ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.851 μέλη

    Νέα αξιολόγηση blogs και posts

    jorge
    08.07.2008, 21:18

    Σε λίγες μέρες θα ενεργοποιηθεί ένας νέος τρόπος αξιολόγησης των blogs, αλλά και των επιμέρους posts αυτών.

    Έτσι, τα ποιοτικά blogs (premium) δεν θα προκύπτουν πλέον από τον διαχειριστή, αλλά από μια ομάδα επίλεκτων μελών, τα οποία έχουν τη δυνατότητα να "ψηφίσουν" αν ένα blog αξίζει να γίνει premium.

    Έτσι, πλέον ένα blog θα γίνεται premium αν ψηφίζεται από το 50% των επίλεκτων μελών. Πχ αν τα επίλεκτα μέλη είναι 16, τότε αρκεί η θετική γνώμη των 8.

    Το ίδιο θα γίνεται και στα posts, τα οποία θα αξιολογούνται επίσης από αυτή την ομάδα των μελών.

    Προς το παρόν έχουν επιλεγεί κάποια μέλη για δοκιμές. Αυτά τα μέλη βλέπουν ένα σχετικό κουμπί στο πάνω μέρος των blogs.

    Στόχος είναι τα επίλεκτα μέλη να είναι αντικειμενικά και βέβαια να αξιολογούν τα blogs ως premium ή όχι, σύμφωνα με όσα αναφέρονται στις Συχνές Ερωτήσεις.

     


    uNick
    08.07.2008, 21:43

    Μιας και έχω εξ'αρχής ζητήσει να μην δω ποτέ κόκκινο αστεράκι στο blog μου...

    θα μπορούσα να ξέρω ποιά είναι τα "επίλεκτα μέλη"?...

    (για να ξέρω ποιούς να απειλήσω...)


    jorge
    08.07.2008, 22:29

    Δε θα υπάρχει πλέον δυνατότητα να μη γίνει κάποιος premium.

    ΥΓ. Τα επιλεκτα μέλη δεν έχουν ορισθεί ακόμη. Μπορείτε να προτείνετε αν θέλετε, όσους θεωρείτε οτι είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ και δε θα κρίνουν βάσει φιλίας, στιγμής κλπ.


    heartbreak-kid
    09.07.2008, 00:17

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 08-07-2008 στις 22:29 έγραψε...

    ΥΓ. Τα επιλεκτα μέλη δεν έχουν ορισθεί ακόμη. Μπορείτε να προτείνετε αν θέλετε, όσους θεωρείτε οτι είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ και δε θα κρίνουν βάσει φιλίας, στιγμής κλπ.



    τελείως αντικεμενικά, τον deos. δεν μπορεί να με παρεξηγήση κάποιος. τον ξέρω μόνο 10 χρόνια...


    JaNick
    09.07.2008, 12:56

    Αχα... Περίμενα ανάλογο τόπικ... Επίλεκτα μέλη ε? Χμμ οκ....


    Brokenchord
    09.07.2008, 13:17

    Τα τσιράκια του Χόρχε θα επισημοποιηθούν! {#emotions_dlg.tt2}


    jorge
    09.07.2008, 13:41

    Παρακαλώ;


    StavmanR
    09.07.2008, 14:17

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 09-07-2008 στις 13:17 έγραψε...

    Τα τσιράκια του Χόρχε θα επισημοποιηθούν! {#emotions_dlg.tt2}

     



     

    (Π)ανούσιο χιούμορ. Φωτάρα, διευκρίνησε τα περί χιούμορ γιατί σε βλέπω του χρόνου στα Ψακούδια με μπλουζα (ειδική παραγγελία) που φέρει λογότυπο "Το μέλος αυτό είναι αποκλεισμένο" {#emotions_dlg.biggrin}.

    Παρεξήγησις.{#emotions_dlg.beer}


    JaNick
    09.07.2008, 14:32

    Εγώ δεν κατάλαβα τα {#emotions_dlg.tt2}.... :-Ρ


    kamelia8
    09.07.2008, 14:38

    Τη βρίσκω πολύ καλή την αλλαγή αυτή.

