ελληνική μουσική
    814 online   ·  210.850 μέλη

    Νέα αξιολόγηση blogs και posts

    Brokenchord
    09.07.2008, 21:04

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 09-07-2008 στις 14:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 09-07-2008 στις 13:17 έγραψε...

    Τα τσιράκια του Χόρχε θα επισημοποιηθούν! {#emotions_dlg.tt2}

     



     

    (Π)ανούσιο χιούμορ. Φωτάρα, διευκρίνησε τα περί χιούμορ γιατί σε βλέπω του χρόνου στα Ψακούδια με μπλουζα (ειδική παραγγελία) που φέρει λογότυπο "Το μέλος αυτό είναι αποκλεισμένο" {#emotions_dlg.biggrin}.

    Παρεξήγησις.{#emotions_dlg.beer}



    Εγώ αυτό που περεξηγώ είναι η παρεξήγηση! {#emotions_dlg.biggrin}

    Πάντος το όλο θέμα σαν ιδέα δεν με ενθουσιάζει και ιδιαίτερα! Σιγουρα είναι καλό αλλά εντάξη! Γεμίσαμε mod! Αχ που είναι εκείνες οι παλιές ενέμελες αθώες εποχές! Smile.
    Δεν το κατακρίνω αλλά το σχολιάζω, ήταν αναμενόμενο. Δεν θα μπορούσε να γίνει και αλλιώς σε ένα σαιντ που θέλει να κρατίσει κάποια ποιότητα παρόλα τα  55.563 (για την ώρα) μέλη του .

     

     


    PashalinaMakia
    09.07.2008, 21:22

    Θα συμφωνήσω με τον gusfunn και θα πω πως σε πολλά blogs υπάρχει καλλιτεχνικός λόγος ενώ μιλούνε για τελείως διαφορετικά πράγματα απ'οτι η τέχνη.Επίσης υπάρχουν blogs στα οποία παίζουν εξαιρετικά κομμάτια μουσικής.

    άρα τι είναι αυτό που χαρακτηρίζει πότε ένα blog είναι καλλιτεχνικού περιεχομένου και πότε ανάλαφρο?

    Και μερικά premium (βλ. κάποιο συγκεκριμένο που τα βάζει με όλα τα μέλη που γραφουν blog) δεν μπορώ να καταλάβω πώς έγιναν premium...


    Astron
    10.07.2008, 02:59

    Αυτά που ήταν premium προτού αλλάξει ο τρόπος επιλογής των premium παραμένουν; Μήπως θα ήταν καλύτερο να γίνει ένα γενικό reset στα premium;


    Termite
    10.07.2008, 09:10

    To blog ειναι το προσωπικό "ημερολόγιο" του καθένα.

    Πώς μπορείς να αξιολογείς λοιπόν κάποιου τις σκέψεις; (όποιες κ αν είναι αυτές;)

    Πόσο μάλλον να τις κατατάσσεις σε 2 κατηγορίες...

    Ναι, να δίνεται ποιοτικό περιεχόμενο στους αναγνώστες του site...αλλα για παράδειγμα:

    Γιατί να μή μπορούν να αξιολογήσουν, όλα τα μέλη όλα τα blogs (με εξαίρεση φυσικά του εαυτού τους, άν έχουν); Τότε θα μπορούσαμε να έχουμε μια αξιολόγηση ποιο αντικειμενική. Χωρίς φυσικά να θεωρώ οτι τα μέλη που επιλέχθησαν δε θα κάνουν σωστή και αξιόλογη προσπάθεια...


    santourman
    10.07.2008, 10:01

    Βασίλη, ναι, το blog είναι χώρος που καθένας γράφει τις σκέψεις του, τα συναισθήματά του, τα νέα του κλπ. Γιατί όμως να μη μπορεί να αξιολογηθεί από μερικούς; Ο καθένας ανάλογα με τα γούστα του μπορεί να δώσει θετική ή αρνητική ψήφο σε οτιδήποτε κυκλοφορεί (όχι απαραίτητα blog). Το ζήτημα νομίζω είναι πως δεν πρέπει να είναι μόνο 'μερικοί' (όπως είναι μέχρι τώρα 10 άτομα) αλλά αρκετά περισσότεροι. Aλήθεια, μου προκάλεσε εντύπωση η επιλογή ενός τόσο μικρού δείγματος, και ταυτόχρονα η απουσία άλλων μελών με έντονη παρουσία και συνεισφορά στο site. Yποθέτω πως θα μπούν μόλις περάσει η δοκιμαστική φάση του εγχειρήματος.


