ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.851 μέλη

    KORG TR 61.Ψάχνω πληροφορίες.

    gianniskar
    07.07.2008, 13:28

    Γεια σας είμαι νέος στη κοινοτητα.Χρειαζομαι βοηθεια σχετικά με την αγορά ενος korg tr 61.Μηπος γνωρίζει κανένας αν στο όργανο μπορώ να προσθέσω ρυθμούς,η πρέπει να ψάξω για καποιο arranger ?Το έχω βρεί σε πολύ καλή τιμή και εχω ακούσει ότι για τα λεφτά του το όργανο είναι πολύ καλό,αλλά βέβαια παίζει ρόλο και γιατί χρήση το θές.Εγώ χρειάζομαι πλήκτρα με ελληνικούς λαικούς ήχους και ρυθμούς.Στα ίδια λευτά με το TR ειναι και το arranger korg pa 50.Ποιο να διαλέξω?Ευχαριστώ πολύ!


    Sokratis121974
    07.07.2008, 16:03

    Αγαπητε φιλε καλοσωρισες στη κοινοτητα μας!!!!

    Λοιπον! Το οργανο που ρωτας ( tr 61) ειναι στην κατηγορια των workstation δηλαδη στην ιδια κατηγορια που βρισκονται (σε αλλη τιμη βεβαια ποιο ακριβα) και τα Triton, M3, Oasys...Ειναι οντως για τα λεφτα του πολυ καλο, ομως μαλλον χρειαζεσαι κατι αλλο...

    To Pa 50 ειναι μια καλη περιπτωση αν θελεις οργανο με ρυθμους, και αμετρητους λαϊκους ηχους!!!!

    Σαφως λοιπον αυτο που χρειαζεσαι ειναι το δευτερο....Το πρωτο ειναι για καποιον που παιζει με μια πληρη ορχηστρα και ο ρολος του ειναι να παιζει τα οποια μερη των πληκτρων, αφου θα υπαρχουν τα υπολοιπα οργανα, ή σε καποιο home studio για παραγωγες μεσω καποιου PC ή και αυτονομα απο χρησιμοποιοντας το δικο του Sequencer....

    Kαλη τυχη.


    gianniskar
    07.07.2008, 16:19

    Σωκράτη ευχαριστώ πολύ,ομως να ρωτήσω κάτι ακόμα.Γίνεται στο TR να γραψω λούπες και να τις αναπαραγω ταυτόχρονα παίζοντας εγώ απο πάνω?Λούπες για παραδειγμα ενα ρυθμό drums απο το drumkit που έχει μέσα μια κιθάρα κτλ?Το TR γενικά είναι εύκολο στο χειρισμό του??Έχει ελληνικα?Για το pa50 εχω ακούσει ότι δεν έχει καθόλου καλό πλήκτρο.Μέχρι τώρα είχα ένα gem pk5 και μ χαλασε.Η ζημία κοστίζει όσο το πήρα οπότε πήρα την απόφαση για κάτι λίγο καλύτερο με λίγα χρήματα.Αν μου πεις ότι με τον τρόπο που σου είπα γίνεται να παίζω τότε θα προτιμήσω το tr.Σε ευχαριστώ και πάλι!


    Sokratis121974
    07.07.2008, 17:09

    Ναι γινεται αυτο που λες απο τα Combination, που σου δινουν την δυνατοτητα, να εχεις καποιες λουπες, arpeggiator, απο 8 οργανα, ομως ειναι αρκετα περιπλοκο για καποιον που δεν εχει αρκετη πειρα...

    Νομιζω σου λεω παλι καλυτερα να πας σε ενα PA 50 οπου εκει ειναι πολυ πιο ευκολα και αμεσα τα πραγματα!!!!


    gianniskar
    07.07.2008, 17:23

    Ευχαριστώ πολύ.!!


    pliktras1234
    07.07.2008, 17:51

    Πόσο το βρήκες το TR???????


    gianniskar
    07.07.2008, 19:02

    Το TR το βρήκα στο fagoτto.gr  769 euro.Πιστεύω πως είναι μια πολύ καλή τιμή ε?


