ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.833 μέλη

    Πρόγραμμα επεξεργασίας τραγουδιού

    emmanuella
    05.07.2008, 15:25

    Γεια σας !! Ψάχνω ένα πρόγραμμα που να μπορώ να επεξεργάζομαι ένα τραγούδι Κυρίως θέλω να το "κόβω" δηλαδή να αφήνω μόνο το ρεφραίν.

    Ενημερωτικά υπάρχει το pinnacle software αλλά δεν το σηκώνει ο Pc μου!

    Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ??


    tago
    05.07.2008, 16:12

    Υπάρχουν πολλά προγράμματα. Αν θέλεις πες μου κάποια στιγμή να κανονίσουμε να έρθεις στο «Ράδιο Κρήτη» να δεις κάποια από αυτά.

    Ένα πολύ καλό ας πούμε είναι το sound forge που νομίζω πως κάνει για τη δουλειά που θέλεις.


    emmanuella
    05.07.2008, 16:56

    Ευχαριστώ !! Ήξερα ότι κάποιος θα με βοηθήσει !!!

    Οκ...βολεύτηκα με το sound forge !


    flegomenos-podilatis
    24.07.2008, 18:16


    Παιδια ψαχνω προγραμμα που να μπορω να καθαρισω διαφορες ηχογραφισεις (τραγουδια συναυλιες κλπ)....κανει αυτο;


    GiorgosM
    29.07.2008, 21:02

    Αν εννοεις να καθαρισεις τον ηχο, δες το SRS Audio Sanbox. Είναι ενα προγραμμα που φτιαχνει τον ηχο αλλα είναι μονο για οταν ακους μουσικη/βλεπεις βιντεο στον υπολογιστη σου. Δεν αποθηκευει τις αλλαγες. (Αν θες μπορω να σου στειλω με pm το link για download)


    flegomenos-podilatis
    31.07.2008, 17:45

    Οκ στειλ' το....να 'σαι καλα {#emotions_dlg.beer}


    METANASTHS
    03.10.2013, 03:21

    Καλημέρα 01:58 πρώτα λεπτά σουηδίας σας βρήκα τυχαία και μου κίνησε
    το ενδιαφέρον γιατί ψάχνω και εγώ κάποιο πρόγραμμα λόγο του ότι έχω
    WebRadio στην stockholm,
    Πεζό τραγούδια mp3 και από πικάρ παλιά λαϊκά και θέλω να
    βγαίνουνε με κάποια ποιότητα όσο γίνετε φυσικά η σειρά που δουλεύω είναι
    (1) αυτό dj έχω τον SAM Broadcaster,, ο οποιος δίνη στον
    Breakaway Broadcast Processor και τελικός για ENCODERS έχω τον SIMPLECAST.

    Δεν είμαι όμως ευχαριστημένος με τον
    Breakaway Broadcast Processor θέλω κάτι άλλο να έχω πιο πολλές
    ρύθμισις να μπορώ να εξαφανίζω τους θορύβους εάν κάποιος έχει να μου
    συστήσει κάτι καλύτερο θα χάρο πολύ είτε είναι κάρτα ήχου είτε πρόγραμμα.
    ευχάριστο εκ τον προτερων


    noizreduction
    03.10.2013, 12:38

    Εαν παιζεις real time τα κομματια απο το πικαπ, θα ειναι αρκετα δυσκολο να μειωσεις θορυβους και προβληματα που ενδεχομενως να οφειλονται στην κακη ποιοτητα της επιφανειας του δισκου ( ή και της βελονας ).

    Θα ηταν πιο ωφελιμο να κανεις μετατροπη του δισκου σε ψηφιακη μορφη και να επεξεργαζεσαι το σημα πριν το μεταδωσεις απο το προγραμμα.