    Termite
    10.07.2008, 10:21

    Παράθεση:

    Το μέλος santourman στις 10-07-2008 στις 10:01 έγραψε...

    Βασίλη, ναι, το blog είναι χώρος που καθένας γράφει τις σκέψεις του, τα συναισθήματά του, τα νέα του κλπ. Γιατί όμως να μη μπορεί να αξιολογηθεί από μερικούς; Ο καθένας ανάλογα με τα γούστα του μπορεί να δώσει θετική ή αρνητική ψήφο σε οτιδήποτε κυκλοφορεί (όχι απαραίτητα blog). Το ζήτημα νομίζω είναι πως δεν πρέπει να είναι μόνο 'μερικοί' (όπως είναι μέχρι τώρα 10 άτομα) αλλά αρκετά περισσότεροι. Aλήθεια, μου προκάλεσε εντύπωση η επιλογή ενός τόσο μικρού δείγματος, και ταυτόχρονα η απουσία άλλων μελών με έντονη παρουσία και συνεισφορά στο site. Yποθέτω πως θα μπούν μόλις περάσει η δοκιμαστική φάση του εγχειρήματος.



    Στην τελευταία μου παράγραφο αυτο ακριβώς τονίζω... Οτι δηλαδή είναι άδικο για τα ίδια τα μπλόγκς μέσα σε 50.000 εγγεγραμένα άτομα εκ των όποίων (εντελώς τυχαία λέω το νούμερο) 25.000 ενεργά μέλη, να αξιολογούνται απο 16(? αν δεν απατώμαι) μέλη.

    Δέν διατηρώ μπλόγκ στο musicheaven και δέν με επηρρεάζει καθόλου αυτή η κατάσταση...απλά μια προσπάθεια που ξεκινάει, για να μπορεί να θεωρείται επιτυχής (κατα τη γνώμη μου) πρέπει να έχει σωστές βάσεις.

    Τώρα ΑΝ η αξιολόγηση απο τους 16, ειναι δοκιμαστικό στάδιο, επίσης δεν το γνωρίζω. ΑΝ λοιπόν υπάρχει στόχος να συμμετέχει ΟΛΗ η κοινότητα σε αυτήν την προσπάθεια στο μέλλον τότε καλώς ξεκινάει το εγχείρημα με λίγους...αλλα για τόσα μπλόγκ, και πάλι το 16 για μένα είναι μικρό.


    JaNick
    10.07.2008, 10:43

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 09-07-2008 στις 20:24 έγραψε...

    Για ξαναδοκίμασε JaNick.

    Ολα οκ jorge...


    Aiolos_m
    10.07.2008, 11:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 10-07-2008 στις 02:59 έγραψε...

    Αυτά που ήταν premium προτού αλλάξει ο τρόπος επιλογής των premium παραμένουν; Μήπως θα ήταν καλύτερο να γίνει ένα γενικό reset στα premium;

    Νομίζω πως θα ήταν το καλύτερο αν τελικά ισχύσει αυτό που συζητείται.

