ελληνική μουσική
    900 online   ·  210.851 μέλη
    noizreduction
    30.07.2008, 11:24

    Και τα 2 ειναι "ναυαρχιδες" των αντιπαλων εταιριων. Προτεινω ανεπιφυλακτα τη πιο δοκιμασμενη λυση! Τα βρισκεις στην περιοχη σου ( νομιζω πως ειναι ευκολο να βρεις αντιπροσωπους στην Πατρα..ιδιαιτερα με τον Στολλα κοντα ) και πας και παιζεις μαζι τους {#emotions_dlg.biggrin}


    Sokratis121974
    30.07.2008, 14:23

    Απλα ομως στο δευτερο (PA 800) υπαρχει παραδοσιακα στα Korg (τουλαχιστον στην Ελλαδα) πολυ μεγαλη υποστηριξη σε ηχους και ρυθμους καθοτι πληθωρα μουσικων εχουν (περισσοτερο στο λαϊκο ρεπερτοριο) πολυ μεγαλυτερη προτιμηση στα Korg, και ετσι υπαρχουν παρα πολλα πραγματα που ευκολοτερα μπορει καποιος που δεν ασχολειται με τον προγραματισμο να βρει....

    Και τα δυο ομως ειναι εξισου πολυ καλα....


    pliktras1234
    02.08.2008, 23:21

    PA 800 με χίλια θα έλεγα.

    Φιλικά.


    noizreduction
    02.08.2008, 23:49
    Pliktras1234 επειδη ο giorgos αναζηταει καποια επιχειρηματα επι του καθε οργανου, μηπως θα μπορουσες να κανεις μια πιο πληρης απαντηση πανω στο θεμα; Ηδη εχει κανει καποιες διευκρινιστικες ερωτησεις και θα ηταν καλο να απαντηθουν απο τους γνωστες ;)
    Sokratis121974
    03.08.2008, 17:54

    Παράθεση:

    Το μέλος giannisliolios στις 02-08-2008 στις 14:56 έγραψε...

    να ρωτησω κατι αλλο ....το psr 3000 μπορει να σου βγαζει παρτιτουρα.το korg το κανει αυτο.και κατι αλλο...?

    στο korg μπορεις να επεκτεινεις τη μνημη...?και στα δυο φτιαχνεις απο την αρχη ρυθμους και ηχους..?

     

    βοηθηστε ειναι αναγκη να αποφασισω...και οτι αλλη συγκριση μπορει να με βοηθησει πειτε μου!

     

    ευχαριστω...



    Ουτε το ενα ουτε το αλλο...

    Η μνημη ειναι επεκτασημη μονο στο Pa 2 που ειναι και η ναυαρχιδα της εταιριας, ενω το Pa 800 η μνημη ειναι σταθερη στα 64 MB και κατα την γνωμη μου ειναι αρκετη...Αν ξερει καποιος να διαχειρηζεται WAV ή AIFF αρχεια, δεν ειναι δυσκολο να βγαλει αξιοπρεπεστατα αποτελεσματα.....Εξαλου οποιος εχει καποιο προγραμα οπως Cubase κτλ, μπορει να σαμπλαρει, εκει και να επεξεργαστει τα αρχεια και στην συνεχεια, να τα μεταφερει πολυ ευκολα αφου διαβαζει αμεσως USB Sticks Discs.....

    Οσον αφορα το πρωτο σου ερωτημα, το μονο που (απο οσο ξερω) μπορει να κανει ειναι να διαβαζει στοιχους σε μορφη text, και να συγχρονιζονται με Midi files...Εγω ομως δεν χρησιμοποιω καθολου τετοιες τακτικες.....


    Sokratis121974
    07.08.2008, 17:29

    Ναι περνει ολα αυτα που ανεφερες λογω του οτι η USB θυρα ειναι Host πραγμα που σημαινει οτι μπορει να δεχτει οποιοδοιποτε μεσο διαθετει αυτη την θυρα (το οποιο δεν χρειαζεται drivers για να δουλεψει.....σαφως....) και το καλο ειναι οτι ενα Usb stick αναγνωριζεται αμεσως σαν δισκος...