    METANASTHS
    07.10.2013, 15:10
    Καλησπέρα φίλε μου noizreduction ευχαριστώ για την απάντηση ,μερικές φορες πεζό και από πικάρ μα συνήθως πεζό mp3, πολύ μου είπανε να πάρο εξωτερική πάρτα ήχου και πολλές άλλες συμβουλές, αυτό δεν το κατάλαβα που μου έγραψες,,,Θα ηταν πιο ωφελιμο να κανεις μετατροπη του δισκου σε ψηφιακη μορφη και να επεξεργαζεσαι το σημα πριν το μεταδωσεις απο το προγραμμα. το κανεις λίγο πιο αναλυτικά σε παρακαλώ πολύ
    noizreduction
    07.10.2013, 16:39

    Η φθορα καθε δισκου ( στην επιφανεια του, δεν εννοω για αλλοιωση στη μορφη του ) ειναι διαφορετικη, οποτε καθε δισκος θελει και διαφορετικη προσεγγιση στον τροπο που θα επεξεργαστει/μειωθει ο θορυβος που δημιουργειται. Επομενως δεν μπορεις να εχεις μια ρυθμιση για ολα τα κομματια που θα παιξεις απο πικαπ, γιατι μπορει σε ορισμενα οι ρυθμισεις να ειναι καλες, ομως σε αλλα μπορει να προκαλουν περισσοτερη ζημια απ' ο,τι καλο.

    Αυτο που περιγραφω ειναι να καθεσαι πριν την εκπομπη και να μεταφερεις τα κομματια του δισκου που θες να παιξεις σε ψηφιακη μορφη ( πικαπ->phono προενισχυση->καρτα ηχου->wave/mp3 ) και να επεξεργαζεσαι αυτη την εκδοση, ωστε να μπορεις να πειραματιστεις ανα κομματι και να τα εχεις ετοιμα οποιαδηποτε στιγμη για air play.


    METANASTHS
    08.10.2013, 10:44
    Καλημέρα και πάλι τελικά το κάναμε θέμα και προφανώς σε ζάλισα. Όταν έχω ζωντανή εκπομπή είναι ότι καλύτερο διότι συνδέομαι από άλλο υπολογιστή με μείκτη και έτσι μπορώ να ρυθμίζω την ποιότητα κατά κάποιο τρόπο εμενα με ενδιαφέρουν η play list, αύριο θα γυρίσω τα μαγαζιά στην stockholm και θα πάρο ιδέες, ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζε και ένα ακόμη γειτονικό ραδιόφωνο με ποντιακά και το έλυσε με εξωτερική κάρτα ήχου νομίζω δεν μου είπε λεπτομέρειες
    noizreduction
    08.10.2013, 11:25

    Υπαρχουν καρτες που εχουν phono εισοδο, οποτε απλως συνδεεις το πικαπ κατευθειαν πανω στην καρτα κι εχεις και την προενισχυση που απαιτειται και ετοιμο ψηφιακο σημα προς μεταδοση.

    Mια τετοια καρτα ειναι η Phonorama ( ESI ), ή και η USB Phono Plus τ( ART ). Την τελευταια την εχω δει σε χρηση και ειναι αρκετα καλη, με μονο μειονεκτημα την τιμη ( 90-100€, αναλογα απο που θα την προμηθευτεις ). Η Phonorama ειναι πιο απλη και χωρις πολλες επιλογες, ομως για ενα low budget studio ειναι ο,τι πρεπει!


    METANASTHS
    08.10.2013, 17:09
    Αγαπητέ φίλε noizreduction σε ευχαριστώ παρα πολύ για της πληροφορίες και τον χρόνο σου,για εξωτερική κάρτα θα ψάξω αύριο επίσης με πληροφόρησε κάποιος φίλος προγραμματιστής ίππαρχοι μια κάρτα που έχει πακέτο πρόγραμμα με το οποιο κανεις την μουσική σου να βγαίνει όπως θέλεις κόβει τους θορύβους μέχρι και τα "κρατς" από το βινύλιο η mp3 που δεν γράφτηκε καλά πολύ τσουχτερή τιμή μα αξίζει εάν την πάρο θα σου την δείξω,θα σου δώσω και το link από το Web Radio να ακούσεις εάν σου αρέσουνε η αντίκες που βάζο.ευχαριστώ για όλα καλή συνέχεια