    Πάντως είναι καλό και υγειές σε μια κοινότητα να γίνονται προσπάθειες να αναδειχθούν "τα καλά της" μέσα στο χάος των πληροφοριών που επικρατεί. Αν και ποτέ δεν μπορούμε να πούμε πως οι κρίσεις θα είναι αντικειμενικές (λόγω προτιμήσεων στη θεματολογία, στο υλικό, ακόμα και σε προσωπικές σχέσεις ανάμεσα στα μέλη) αυτό θα είναι ένα καλό βήμα. Δεν μπορεί ο διαχειρηστής να διαβάζει καθημερινά όλα τα μπλογκς που ενημερώνονται και να έχει κρίση σε όλα τα θέματα. Είναι νομίζω τεχνικά αδύνατο και γι' αυτό αλλάζει χέρια το αστεράκι.

    Μια παρατήρηση μόνο. Γιατί μόνο 40% των blog mods? Δεν θα ήταν καλύτερο και αντικειμενικότερο ένα μεγαλύτερο ποσοστό ομοφωνίας;


    alexia-vicky
    10.07.2008, 11:50

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 10-07-2008 στις 09:10 έγραψε...

    To blog ειναι το προσωπικό "ημερολόγιο" του καθένα.

    Πώς μπορείς να αξιολογείς λοιπόν κάποιου τις σκέψεις; (όποιες κ αν είναι αυτές;)

    Πόσο μάλλον να τις κατατάσσεις σε 2 κατηγορίες...

    Ναι, να δίνεται ποιοτικό περιεχόμενο στους αναγνώστες του site...αλλα για παράδειγμα:

    Γιατί να μή μπορούν να αξιολογήσουν, όλα τα μέλη όλα τα blogs (με εξαίρεση φυσικά του εαυτού τους, άν έχουν); Τότε θα μπορούσαμε να έχουμε μια αξιολόγηση ποιο αντικειμενική. Χωρίς φυσικά να θεωρώ οτι τα μέλη που επιλέχθησαν δε θα κάνουν σωστή και αξιόλογη προσπάθεια...



     

    {#emotions_dlg.beer}

    + του ότι το ξεδιάλεγμα αυτό αποτρέπει άλλα άτομα να γίνουν bloggers. Τί θα πει καλά και κακά προς την θεματολογία??  Δηλαδή διαχωρίζονται τα άτομα σε εκείνα με ουσιώδη σκέψη  και ανούσια?? Και ποιος είναι  ο "επιστήμονας" που έχει το δικαίωμα να κρίνει τον τρόπο σκέψης του καθένα?


    Astron
    10.07.2008, 13:41

    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 10-07-2008 στις 11:08 έγραψε...
    Μια παρατήρηση μόνο. Γιατί μόνο 40% των blog mods? Δεν θα ήταν καλύτερο και αντικειμενικότερο ένα μεγαλύτερο ποσοστό ομοφωνίας;

    Εμένα μου φαίνεται και μεγάλο το 40%. Σκέψου ότι δεν περνάμε όλη τη μέρα μας στα blogs, οπότε πολλά πράγματα ξεφεύγουν. Είναι τεράστιο το υλικό για να μπορούνε 10 άτομα να καταφέρουν να τα διαβάσουν όλα. Για μένα καλό θα ήταν να γίνει 1/3 αυτός ο αριθμός.


    sylviaki
    10.07.2008, 13:52

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 10-07-2008 στις 09:10 έγραψε...

    To blog ειναι το προσωπικό "ημερολόγιο" του καθένα.

    Πώς μπορείς να αξιολογείς λοιπόν κάποιου τις σκέψεις; (όποιες κ αν είναι αυτές;)

    Πόσο μάλλον να τις κατατάσσεις σε 2 κατηγορίες...

    Ναι, να δίνεται ποιοτικό περιεχόμενο στους αναγνώστες του site...αλλα για παράδειγμα:

    Γιατί να μή μπορούν να αξιολογήσουν, όλα τα μέλη όλα τα blogs (με εξαίρεση φυσικά του εαυτού τους, άν έχουν); Τότε θα μπορούσαμε να έχουμε μια αξιολόγηση ποιο αντικειμενική. Χωρίς φυσικά να θεωρώ οτι τα μέλη που επιλέχθησαν δε θα κάνουν σωστή και αξιόλογη προσπάθεια...



