ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.833 μέλη

    Βοήθεια για ηλεκτροακουστική κιθάρα και ενισχυτή

    islandero
    09.07.2008, 16:11

    Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα.

    Εχοντας εμπειρια μονο απο κλασσικες κιθαρες ειπα να παρω και μια ηλεκτροακουστικη επηρεασμενος και απο videakia στο youtube {#emotions_dlg.happycrazy}

    Ετσι σκεφτομαι να παραγγειλω μια φθηνη για αρχη απο καποιο ηλεκτρονικο καταστημα (μενω επαρχια) και βεβαια μαζι και εναν ενισχυτη.
    Ηθελα να ρωτησω τι ενισχυτη θα κοιταξω, τους ενισχυτες ηλεκτρικης κιθαρας φανταζομαι, σωστα?
    Ενας απλος του κατοσταρικου των 15 watt θα κανει δουλεια ή να κοιταξω καποιον 25-30 watt? με ενδιαφερει περισσοτερο η ποιοτητα του ηχου παρα η ενταση.

    Για κιθαρα σκεφτομαι μια γυρω στα 150 ευρω και βλεπουμε ισως παρω κ μια ηλεκτρικη αργοτερα αλλα προς το παρον θελω να παιζω και χωρις ενισχυτη σαν ακουστικη δηλαδη.

    Εχω βρει 2, δεν ξερω αν σας λεει κατι το ονομα Gunvor και Stagg????

    Αν εχετε κατι αλλο να προτεινεται, καθε γνωμη δεκτη!


    odis13
    10.07.2008, 10:23

    Kαταρχάς καλώς ήρθες.

    Οταν λες ότι έψαξες σε ιντερνετομάγαζα. εννοείς ελληνικά?Γιατί αυτό συμπεραινω απο τις μάρκεες που βρήκες.

    Ψάξε και σε μεγάλα μαγαζιά όπως το playback europe και thomann.

     

    Τώρα όσον αφορά τον ενισχυτή θες ενισχυτή ακουστικής κιθάρας, όχι ηλεκτρικής.Στον ενισχυτή ηλεκτρικής θα ακους ένα χάλια ήχο, τσάμπα λεφτά θα πετάξεις.Οι ακουστικοί ενισχυτές είναι συνήθως πιο ακριβοι.Επίσης μια φτηνή ηλεκτρακουστική θα έχει πάνω φτηνιαρικα χάλια ηλεκτρικά, οπότε και σε ένα πολύ καλό ενισχυτή να τη βάλεις μάπα θα ακούγεται.

    Δηλαδή τι εννοώ...αφου σκοπευεις κάποτε να ασχοληθεις με την ηλεκτρική, πάρε τότε ένα ενισχυτή ηλεκτρικής κιθάρας και όχι τώρα.Δε σου χρειάζεται.

    Θα πρότεινα να πάρεις μια ακουστική σκέτη.

    Επειδή δίνεις και λίγα λεφτά, να ξερεις οτι θα έπρεπε να προτιμήσεις μαι ακουστική.Σκέψου πχ ότι η ακουστική ψ που κάνει 200 ευρώ έχει μια τάδε ποιότητα και ήχο.Η χ ηλεκτρακουστική που κάνει 200 ευρώ θα είναι κατώτερης ποιότητας γιατι στα 200 ευρώ θα περιλαμβάνεται και το ηλεκτρικό σύστημα(που θα είναι κατα 90% μάπα).

    Αυτό δεν ισχυει πάντα και απόλυτα, απλά ήθελα να σου δώσω να καταλάβεις το σκεπτικό μου.

     

     

    Και κάτι ακόμα που μπερδευει πολλους.