    Να κάνω μια ερώτηση; Γιατί δεν υπάρχει η επιλογή για premium σε όλα τα blogs;


    jorge
    09.07.2008, 15:28

    Kamelia δώσε μου σε παρακαλώ ένα blog που βλέπεις την επιλογή και ένα άλλο που δεν την βλέπεις, ώστε να δω τι φταίει κάποια στιγμή.


    gusfunn
    09.07.2008, 15:29

    να σου πω την αλήθεια,την βρίσκω λίγο ανώριμη την φάση των premium. δημιουργεί

    ανισότητες και κατά καιρούς κόντρες.( όπως θα έχεις παρατηρήσει)

    όπως επίσης η ιστορία με τα δημοφιλέστερα ποστ,  και η λίστα δίπλα με το έβαλε σχόλιο ο τάδε...

     θεωρώ ότι καλύτερο θα ήταν να μην υπήρχαν, έτσι θα έμενε και περισσότερος χώρος για τα μπλοκ , και θα έβλεπες κάποιες αναρτήσεις που χάνεις .

     και κάπου θα εκτονωνόταν η φάση από την ματαιοδοξία της.

     θέλω να πω μουσικό σιτε είναι ...

    φιλικά  


    mellia
    09.07.2008, 15:42

    {#emotions_dlg.rolleyes}{#emotions_dlg.beer}


    kamelia8
    09.07.2008, 16:16

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 09-07-2008 στις 15:28 έγραψε...

    Kamelia δώσε μου σε παρακαλώ ένα blog που βλέπεις την επιλογή και ένα άλλο που δεν την βλέπεις, ώστε να δω τι φταίει κάποια στιγμή.

     

    Δεν εμφανίζεται πια σε κανένα...

    Πριν που είχα μπει, μπορούσα να επιλέξω premium σε κάποιο, το οποίο είχα βρει τυχαία και δεν το θυμάμαι τώρα.

    Ενώ στης vanna που ήθελα να το επιλέξω ως premium η επιλογή δεν υπήρχε.

    Τώρα που τα ξαναψάχνω, δεν υπάρχει η επιλογή για premium πουθενά.


    jorge
    09.07.2008, 16:36

    Παράθεση:

    Το μέλος gusfunn στις 09-07-2008 στις 15:29 έγραψε...

    να σου πω την αλήθεια,την βρίσκω λίγο ανώριμη την φάση των premium. δημιουργεί

    ανισότητες και κατά καιρούς κόντρες.( όπως θα έχεις παρατηρήσει)

    όπως επίσης η ιστορία με τα δημοφιλέστερα ποστ, και η λίστα δίπλα με το έβαλε σχόλιο ο τάδε...

    θεωρώ ότι καλύτερο θα ήταν να μην υπήρχαν, έτσι θα έμενε και περισσότερος χώρος για τα μπλοκ , και θα έβλεπες κάποιες αναρτήσεις που χάνεις .

    και κάπου θα εκτονωνόταν η φάση από την ματαιοδοξία της.

    θέλω να πω μουσικό σιτε είναι ...

    φιλικά



    ΟΚ, αλλά με ποιό τρόπο θα δίνουμε στα μέλη ποιοτικό περιεχόμενο;

    Έχει ο καθένας το χρόνο να ψάχνει μέσα σε 500 blogs να βρει posts που έχουν ένα επίπεδο; Όχι.

    Γι' αυτό λοιπόν γίνεται ο διαχωρισμός και είναι ευθύνη κάθε σοβαρού website να βάλει τάξη στο χάος. Δεν αξίζει το ίδιο ένα blog post που έχει πάρει copy-paste ένα κείμενο για τις διαφορές
    σκύλου-γάτας με κάποιο άλλο που αναφέρεται στην επικαιρότητα με καυστική, κριτική και χιουμοριστική διάθεση (πχ blog mpriza).

    Αλλά ακόμα κι αν κάποιος ΕΧΕΙ το χρόνο να ψάξει στο χάος, μπορεί να μπει στην αρχική των blogs και να αρχίσει το ψάξιμο.


    jorge
    09.07.2008, 16:39

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 09-07-2008 στις 16:16 έγραψε...

    Δεν εμφανίζεται πια σε κανένα...

    Πριν που είχα μπει, μπορούσα να επιλέξω premium σε κάποιο, το οποίο είχα βρει τυχαία και δεν το θυμάμαι τώρα.

    Ενώ στης vanna που ήθελα να το επιλέξω ως premium η επιλογή δεν υπήρχε.

    Τώρα που τα ξαναψάχνω, δεν υπάρχει η επιλογή για premium πουθενά.

     

    Δοκίμασε αν θες πάλι. Διορθώθηκε.


    gusfunn
    09.07.2008, 16:52

    ίσως απλά ξεχωρίζοντας τα μπλοκ σε δυο σελίδες .

