ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.833 μέλη

    Το καλύτερο ελληνικό συγκρότημα

    Anonymous
    18.05.2003, 11:06
    ksilina spathia , trypes ,O megalos Paulos Sidiropoulos kaneis sas re den ton skeftike ntroph sas , tzimhs Panoushs ,mwra sth fwtia , Zerboudakis ,ashmos....................................................
    Dracon
    07.06.2003, 00:14
    ΠΥΞ ΛΑΞ,ΞΥΛΙΝΑ ΣΠΑΘΙΑ,ΚΑΤΣΙΜΙΧΑΙΟΙ.
    Eleni17gr
    07.06.2003, 17:50
    Κατσιμιχαίοι πάνω απ’όλα!!!Επίσης Τερμίτες,Πυξ Λαξ, Φατμέ.
    Γενικά τα υπόλοιπα συγκροτήματα δε με ενθουσιάζουν ,εκτός από λίγα τραγούδια τους.
    Α,και κάτι διαφορετικό, απ’τα παλιά.Η Οπισθοδρομική Κομπανία με την Αρβανιτάκη.Ακούστε και θα καταλάβετε!
    XeniaRodo
    09.06.2003, 17:10
    ΣYNHΘEIΣ YΠOΠTOI , με διαφορά οι καλύτεροι, δυστιχώς δεν υπάρχουν πλέον
    johnny74ts
    10.06.2003, 11:52
    Καλημέρα παιδιά!θα'θελα κι εγώ να αφήσω εδώ την ταπεινή μου γνώμη,με την οποία είμαι σίγουρος οτι πολλοί απο σας θα συμφωνήσετε,άσχετα με το αν έχετε απαντήσει στην ερώτηση ή όχι!Για μένα,τα σημαντικότερα γκρουπ,που γέννησε αυτός ο τόπος είναι οι SOCRATES & οι ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ!Είναι οι πατέρες της ελληνικής σκηνής και σίγουρα τους παραδέχονται όλα τα γκρούπ που προαναφέρατε!!!Ήταν οι πρωτοπόροι και πρέπει να τους το αναγνωρίζουμε!!!Φιλικά!ΓΙΑΝΝΗΣ!
    Eugenia2003
    21.11.2003, 19:15
    Πυξ Λαξ,αν και έχουν καταντήσει λίγο μονότονοι...,Μπλε και Όναρ......
    Φιλιά..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Eugenia2003 στις 21-11-2003 19:16 ]
    Conium
    22.11.2003, 14:12
    Proswpikh, tapeinh mou apopsh, kalytero ellhniko sygkrothma olwn twn epoxwn htan oi Socrates drunk the Conium (sas thymizei tpt? :P), metepeita Socrates kai Plaza.....