     

     

    συμφωνω.απο τη στιγμη που δεν προκειται για θεμα διαχειρισης του site θα μπορουσαν να εχουν ολα τα μελη τη δυνατοτητα να επιλεγουν ποιο ειναι καλυτερο.

    Επιπλέον δεν θα μπορουσε πχ να δημιουργηθει ενα συστημα οπου καθε μερα τα premium θα αλλαζουν? Δηλαδη να μπορουν τα μελη να ψηφισουν τη δευτερα το μπλογκ πχ του mpriza και της kithara-woman ως τα καλυτερα, την τριτη της alexia-vicky και του pavel κτλ?


    StavmanR
    10.07.2008, 14:12

    Καταρχήν, δεν θα μπω στη διαδικασία να σχολιάσω την επιλογή του Χόρχε, ως προς το πώς θα "στήσει" το σάιτ του. Έχω εκφράσει παλαιότερα τις απόψεις μου σχετικά με τα premium, οι οποίες δεν αφορούν αυτό το ποστ, μιας και οι αποφάσεις ελήφθησαν από τον δημιουργό της ιστοσελίδας, ο οποίος και φέρει την ευθύνη τους, σε τελική ανάλυση.

     

    Επί της ουσίας ως προς την επιλογή των blog mods: Το γεγονός πώς επιλέχθηκα ως blog mod είναι άσχετο με το γεγονός πως θα σεβόμουν την οποιαδήποτε επιλογή του υπεύθυνου (διαχειριστή) της ιστοσελίδας, εφόσον πρόκειται για "ιδιωτικό" χώρο. Άλλωστε από τη στιγμή που έκρινε ο ίδιος πως απαιτείται ύπαρξη "ολιγομελούς κριτικής επιτροπής" (ολιγαρχία κατά heartbreak kid) για την "ανάγκη" ταξινόμησης των blogs, το θέμα θεωρείται κατά κάποιον τρόπο λήξαν. Σε αυτό το σημείο ήθελα μόνο να κάνω μία μικρή νύξη ως προς την παράλειψη ερώτησης προς τους blog mods περί της ανάθεσης καθηκόντων. Θεωρώ βέβαια ότι εμπίπτει στα πλαίσια καλής διάθεσης για προσφορά σε έναν χώρο επικοινωνίας, αλλά πολλές φορές τα πράγματα περιπλέκονται, όπως θα εξηγήσω παρακάτω...

     

    Πάμε στην ουσία της αξιολόγησης των μπλογκς:

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 09-07-2008 στις 20:24 έγραψε...

    Για ξαναδοκίμασε JaNick.

    Πάμε να δούμε και τις αλλαγές που θα εφαρμοστούν σε λίγες ημέρες:

     

     

  • Πως καταλαβαίνω αν είμαι Blog Moderator;


  • Στην κορυφή κάθε Blog, καθώς και κάτω από κάθε post, θα δεις τα σχετικά κουμπιά αξιολόγησης.

     

     

     

  • Πότε ένα blog γίνεται Premium;
  •  

    Για να γίνει ένα blog Premium, θα πρέπει καταρχήν να είναι ...blog. Να έχει δηλαδή στυλ ημερολογίου (όχι ποιήματα, όχι στίχοι, όχι βιογραφίες, όχι κείμενα από άλλα sites, αυτά τα έχουν τα sites και τα περιοδικά, όχι τα blogs), να έχει άποψη, να περιγράφει προσωπικές σκέψεις, ιδέες και συναισθήματα. Θα πρέπει να έχει σχέση με τις Τέχνες (και κυρίως τη μουσική), να ενημερώνεται τακτικά, να έχει σωστή ορθογραφία και να είναι δημοφιλές. Πάνω απ' όλα όμως πρέπει να έχει προσωπικό τόνο και άποψη και περιεχόμενο που να μην υπάρχει πουθενά αλλού στο web (όχι δηλαδή copy-paste).

    Τα Premium Βlogs αποκτούν περίοπτη θέση στις σελίδες του MusicHeaven και συνοδεύονται από το σύμβολο .

