ελληνική μουσική
    496 online   ·  210.839 μέλη

    Το καλύτερο ελληνικό συγκρότημα

    hyphen
    30.04.2005, 22:39
    Η ψήφος μου πάει φυσικά στους Πυξ-Λαξ..

    " ...Εσύ δεν είσουνα που μίλαγες γι' αθάνατες στιγμές, εσύ δεν είσουνα που έκλαιγες γι' αγάπη, εσύ δεν έλεγες 'Οι άνθρωποι δεν θέλουν διαταγές, από ανθρώπους μηχανές στον ρόλο του προστάτη..' "
    Solfezos
    02.05.2005, 02:15
    Το συγκρότημα 'Μακρινά ξαδέρφια' το ξέρετε?
    Αν ναι, τι γνώμη έχετε?
    nikosm
    02.05.2005, 10:06
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 29-04-2005 στις 23:41 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος nikosm στις 08-04-2005 στις 11:28 έγραψε:
    [i]
    παιδια νομίζω ότι θα πρέπει να ξεχωρίσουμε τα συγκροτήματα που έπαιζαν μουσική με ελληνικούς στίχους και αυτά με στίχους στα αγγλικά γιατί νομίζω ότι υπήρχε και διαφορά στο στύλ μουσικής.
    εγώ λοιπόν νομίζω ότι σαν αξία στο ξενόγλωσσο ήταν οι σοκρατες και αδικημένοι ήταν οι TVC για όσους τους θυμούνται.
    Στα ελληνικά νομίζω οι μουσικές ταξιαρχίες





    Δέν υπήρχε πάντα διαφορά στο μουσικό στύλ μεταξύ αγγλόφωνων καί ελληνόφωνων.

    Πάντως πράγματι οι Tender Violent Chords (αυτό σήμαινε το ακρωνύμιό τους) είναι από τα συγκροτήματα που δέν έτυχαν τής υποδοχής που τούς άξιζε από το ελληνικό κοινό

    ΥΓ.Γιά να τούς θυμάσαι,σημαίνει οτι βίωσες καί εσύ την εποχή εκείνη τής Ελληνικής σκηνής

    "και στο τρελλάδικο με τον ζουρλομανδύα
    θα παίζω τάβλι με τον Μάρξ και τον Φειδία"
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Hastaroth on 29-04-2005 23:41 ]

    [/I]


    Νομίζω ότι τις πιο πολλές φορές υπήρχε διαφορά εκτός από κάποιες εξαιρέσεις.Επίσης πιστεύω ότι η εποχή των TVC η οποία είχε και αρκετό
    ''πρωτογονισμό'' που έκανε το όλο θέμα λίγο πιο γλυκό.
    Σήμερα υπάρχει προσφορά που ίσως μπερδεύει λίγο τα πράγματα.
    Hastaroth
    02.05.2005, 22:24
    Εχοντας ακούσει ούκ ολίγα Ελληνικά συγκροτήματα μέ Ελληνικό,Αγγλικό,ακόμα και...Γερμανικό στίχο (ναί,υπήρξε καί τέτοιο γκρούπ,στο οποίο μάλιστα συμμετείχα γιά ένα μικρό χρονικό διάστημα),μπορώ νά πώ το εξής:

    Σίγουρα το κάθε γκρούπ είχε το δικό του μουσικό "στύλ",ανεξάρτητα από τη γλώσσα όπου ήταν γραμμένος ο στίχος τους.Ωστόσο,σημαντικές διαφορές που να οφείλονται στη γλώσσα τού στίχου (όπως π.χ. θά μπορούσε νά είναι η ενσωμάτωση στοιχείων από την παραδοσιακή μουσική,σέ ένα γκρούπ μέ ελληνικό στίχο,η οποία όμως δέν θα υπήρχε σέ γκρούπ μέ ξενόγλωσσο στίχο) δέν θυμάμαι νά παρατήρησα.

    Ασφαλώς δέν βγήκαν όλα τα γκρούπ από ένα "καλούπι"-ωστόσο τά μουσικά τους στύλ είχαν πάρα πολλές κοινές "γραμμές".

    Σέ ό,τι αφορά την "εποχή των TVC η οποία είχε και αρκετό
    ''πρωτογονισμό'' που έκανε το όλο θέμα λίγο πιο γλυκό",δέν μπορώ νά καταλάβω τί εννοείς.Γιά δώσε περισσότερες λεπτομέρειες

    Αυτό που σήμερα μπερδεύει τά πράγματα δέν είναι-κατά την γνώμη μου- η ύπαρξη "προσφοράς" αλλά η γενικώτερη σύχγιση περί το ποιός,εν Ελλάδι,είναι rock καί ποιός δέν είναι.Οταν έχουμε φτάσει στό σημείο π.χ. νά θεωρήται από κάποιους "είδωλο τής ρόκ" ο Κορκολής (τό έχω ακούσει νά το λέη δημοσιογράφος σέ τηλεοπτική εκπομπή πρό ετών...) ,καταλαβαίνεις τί εννοώ...


