ελληνική μουσική
    888 online   ·  210.833 μέλη

    Αγορά μικρόφωνου για υπολογιστή

    zenonas
    04.07.2008, 17:07

    Καλησπέρα σας.

    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα μικρόφωνο για ηχογραφήσεις στο σπίτι.Το μόνο που έχω είναι ένα laptop. Δηλαδή δεν έχω κάποια κάρτα ήχου με υποδοχές, πέραν την υποδοχή που έχει ο υπολογιστής για το μικρόφωνο. Επειδή είμαι άσχετος με αυτά, τα μικρόφωνα που υπάρχουν σε στούντιο παραδείγματος χάρην, ενώνονται σ' αυτή την υποδοχή; Ή θα χρειαστεί να αγοράσω και κάποια εξωτερικά κάρτα ήχου;

    Βασικά δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα. Θέλω να αγοράσω απλώς ένα μέτριο σχετικά μικρόφωνο για να κάνω τη δουλειά μου.

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

     

    Με εκτίμηση,

    Ζήνωνας


    rWmS
    04.07.2008, 22:10

    Τι ηχογραφιση? Φωνη, Κιθαρα, Τυμπανα, και τα τρια ?

    Δυσκολο ειναι να το καταφερεις χωρις να ξοδεψεις αρκετα λεφτα.

    Καταρχην θελεις μια καρτα ηχου τετοια.

    Υστερα θελεις ενα προγραμμα για να κανεις τις ηχογραφησεις που ειναι αρκετα ακριβα (100 - 300 Euro)

    Μικροφωνο/α θα παρεις αναλογα με το τι θελεις να ηχογραφησεις. ΜΙα ενδειχτικη τιμη ειναι 50-70 Ευρω για ενα μετριο ως καλο μικροφωνο.

    Εκτος και αν εννοεις κατι τετοιο

    Αν δωσεις περισσοτερες πληροφοριες ειμαι σιγουρος οτι σε λιγο θα εμφανιστει ο noizreduction και θα σε κατατοπισει καταλληλα !!!{#emotions_dlg.thumbup}


    zenonas
    04.07.2008, 22:38

    Παράθεση:

    Το μέλος rWmS στις 04-07-2008 στις 22:10 έγραψε...

    Τι ηχογραφιση? Φωνη, Κιθαρα, Τυμπανα, και τα τρια ?

    Δυσκολο ειναι να το καταφερεις χωρις να ξοδεψεις αρκετα λεφτα.

    Καταρχην θελεις μια καρτα ηχου τετοια.

    Υστερα θελεις ενα προγραμμα για να κανεις τις ηχογραφησεις που ειναι αρκετα ακριβα (100 - 300 Euro)

    Μικροφωνο/α θα παρεις αναλογα με το τι θελεις να ηχογραφησεις. ΜΙα ενδειχτικη τιμη ειναι 50-70 Ευρω για ενα μετριο ως καλο μικροφωνο.

    Εκτος και αν εννοεις κατι τετοιο

    Αν δωσεις περισσοτερες πληροφοριες ειμαι σιγουρος οτι σε λιγο θα εμφανιστει ο noizreduction και θα σε κατατοπισει καταλληλα !!!{#emotions_dlg.thumbup}



    Καλησπέρα.

    Καταρχήν σ' ευχαριστώ πολύ για τον ενδιαφέρον.

    Για κιθάρα και φωνή το χρειάζομαι. Βασικά έχω midi keyboard και παιρνώ μέσα κάποιες μελωδίες και θα ήθελα να περάσω παράλληλα και φωνή και κιθάρα, αλλά κιθάρα κλασσική, απλά για ήχο, χωρίς υποδοχές γι' απευθείας ηχογράφηση.

    Πρόγραμμα, χρησιμοποιώ το Cubase. Για μικρόφωνο, θα προτιμούσα κάτι πιο καλό, γιατί έχω από το είδος μικροφώνου, αλλά για ηχογράφηση δεν είναι κι ό,τι καλύτερο.

    Όσον αφορά την κάρτα ήχου, η τιμή της μια χαρά μου φαίνεται, αν αξίζει.


    noizreduction
    05.07.2008, 10:05

    Φιλε Ζηνωνα, μπορεις να αναφερεις ποσα χρηματα θα διαθεσεις για καρτα και μικροφωνο; Μονο ετσι μπορουμε να δουμε τι ταιριαζει με τις απαιτησεις και τα χρηματα σου Smile


    zenonas
    05.07.2008, 13:15

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 05-07-2008 στις 10:05 έγραψε...

    Φιλε Ζηνωνα, μπορεις να αναφερεις ποσα χρηματα θα διαθεσεις για καρτα και μικροφωνο; Μονο ετσι μπορουμε να δουμε τι ταιριαζει με τις απαιτησεις και τα χρηματα σου Smile



    Καλησπέρα.

    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον! Μπορώ να διαθέσω το πολύ μέχρι 200 ευρώ.

    Θα ήθελα κάτι που να αντέξει για αρκετό χρονικό διάστημα.

