ελληνική μουσική
    390 online   ·  210.819 μέλη

    Τι κιθάρα να αγοράσω;

    avrilena
    10.07.2008, 13:52

    {#emotions_dlg.helpsmilie}

    Γειά σας παιδιά είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα την βοήθεια σας για κάτι που με απασχολεί εδώ και πολύ καιρό.Δέν έχω ιδέα από κιθάρες και θέλω να αγοράσω μια ετσι για την πλάκα μου.Ακουω κυρίως rock, pop και punk rock.Οπως avril lavigne, simple plan, sum 41, green day, good charlotte.Τι κιθάρα λέτε να παρω???Ακουστική ή κλασική?Δεν διαθετω πολλα χρηματα και θα ηθελα κατι σχετικα οικονομικο εφόσον την θελω ετσι για πλάκα...Ακούω προτάσεις.


    punkster
    10.07.2008, 14:57

    Αμα προσπαθησεις να παιξεις πανκ στην κλασικη θα σου φυγουν τα δαχτυλα.
    Ασε που ειναι κριμα να χαραμιζεις μια κλασικη για να παιζεις ροκ και πανκ.
    Εκτος και αν ειναι yamaha απ τον νακα, οποτε και μονο που υπαρχει ειναι βλασφημια, ντροπιαζει τις κλασικες κιθαρες! {#emotions_dlg.biggrin}
    Η ακουστικη παλευεται καλυτερα, αλλα και παλι δεν ειναι για αυτο που θες.
    Οποτε εγω ενα εχω να σου προτεινω: ΠΑΡΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ!
    Θα το ευχαριστηθεις καλυτερα, και ασε που με εναν μετριο ενισχυτη μπορεις να πετυχεις ηχο ακουστικης (ενταξει, δεν ειναι το ιδιο σε καμια περιπτωση, αλλα δεν ειναι και χαλια).
    Επειδη θες την κιθαρα για την πλακα, οπως λες, καλυτερα να παρεις καποια φτηνη (πχ. squier bullet της fender, που εχει γυρω στα 130 ευρω).
    Και, προς θεου, ΜΕΙΝΕ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ ΤΟΝ ΝΑΚΑ!
    Αν παλι αποφασισεις να παρεις κλασικη για την πλακα σου, τοτε παρε την yamaha που αναφερω πιο πανω, απ τον Νακα. Εχει γυρω στα 80 ευρω και θα μπορεις να εισαι πολυ ανετη στο πως της φερεσαι. Πιστεψε με, δεν θα στεναχωρηθεις καθολου αν την ραγισεις ή την σπασεις (ακομα καλυτερα). Και θα προσφερεις και κοινωνικο εργο: μια yamaha λιγοτερη απ τα ραφια! 
    {#emotions_dlg.rolleyes}


    StavmanR
    10.07.2008, 15:09

    Αν πεις το συνολικό ποσό που διατίθεσαι να δαπανήσεις, μπορεί να σε βοηθήσουμε με συγκεκριμένες επιλογές, που έιναι προς όφελός σου. Μην ντρέπεσαι να πεις ακόμα και "20 ευρώ". Τα πράγματα είναι σκούρα οικονομικά για πολύ κόσμο, οπότε και όποιος το παρεξηγήσει μάλλον ζει σε άλλο πλανήτη...

     

    Punksterίνα, είσαι απολαυστική στις περιγραφές... {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.beer}


    avrilena
    10.07.2008, 15:25

    >

    εδω για παραδειγμα τι κιθαρα χρησιμοποιει η avril lavigne???E μια τεταια θελω...

    και η τιμη της να ειναι το πολυ 100 ευρω!{#emotions_dlg.confused1}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : avrilena στις 10-07-2008 15:27 ]


    StavmanR
    10.07.2008, 15:46

     

    Τα όρια στις ηλεκτρικές κιθάρες έχουν περίπου ως εξής:

    • 0-250 ευρώ κιθάρες βασικής ανάγκης (πρέπει κάτι να έχω)
    • 250-700 κιθάρες μέτριας απόδοσης, ασταθείς (home studio)
    • 700-2500 κιθάρες καλής απόδοσης, σταθερές (επαγγελματικών προδιαγραφών)
    • 2000-... κιθάρες με μοναδική χροιά και "πιάσιμο" ή για εκκεντρικούς.

     

    Με 100 ευρώ είσαι εκ των πραγμάτων στην πρώτη κατηγορία. Η ηλεκτρική κιθάρα απαιτεί και ενισχυτή (ή έστω εφφέ με προενίσχυση για να το συνδέσεις πχ. σε υπολογιστή). Τα 100 ευρώ δεν φτάνουν καί για τα δύο , εκτός κι αν πάρεις μεταχειρισμένα "πακέτο" από αγγελίες.

    Με τόσο χαμηλό μπάτζετ μπορείς να πας σε ηλεκτρακουστική (όχι κλασική), που θα σου προσφέρει εν μέρει το "μέταλο" του ήχου, αλλά και δυνατότητες να παίζεις έστω και ακουστικά τα κομμάτια με μία μέτρια-καλή πιστότητα.


    avrilena
    10.07.2008, 15:51

    δηλαδη να παρω ηλεκροακουστικη???Αυτη τι κιθαρα ειναι?{στο λινκ}???κατι τεταιο θελω...ΠΑΝΤΟς ΟΧΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ!{#emotions_dlg.nono}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : avrilena στις 10-07-2008 15:52 ]


    StavmanR
    10.07.2008, 18:29

    Αυτή που έχει στο βίντεο είναι μάλλον ηλεκτροακουστική, δηλαδή διαθέτει βίσμα για απευθείας σύνδεση με κονσόλα. Αν δε σε ενδιαφέρει η ηχογράφηση μέσω βίσματος ή κυρίως τα λάιβ, μπορείς να πάρεις σκέτη ακουστική (χωρίς βίσμα εξόδου σήματος).

     

    Είναι σημαντικό να δοκιμάσεις τις κιθάρες και να μην προσπαθήσεις να πάρεις κάτι που μοιάζει με κάτι που σου αρέσει απλώς οπτικά. Άκου και κρίνε από τον ήχο, όσο το δυνατόν περισσότερο. Το οπτικό είναι το τελευταίο, ειδικά για ανθρώπους που δεν εκτίθεται σε κόσμο άμεσα...

     

    Καλή επιτυχία στην αγορά σου και ...καλοτάξιδη Wink


    avrilena
    10.07.2008, 19:00

    σε ευχαριστω πολυ!Πραγματικα με βοηθησε η γνωμη σου και θα αγορασω ακουστικη!


    jethroomi
    11.07.2008, 01:16
    HARLEY BENTON HBD110NT

    Harley Benton HBD110NT laminate acoustic guitar - spruce top, nato neck, saddle width: 42mm, 20 frets, scale: 65cm, gold machine heads. Colour: Natural High Gloss.

    info  EUR in stock

     

    Παρε να δοκιμασεις χωρις να ξοδευτεις.