    Η ηλεκτρακουστική ΔΕΝ είναι μια ηλεκτρική και μια ακουστική μαζί.ΔΕΝ θα βγάλεις ήχους ηλεκτρικής με τέτοιο όργανο.Η ηλεκτρακουστική είναι απλά μια ακουστική με κάποια ηλεκτρικά πάνω (piezo κλπ) που σου επιτρέπουν αν συνδεθεις με ένα ενισχυτή/κονσόλα ώστε σε ένα live να ακουγεσαι απο τα ηχεια χωρίς να χρησιμοποιείς μικρόφωνο, τίποτα παραπάνω.

     

    Οπότε μιλώντας τώρα για ακουστικές κιθάρες, μπορεις να δεις σε αυτά τα λεφτά Fender, Cort, Walden (wwww.guitars.gr)

    Oi μάρκες που βρήκες δε λένε πολλά, ειδικά οι stagg....αστο καλύτερα.


    rvlahos
    13.08.2008, 20:09

    paidia kalispera kai sygnomi gia ta greeklish.einai i proti ora pou grafo edo kai zito sygnomi gia talathi moy.prin 1 mhna thelontas na agoraso mia akoustiki kithara agorasa mia stagg hlectoacoustiki.to provlima pou exo einai stis xordes.psaxno gia mpaso kai gratzounisto hxo.omos exo dokimasei 11ares dadario kai bronze kai meta apo ligo kairo epesan se apodosi.to kyrio provlima mou ektos apo ta xamhla mpasa einai oti otan kratao tin sol (320033) akougetai san ksekourdismeni.....ti na po.opoiadipote voitheia sto provlima mou tha itan epithymiti.Pantos phga tin kithara se gnosto me mousika organa kai den exei kapoio provlima.ti mporo na dokimaso? sas efxaristo gia tin ypomoni kai to vhma.naste oloi kala

    me ektimhsh dimitris vlahos


    Acevk
    14.08.2008, 09:26

     

    Καλημέρα και από εμένα σε όλους!!!

     

    Καλώς ήρθες φίλε islandero...!!!!

    Αν θες και τη δική μου γνώμη δεν απέχει και πολύ από τον φίλο odis13. Άκου λοιπόν, αν ψαχτείς σίγουρα θα βρεις όργανα που δεν έχουν κάποιο όνομα μεγάλο όπως fender η κάποιο άλλο ξακουστό brand name όπως Takamine, Godin κτλ, αλλά σίγουρα κάποια από αυτά μπορεί να έχουν και πολύ καλό ήχο μάλιστα. Κάτι που πάλι είναι σχετικό γιατί παίζει ρόλο το αυτί του καθενός αλλά και το τί ήχο ακριβώς θέλεις να βγάλεις...

    Από προσωπική μου εμπειρία, όταν αγόρασα την πρώτη μου ηλεκτροακουστική κιθάρα είχα πάει σε ένα μαγαζάκι στο Μαρούσι, τα χρήματα που διέθετα ήταν σε δραχμές τότε περίπου 100,000 δρχ εστί 300€ σημερινά. Σε αυτή λοιπόν την κατηγορία δοκίμασα 2 ηλεκτροακουστικές μια Fender και μια ovation της Hyundai λοιπόν σε πληροφορώ η κιθάρα(Hyundai) κόστιζε 130000 δρχ και έπαιζε πολύ καλύτερα από την fender της ίδιας κατηγορίας πάντα, στον ίδιο ενισχυτή με τις ίδιες ακριβώς εντάσεις, ρυθμίσεις κτλ.... Το κιθαρόνι αυτό λοιπόν με έβγαλε ασπροπρόσωπο με πολύ καθαρό και γλυκό ήχο σε πολλά live και ατελείωτες ώρες πρόβας για περίπου τώρα 8 - 9 χρόνια, και  ακόμη την έχω και κελαηδάει γι αυτό λοιπόν κατά τη γνώμη μου πρέπει να μπεις στον κόπο να πιάσεις στα χέρια σου το όργανο σου για να το διαλέξεις...