     

    Σ' ευχαριστώ και πάλι!


    lawrence-gr
    05.07.2008, 16:55

    ολοι λετε το ιδιο πραγμα.δεν θελετε να δωσετε πολλα λεφτα.δεν σας λεω να μην ασχοληθειτε αλλα σταματηστε εστω και για λιγο τα μπακαλικια.να εχετε μερακι και να στερηστε για αυτο που αγαπατε αν θελετε να το κανετε σωστα.αν θελεις να κανεις ηχογραφηση στο σπιτι σου και δεν θελεις να δωσεις πολλα λεφτα.παρε ο,τι μικροφωνο σε φωτησει ο θεος.στην παρουσα κατασταση σου,ο,τι μικροφωνο και να παρεις δεν θα σε ικανοποιησει και η ηχογραφηση θα ειναι πολυ κατω του μετριου.μην εεις την εντυπωση οτι θα εχεις σωστες ηχογραφησεις μονο με ενα καλο μικροφωνο.αν ξερεις απο σωστο ηχο θα το καταλαβεις αυτο.και το πιο ακριβο να παρεις θα παει τζαμπα.σταματηστε να ψαχνετε τα πραγματα με λαθος σειρα.αν δεν εχεις αρκετα χρηματα καλυτερα να ετοιμαζεις τις δουλειες σου οσο πιο καλα μπορεις και να πηγαινεις να ηχογραφεις σε ενα στουντιο ,με εναν ηχοληπτη που ξερει την δουλεια του και θα σε βοηθησει και αυτος και ο χωρος του ,αν ειναι σωστος.συγνωμη για το υφος ,αλλα ειναι κριμα να το κανετε αυτο στις δουλειες σας.δεν θα σου προτεινω κανενα προιον.γιατι πραγματικα δεν ειναι μονο ενα μικροφωνο που θες και σιγουρα δεν σου φτανουν 200 ευρω.κανε υπομονη και μαζεψε λιγα ακομα.μην βιαζεσαι και κανε σωστα αυτο που ειναι να κανεις.οι καιροι ειναι δυσκολοι και σε καταλαβαινω αλλα περιμενε λιγο ακομη.


    zenonas
    05.07.2008, 18:10

    Παράθεση:

    Το μέλος lawrence-gr στις 05-07-2008 στις 16:55 έγραψε...

    ολοι λετε το ιδιο πραγμα.δεν θελετε να δωσετε πολλα λεφτα.δεν σας λεω να μην ασχοληθειτε αλλα σταματηστε εστω και για λιγο τα μπακαλικια.να εχετε μερακι και να στερηστε για αυτο που αγαπατε αν θελετε να το κανετε σωστα.αν θελεις να κανεις ηχογραφηση στο σπιτι σου και δεν θελεις να δωσεις πολλα λεφτα.παρε ο,τι μικροφωνο σε φωτησει ο θεος.στην παρουσα κατασταση σου,ο,τι μικροφωνο και να παρεις δεν θα σε ικανοποιησει και η ηχογραφηση θα ειναι πολυ κατω του μετριου.μην εεις την εντυπωση οτι θα εχεις σωστες ηχογραφησεις μονο με ενα καλο μικροφωνο.αν ξερεις απο σωστο ηχο θα το καταλαβεις αυτο.και το πιο ακριβο να παρεις θα παει τζαμπα.σταματηστε να ψαχνετε τα πραγματα με λαθος σειρα.αν δεν εχεις αρκετα χρηματα καλυτερα να ετοιμαζεις τις δουλειες σου οσο πιο καλα μπορεις και να πηγαινεις να ηχογραφεις σε ενα στουντιο ,με εναν ηχοληπτη που ξερει την δουλεια του και θα σε βοηθησει και αυτος και ο χωρος του ,αν ειναι σωστος.συγνωμη για το υφος ,αλλα ειναι κριμα να το κανετε αυτο στις δουλειες σας.δεν θα σου προτεινω κανενα προιον.γιατι πραγματικα δεν ειναι μονο ενα μικροφωνο που θες και σιγουρα δεν σου φτανουν 200 ευρω.κανε υπομονη και μαζεψε λιγα ακομα.μην βιαζεσαι και κανε σωστα αυτο που ειναι να κανεις.οι καιροι ειναι δυσκολοι και σε καταλαβαινω αλλα περιμενε λιγο ακομη.



    Καλησπέρα.

    Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Σέβομαι την άποψή σου και τη συμμερίζομαι.

    Αυτή την περίοδο είμαι φοιτητής και επειδή δεν έχω εισόδημα δικό μου. γι' αυτό είπα ότι διαθέτω λίγα χρήματα. Δεν είναι 'μπακαλίκια' ούτε θέλω να πάρω τα καλύτερα στην πιο χαμηλή τιμή. Δε με πείραξε καθόλου το ύφος, ίσα ισα :ο)

    Σ' ευχαριστώ και πάλι και θα συμφωνήσω ότι είναι καλύτερα σε στούντιο. Για την παρούσα φάση όμως μου φτάνει και το σπίτι, απλά αναζητώ κάτι καλύτερο στον ήχο.

