ελληνική μουσική
    608 online   ·  210.830 μέλη

    Τι είναι το falsetto.

    BAGRATION
    06.07.2008, 19:53
    Να τι είναι το falsetto.
    Link
    &" TARGET="_blank">uk. BBCode End --> Αυτό που βλέπετε είναι μια λαρυγγοσκόπηση. Οπως βλέπετε οι φωνητικές χορδές είναι τεντωμένες και δεν ακουμπούν η μια τη άλλη, όπως συμβαίνει στους άλλους τρόπους παραγωγής ήχου (π.χ. ομιλία)
    freddieKrueger
    06.07.2008, 21:27

    Μπραβο Γιωργο για το θεμα που ανοιξες!!!{#emotions_dlg.clap}

    Μαγεια το βιντεακι!!!Οι χορδες ειναι πραγματικα ΑΚΛΟΝΗΤΕΣ και ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΟΥΝ μεταξυ τους...Μονο μια ελαφρα συμπλησιαση των νοων φων χορδων βλεπουμε....Οι θυρεοαρυταινοειδεις μυς μοιαζουν να βρισκονται σε μεγαλη ταση...

    Προκειται για ενα υγιη λαρυγγα κατα τ αλλα...Απουσια φωνητικων κομβιων,φωνητικου κοκκιωματος,κοιλανσης-ατροφιας φων χορδων,αλλα και καθαρος απο θεμα λαρυγγιτιδας...καθ οτι οι φων χορδες εχουν φυσιολογικο γκριζολευκο χρωμα!!

    Οι δυο νοτες που ακολουθουν την κορωνα ειναι κατι σα μικτη φωνη νομιζω....

    Ενδιαφερον θα ειχε ενα βιντεακι που να μας δειχνει τις μεταβολες του λαρυγγα κατα την τονικη ανοδο η καθοδο σε φαλσετο η και τις μεταβολες κατα το ΠΕΡΑΣΜΑ απο τη μια φωνη στην αλλη...


    BAGRATION
    07.07.2008, 11:26

    "Ενδιαφερον θα ειχε ενα βιντεακι που να μας δειχνει τις μεταβολες του λαρυγγα κατα την τονικη ανοδο η καθοδο σε φαλσετο η και τις μεταβολες κατα το ΠΕΡΑΣΜΑ απο τη μια φωνη στην αλλη..."

    Σιγά μην είχε κάποιος τετοια βίντεο και να τα έβγαζε στο youtube!!!!! Εχω βρεί μερικά βίντεο, αλλά δεν μου λένε και πολλά πράγματα σχετικά με περάσματα κ.τ.λ. Επίσης δεν βρίσκεις ποτέ βίντεο με ανδρικό λάρυγγα, όλο "τσιριδο-σοπράνες" βάζουν. Ασε που ο λάρυγγας των ανδρών έχει και διαφορετική ανατομία και πολλές φορές δεν πολυξεχωρίζεις τι γίνεται.

    Μια εταιρία (η vocal procces) έχει μια καλή τετοια δουλειά , αλλά πρεπει να την αγοράσεις.....


    VOICETEACHER
    07.07.2008, 11:49

    Oυτε ΩΡΛαδεs νασασταν παιδια,φαλσεττο μονο οι ανδρεs τοχουν κι οχι ολλοι.Ειναι η ψευτικη φωνη ,(fals+eto).Αυτα απο γνωση και πειρα.{#emotions_dlg.rockon}


    BAGRATION
    07.07.2008, 13:39

    Μα.........o freddiekrueger θα ΕΙΝΑΙ Ωτωρινολαρυγγολόγος σε μερικά χρόνια........

    Καλά το καταλάβατε κυρία Βασιλειάδου!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 07-07-2008 22:29 ]


    freddieKrueger
    07.07.2008, 20:45

    Παράθεση:

    Το μέλος VOICETEACHER στις 07-07-2008 στις 11:49 έγραψε...

    Oυτε ΩΡΛαδεs νασασταν παιδια,φαλσεττο μονο οι ανδρεs τοχουν κι οχι ολλοι.Ειναι η ψευτικη φωνη ,(fals+eto).Αυτα απο γνωση και πειρα.{#emotions_dlg.rockon}



    Χωρις καμμια διαθεση να αμφισβητησω την πειρα σας αγαπητη Voice teacher,νομιζω οτι ΚΑΙ οι γυναικες εχουν 'ψευτικες'...Απλα κατα τη γνωμη μου δεν χαλανε αισθητικα το τραγουδι,διοτι η 'θηλυκη αποχρωση' του ηχου των ψευτικων δεν δημιουργει τοσο μεγαλη 'κακοφωνια' οσο στον ανδρα...


    freddieKrueger
    18.07.2008, 03:07

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 07-07-2008 στις 13:39 έγραψε...

    Μα.........o freddiekrueger θα ΕΙΝΑΙ Ωτωρινολαρυγγολόγος σε μερικά χρόνια........

    Καλά το καταλάβατε κυρία Βασιλειάδου!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 07-07-2008 22:29 ]



    Φιλε Γιωργο εκανα ορισμενα πειραματα με τη φωνη μου πανω στο φαλσετο...Λοιπον εμεις τα εχουμε πει και σε πμ,αλλα κρινω οτι ειναι εξαιρετικα οφελιμο για τη φωνη να βγει σαν ψευτικη ηδη απο πολυ χαμηλα...πχ μια νοτα G3 να τη βγαλεις ψευτικη(αναφερομαι στη φωνη μου βασικα που εχω τονο ομιλιας Α2,Β2 ενω εχω ανετη εκταση φωνης G2-F#4)και να μεινεις εκει να την κανεις δηλ κορωνα μεχρι να νοιωσεις να ακουγεται με διαφορετικο τιμπρο που ειναι πιο κοντα στην κανονικη φωνη...Αυτο βεβαια θελει προσοχη γιατι η τοποθετηση χανεται απο τη μασκα και παει προς τα πισω(η φωνη 'καταπινεται')...Αρα απο κει και περα θελει δουλεια για τοποθετηση με τη χρηση συνδυασμων συμφωνων φωνηεντων...πχ ζζζαααα...Η τοποθετηση ειναι σωστη αν κλεινοντας τη μυτη σου δεν μεταβαλλεται η χροια της φωνςη σου σε ενρινη...Μετα απο αυτο το ενδιαμεσο τιμπρο αν κανεις ανοδο 2 η 3 ημιτονια και μετα παλι καθοδο...