    filia se olous!
    jorge
    22.11.2003, 15:45
    Conium άκουσα Socrates για πρώτη φορά πριν λίγες μέρες. Καμία σχέση με τα άλλα συγκροτήματα, τόσο σε ενορχήστρωση, φωνητικά, αλλά και σε αξία μουσικών...
    Conium
    24.11.2003, 08:42
    Kai stous xarakthres twn atomwn......... pistepse me, einai kataplhktika paidia!
    jorge
    24.11.2003, 09:20
    Θα ήταν ωραίο να κάναμε κάποιο αφιέρωμα σε αυτούς. Έχεις υλικό;
    Conium
    24.11.2003, 09:22
    Eimai phgmenos auth th stigmh...... wstoso einai poly kalh h idea sou kai tha prospathisw na brw oso ginetai perissotera......... to mail mou nomizw fainetai sto profile mou...... eimai sth diathesh sou...........
    mn8
    25.01.2004, 01:10
    Tha elega oti akseperasto ellhniko group eina einai ta Diafana Krina , eidika tis epoxis 1994-1998...
    Mps
    26.01.2004, 00:02
    Αναμφησβήτητα οι Πυξ Λαξ τα τελευταία χρόνια...
    Λυπάμαι που διαλύουν αυτή τη χρονιά...
    ΠυΞ ΛαΞ Για παντα!
    O_Likos_tis_steppas
    26.01.2004, 21:41
    Για να πω και εγώ τη γνώμη μου. Πιστεύω ότι από τους πιο νέους ξεχωρίζουν οι Τρύπες και τα Υπόγεια Ρεύματα, από τους παλιότερους τα Μπουρμπούλια και οι Σπυριδούλα. Να μην ξεχάσω και την οπισθοδρομική Κόμπανια. (Επίσης και η Ενδελέχεια - ο τελευταίος τους δίσκος όμως ήταν μη χειρότερα)
    stiv
    29.01.2004, 15:02
    Kata th gnwmh mou,to kalytero ellhniko sygrothma einai oi trypes!!!!
    Stixoi poihtikoi apo Aggelaka(!!!),organopaixtes me talento & ebeiria,
    demenh banta me eyrwpaiko hxo.....auta....
    iriniymin
    30.01.2004, 11:27
    Πυξ Λαξ... Για μένα δεν είναι απλά μια πολύ καλή μπάντα. Είναι οι μόνοι που μπόρεσαν πραγματικά να ντύσουν με μουσική τον έρωτα, τα όνειρα, τη μελαγχολία μα και την αισιοδοξία. Όλα μαζί. Με τέτοιο τρόπο που -τουλάχιστον σε μένα- προκαλεί ένα γλυκό πόνο...
    Καλά ταξίδια, παιδιά! Κι ας μου λείψετε... πάντα στην καρδιά μου θα είστε...
    Dimitrios
    26.02.2004, 16:41
    Να υποθεσω οτι δεν μπορω να πω για το δικο μου συγκροτημα!!!!
    Για μενα καλυτερος ειναι ο Βασιλης Παπακωνσταντινου, εχει και απο τους καλυτερους ελληνες μουσικους μαζι του.
    morganna
    07.03.2004, 16:03
    ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ

    "Ξεψυχάω ανήμπορος μακριά απ'τα χάδια σου,
    στη ζωή μου πια δύουνε πεθαμένα φεγγάρια..."
    rapsodos
    09.03.2004, 11:03
    Δύσκολο να βρω ένα ή δύο που να ξεχωρίζω, αλλά αν θα έπρεπε νομίζω οτι θα διάλεγα σαν το καλύτερο ελληνικό συγκρότημα τους '' Συνήθεις Ύποπτοι '' (αν και δεν υπάρχουν πλέον). Νομίζω οτι διαφοροποιήθηκαν, εξέλιξαν και σεβάστηκαν την τέχνη της μουσικής στο βαθμό που έπρεπε να το κάνουν. Δυστυχώς όμως διαλύθηκαν. Η συνέχεια των δημιουργιών τους ολοκληρώνεται πλέον απο τον κύριο κορμό του γκρουπ , τον Χρήστο Θηβαίο, εξίσου περίτεχνα.
    XeniaRodo
    09.03.2004, 15:23
    orpheus , θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου.

    Oι συνηθεις υποπτοι ηταν κατι το πολυ ομορφο που συνεβη στην Eλληνικη μουσικη και δυστυχος αφησε κενο με την απουσια του.
    Δεν αντεγραψαν κανενα και ηταν ολοι εξαιρετικοι μουσικοι με εξαιρετικο αποτελεσμα...

    O Xρηστος Θηβαιος ειναι για μενα απο τισ καλυτερες φωνες που υπαρχουν στην Eλλαδα σημερα, σε συγκινει και σε αγγιζει αφανταστα...
    και βεβεαια τα τραγουδια του ειναι το καθενα ενα διαμαντι.

    Kριμα πραγματικα που δεν υπαρχουν πια οι συνηθεις, νομιζω οτι ο Θηβαιος χωρις αυτους, αν και υπεροχος απο μονος του, ειναι μισος...