ελληνική μουσική
    834 online   ·  210.833 μέλη

    Πτυχίο αρμονίας: Αποτελέσματα;

    mano-tsao
    11.07.2008, 13:40

    νοιζριντακσιον (!?) εμμμ denoiser ειναι στα ελληνικα νομιζω?

    δεν υπαρχει καμια φιλοσοφια στα προηγουμενα....

    παραθετω τη γνωμη μου πανω στο θεμα μουσικη=επαγγελμα και τους διαφορους συσχετισμους που υπαρχουν

    διαφωνησα με τον τροπο σκεψης που κρυβεται πισω απο εκφρασεις οπως....."αν επιλεξεις τη μουσικη σαν επαγγελμα" (περιπου) ή "πω πο τι θα κανω με το πτυχιο"

    σεβομαι την αγωνια του καθε ανθρωπου δεν κοροιδευω τον κοσμο

    αλλα ετσι ειστε εσεις οι παλιοηχοληπτες* με ενα preset στο κεφαλι (θα βαλω φατσουλα για πρωτη φορα γιατι σε λιγο θα παρεξηγηθω)

    * :)

    επισης κανεις λαθος αν πιστευεις οτι το επαγγελμα σου δεν ειναι προβλημα,ω ναι...ειναι

    (και δεν την γλιτωνεις αν λες οτι εισαι και μουσικος)

     

    προσωπικα δε θελω να ακουω για ηχοληπτες και τις αποψεις τους για τη μουσικη,

    τωρα τι μουσικος εισαι δε ξερω,θα περιμενω να μου στειλεις καποιο δειγμα να καταλαβω (οχι.....αν "ακουγεται" καλα)

    ,σορυ κιολας μαζι σου δεν εχω  τιποτα,ευχομαι καποια στιγμη να συναντησω την εξαιρεση και το πιο εντυπωσιακο θα ειναι να εισαι εσυ αυτη

    (ααααχ Αλαν Παρσον και Ρικ Ρουμπιν δωστε μας λιγο φως)

     

    ακου....το δικο μου προβλημα

    www.myspace.com/ektoymiden

     

    παντα φιλικα και με εκτιμηση

    τα νευρα μου


    noizreduction
    12.07.2008, 12:58

    Mano tsao, ενα πραγμα που πραγματικα με εκνευριζει με εμας τους μουσικους ( γιατι πρωτα σαν μουσικος ξεκινησα και μετα εξελιχθηκα σαν ηχοληπτης, ασχετα αν το παραβλεπεις και επικεντρωνεσαι στο επαγγελμα σαν ιδιοτητα )  ειναι πως ακολουθουμε το "τι να πεις μωρε κι εσυ, ακου τα δικα μου, να ακουσω τα δικα σου, να σου πω ποιος ειναι καλυτερος".

     

    Εχω μια σελιδα που ειναι δημοσιευμενη στα links του συγκεκριμενου forum. Δεν θα μπω στη διαδικασια να κανω το κλασσικο παιχνιδι των μουσικων. Εαν εχεις ορεξη, αναζητησε την στο τομεα των links.

     

    Λυπαμαι που με κατηγοριοποιησες αμεσως, εχοντας ως νου το επαγγελμα. Δεν θα σταθω ουτε και σε αυτο, γιατι εχω μαθει να φερομαι με ευγενεια στους συνομιλητες μου και οχι ρατσιστικα επειδη ειναι κατι ιδιαιτερο.

     

    Και κακα τα ψεμματα, καποιοι πρεπει να κανουν τους καθηγητες πανω στη μουσικη. Κι αυτος ειναι ενας επαγγελματικος προσανατολισμος της μουσικης, που αντιστοιχει στα πτυχια που εχουν παρει. Εαν εχεις καποιο ρατσισμο απεναντι σε αυτο, δεν φταινε αυτοι, ουτε ομως κι εμεις να ανεχομαστε τετοιες αποψεις.

     

    Η φιλοσοφηση της μουσικης μπορει να γινει οπως νομιζει ο καθενας, αρκει να γινεται μεσα στα πλαισια της ευγενειας απεναντι στους συνομιλητες του. Ελπιζω καποια στιγμη να το σεβαστεις αυτο.Γιατι ο μουσικος περα απο την τεχνη πρεπει να υπηρετει και την παιδευση του ακροατη, ειτε σαν μουσικη, ειτε σαν ανθρωπος. Και δεν νομιζω πως το δευτερο το τηρεις, ωστε να σε σεβαστει καποιος συναδελφος σου ( ποσο μαλλον ενας ακροατης ).

     

    Καλη σου μερα.


    mano-tsao
    12.07.2008, 22:01

    xaxaxaxaxaxaxa

    alithino gelio

    de mou les,stravwses?an nai kakws

    diladi an egw eimai ratsistis esy eisai o batsos poy leei mi kake ratsisti etsi?

    niose ligo

    kalo intone ki afto

    ola kala den trexei tipota de xanagrafw prama

    lol

    na sai kala gelasa

    an the kati allo tote pm den mas ftene oi ypolipoi tipota

     


    -----------------
    3>IIII-0

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mano-tsao στις 12-07-2008 22:05 ]


    noizreduction
    13.07.2008, 00:44

    Κι εγω εχω την εντυπωση πως ολους τους ενδιαφερει για το κατα ποσο ο μουσικος πρεπει να ειναι απλα σωστος στην τεχνη του, ή και στο συνολο της ζωης του.