    Το βασικό μου πρόβλημα είναι ο θόρυβος, γι' αυτό σκέφτηκα ότι με ένα καλύτερο μικρόφωνο, ίσως μειώσω τον θόρυβο.

     

    Να 'σαι καλά κι ο Θεός μαζί σου!


    lawrence-gr
    05.07.2008, 19:55

    τι ειδους θορυβο εχεις?μηπως ειναι απο το λαπτοπ σου?


    noizreduction
    05.07.2008, 21:32

    Λοιπον, εχουμε ενα budget των 200E που πρεπει να περιλαμβανει καποια ουσιωδη πραγματα ( καρτα ηχου, μικροφωνο, καλωδια, προενισχυση, βαση ).

    Εαν ξεφυγω λιγο, συγχωρεσε με, αλλα 20Ε επιπλεον φανταζομαι πως ειναι ενα θεμιτο οριο,ετσι:

     

    Εχουμε και λεμε:

    Καρτα ηχου:

    Yamaha Audiogram 3 98E

    Μια καλη καρτουλα, με προενισχυση πανω ( δηλαδη εαν το μικροφωνο απαιτει phantom power, σε καλυπτει απολυτως ) και συνδεση USB2.0. Παιρνει ρευμα απο τον υπολογιστη/laptop, οποτε δεν εχεις αναγκη απο εξωτερικα τροφοδοτικα. Ουτε αναγκη απο καποιον εξωτερικο προενισχυτη, γιατι εχει δικο της. Αρα γλυτωσαμε καποια χρηματα απο εκει

    Μικροφωνο:

    Οι επιλογες σου ειναι αρκετες. Με την καρτα που σου προτεινα, μπορεις να προμηθευτεις κι ενα μικροφωνο πυκνωτικο, ειτε ενα ribbon ( ειδος δυναμικου μικροφωνου με καλυτερη ευαισθησια απο τα δυναμικα πηνιου ), ειτε δυναμικο.

    Οριστε ορισμενες επιλογες:

    Τ.bone RB100 77E

    Behringer C1 49E

    Behringer C3 68E

    Το πρωτο ειναι ribbon και ειναι καταλληλο για φωνη και οργανα.

    Τα αλλα 2 ειναι της Behringer ( οσοι βγαζουν καντηλες ακουγοντας το ονομα της, δηθεν απο την αλλεργια τους απεναντι στα φτηνα προϊοντα της, μπορουν να μην διαβασουν την παρακατω κριτικη ).

    Προτεινω το C3, το οποιο ειναι ενα μετριο προς μετρια καλο μικροφωνο για τη χρηση που το θελεις. Φωνη και ακουστικο οργανο. Να εχεις υποψιν σου πως η αλυσιδα των προϊοντων που θα παρεις ειναι αρκετα φτηνη, οποτε δεν υπαρχει λογος να παρεις κατι πιο ακριβο απο μικροφωνα, γιατι θα φανουν οι ατελειες ολου του υπολοιπου εξοπλισμου.

    Επισης, τα ribbon ειναι γενικα καλα μικροφωνα, αλλα θα σου προτεινα να κινηθεις σε καποιο πυκνωτικο.

    Η φτηνη λυση προφανως ειναι το C1, που ειναι μετριο απλα.

     

    Καλωδιο:

    1,5m SSnake XLR-XLR cable 4.44E

    Οχι και το καλυτερο, ομως με τον μετριο εξοπλισμο που θα προμηθευτεις θα ειναι καλο. Επισης ειναι του 1,5m για δυο λογους.

    Πρωτον γιατι ειναι ηδη μετριας ποιοτητας το καλωδιο, οποτε καλο ειναι να εχει τη μικροτερη δυνατη αποσταση το ενα βυσμα απο το αλλο για να μην εχεις απωλειες

    Δευτερον γιατι αφου ηχογραφεις στο χωρο σου, δεν θα χρειαστεις παραπανω απο 1m αποσταση απο την καρτα σου ( εκτος αν ηχογραφεις στην τουαλετα ). Και τα 1,5m ειναι μια χαρα.

    Stand μικροφωνου

    Εδω θα υποβιβασουμε αρκετα την ποιοτητα μας. Να ξερεις γενικα πως οι ακριβες και καλες μαρκες βασεων μικροφωνου ( δηλαδη οι μεταλλικες ) εχουν μερη τα οποια οταν "τρωγονται" ( δηλαδη φθειρονται απο το σφιξε-ξεσφιξε ) μπορουν να αλλαχτουν. Ομως οι φτηνες εχουν το προνομιο πως ειναι...φτηνες..Και τελοσπαντων εμας μας ενδιαφερει να κοψουμε τα εξοδα απ'οπου μπορουμε.

    Αρα εχουμε:

    Millenium MS2005 9,90Ε

    Η πιο φτηνη της αγορας..Και "γερανος" ( δηλαδη "σπαει" σε 2 σημεια ), οποτε καλυπτεις και κιθαρα, αλλα και φωνη.

