ελληνική μουσική
    722 online   ·  210.851 μέλη
    mikefrag93
    09.07.2008, 12:45

    Εχει κανεις να μου πρωτηνει καμια καλη και πσυλοφθηνη λυση για πιατινια και που μπορω να παω να ψαξω.......το Drumstore το εχω ψαξει αλλα δεν εχει πολλες ενδιαμεσες λυσεις.παει απο τα φτηνα και μετα κατευθιαν στα meinl  με 300 ευρο.{#emotions_dlg.blush}

    ειμαι 15 οποτε δεν μπορω να δωσω και πολλα{#emotions_dlg.crying}...κανα 100ρικο.

    αξιολογο crash για σπιτι σε τετοια τιμη μπορω να βρω???και που???

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mikefrag93 στις 09-07-2008 12:46 ]


    antreas_dr
    10.07.2008, 14:06

    Μάλλον κάτι σε μεταχειρισμένο θα σου πρότεινα...

     

    Μπορείς να βρείς κάτι καλό αν ψάξεις λίγο.


    mikefrag93
    10.07.2008, 14:11

    και που θα μπορουσα να ψαξω για μεταχειρισμενα???


    cobal
    11.07.2008, 03:28

    Θα προτεινα την σειρα ZBT της  Zildjian.

    Μεταχειρισμενα... μονο αφου τα δεις πρωτα και βεβαιωθεις οτι δεν εχουν ρωγμες


    Hastaroth
    11.07.2008, 09:08

    Τό πρόβλημα μέ τά πιατίνια είαι οτι τά φτηνά δέν έχουν καλό ήχο καί επίσης ό,τι και να τους κάνης ο ήχος  τους δέν βελτιώνεται.

    Επομένως εγώ θά πρότεινα στον φίλο που ρωτάει νά μαζέψη μερικά λεφτά ακόμα και να πάρη μιά σειρα από καλά (έστω καί όχι τά καλύτερα) πιατίνια.Εστω ένα ride κι'ένα ζευγάρι Hi-hat (τά crash δέν "διαμορφώνουν" σημαντικά τό άκουσμα σ'ένα κομμάτι,οπότε μπορεί νά πάρη και κάτι "φτηνό" ). 

    Την ZBT δέν την έχω δεί (ή κι'άν την είδα δέν τό θυμάμαι),αλλά γιά να είναι Zildjan σίγουρα δέν πρέπει να είναι και τόσο φτηνή.

    Τά μεταχειρισμένα,όπως είπε κι'ο cobal,πρέπει να ψάξη αρκετά γιά να πετύχη κάτι καλό και πάλι μόνο αφού το δή και βεβαιωθή οτι δέν έχει ρωγμές (μερικές είναι μικρές και δύσκολα φαίνονται με την πρώτη ματιά,αλλά μέ το παίξιμο μπορεί να μεγαλώσουν και κάποια στιγμή να σπάση το πιατίνι εκεί που δέν τό περιμένεις..).

     

     


    mikefrag93
    11.07.2008, 23:59

    Βασικα εχω hi-hat,ενα wuhan καλουτσικο, ενα ride που ειναι της ψυλοκαταστροφης και ενα crash αλλα τωρα θελω να παρω αλλο ενα crash το οποιο δεν ξερω ουτε καν τι μαρκα θα ειναι......και ροταω αν εχετε κατα νου καποιο μετριο-καλο και φτηνο γιατι δεν μπορω να διαθεσω πολλα.οποτε αν εχετε καμια καλη προταση για crash θια ηθελα να την ακουσω...


    georgebpkk
    12.07.2008, 12:24

    Θα σου προτινα να κοιταξεις την σειρα της Paiste 201 αν ψαχνεις μονο για crash.

    Η την σιερα PST 3 . Εγω ειχα ενα 14αρι crash απο τη σειρα 201 Paiste και εμεινα αρκετα ευχαριστημενος απο τον ηχο του. Ακομα για ride κοιτα την σειρα SH της Stagg ειχα ενα 20αρι

    για 3 χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος


    mikefrag93
    12.07.2008, 15:33

    απο τη σειρα sh stagg εχω ενα 16' και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.ξερεται κανενα μαγαζι που να εχει αλλα αυτης της σειρας??το drumstore εχει μονο 16'...


    Malkav79
    19.09.2008, 17:30

    Φίλε μου για φτηνα που ζητάς τσέκαρε τις παρακάτω σειρες ανάλογα με την εταιρια.

    Paiste: PST3, PST5 και Alpha (για λίγο πιο ακριβα)

    Meinl: Classics

    Sabian: B8, B8Pro, Xs20 (για λίγο πιο ακριβά)

    και Zildjian: ΖΧΤ, ΖΒΤ και ΖΗΤ (αν και προσωπικά δεν ειμαι φαν!)

    Απο προσωπική εμπειρία μπορω να σου πω ότι τα Paiste είναι πολύ καλά πιατίνια, το να αρχίσεις με PST5 είναι μια πολύ καλή και οικονομικότατη αρχή με μεγάλη ποικιλία.


    -----------------
    Frisbeetarianism is the belief that when you die, your soul goes up on the roof and gets stuck.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Malkav79 στις 19-09-2008 17:31 ]


    mikefrag93
    06.10.2008, 18:42

    τις σειρες της meinl,ziljian και sabian που ειπες ξερεις καποοιο μαγαζι σε αττικη που να τα πουλαει???