    cotton
    03.05.2005, 06:18
    αν όντως θεωρήσουμε συγκρότημα τους κατσιμίχα θα τους προτιμίσω και εγω!!!και στιχουργικά και μουσικά ειναι απίστευτοι!!!Διαφορετικά θα προτιμούσα με μια πολυ μικρή διαφορά!τα υπόγεια ρεύματα απο τα διάφανα κρίνα!
    επίσης θα συμφωνήσω με την hyphen εν μερη!δηλαδή 1ον δεν υπάρχει πλέον και κατα 2ον κάποτε κένταγαν,αλλα από ένα σημείο κ μετά δεν πήγαινε άλλο δεν συμφωνείτε?να το τονίσω οτι ηταν το καλύτερο μου συγκρότημα για πολλά χρόνια κ επίσης ηταν πηγή έμπνευσης για μένα να ξεκινήσω να ασχολούμε με την μουσική!ήταν υπέροχοι!!!!!

    τους ευχαριστώ μέσα απο την ψυχή μου που με έμπευσαν να ασχοληθώ με την μουσική!!μου έχει προσφέρει τοσα πολλά...!!!

    πολλά φιλιά!!!


    με εκτίμηση χρήστος!!!



    ...you do something to me...somewhere deep inside....


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: cotton on 03-05-2005 06:38 ]
    nikosm
    03.05.2005, 08:25
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 02-05-2005 στις 22:24 έγραψε:

    Εχοντας ακούσει ούκ ολίγα Ελληνικά συγκροτήματα μέ Ελληνικό,Αγγλικό,ακόμα και...Γερμανικό στίχο (ναί,υπήρξε καί τέτοιο γκρούπ,στο οποίο μάλιστα συμμετείχα γιά ένα μικρό χρονικό διάστημα),μπορώ νά πώ το εξής:

    Σίγουρα το κάθε γκρούπ είχε το δικό του μουσικό "στύλ",ανεξάρτητα από τη γλώσσα όπου ήταν γραμμένος ο στίχος τους.Ωστόσο,σημαντικές διαφορές που να οφείλονται στη γλώσσα τού στίχου (όπως π.χ. θά μπορούσε νά είναι η ενσωμάτωση στοιχείων από την παραδοσιακή μουσική,σέ ένα γκρούπ μέ ελληνικό στίχο,η οποία όμως δέν θα υπήρχε σέ γκρούπ μέ ξενόγλωσσο στίχο) δέν θυμάμαι νά παρατήρησα.

    Ασφαλώς δέν βγήκαν όλα τα γκρούπ από ένα "καλούπι"-ωστόσο τά μουσικά τους στύλ είχαν πάρα πολλές κοινές "γραμμές".

    Σέ ό,τι αφορά την "εποχή των TVC η οποία είχε και αρκετό
    ''πρωτογονισμό'' που έκανε το όλο θέμα λίγο πιο γλυκό",δέν μπορώ νά καταλάβω τί εννοείς.Γιά δώσε περισσότερες λεπτομέρειες

    Αυτό που σήμερα μπερδεύει τά πράγματα δέν είναι-κατά την γνώμη μου- η ύπαρξη "προσφοράς" αλλά η γενικώτερη σύχγιση περί το ποιός,εν Ελλάδι,είναι rock καί ποιός δέν είναι.Οταν έχουμε φτάσει στό σημείο π.χ. νά θεωρήται από κάποιους "είδωλο τής ρόκ" ο Κορκολής (τό έχω ακούσει νά το λέη δημοσιογράφος σέ τηλεοπτική εκπομπή πρό ετών...) ,καταλαβαίνεις τί εννοώ...






    Λέγοντας πρωτογονισμό εννοώ ότι τότε ήταν λίγο πιο δύσκολο να ηχογραφήσει κάποιο γκρουπ ήταν πολύ πιο δύσκολη η προώθηση
    της πιθανής ηχογράφησης κτλ.
    Σήμερα είναι σχετικά εύκολη η ηχογράφηση η κυκλοφορία και η
    προώθηση των δίσκων.
    Οσο για τον Κορκολή μην ξεχνάμε ότι έχει πάρει μέρος σε κάποιες
    ηχογραφήσεις σε ροκ απόπειρες γύρω στο ογδόντα τόσο.
    Βέβαια μετά άλλαξε ρώτα και πήγε αλλού, όπως και κάποιοι άλλοι,
    ίσως λόγοι βιοποριστικοί και δεν είχαν α΄δικο.
    Δηλαδή υπάρχει ηχογράφημα ελλην ικού γκρουπ με γερμανικό
    στίχο.