    Την αξιολόγηση με βάση τα παραπάνω έχει αναλάβει μια ομάδα μελών του MusicHeaven, οι Blog Moderators. Κάθε Blog Moderator μπορεί - κατά τη δική του κρίση και με προϋπόθεση να τηρούνται τα κριτήρια που αναφέρονται πιο πάνω - να ορίσει αν ένα blog είναι Premium ή όχι. Αν το 40% των Blog Moderators επιλέξει ένα blog ως Premium, αυτό γίνεται και επίσημα Premium Blog του MusicHeaven. Αν στην πορεία το συγκεκριμένο blog βρεθεί να απολαμβάνει την εκτίμηση λιγότερου του 40% των Blog Moderators, τότε το blog χάνει τον χαρακτηρισμό του Premium.

     

     

  • Ποιά posts θεωρούνται ως Δημοφιλέστερα


  • Οι Blog Moderators (βλ. ερώτηση περί Premium) έχουν τη δυνατότητα να "ψηφίσουν" ένα post, εφόσον το κρίνουν αξιόλογο. Με βάση αυτές τις ψήφους κάποια posts "ανεβαίνουν" και εμφανίζονται τόσο στην πρώτη σελίδα του MusicHeaven, όσο και στην πρώτη σελίδα των Blogs.

     



     

    Ως τώρα, το μόνο -ίσως- blog που έχω δει να ανταποκρίνεται σχεδόν άμεσα στο υπογραμμισμένο σημείο (περί σχέσεως με αναγνωρισμένη Τέχνη) είναι του Orfeus (μουσικές αναλύσεις και συναυλίες). Μήπως θα πρέπει να παραλειφθεί από τον "κανονισμό" η συγκεκριμένη πρόταση, και να θεωρηθεί απλώς ως ένα επιπλέον σημαντικό στοιχείο για την αξιολόγησή του;

     

    Ποιος είναι ο μέγιστος αριθμός premium; Οι blog moderators προτείνουν και στη συνέχεια γίνεται μία επιλογή με βάση τις προτιμήσεις, ώστε να υπάρχει ένας συγκεκριμένος αριθμός premium; Μήπως θα ήταν χρήσιμο να αναθεωρούνται όλα τα premiums σε μηνιαία βάση; Με άλλα λόγια να γίνεται reset (που είπε και ο Παύλος) ανά μήνα, ώστε να αναδεικνύουμε τα premiums του κάθε μήνα; Σε αυτήν την περίπτωση τα πράγματα θα ήταν πιο "φιλικά", καθώς η διαδικασία θα προσέγγιζε την κατάσταση σχολιασμού: "οι blog mods προτείνουν...".

     

    Τέλος, επειδή δεν είναι "σωστό" οι αξιολογητές να είναι και αξιολογούμενοι, θα ήταν χρήσιμο να διαχωριστούν με κάποιο τρόπο τα blogs των mods, ώστε να μη συμμετέχουν στη διαδικασία. Πχ. ενώ το blog του Μπριζα είναι από τα αξιολογότερα σχεδόν κοινά αποδεκτά μπλογκς, μπορεί να στραφεί όλο το θέμα εναντίον του, μιας και αποτελεί μέλος της επιτροπής.

     


    Aiolos_m
    10.07.2008, 14:16

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 10-07-2008 στις 13:41 έγραψε...

    Εμένα μου φαίνεται και μεγάλο το 40%. Σκέψου ότι δεν περνάμε όλη τη μέρα μας στα blogs, οπότε πολλά πράγματα ξεφεύγουν. Είναι τεράστιο το υλικό για να μπορούνε 10 άτομα να καταφέρουν να τα διαβάσουν όλα. Για μένα καλό θα ήταν να γίνει 1/3 αυτός ο αριθμός.