     

    Εαν βαλουμε κατω και υπολογισουμε ποσο κοστιζουν αυτα με το C1, εχουμε:

    98+49+4,44+9,90=161,34Ε ( ουαο!Συν τα μεταφορικα σου, μαλλον θα πιασεις τα 200Ε )

    Με το C3

    98+68+4,44+9,90=180,34Ε ( σουπερ wow. Καλυτερη ποιοτητα και συν τα μεταφορικα παλι θα πιασεις 200Ε )

    Ε, με το ribbon θα ξεπερασεις τα 200Ε, οποτε το αφηνουμε απ'εξω!

     

    Νομιζω πως με αυτα μπορεις να ξεκινησεις και να κανεις μια μετρια αξιοπρεπη δουλεια, που θα ακουγεται. Και με τη χρηση καταλληλων τεχνικων ηχογραφησης ( που μαθαινεις και εμπειρικα εαν εχεις ορεξη ), καταλληλων plug ins και πολλης ορεξης, θα εχεις ενα καλο αποτελεσμα.

     

    Lawrence, το να αποθαρρυνουμε καποιον που δεν γνωριζουμε καλα και δεν ξερουμε τι οικονομικη ανεση εχει, νομιζω πως δεν ενδεικνυται. Ιδιαιτερα οταν ζηταει καποια προταση αγορας.

    Δεν ξερω ποσοι ξεκινησαν σε μεγαλο studio να ηχογραφουν, αλλα εγω ξεκινησα με ενα SONY απο μαυρο και ενα κασσετοφωνο απο hifi παλιο. Οταν ηρθαν τα πρωτα χρηματα απο αυτο που εκανα, τοτε επενδυσα παραπανω..Και μετα ακομα παραπανω..Ολα ειναι θεμα λογικης και οικονομικης διαχειρισης..

    Μακαρι να ειχαμε ολοι 30.000Ε να χτισουμε το στουντιο των ονειρων μας...

     

     


    zenonas
    05.07.2008, 21:45

    Παράθεση:

    Το μέλος lawrence-gr στις 05-07-2008 στις 19:55 έγραψε...

    τι ειδους θορυβο εχεις?μηπως ειναι απο το λαπτοπ σου?



    lawrence-gr δεν ξέρω από που προέρχεται, αλλα υπολογίζω απ' το περιβάλλον, γιατί όταν συνδέω το midi keyboard στον υπολογιστή και ηχογραφώ, δεν έχει θόρυβο, αλλά ενεργοποιώντας το μικρόφωνο, έχει αρκετό.

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 05-07-2008 στις 21:32 έγραψε...

    Λοιπον, εχουμε ενα budget των 200E που πρεπει να περιλαμβανει καποια ουσιωδη πραγματα ( καρτα ηχου, μικροφωνο, καλωδια, προενισχυση, βαση ).

    Εαν ξεφυγω λιγο, συγχωρεσε με, αλλα 20Ε επιπλεον φανταζομαι πως ειναι ενα θεμιτο οριο,ετσι:

     

    Εχουμε και λεμε:

    Καρτα ηχου:

    Yamaha Audiogram 3 98E

    Μια καλη καρτουλα, με προενισχυση πανω ( δηλαδη εαν το μικροφωνο απαιτει phantom power, σε καλυπτει απολυτως ) και συνδεση USB2.0. Παιρνει ρευμα απο τον υπολογιστη/laptop, οποτε δεν εχεις αναγκη απο εξωτερικα τροφοδοτικα. Ουτε αναγκη απο καποιον εξωτερικο προενισχυτη, γιατι εχει δικο της. Αρα γλυτωσαμε καποια χρηματα απο εκει

    Μικροφωνο:

    Οι επιλογες σου ειναι αρκετες. Με την καρτα που σου προτεινα, μπορεις να προμηθευτεις κι ενα μικροφωνο πυκνωτικο, ειτε ενα ribbon ( ειδος δυναμικου μικροφωνου με καλυτερη ευαισθησια απο τα δυναμικα πηνιου ), ειτε δυναμικο.

    Οριστε ορισμενες επιλογες:

    Τ.bone RB100 77E

    Behringer C1 49E

    Behringer C3 68E

    Το πρωτο ειναι ribbon και ειναι καταλληλο για φωνη και οργανα.

    Τα αλλα 2 ειναι της Behringer ( οσοι βγαζουν καντηλες ακουγοντας το ονομα της, δηθεν απο την αλλεργια τους απεναντι στα φτηνα προϊοντα της, μπορουν να μην διαβασουν την παρακατω κριτικη ).

    Προτεινω το C3, το οποιο ειναι ενα μετριο προς μετρια καλο μικροφωνο για τη χρηση που το θελεις. Φωνη και ακουστικο οργανο. Να εχεις υποψιν σου πως η αλυσιδα των προϊοντων που θα παρεις ειναι αρκετα φτηνη, οποτε δεν υπαρχει λογος να παρεις κατι πιο ακριβο απο μικροφωνα, γιατι θα φανουν οι ατελειες ολου του υπολοιπου εξοπλισμου.