    Βέβαια έχει και τα αρνητικά του το να πάρεις μία ανώνυμη σχεδόν κιθάρα... Όπως εγώ που μάζεψα χρήματα και πήρα μία Τakamine cool tube (με λάμπα) την TAN16C (1700€) και δεν μπορώ να πουλήσω την κιθαρίτσα την Ovation που την δίνω και 150€ διότι έχουν όλοι μία τρέλα με τις μάρκες και δυστυχώς την έχω και κάθετε.....Σε αυτά τα χρήματα που συζητάμε όλες στο ίδιο επίπεδο είναι πάνω κάτω....

    Από την άλλη κατά τη γνώμη μου πάντα καλό θα ήταν να κοιτάξεις και κάτι σε μεταχειρισμένο... διότι με αυτά τα χρήματα θα πάρεις σίγουρα κάποιο όργανο πολύ καλύτερο...

    Τώρα για ενισχυτή ακουστικού οργάνου όντως είναι ακριβοί!!!!Δυστυχώς....

    Οπότε εκεί δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι πέρα από το ότι και αν πάρεις τελικά σε ενισχυτή για ακουστικό όργανο να είναι σίγουρα λαμπάτος!!!! Δεν έχει καμία απολύτως σχέση.......σε όλα τα επίπεδα!!!!!

    Αυτά και ότι άλλο χρειαστείς μη διστάσεις και στείλε και ΠΜ αν θές.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Acevk στις 14-08-2008 09:36 ]


    Crazy-Heart
    16.08.2008, 17:44

    Παράθεση:

    to kyrio provlima mou ektos apo ta xamhla mpasa einai oti otan kratao tin sol (320033) akougetai san ksekourdismeni.....

    Πήγαινέ την σε κάποιο Music service να της ρίξουν μια ματιά... το πιο πιθανό κατά τη γνώμη μου είναι να θέλει λίγο ίσιωμα η βέργα...


    Crazy-Heart
    16.08.2008, 17:51

    Παράθεση:

    Το μέλος islandero στις 09-07-2008 στις 16:11 έγραψε...

     

    Για κιθαρα σκεφτομαι μια γυρω στα 150 ευρω και βλεπουμε ισως παρω κ μια ηλεκτρικη αργοτερα αλλα προς το παρον θελω να παιζω και χωρις ενισχυτη σαν ακουστικη δηλαδη.

    Εχω βρει 2, δεν ξερω αν σας λεει κατι το ονομα Gunvor και Stagg????

    Αν εχετε κατι αλλο να προτεινεται, καθε γνωμη δεκτη!


    αν και με κάλυψε ο odis13, να προσθέσω το εξής: αν είναι να πάρεις σκέτη ακουστική, τα λεφτά που θα έδινες για τον ενισχυτή, μπορείς να τα βάλεις στο budget για την κιθάρα! μπορείς να βρεις πολύ καλές ακόμα και με 200 ευρώ, Fender, Yamaha και άλλες.

    Αν δεν έχεις σκοπό να παίξεις σε κάποιο-α live, τότε δεν έχει νόημα να πάρεις ηλεκτρακουστική. ;)


    fotisrafa
    04.04.2010, 16:49

    Εαν θελεις μια καλη ηλεκτροακουστικη σου εχω καποιες προτασεις

    EPIPHONE PERFORMER MΕ

    http://www.thomann.de/gr/epiphone_performer_me.htm

    FENDER CD-60 CE NA

    http://www.thomann.de/gr/fender_cd60_ce_na.htm

    Οσο για ενισχυτη ενας CRATE CA15 http://www.thomann.de/gr/crate_ca15.htm ειναι καλη επιλογη.

    Αυτα απο'μενα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotisrafa στις 04-04-2010 16:52 ]


    fotisrafa
    04.04.2010, 16:49

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotisrafa στις 04-04-2010 16:52 ]

    {#emotions_dlg.thumbup}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotisrafa στις 04-04-2010 16:53 ]


    guitarteacher
    07.04.2010, 14:20

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του Forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατε fotisrafa,

    Ο φίλος  μας islandero αναζητεί Ηλεκτρακουστική με ανώτερη τιμή τα 150e, επομένως αν και πολύ αξιόλογες οι κιθάρες που του προτείνεις, δεν είναι εντός των οικονομικών δυνατοτήτων του φίλου μας.