    καλλιτεχνικά / και ανάλαφρα (? )

    όπως θες να το ονομάσεις (εντάξει πρόχειρη είναι η σκέψη σαν απάντηση, γρήγορη.)

    αλλά βρε χορχε ,δηλαδή θες να μου πεις πως τα priemium είναι και τα ποιοτικότερα; όχι και τίποτα άλλο, έχω διαβάσει premium που δεν έχει ουδεμία σχέση με την μουσική να μου λεει ότι σκέφτεται να βάλει βι*ια σιλικόνης... δηλαδή έλεος !

     


    jorge
    09.07.2008, 17:07

    Το χιούμορ που και που δε βλάπτει. Αν μέσα σε καλά posts πετάξει κάποιος κι ένα χαριτωμένο, τι πρόβλημα υπάρχει; Και η σαχλαμάρα δεκτή είναι, αρκεί να υπάρχει μέτρο.

    Πάντως όντως δεν είναι πάντα ποιοτικότερα τα premium, γι' αυτό και επανακαθορίζεται ο τρόπος με τον οποίο αυτά επιλέγονται.


    JaNick
    09.07.2008, 19:10

    Τώρα αυτο ίσως δημιουργεί ένα προβληματάκι... Κάθε φορά που ανοίγω ενα blog στη πρώτη σελίδα εμφανίζεται μόνο ένα πόστ και όταν πειραματικά πάτησα να αξιολογήσω ένα δικό μου ποστ με πήγε σε μια σελίδα που έλεγε μόνον: 17061 -


    jorge
    09.07.2008, 20:24

    Για ξαναδοκίμασε JaNick.

    Πάμε να δούμε και τις αλλαγές που θα εφαρμοστούν σε λίγες ημέρες:

     

  • Πως καταλαβαίνω αν είμαι Blog Moderator;


  • Στην κορυφή κάθε Blog, καθώς και κάτω από κάθε post, θα δεις τα σχετικά κουμπιά αξιολόγησης.

     

  • Πότε ένα blog γίνεται Premium;
  • Για να γίνει ένα blog Premium, θα πρέπει καταρχήν να είναι ...blog. Να έχει δηλαδή στυλ ημερολογίου (όχι ποιήματα, όχι στίχοι, όχι βιογραφίες, όχι κείμενα από άλλα sites, αυτά τα έχουν τα sites και τα περιοδικά, όχι τα blogs), να έχει άποψη, να περιγράφει προσωπικές σκέψεις, ιδέες και συναισθήματα. Θα πρέπει να έχει σχέση με τις Τέχνες (και κυρίως τη μουσική), να ενημερώνεται τακτικά, να έχει σωστή ορθογραφία και να είναι δημοφιλές. Πάνω απ' όλα όμως πρέπει να έχει προσωπικό τόνο και άποψη και περιεχόμενο που να μην υπάρχει πουθενά αλλού στο web (όχι δηλαδή copy-paste).

    Τα Premium Βlogs αποκτούν περίοπτη θέση στις σελίδες του MusicHeaven και συνοδεύονται από το σύμβολο .

    Την αξιολόγηση με βάση τα παραπάνω έχει αναλάβει μια ομάδα μελών του MusicHeaven, οι Blog Moderators. Κάθε Blog Moderator μπορεί - κατά τη δική του κρίση και με προϋπόθεση να τηρούνται τα κριτήρια που αναφέρονται πιο πάνω - να ορίσει αν ένα blog είναι Premium ή όχι. Αν το 40% των Blog Moderators επιλέξει ένα blog ως Premium, αυτό γίνεται και επίσημα Premium Blog του MusicHeaven. Αν στην πορεία το συγκεκριμένο blog βρεθεί να απολαμβάνει την εκτίμηση λιγότερου του 40% των Blog Moderators, τότε το blog χάνει τον χαρακτηρισμό του Premium.

     

  • Ποιά posts θεωρούνται ως Δημοφιλέστερα


  • Οι Blog Moderators (βλ. ερώτηση περί Premium) έχουν τη δυνατότητα να "ψηφίσουν" ένα post, εφόσον το κρίνουν αξιόλογο. Με βάση αυτές τις ψήφους κάποια posts "ανεβαίνουν" και εμφανίζονται τόσο στην πρώτη σελίδα του MusicHeaven, όσο και στην πρώτη σελίδα των Blogs.