    Σίγουρα δεν περνάτε όλη την ημέρα διαβάζοντας μπλογκς, ούτε καν μέσα στο ΜΗ. Όμως με ένα μεγαλύτερο ποσοστό πιστεύω ο κάθε τίτλος θα έχει μεγαλύτερη αξία. Δηλαδή μικραίνει η πιθανότητα ενός μπλογκ να βαφτιστεί premium αρα εκείνα που αναδεικνύονται ανταποκρίνονται περισσότερο στις ποιοτικές απαιτήσεις της πλειοψηφίας. Και σκοπός είναι να μην γίνουν όλα premium αλλά όσα αξίζουν και συγκεντρώνουν τις περισσότερες θετικές ψηφους.


    Kinezes_trexoun_gimnes
    10.07.2008, 14:24

    Εμένα μου φτάνει που δεν είναι πια ο Deos premium και ας μας πήρε όλους μπάλα...


    gusfunn
    10.07.2008, 14:29

    Υποθέτω αν καταλαβαίνω καλά τι γίνεται, κάποια μπλοκ γίνονται προτεινόμενα καθημερινά; Και τελειώσανε τα  premium ;εντάξει με λίγο φτιάξιμο η σελίδα, μου φαίνεται ότι θα γίνει καλύτερο

     {#emotions_dlg.rockon}


    santourman
    10.07.2008, 14:30

    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 10-07-2008 στις 11:50 έγραψε...

    ...το ξεδιάλεγμα αυτό αποτρέπει άλλα άτομα να γίνουν bloggers.

    Δηλ ο κάθε νέος blogger έχει όνειρο να γίνει premium? Να τον ψηφίζουν τα άλλα μέλη? Επίσης δε νομίζω ότι πρόκειται για ξεδιάλεγμα. Εγώ το premium το βλέπω σαν μια άτυπη επιβράβευση, μια κοινή αποδοχή. Κάτι παρεμφερές με τις χρυσές νότες.

    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 10-07-2008 στις 11:50 έγραψε...

    Τί θα πει καλά και κακά προς την θεματολογία?? Δηλαδή διαχωρίζονται τα άτομα σε εκείνα με ουσιώδη σκέψη και ανούσια?? Και ποιος είναι ο "επιστήμονας" που έχει το δικαίωμα να κρίνει τον τρόπο σκέψης του καθένα?



    Το blog είναι ένας χώρος όπου ο καθένας μπορεί να βάζει ό,τι θέλει. Υποτίθεται (έτσι νομίζω εγώ) ότι το κάνει πρώτα για τον εαυτό του, και μετά για να τον διαβάζουν οι άλλοι. Δε γεμίζει το blog του για να τον κρίνουν οι άλλοι. Εφόσον όμως υπάρχει πλέον αυτή η δυνατότητα, γιατί να μην 'αξιοποιηθεί' από ένα ευρύτερο σύνολο μελών ? Αυτή είναι και η πρότασή μου, να μπούνε πολύ περισσότεροι blog moderators, αλλά όχι όλα τα μέλη, γιατί θα γίνει μπάχαλο....

    Για το ποσοστό του 40% νομίζω πως είναι σχετικό το νούμερο. Απλά με μεγαλύτερο νούμερο, τα premium blogs θα είναι λιγότερα, και το αντίστροφο. Εξαρτάται πώς το βλέπει κανείς, και τι είναι αυτό που θέλει. Να βλέπει τη σελίδα των blogs κατακόκκινη από αστεράκια, ή μερικά μόνο, τα πιο αξιόλογα, με βάση την κρίση των πολλών moderators....


    gusfunn
    10.07.2008, 14:37

    Και άσχετο αλλά τώρα το είδα.

     αυτό στο πλάι  με τα νέα μπλοκ πολύ καλό!

     μπράβο.  


    KIT_KAT
    10.07.2008, 16:10

    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 10-07-2008 στις 14:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 10-07-2008 στις 13:41 έγραψε...

    Εμένα μου φαίνεται και μεγάλο το 40%. Σκέψου ότι δεν περνάμε όλη τη μέρα μας στα blogs, οπότε πολλά πράγματα ξεφεύγουν. Είναι τεράστιο το υλικό για να μπορούνε 10 άτομα να καταφέρουν να τα διαβάσουν όλα. Για μένα καλό θα ήταν να γίνει 1/3 αυτός ο αριθμός.

