύο συντρόφους ταυτόχρονα.Κάθε άνθρωπος είναι εξάλλου τόσο διαφορετικός!


    ALKYONIDA
    10.07.2008, 00:22

    Πράγματι η δική μου δήλωσε στην Αθήνα επειδή ειναι και πιο κοντά στο Αίγιο αλλά και γιατί την ενδιαφέρει πιο πολύ το θεωρητικό κομμάτι των Μουσικών Σπουδων δηλαδή καθαρά η Μουσικολογία. Τη Μουσική θα τη συνεχίσει ,οπως μου λέει στο ωδείο της. Το Πανεπιστήμιο ,οπως κι εσύ ξέρεις προσφέρει άλλες δυνατότητες , αλλους ορίζοντες και άλλες προοπτικές. Εγώ είμαι ευτυχής που δεν άκουσε κανένα και ουτε επαναπαυτηκε γνωρίζοντας ότι η Σχολή έχει χαμηλή βάση. Με 19200  στις Πανελλαδικές καταλαβαίνεις τι άκουσε για Νομική, Παιδαγωγικά. Έφτασε  σε σημείο μεχρι να βγουν τα ειδικά μαθήματα να θεωρειται πιθανή αποτυχούσα. Τέλος πάντων όλα καλά. Χαρηκα που γνωριστήκαμε .Θα τα λέμε μεσα από το musicheaven!!!   


    sunwing
    10.07.2008, 08:44

    Ω! Ήδη έχω γνωρίσει βαριεστημένους δασκάλους που λόγω τεμπελιάς και ανασφάλειας (στο να βγουν στη ζωή ως πτυχιούχοι και να διεκδικήσουν θέση στην παραγωγή) πήγαν στα Παιδαγωγικά για "σίγουρη"δουλειά... Πολλά από αυτά τα παιδιά που πάνε για δάσκαλοι ενώ διαθέτουν τέτοιο μυαλό που θα πετύχαιναν πολλά σε άλλους τομείς τα λυπάμαι.Όχι γιατί θα είναι δάσκαλοι αλλά γιατί κάποιοι από αυτούς θα είναι μέτριοι δάσκαλοι επειδή η επιλογή τους δεν έγινε γιατί το θελαν πραγματικά αλλά ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΟΥΝ..!!! Τέτοιους δασκάλους κι ας διορίζονται αμέσως σε τούτη τη φάση τους λυπάμαι..


    vero
    10.07.2008, 09:24

    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 10-07-2008 στις 08:44 έγραψε...

    Ω! Ήδη έχω γνωρίσει βαριεστημένους δασκάλους που λόγω τεμπελιάς και ανασφάλειας (στο να βγουν στη ζωή ως πτυχιούχοι και να διεκδικήσουν θέση στην παραγωγή) πήγαν στα Παιδαγωγικά για "σίγουρη"δουλειά... Πολλά από αυτά τα παιδιά που πάνε για δάσκαλοι ενώ διαθέτουν τέτοιο μυαλό που θα πετύχαιναν πολλά σε άλλους τομείς τα λυπάμαι.Όχι γιατί θα είναι δάσκαλοι αλλά γιατί κάποιοι από αυτούς θα είναι μέτριοι δάσκαλοι επειδή η επιλογή τους δεν έγινε γιατί το θελαν πραγματικά αλλά ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΟΥΝ..!!! Τέτοιους δασκάλους κι ας διορίζονται αμέσως σε τούτη τη φάση τους λυπάμαι..



    συμφωνω! γιατι ειμαι και εγω μια απο αυτα τα παιδια... και στο πανεπιστημιο που ειμαι εχω γνωρισει πολλα παιδια...(φίλες μου) που και αυτες για τον ιδιο λόγο


    sunwing
    10.07.2008, 17:54

    Eσύ , ψυχή μου , έχεις τουλάχιστον έναν παράλληλο κόσμο , εκείνον της μουσικής που σε καλεί , σε ανατροφοδοτεί, σκέψου όσους δεν τον έχουν.. σε πολύ χειρότερη μοίρα είναι εκείνοι.. Το πιο φοβερό από όλα είναι όταν επιλέγεις κάτι τέτοιο μετά από τη " ΛΟΓΙΚΗ" των γονιών , που από αγάπη αλλά εγκληματικά τελικά λειτουργούν πάνω στην ψυχή και τη σταδιαδρομία των παιδιών τους.


    demonoula
    21.07.2008, 17:35

    Αν και με αρκετη καθυστερηση θα ηθελα κ εγω να πω μια αποψη μια που βρεθηκα στη θεση των κορων σας πριν 5 χρονια. Δυστυχως εμενα με παρεσυρε αυτο το "μα τοσο καλη μαθητρια να πας Μουσικολογια" κ ετσι τωρα (καλως εχοντων των πραγματων) το Σεπτεμβρη παιρνω πτυχιο απο το ΠαΠει κ αρχιζω εκ νεου προετοιμασια για Πανελληνιες, γιατι αν και καθυστερημενα συνειδητοποιησα οτι τελικα μονο Μουσικη ηθελα να σπουδασω... Και δυστυχως πλεον δεν ειμαι σε θεση να διαλεξω πολη, η Αθηνα ειναι μονοδρομος απο καθαρα οικονομικη αποψη. Αν τοτε ειχα κανει αλλη επιλογη θα ηταν αλλιως. Κ ισως τωρα να μην πιεζομουν να βγαλω μια σχολη που κατεληξα να απεχθανομαι. Γι αυτο καλα κανατε κ αφησατε τα κοριτσια σας να παρουν ανεπηρεαστες αυτην την αποφαση.

    Συγνωμη αν μακρυγορησα και κουρασα, αλλα σκεφτηκα οτι αν βλεπατε και την αλλη αποψη ισως ανησυχουσατε λιγοτερο.

     

    υγ. Και το ωραιο ειναι οτι μεχρι να μπω στο ΤΜΣ θα εχω και το πτυχιο της Φουγκας. Άτιμο ελληνικο συστημα....