    PsychoKeys
    07.07.2008, 21:52

    Παράθεση:

    Το μέλος gianniskar στις 07-07-2008 στις 19:02 έγραψε...

    Το TR το βρήκα στο fagoτto.gr 769 euro.Πιστεύω πως είναι μια πολύ καλή τιμή ε?



    Σημερα πηγα στο μαγαζι στο Κολωνακι! Θα το παρω και εγω απο εκει Smile


    pliktras1234
    07.07.2008, 23:08

    Με το ΦΠΑ ρε παιδιά??????

    είσαστε σίγουροι?????


    Sokratis121974
    08.07.2008, 09:03

    Παράθεση:

    Το μέλος gianniskar στις 07-07-2008 στις 19:02 έγραψε...

    Το TR το βρήκα στο fagoτto.gr 769 euro.



    Παιδια....σιγουρα κανετε λαθος!!!!!

    Η τιμη του οργανου ειναι με ΦΠΑ 966 ευτρω..

    Ακομα και στο εξωτερικο εχει αυτη την τιμη......

    Για ρωτηστε...με ΦΠΑ; Αν και ειμαι βεβαιος οτι κανετε λαθος γιατι ολες οι τιμες που ειδα ειναι ετσι....

    Δηλαδη 19% κατω....


    -----------------
    Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 08-07-2008 09:04 ]


    PsychoKeys
    08.07.2008, 13:38

    Ξαναλεω, πηγα χτες στο Fagotto, ρωτησα την τιμη και μου ειπε ο κυριος εκει οτι περιλαμβανεται το ΦΠΑ. Korg TR 61 - 769 γιουροζ - τελος.


    Sokratis121974
    08.07.2008, 14:06

    Λοιπον φιλε  psychokeys δεν διαφωνω μαζι, σου ομως πως γινεται να περνω εγω και να μου λενε οτι ολες οι τιμες που εχουν ειναι χωρις ΦΠΑ;.....Σου ξαναλεω, δεν γινεται ουτε Demo να το εχουν να υπαρχει τετοια διαφορα!!!!!.....Τωρα παλι, αν το αγορασετε σε αυτη την τιμη, σιγουρα το Fagoto θα εχει κακα ξεμπερδεματα απο τα αλλα μαγαζια!!!!!.....


    gianniskar
    08.07.2008, 15:11

    Παιδιά το faggoto σε 4-5 όργανα εχει προσφορές στις οποίες χαρίζει και το ΦΠΑ.Ένα απο αυτά είναι και το TR,το οποίο το δίνει τελική τιμή 769euro.Δεν ξέρω γιατί αλλά τόσο το δίνει.Αυτός ήταν και ο λόγος που αγχώθηκα για το τι θα διαλέξω (ανάμεσα σε pa 50 και TR).Γιατί το PA 50 το δίνει 681 euro,αλλά σαν ποιότητα δεν σιγκρίνεται με το TR ε?Δίκιο δεν έχω?Τελικά θα πάρω το TR και θα προσπαθήσω να φτιάξω το gem που είχα για να έχω και τους ρυθμούς.Οπότε παιδιά θα σας χρειαστώ ως πιο έμπυρους για να βρώ ήχους κτλ.


    PsychoKeys
    09.07.2008, 09:46

    Στη τελικη εμεις βγαινουμε κερδισμενοι, αλλα εαν σας φαινεται και πολυ φθηνο στα 770 το εχω βρει και 850 στο Adagio του Χαλανδριου!


    gianniskar
    11.07.2008, 01:50

    Τελικα πήρα το TR!!!Πολύ καλό πιστεύω για τα λευτά του.Τώρα αρχίζω και το ψάχνω γιατί έχει πολλά πράγματα πάνω.Μαζί μου έστηλε και κάτι ήχους τους οπίους δεν μπορώ να περάσω.Είναι ένα αρχείο συμπιεσμένο.Το κάνω export και εμφανίζονται κάτι φάκελοι.Τους πέρνω όλους τους αντιγράφω στη κάρτα μνήμης.Μόλις τους βάλω στο όργανο αναγνωρίζει τα ονόματα και ότι περιέχει μέσα η κάρτα αλλά μολις πατάω open μου λέει file unavailable.Μήπος μου έδωσε λάθος ήχους,ή εγώ κάνω κάτι λάθος??Αν κάποιος έχει ήχους θα του ήμουν υπόχρεος αν μου έστελνε μερικούς.Ευχαριστώ πολύ..