    giorgostm
    06.05.2005, 03:02
    Δύσκολη ερώτηση...(για να βρεις απάντηση..)
    Πιστεύω πως ήταν οι ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΥΠΟΠΤΟΙ και λυπάμια βαθιά που δεν υπάρχουν πια... Απο εκει και πέρα το χάος....
    Despin
    06.05.2005, 09:13
    ΠΥΞ ΛΑΞ χωρίς δεύτερη σκέψη μπουμπούκια μου.
    PowerMusic
    06.05.2005, 11:16
    Από ροκ συγκροτήματα με ελληνόφωνο στίχο θα ξεχωρίσω τις ΤΡΥΠΕΣ που ουσιαστικά άνοιξαν την πόρτα στο πλατύ κοινό με τις εκπληκτικές συναυλίες τους στις αρχές του '90,με ηγετική μορφή τον Αγγελάκα,συνεχιστή κατά την γνώμη μου της μουσικής παράδοσης του κορυφαίου ρόκερ Παύλου Σιδηρόπουλου.
    Αξιομνημόνευτα συγκροτήματα με συνεχή και ποιοτική παρουσία είναι τα ΞΥΛΙΝΑ ΣΠΑΘΙΑ και τα ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ.

    Οσον αφορά τα γκρουπς με αγγλόφωνο στίχο θα ξεχωρίσω τους LAST DRIVE και τους DEUS X MACHINA τόσο για την ποιότητα της μουσικής τους όσο και για τα καταπληκτικά live τους.

    Φυσικά πέρα από κάθε αμφισβήτηση κορυφαία θέση θα κατέχουν στην δισκοθήκη και στις καρδιές μας οι Παυλος Σιδηρόπουλος και οι Απροσάρμοστοι,Νικος Πορτοκάλογλου με τους Φατμέ,Τσακνής και Λαυρέντης Μαχαιρίτσας και ο εκπληκτικός και κορυφαίος ροκ τροβαδούρος Βασίλης Παπακωνσταντίνου.
    paramithi
    06.05.2005, 11:24
    dear solfezo,έχω ακούσει δύο τραγούδια τους(παμ-παμ και άνοιξη)και είναι πολύ αξιόλογο σχήμα!!διάβασα και μια συνέντευξη τους και μου άρεσε!!λοιπόν,ο Αγγελάκας έχει όντως απίστευτη φωνή..εμένα πάντως μου αρέσουν πάρα πολύ και οι πύξ λαξ..
    Τώρα αν οι Χαίνηδες θεωρούνατι συγκρότημα και όχι μουσικό σύνολο,ψηφίζω ΧΑΙΝΗΔΕΣ
    mariaaa
    06.05.2005, 16:31
    νομιζω ΠΥΞ-ΛΑΞ αλλα σιγουρα υπαρχουν κι αλλα αξιολογα.Κριμα που διαλυθηκαν!
    attila
    06.05.2005, 20:21
    Kalutero ellhniko sugkrothma me ellhniko h' 3eno stoixo??
    Analoga me ta gousta tou ka8enos uparxoun kai 8a upar3oun agaphmena sugkrothmata!!! Kata thn gnwmh mou.....o titlos autos tairiazei stous Socrates!!!


    GL
    06.05.2005, 21:00
    SOCRATES



    επισυναπτόμενα: normal_socrates2.jpg 
    Orfeus
    06.05.2005, 21:45
    Ναι... ομολογώ ότι το "καλύτερο" γκρουπ ήταν οι Socrates.

    Εγώ όμως ψηφίζω Σχολή Τραγουδοποιίας: "Αφοί Κατσιμίχα".


    GL
    07.05.2005, 05:22
    Μαζι σου Γιωργη....μαζι σου!!!!

    attila
    07.05.2005, 13:38
    Polu kalh h sxolh tragoudopoiias 'Afoi Katsimixa' exoun prosferei para pollla sthn ellhnikh skhnh....alla an htan na diale3w thn agaphmenh mou sxolh den 8a htan allh apo th sxolh tragoudopoiias 'Nikolas Asimos'!!!

    Ania
    07.05.2005, 21:45
    Τρύπες,Διάφανα Κρινα,Ενδελέχεια...
    pianopassion
    08.05.2005, 01:38
    Οι Πυξ Λαξ έγραψαν μουσική που μπορεί να χαρακτηριστεί
    «διεθνής». ¶σχετα όμως από αυτό για μένα είναι (μάλλον
    ήταν…) το κορυφαίο ελληνικό συγκρότημα.



    Έχω το απλούστερο γούστο, μου αρέσει μόνο το καλύτερο (Oscar)


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 08-05-2005 11:25 ]
    fotinit
    26.05.2005, 14:21
    Για μένα τα καλύτερα ελλνικά συγκροτήματα είναι (ή μάλλον ήταν) Τρύπες και ΠύξΛάξ.
    zoyd
    28.05.2005, 00:47
    Μπίγαλης !