    Σίγουρα δεν περνάτε όλη την ημέρα διαβάζοντας μπλογκς, ούτε καν μέσα στο ΜΗ. Όμως με ένα μεγαλύτερο ποσοστό πιστεύω ο κάθε τίτλος θα έχει μεγαλύτερη αξία. Δηλαδή μικραίνει η πιθανότητα ενός μπλογκ να βαφτιστεί premium αρα εκείνα που αναδεικνύονται ανταποκρίνονται περισσότερο στις ποιοτικές απαιτήσεις της πλειοψηφίας. Και σκοπός είναι να μην γίνουν όλα premium αλλά όσα αξίζουν και συγκεντρώνουν τις περισσότερες θετικές ψηφους.


    40% θετικές ψήφοι δε σημαίνει "40% θετική γνώμη και 60% αρνητική". Σημαίνει "40% θετική και 60% ο,τιδήποτε άλλο". Όπου το "ο,τιδήποτε άλλο" μπορεί να είναι από "βρίσκω το ποστ απαράδεκτο" μέχρι "δεν έχω μπει καν σ'αυτό το μπλογκ".

    Με άλλα λόγια, έτσι όπως έχει φτιάξει το σύστημα αξιολόγησης ο Χόρχε δεν υπάρχει κουμπάκι "ΚΑΛΟ" και "ΚΑΚΟ" (που θα οριοθετούσαν αυτομάτως και την άποψη "τίποτα"). Υπάρχει κουμπάκι "ΚΑΛΟ". Οπότε αν το 40% της επιτροπής μπει στον κόπο να το πατήσει δεν είναι μικρό ποσοστό...


    pastella
    10.07.2008, 17:29

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 10-07-2008 στις 14:12 έγραψε...

    Ποιος είναι ο μέγιστος αριθμός premium; Οι blog moderators προτείνουν και στη συνέχεια γίνεται μία επιλογή με βάση τις προτιμήσεις, ώστε να υπάρχει ένας συγκεκριμένος αριθμός premium; Μήπως θα ήταν χρήσιμο να αναθεωρούνται όλα τα premiums σε μηνιαία βάση; Με άλλα λόγια να γίνεται reset (που είπε και ο Παύλος) ανά μήνα, ώστε να αναδεικνύουμε τα premiums του κάθε μήνα; Σε αυτήν την περίπτωση τα πράγματα θα ήταν πιο "φιλικά", καθώς η διαδικασία θα προσέγγιζε την κατάσταση σχολιασμού: "οι blog mods προτείνουν...".

    Τέλος, επειδή δεν είναι "σωστό" οι αξιολογητές να είναι και αξιολογούμενοι, θα ήταν χρήσιμο να διαχωριστούν με κάποιο τρόπο τα blogs των mods, ώστε να μη συμμετέχουν στη διαδικασία. Πχ. ενώ το blog του Μπριζα είναι από τα αξιολογότερα σχεδόν κοινά αποδεκτά μπλογκς, μπορεί να στραφεί όλο το θέμα εναντίον του, μιας και αποτελεί μέλος της επιτροπής.

    Θα συμφωνήσω με αυτά τα σημεία του Σταύρου, ειδικά με το τελευταίο.

    Πριν προεξοφλήσουμε οποιεσδήποτε αντιδράσεις, θα έλεγα να δοκιμαστεί το σύστημα και στη συνέχεια να γίνονται αλλαγές μέχρι να φτάσει σε ένα σημείο να λειτουργεί με τρόπο που ικανοποιεί την κοινότητα. Δεν βιάζομαι να σχολιάσω περί της ουσίας.


    jorge
    10.07.2008, 18:29

    Οι Blog Moderators δεν μπορούν να επιλέξουν το δικό τους blog ως premium. Οπότε δε βλέπω κάποιο πρόβλημα.