    Εσυ που φιλοσοφεις πανω στη μουσικη, δεν μπορεις να απαντησεις στο πιο απλο ερωτημα;

    Εαν οντως η παιδευση του ακροατη πρεπει να ερχεται μεσα απο τη μουσικη αλλα και απο τον ανθρωπο που τη μεταφερει/δημιουργει;

    Δεν ειμαι μπατσος κανενος, ποσο μαλλον δικος σου. Προσπαθησα να καταλαβω ευγενικα τη φιλοσοφια σου, ομως ( οπως βλεπω ) κανεις δεν μπορει να την καταλαβει.

     

    Η διδασκαλια της μουσικης, ειναι ενα επαγγελμα πανω στην τεχνη της μουσικης. Το αμφισβητεις;

    Αμφισβητεις πως υπαρχουν ανθρωποι που σπουδασαν για να διδαξουν τη μουσικη τεχνη πανω στη θεωρια της; Για να δωσουν τα απαραιτητα εφοδια ( που οι ιδιοι απεκτησαν με πολυ κοπο και χρονο ) σε μουσικους που αφοσιωνονται αποκλειστικα στην τεχνη;

    Δεν υπαρχουν επαγγελματιες οργανοπαικτες, που παρολα τα χρονια των σπουδων τους, παραμενουν μουσικοι, αλλα κερδιζουν και απο αυτο;

    Με ποιο δικαιωμα μπορει καποιος να ξεχωρισει αυτους τους μουσικους, απο τους "χομπιστες" ή "φιλοσοφημενους" μουσικους, που αυτοανακυρησονται ως "απολυτοι και πραγματικοι" μουσικοι;

     

    Νομιζω πως κανεις δεν εχει το δικαιωμα φιλε mano-tsao να μειωσει τον επαγγελματια οργανοπαικτη που εφαγε τα χρονια του στο σανιδι για να ζησει με το ονειρο της τεχνης του, απο τον μουσικο που προτιμησε να παραμεινει στο myspace και να προκαλει επαγγελματιες με τη συμπεριφορα του.

    Τουλαχιστον ο πρωτος εχει τιμιο κουτελο και ζει το ονειρο του..Ο δευτερος καταπιεζει τον εαυτο του σε ενα επαγγελμα που δεν του αρεσει και το απογευμα, οταν μεταμορφωνεται σε μουσικο, θυμαται τη φιλοσοφια και τη νοοτροπια του "ποιος ειναι μουσικος" και "τι ειναι μουσικη".

    Πραγματικα λυπαμαι εαν το βλεπεις ετσι, ομως αυτη η χωρα εχει αναδειξει πολυ καλυτερους μουσικους στην πραξη, απ'ο,τι στη φιλοσοφια. Ευτυχως δηλαδη που δεν παρεμειναν ολοι στη φιλοσοφια


    euaggelialila
    13.07.2008, 13:12

    sori,,alla exete ksefigei teleiws apo to thema..an theletai na tsakwthite kanteto mesw pm


    Kwn_na
    14.07.2008, 10:45

    Το δικαίωμα του να κάνει κανείς τα χαρτιά του για την πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση δεν το ήξερα.Μήπως γνωρίζετε τι ακριβώς μπορεί να διδάξει κανείς.Γενικά πώς γίνεται το μάθημα της μουσικής.?

    Πώς γίνεται σε ένα ιδιωτικό σχολείο?

    Από όσο ξέρω υπάρχει και το μάθημα της προπαιδείας και για μεγαλύτερες ηλικίες πέρα των 3,5-7 ετών. Γνωρίζετε κάτι περισσότερο γι αυτό?Αν μπορώ να απευθυνθώ κάπου?

    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 08-07-2008 στις 01:12 έγραψε...

    Το πτυχίο αρμονίας μπορεί να έχει υποβαθμιστεί πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια,έχεις όμως ακόμα

    το διακαίωμα να κάνεις τα χαρτιά σου(η φετινή προθεσμία έχει περάσει..απο του χρόνου αν ενδιαφέρεσαι-και έχεις και ''γνωριμίες''{#emotions_dlg.whistling})για πρόσληψη σε δημόσιο σχολείο γενικής παιδείας,

    είτε στην πρωτοβάθμια είτε στην δευτεροβάθμια ως ωρομίσθιος ή αναπληρωτής...Ο αποκλεισμός ισχύει μονο για τα μουσικά

    σχολεία, που απαιτείται πτυχίο φούγκας.Επίσης να μην σου περνάει καθόλου απ΄το μυαλό

    το ενδεχόμενο συμμετοχής σε εξετάσεις ΑΣΕΠ...απο τότε που οι ωδειακοί μουσικοί υποβιβάστηκαν

    σε ΤΕ κατηγορία(ας είναι καλά οι φοιτητές μουσικολογίας των ΑΕΙ που έκαναν ενέργειες για να γίνει αυτό {#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.ban}) δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής,ανεξάρτητα απο το τι πτυχίο διαθέτουν.