    Επισης, τα ribbon ειναι γενικα καλα μικροφωνα, αλλα θα σου προτεινα να κινηθεις σε καποιο πυκνωτικο.

    Η φτηνη λυση προφανως ειναι το C1, που ειναι μετριο απλα.

     

    Καλωδιο:

    1,5m SSnake XLR-XLR cable 4.44E

    Οχι και το καλυτερο, ομως με τον μετριο εξοπλισμο που θα προμηθευτεις θα ειναι καλο. Επισης ειναι του 1,5m για δυο λογους.

    Πρωτον γιατι ειναι ηδη μετριας ποιοτητας το καλωδιο, οποτε καλο ειναι να εχει τη μικροτερη δυνατη αποσταση το ενα βυσμα απο το αλλο για να μην εχεις απωλειες

    Δευτερον γιατι αφου ηχογραφεις στο χωρο σου, δεν θα χρειαστεις παραπανω απο 1m αποσταση απο την καρτα σου ( εκτος αν ηχογραφεις στην τουαλετα ). Και τα 1,5m ειναι μια χαρα.

    Stand μικροφωνου

    Εδω θα υποβιβασουμε αρκετα την ποιοτητα μας. Να ξερεις γενικα πως οι ακριβες και καλες μαρκες βασεων μικροφωνου ( δηλαδη οι μεταλλικες ) εχουν μερη τα οποια οταν "τρωγονται" ( δηλαδη φθειρονται απο το σφιξε-ξεσφιξε ) μπορουν να αλλαχτουν. Ομως οι φτηνες εχουν το προνομιο πως ειναι...φτηνες..Και τελοσπαντων εμας μας ενδιαφερει να κοψουμε τα εξοδα απ'οπου μπορουμε.

    Αρα εχουμε:

    Millenium MS2005 9,90Ε

    Η πιο φτηνη της αγορας..Και "γερανος" ( δηλαδη "σπαει" σε 2 σημεια ), οποτε καλυπτεις και κιθαρα, αλλα και φωνη.

     

    Εαν βαλουμε κατω και υπολογισουμε ποσο κοστιζουν αυτα με το C1, εχουμε:

    98+49+4,44+9,90=161,34Ε ( ουαο!Συν τα μεταφορικα σου, μαλλον θα πιασεις τα 200Ε )

    Με το C3

    98+68+4,44+9,90=180,34Ε ( σουπερ wow. Καλυτερη ποιοτητα και συν τα μεταφορικα παλι θα πιασεις 200Ε )

    Ε, με το ribbon θα ξεπερασεις τα 200Ε, οποτε το αφηνουμε απ'εξω!

     

    Νομιζω πως με αυτα μπορεις να ξεκινησεις και να κανεις μια μετρια αξιοπρεπη δουλεια, που θα ακουγεται. Και με τη χρηση καταλληλων τεχνικων ηχογραφησης ( που μαθαινεις και εμπειρικα εαν εχεις ορεξη ), καταλληλων plug ins και πολλης ορεξης, θα εχεις ενα καλο αποτελεσμα.

     

    Lawrence, το να αποθαρρυνουμε καποιον που δεν γνωριζουμε καλα και δεν ξερουμε τι οικονομικη ανεση εχει, νομιζω πως δεν ενδεικνυται. Ιδιαιτερα οταν ζηταει καποια προταση αγορας.

    Δεν ξερω ποσοι ξεκινησαν σε μεγαλο studio να ηχογραφουν, αλλα εγω ξεκινησα με ενα SONY απο μαυρο και ενα κασσετοφωνο απο hifi παλιο. Οταν ηρθαν τα πρωτα χρηματα απο αυτο που εκανα, τοτε επενδυσα παραπανω..Και μετα ακομα παραπανω..Ολα ειναι θεμα λογικης και οικονομικης διαχειρισης..

    Μακαρι να ειχαμε ολοι 30.000Ε να χτισουμε το στουντιο των ονειρων μας...

     

     



    noizreduction ένα ευχαριστώ είναι πάρα πολύ μικρό! Τι να πώ! Σ' ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! Νομίζω θα αγοράσω αυτά που μου πρότεινες!

    Να σε ρωτήσω κάτι ακόμη, γιατί είμαι άσχετος, τί διαφορά έχει το πυκνωτικό απ' το δυναμικό μικρόφωνο, όσον αφορά την ποιότητα;

     

    Σ' ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου και για τις πολύτιμές σου πληροφορίες! Το εκτιμώ αφάνταστα!


    noizreduction
    05.07.2008, 21:55

    Η βασικη τους διαφορα ειναι στον τροπο που λειτουργουν.

     

    Θα στα πω λιγο περιληπτικα, γιατι το θεμα μικροφωνα ειναι τεραστιο κι αν αρχισουμε να μιλαμε τωρα, θα τελειωσουμε το 2012 ( και οπως λεει και ο Λιακοπουλος "Αν υπαρχουμε" ).