    Sokratis121974
    15.07.2008, 12:41

    Μονο τα PA.....


    Sokratis121974
    17.07.2008, 12:26

    Αγαπητε φιλε giannisliolios....

    Πρωτον θα ηθελα να σου πω οτι ειναι καλυτερα να ανοιγεις ενα νεο θεμα σε αυτο που ρωτας διοτι εδω το θεμα της συζητησης ειναι αλλο, και προφανως ο καθενας που βλεπει τον τιτλο στο Forum δεν φανταζεται αυτο που ρωτας ωστε να εχεις και αλες αποψεις!!!....

    Λοιπον.....

    Το Pa 2 και το Pa 800 εχουν (σχεδον) την ιδια μηχανη ηχου για να μην πω ακριβως την ιδια, και γενικως τα ιδια χαρακτηριστικα με τις διαφορες να υπαρχουν στην σαφως καλυτερη κατασκευη του πρωτου (Pa 2), και στην επεκτασιμοτητα του γενικως (Ram, sampler κτλ)......

    Θα ελεγα οτι περισσοτερο πληρωνει καποιος την πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης του πρωτου, ομως (επειδη τα εχω παιξει και τα δυο) δεν νομιζω εκτος απο ττην επεκτασιμη sampler 256 MB, και καποιες ακαδημαίκες λεπτομεριες να (και σαφως την πολυ καλυτερη κατασκευη) οτι θα εχει τεραστιες διαφορες το ενα απο το αλλο....Ισως και να μην υπαρχουν........

    Οσον αφορα την συμβατοτητα με τα Triton ναι φορτωνουν και τα δυο  ηχους απο το Triton ομως (τουλαχιστον στα PA 1x) γινονταν import απο το sampler, και η διαδικασια ηταν λιγο δυσκολη.....δεν επιανε χωρο  ομως την μνημη του sampler αλλα (για ανεξηγητο λογο) απο εκει γινοταν η διαδικασια.....το ειχα κανει ομως και δουλευε (αφου μετα τον αποθηκευες στην κανονικη μνημη του οργανου) μια χαρα!!!!....Με τα Μ3 οχι.....για την ωρα δεν διαβαζουν....Ισως σε μελοντικο Update του λειτουργικου να γινει.....

     


    -----------------
    Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 17-07-2008 12:32 ]


    sevithan
    23.07.2008, 00:22

    Παράθεση:

    Το μέλος PsychoKeys στις 07-07-2008 στις 21:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gianniskar στις 07-07-2008 στις 19:02 έγραψε...

    Το TR το βρήκα στο fagoτto.gr 769 euro.Πιστεύω πως είναι μια πολύ καλή τιμή ε?



    Σημερα πηγα στο μαγαζι στο Κολωνακι! Θα το παρω και εγω απο εκει Smile

     

    Χθές αγόρασα και εγώ από το fagotto στο Κολωνάκι το KORG TR61 σε αυτή την τιμή (769) μετρητά. Ολα εντάξει. Οταν τους ρώτησα για την τιμή μου είπαν πως είχαν αγοράσει πολλά κομμάτια και πέτυχαν καλή τιμή. Μάλιστα μου είπαν πως έχουν ένα μόνο κομμάτι ακόμη σε αυτή την τιμή και μετά η τιμή θα πάει 100 ΕΥΡΩ πάνω. Οπότε προλάβετε.

    sevithan


     


    gianniskar
    23.07.2008, 03:15

    Sevithan,σου έδωσε και κάτι ήχους μαζί ε?Μπόρεσες να τους περάσεις?Αν όχι,μήπως έχεις εσύ ήχους?Αν δεν εχεις πρόβλημα θα σου ήμουν υπόχρεος.οκ?Ευχαριστώ πολύ?