    Και για να σου δώσω πληροφορίες και για το ενδεχόμενο που κάποτε θελήσεις να ανοίξεις μια δική σου επιχείρηση για μουσικη εκπαίδευση:

    Για να ανοίξεις ωδείο απαιτείται δίπλωμα σύνθεσης

    Για μουσική σχολή,πτυχίο φούγκας....με ο,τι άλλο απλώς κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα...αν έχεις τύχη

    και γνωριμίες{#emotions_dlg.whistling}

    Αυτάααααααα...καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις.(sorry αν σε απογοήτευσα{#emotions_dlg.sad})

    {#emotions_dlg.yes}

    (Υ.Γ για να πάρεις στα χέρια σου το πτυχίο θέλεις τουλάχιστον 5-6 μήνες)


    -----------------
    Να ζείς την κάθε μέρα σαν να είναι η τελευταία σου,και να ακούς radio MH:''Ταξίδι αναψυχής''κάθε Δευτέρα 18.00-20.00.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 08-07-2008 01:13 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 08-07-2008 01:18 ]




    CROSS
    14.07.2008, 12:22

    Παράθεση:

    Το μέλος Kwn_na στις 14-07-2008 στις 10:45 έγραψε...

    Το δικαίωμα του να κάνει κανείς τα χαρτιά του για την πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση δεν το ήξερα.Μήπως γνωρίζετε τι ακριβώς μπορεί να διδάξει κανείς.Γενικά πώς γίνεται το μάθημα της μουσικής.?

    Πώς γίνεται σε ένα ιδιωτικό σχολείο?

    Από όσο ξέρω υπάρχει και το μάθημα της προπαιδείας και για μεγαλύτερες ηλικίες πέρα των 3,5-7 ετών. Γνωρίζετε κάτι περισσότερο γι αυτό?Αν μπορώ να απευθυνθώ κάπoυ?

     



    Αυτό που μπορείς να διδάξεις σε σχολείο γενικής παιδείας,είναι ό,τι έκανες και εσύ όταν πήγαινες σχολείο...θα μιλάς και τα παιδιά θα πάιζουν θα φωνάζουν,θα κοιμούνται κ.λ.π

    εγώ τουλάχιστον αυτό θυμάμαι να έκαναν οι περισσότεροι..απλώς είναι μια λύση ανάγκης για να ασχολείσαι επαγγελματικά με το θέμα ''μουσική''..{#emotions_dlg.whistling}

    Ένα βιβλίο ''ιστορίας μουσικής''υπάρχει και απο εκεί και πέρα προσπαθείς να μάθεις και κάποια βασική θεωρία σε μάτια που κοιτούν απεγνωσμένα..αν δεν είναι κλειστά{#emotions_dlg.yawn}

    Άντε να κάνεις και καμιά προετοιμασία για σχολικές γιορτές....θυμάσαι την Κατιάνα Μπαλανίκα στις ''Σαββατογεννημένες''να προσπαθεί να βρεί μαθητές για να τραγουδήσουν χριστουγεννιάτικα τραγούδια???Αυτό θα κάνεις κι εσύ{#emotions_dlg.laugh}

    Εκτός κι αν έχεις την τύχη και τα απαραίτητα προσόντα για μουσικό σχολείο.

    Σε ιδιωτικό σχολείο πολύ απλά ΔΕΝ{#emotions_dlg.nono} γίνεται...εκτός κι αν έχεις ΤΙΣ γνωριμίες{#emotions_dlg.rolleyes}

    Για το μάθημα της προπαιδείας σε μεγαλύτερες ηλικίες,προφανώς αναφέρεσαι σε παιδιά με κάποιες ιδιαιτερότητες...δεν ξέρω...μπορείς ίσως να απευθυνθείς σε κάποια ιδρύματα..δεν έχω ιδέα{#emotions_dlg.blink}.....Καλή τύχη σε ό,τι κι αν κάνειςSmile


    stewart
    21.02.2010, 20:57
    geia sas! molis egina melos.... skeftomai na paw thessaloniki kai thelw na parw to ptyxio armonias. pws mporw na to apoktisw kai poies oi dynatotites apokatastasis?????? paizw 3 xronia drums kai thelw na to exaskisw epagelmatika.... an gnwrizete kati enimeroste me! eyxaristw!!!!!!!!!
    vero
    22.02.2010, 01:02

    βασικα πρεπει να υποχρεωτικα να κανεις ιστορια μουσικης, σολφεζ, μορφολογια, εναρμονιση(να ξέρεις πιάνο), ντικτε, απλή αντίστιξη, κοράλ και τέλος η αρμονία. Αυτα είναι τα μαθήματα για να πάρεις το πτυχίο... στο θέμα της αποκατάστασης απ οσο ξέρω μόνο σε ωδείο...  καλύτερα όμως να μάθουμε και άλλες απόψεις..