    Πυκνωτικο

    To πυκνωτικο μικροφωνο αποτελειται απο 2 πλακες πυκνωτη ( ελπιζω αυτες οι εννοιες να ειναι κατανοητες, γιατι παμε σε αλλα θεματα εαν πρεπει να εξηγησουμε το τι ειναι πυκνωτης ). Τα 48V phantom power που πρεπει να παρει αυτο το μικροφωνο, χρησιμευουν στο να "φορτιστουν" αυτες οι 2 πλακες.

    Οταν μιλαμε λοιπον εμεις απο τη μια πλευρα ( δηλαδη απο τη μια πλακα ), η πλακα αυτη "δονειται" προς την αλλη και ετσι αποφορτιζονται. Μεσω ενος ηλεκτρικου κυκλωματος, αυτο το σημα μετατρεπεται απο ηλεκτρισμος σε ηχος ( ειναι πολυπλοκη διαδικασια, συγχωρεστε με για τη χονδροειδη περιληπτικη αναφορα μου ).

    Στην παραπανω εικονα βλεπεις ενα τετοιο μικροφωνο οπως ειναι απο μεσα. Το διαφραγμα του ( δηλαδη εκει που μιλαμε ) ειναι αυτο το επιχρυσο υλικο. Οπως καταλαβες, ειναι μεγαλα σε ογκο, γιατι οι οπλισμοι του πυκνωτη θελουν χωρο.

     

    Δυναμικα

    Τα δυναμικα που γνωριζουμε κατα κυριο λογο ειναι τα δυναμικα πηνιου.

    Δηλαδη αντι για τον πυκνωτη που εχουν τα πυκνωτικα, εχουν ενα πηνιο, το οποιο βρισκεται αναμεσα απο 2 μαγνητες.

    Οταν μιλαμε στο πηνιο-διαγραφμα, αυτο μετακινειται ελαφρα πανω-κατω και ετσι τα μαγνητικα κυματα που δημιουργουνται, μετατρεπονται σε ηλεκτρικα και στη συνεχεια σε ηχο ( πολυπλοκη διαδικασια που δεν χρειαζεται να επιμεινουμε ).

    Τα δυναμικα δεν εχουν αναγκη απο ηλεκτρικο ρευμα, αφου το πηνιο δεν ειναι αναγκη να ειναι φορτισμενο.

     

     

    Ποιοτικες διαφορες υπαρχουν αναλογα με την τιμη και οχι επειδη ειναι πυκνωτικα ή δυναμικα. Εχει κυριαρχησει η αποψη πως τα πυκνωτικα ειναι πιο ευαισθητα στον ηχο, ομως αυτο ισχυει μονο σε συσχετισμο φτηνο μοντελων δυναμικων και πυκνωτικων.

    Οταν παμε σε υψηλες τιμες δυναμικων ( οπως ribbon δυναμικων, που δεν εχουν πηνιο ), τα πραγματα αλλαζουν.

    Γενικα, τα μικροφωνα ειναι μια μπερδεμενη κατασταση και απαιτειται μελετη, ενασχοληση και πρακτικη εξασκηση σε καθε μικροφωνο.,


    zenonas
    05.07.2008, 22:13

    Σ' ευχαριστώ και πάλι noizreduction!! Μ' έχεις κατατοπίσει. Κατάλαβα στο περίπου πως λειτουργούν :ο)

    Πάντως σε υπερευχαριστώ για όλα!!

     

    Να έχεις ένα υπέροχο βράδυ και ο Θεός μαζί σου!


    lawrence-gr
    08.07.2008, 12:52

    βασικα νοιζ δεν του ειπα να τα παρατησει.του ειπα απλα να κανει λιγο υπομονη να μαζεψει κ αλλα πραγματα.αν παλι τα παρατησει εξαιτιας ενος ασχετου κ αγνωστου σε ενα φορουμ,τοτε δεν το θελει πραγματκα.παρολα αυτα πρεπει να του πουμε οτι και με ενα αλλο μικροφωνο παλι θα εχει εναν σχετικο θορυβο.αν ειναι θορυβος περιβαλοντος ισως γινει και πιο εντονος.προσεξε οταν ηχογραφεις πισω απο σενα να υπαρχει καποιο υλικο ηχοαποροφητικο.λεω πισω απο σενα γιατι αυτα τα κυμματα ειναι που θα ξαναγυρησουν προς το μικροφωνο και θα ηχογραφηθουν μαζι με την φωνη σου.εαν βεβαια το μικροφωνο σου ειναι ομνι η υπερ καρδιοειδες θα εχεις προβλημα και με τα υλικα πισω απο το μικροφωνο.οπωτε θελει προσοχη γενικα.μην το ψαχνεις μονο στο μικροφωνο.οσο για τα καλωδια,μην φοβασαι για απωλειες.μπορεις να χρησιμοποιησεις αρκετα μετρα αν θελεις.τα xlr ειναι καλωδια που δεν εχουν τετοιου ειδους προβληματα.


    billy2002gr
    23.09.2008, 23:40

    Noiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiizzzzzzzzzzzzzzzzz  με 30000Ε θα εκανες το studio των ονειρων σου βρε???????