    Αγαπητέ islandero (και λοιπόι αναγνώστες),

    Η κιθάρες Stagg είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους!!!Ούτε Hard Θήκη δεν παίρνει κανείς με αυτό το ποσό...

    Για του λόγου του αληθές, πρίν περίπου 1 χρόνο πήρα μιά Ηλεκτροκλασική Stagg, για να την κουβαλάω παντού και πάντα, και έμεινα έκπληκτος.Ούτε τρίξιμο!Καλός ήχος, qρκετά καλά ηλεκτρικά μέρη, χωρίς παραμορφώσεις κτλ...Φυσικά, υπάρχουν πολύ καλύτερα όργανα, π.χ. Ηλεκτροκλασική Alhambra με τιμές εκκίνησης 1.000e++(10πλάσια σχεδόν τιμή...και φυσικά πολύ καλύτερο ήχο...).

    Check this out:

    1.http://musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=10850&pcode=H002_I0010850

    2.http://musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=6002958&pcode=H002_I006002958

    Φιλικά,

     

     

     

     


     


    Foidel
    11.03.2012, 19:42

    Καλησπέρα και καλώς όρισες φίλε μου!Προσωπικά έμαθα να παίζω με ηλεκτροακουστική κιθάρα οπότε ίσως μπορώ να σου πω γνώμη...Υπάρχει μια σειρά ηλεκτροακουστικών κιθαρών (οι λεγόμενες Ovetion) οι οποίες κατά την γνώμη μου είναι η κορυφή...Δυστυχώς βέβαια μία αυθεντική
    OvationLink

    > κοστολογείται περίπου στα 3000 ευρώ...Παρ'όλα αυτά υπάρχουν άλλες εταιρίες που παίρνουν το σκάφος των Ovation.

     

    Π.χ. Λίγες εβδομάδες πριν αγόρασα μια Hyundai  HOE-808 (SUB) που το σκάφος της είναι όμοιο με αυτό μια γνήσιας Ovation...

    Eίμαι τρομερά ικανοποιημένος.Την εκτιμώ περισσότερο μέρα με τη μέρα.Ο ήχος της είναι καθαρότατος.Βέβαια βολεύει να παίζεις όρθιος αλλά αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα.Η τιμή της συγκεκριμένης κιθάρας ήταν μόλις 200 ευρώ.Την αγόρασα αν δεν κάνω λάθος από το Music Corner sτο κένρο της Αθήνας...


    trelakias
    11.03.2012, 20:49

    Δεύτερη ανάσταση... και που να έρθει το πάσχα! {#emotions_dlg.lol}


    Mad4U
    11.03.2012, 23:32

    Δεν ξερω για πιο λογο θες ηλεκτροακουστικη με ενισχυτη πανω απο 100 ευρω!!

    Εγω παντος εβαλα ηλεκτροακουστικη σε ενισχυτη για ηλεκτρικη κ ακουγοταν οκ. Εννοειται πως δεν μπορεις να παιξεις σολο και παπαδες αλλα για ενα ρυθμικο με παραμορφωση ειναι μια χαρα...Green Day ξερω εγω...


    trelakias
    11.03.2012, 23:41


    Το μέλος islandero στις 09-07-2008 στις 16:11 έγραψε...


    delta66
    18.03.2012, 02:12

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 11-03-2012 στις 23:41 έγραψε...


    Το μέλος islandero στις 09-07-2008 στις 16:11 έγραψε...



    Μεχρι τωρα θα εχει καταλαβει οτι ο ενισχυτης για ηλεκτρικη δεν ειναι καταλληλος να βγαλει τον ηχο μιας ηλεκτροακουστικης κιθαρας. Smile