    Γιατι εγω τα εβαλα κατω και ουτε με 130000Ε δεν το κανω ..... χε χε χε πλακα κανω !!!!!!!!!!

    Να εισαι καλα και να συνεχιζεις να συμβουλευεις τα παιδια με τον τροπο που μονο εσυ ξερεις !!!

    Φιλικα

    Βασιλης Βασιλακης


    -----------------
    to dyskolotero pragma ston kosmo einai to...na eisai aplos...............

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billy2002gr στις 23-09-2008 23:41 ]


    despina1
    02.05.2010, 16:27

    Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, μου έλυσε κι εμένα αρκετε΄ς απορίες αλλά πιστεύω ότι αυτό που ανφέρθηκε παραπάνω είναι σωστό ότι δλδ το θέμα θέλει εξάσκηση και μελέτη ...


    music-zone
    27.06.2010, 01:04

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 05-07-2008 στις 21:55 έγραψε...

    Η βασικη τους διαφορα ειναι στον τροπο που λειτουργουν.

     

    Θα στα πω λιγο περιληπτικα, γιατι το θεμα μικροφωνα ειναι τεραστιο κι αν αρχισουμε να μιλαμε τωρα, θα τελειωσουμε το 2012 ( και οπως λεει και ο Λιακοπουλος "Αν υπαρχουμε" ).

    Πυκνωτικο

    To πυκνωτικο μικροφωνο αποτελειται απο 2 πλακες πυκνωτη ( ελπιζω αυτες οι εννοιες να ειναι κατανοητες, γιατι παμε σε αλλα θεματα εαν πρεπει να εξηγησουμε το τι ειναι πυκνωτης ). Τα 48V phantom power που πρεπει να παρει αυτο το μικροφωνο, χρησιμευουν στο να "φορτιστουν" αυτες οι 2 πλακες.

    Οταν μιλαμε λοιπον εμεις απο τη μια πλευρα ( δηλαδη απο τη μια πλακα ), η πλακα αυτη "δονειται" προς την αλλη και ετσι αποφορτιζονται. Μεσω ενος ηλεκτρικου κυκλωματος, αυτο το σημα μετατρεπεται απο ηλεκτρισμος σε ηχος ( ειναι πολυπλοκη διαδικασια, συγχωρεστε με για τη χονδροειδη περιληπτικη αναφορα μου ).

    Στην παραπανω εικονα βλεπεις ενα τετοιο μικροφωνο οπως ειναι απο μεσα. Το διαφραγμα του ( δηλαδη εκει που μιλαμε ) ειναι αυτο το επιχρυσο υλικο. Οπως καταλαβες, ειναι μεγαλα σε ογκο, γιατι οι οπλισμοι του πυκνωτη θελουν χωρο.

     

    Δυναμικα

    Τα δυναμικα που γνωριζουμε κατα κυριο λογο ειναι τα δυναμικα πηνιου.

    Δηλαδη αντι για τον πυκνωτη που εχουν τα πυκνωτικα, εχουν ενα πηνιο, το οποιο βρισκεται αναμεσα απο 2 μαγνητες.

    Οταν μιλαμε στο πηνιο-διαγραφμα, αυτο μετακινειται ελαφρα πανω-κατω και ετσι τα μαγνητικα κυματα που δημιουργουνται, μετατρεπονται σε ηλεκτρικα και στη συνεχεια σε ηχο ( πολυπλοκη διαδικασια που δεν χρειαζεται να επιμεινουμε ).

    Τα δυναμικα δεν εχουν αναγκη απο ηλεκτρικο ρευμα, αφου το πηνιο δεν ειναι αναγκη να ειναι φορτισμενο.

     

     

    Ποιοτικες διαφορες υπαρχουν αναλογα με την τιμη και οχι επειδη ειναι πυκνωτικα ή δυναμικα. Εχει κυριαρχησει η αποψη πως τα πυκνωτικα ειναι πιο ευαισθητα στον ηχο, ομως αυτο ισχυει μονο σε συσχετισμο φτηνο μοντελων δυναμικων και πυκνωτικων.

    Οταν παμε σε υψηλες τιμες δυναμικων ( οπως ribbon δυναμικων, που δεν εχουν πηνιο ), τα πραγματα αλλαζουν.

    Γενικα, τα μικροφωνα ειναι μια μπερδεμενη κατασταση και απαιτειται μελετη, ενασχοληση και πρακτικη εξασκηση σε καθε μικροφωνο.,



     

    Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες {#emotions_dlg.clap}


    kimwnas
    28.06.2012, 19:28

    Καλησπέρα ,

    Παρακολουθούσα την συζήτηση της και ομολογώ ότι ήταν ενδιαφέρουσα . Εγώ είμαι 15 χρονών και άρχισα να ηχογραφώ τραγούδια και έχω το  Audacity ... Διαθέτω 350Ε για αγορά μικροφώνου , κάρτας ήχου και των προιώντνων που προαναφέρετε .

     Αν μπορείτε να μου απαντήσετε στις πιο κάτω ερωτήσεις θα το εκτιμούσα για την αγορά μου

    1) Ποιος είναι ο ρόλος της Κάρτας ήχου ?

    2) Τα πυκνωτικά ή τα δυναμικά μικρόφωνα είναι καλύτερα για μονο φωνητική ηχογράφηση ?

    3) Μπορείτε να μου αναφέρετε και άλλες εξίσου καλές μάρκες με αυτήν του T.Bone ?

    4)Θα χρειαστώ άλλο πρόγραμμα εκτός από αυτό που σας έγραψα πιο πάνω για να ενώσω την  μουσική με την ηχογράφηση ??

    Θα σας έιμαι ευγνώμων αν μου απαντήσετε !!


    noizreduction
    28.06.2012, 20:23

    1) H καρτα ηχου ειναι το κομματι που συνδεει τον αναλογικο κοσμο ( τον ηχο ) με τον ψηφιακο ( το αρχειο που γραφεται μεσα στον υπολογιστη ) και το αντιστροφο ( κατα την αναπαραγωγη ).

    Στην ουσια μετατρεπει τα ηλεκτρικα σηματα του μικροφωνου σε ψηφιακη πληροφορια με εναν περιπλοκο τροπο που δεν υπαρχει λογος να αναλυσουμε εδω.


    2) Αν και κανονας ειναι τα πυκνωτικα, λογω της μεγαλυτερης ευαισθησιας τους και του μεγαλυτερου συχνοτικου ευρους που καλυπτουν, θα ηταν επικινδυνο να πω πως δεν υπαρχουν και καλλιτεχνες που ηχογραφουν με δυναμικο τη φωνη τους ( λογω χροιας κυριως ).

    Παντως, απο μια αποψη, καλυτερα να εχεις ενα καλο δυναμικο μικροφωνο, παρα ενα μετριο πυκνωτικο...Κυριως γιατι το ακριβο δυναμικο ( με 150€ μπορεις να βρεις ενα καλο δυναμικο ) θα εισαι σιγουρος πως θα αποδιδει σωστα, σε σχεση με ενα μετριο προς φτηνο πυκνωτικο, που ενας Θεος ξερει τι αποκριση συχνοτητων εχει!

    3) Η t.bone δεν ειναι "καλη" μαρκα!!!!

    4) Εφοσον εχεις μαθει το προγραμμα, καλυτερα να δουλψεις πανω σε αυτο κι αν αισθανθεις πως δε σε καλυπτει πλεον, μπορεις να προχωρησεις σε πιο καλα και ημι-επαγγελματικα προγραμματα!


    kimwnas
    28.06.2012, 22:15

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 28-06-2012 στις 20:23 έγραψε...

    1) H καρτα ηχου ειναι το κομματι που συνδεει τον αναλογικο κοσμο ( τον ηχο ) με τον ψηφιακο ( το αρχειο που γραφεται μεσα στον υπολογιστη ) και το αντιστροφο ( κατα την αναπαραγωγη ).

    Στην ουσια μετατρεπει τα ηλεκτρικα σηματα του μικροφωνου σε ψηφιακη πληροφορια με εναν περιπλοκο τροπο που δεν υπαρχει λογος να αναλυσουμε εδω.


    2) Αν και κανονας ειναι τα πυκνωτικα, λογω της μεγαλυτερης ευαισθησιας τους και του μεγαλυτερου συχνοτικου ευρους που καλυπτουν, θα ηταν επικινδυνο να πω πως δεν υπαρχουν και καλλιτεχνες που ηχογραφουν με δυναμικο τη φωνη τους ( λογω χροιας κυριως ).

    Παντως, απο μια αποψη, καλυτερα να εχεις ενα καλο δυναμικο μικροφωνο, παρα ενα μετριο πυκνωτικο...Κυριως γιατι το ακριβο δυναμικο ( με 150€ μπορεις να βρεις ενα καλο δυναμικο ) θα εισαι σιγουρος πως θα αποδιδει σωστα, σε σχεση με ενα μετριο προς φτηνο πυκνωτικο, που ενας Θεος ξερει τι αποκριση συχνοτητων εχει!

    3) Η t.bone δεν ειναι "καλη" μαρκα!!!!

    4) Εφοσον εχεις μαθει το προγραμμα, καλυτερα να δουλψεις πανω σε αυτο κι αν αισθανθεις πως δε σε καλυπτει πλεον, μπορεις να προχωρησεις σε πιο καλα και ημι-επαγγελματικα προγραμματα!



    Μπόρεισ να μου γράψεις 2-3 καλές μάρκες δυναμικών ?

    Επείσης καταλήγω στην κάρτα ήχου που προανάφερες στον φίλο Ζήνωνα και ένα καλώδιο 1,5 μέτρρου .

    Και πάλι σε ευχαριστώ !!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kimwnas στις 28-06-2012 22:41 ]


    noizreduction
    28.06.2012, 22:51

    Ποσα χρηματα δινεις για την αγορα ενος μικροφωνου;