    Οσον αφορα το MP3 ναι....γινεται ομως χρειαζεται να αγορασεις ενα ξεχωριστο ειδικο expansion board που μπαινει μεσα στην πκλακετα του οργανου προσθετο, και μπορει να παιξει Audio και Mp3 αρχεια..Αυτα παιζονται μεσα απο το song play....Οσον αφορα τους ρυθμους θα δω αν εχω κατι γιατι ειχα το Pa1 X και το πουλησα.

     


    -----------------
    Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 07-08-2008 17:30 ]


    Sokratis121974
    08.08.2008, 12:11

    Οχι!!!!!......Καθολου ευχαριστημενος!!!!!!......

    Απο τι να ευχαριστηθω......Απο τα 23 κιλα του; Επρεπε να του βαλουν και ροδες για να το κουβαλαει καποιος.....Επρεπε να λενε οτι οσοι το αγορασουν θα επερεπε να ειναι μποντιμπιλντερ.....

    Να ευχαριστηθω απο το λασπωδη ηχο του; Μια λασπη!!!!.....Καθολου στακατο.....Καθε ρυθμος και αλλη ρυθμηση....ο ενας φουλ μπασα, ο αλλος ξερος, ο αλλος εντελως μουντος.....

    Το αστειο ειναι οτι στα ηχεια του αλλα ακουγονταν πολυ καλα στο live (για μενα) ακουγοταν χαλια...

    Τι δουλευω τωρα; Ετσι και αλλιως απο 2001 δουλευω ενα ketron SD1 που για μενα εχει τον καλυτερο, αληθινο και στακατο ηχο απο ολα και ενα Novation KS4 αναλογικου τυπου με τρομερη εκφραστικοτητα, και εχω φτιαξει παρα πολλους λαϊκους ηχους οποτε ειμαι πληρης.Τωρα περιμενω το καινουριο Ketron Audya ενα οργανο που πιστευω οτι θα αλλαξει τον μεχρι σημερα τροπο που δουλευαν τα οργανα τυπου Style....

    Ειχα παει (σαν χαζος) να παρω και PA1X γιατι νομιζα και ακουγα απο τα ηχεια του οτι ηταν πολυ καλο......Μπαααααα!!!!!!Εγω παντως (για την ωρα) μακρυα απο την Korg...

    Οσον αφορα το Pa 800 απο οσο ξερω και μου λενε καποιοι που το εχουν ειναι κατα τι καλυτερο σε αποδοση απο το PA1Χ ομως το PA 2 που επαιξα ειπα....μια απο τα ιδια.....τι να κανεις.... ξαναζεσταμενο φαγητο....


    -----------------
    Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 08-08-2008 12:14 ]


    chrisss
    09.08.2008, 13:36

    Ανάμεσα σε pa800 και psr3000 μην το σκεφτείς καθόλου.Πάρε το 800.

    Επειδή έχω παίξει και με τα 2, σου λέω ότι δεν υπάρχει σύγκριση.Καλύτεροι και περισσότεροι ήχοι και ρυθμοί, καλύτερος ήχος και πολύ περισσότερες δυνατότητες σε κατασκευή ρυθμών και ήχων.

    Στο 3000 δεν μπορείς να κατασκευάσεις ήχο από την αρχή, ενώ στο 800 μπορείς.

    Το 3000 εργοσταστιακά έχει πολύ μικρή μνήμη και για να έχεις πολλούς user ρυθμούς χρειάζεσαι κάποιο εξωτερικό μέσο αποθήκευσης.

    Το "κακό" με το 800 είναι ότι πρέπει να ξοδέψεις αρκετό χρόνο για να το φέρεις στα μέτρα σου και να φτιάξεις ελληνικούς ρυθμούς αν χρειάζεσαι γιατί η korg δε σου προσφέρει και πολλά πράγματα.


    chrisss
    09.08.2008, 23:23

    Αν θέλεις να διαθέσεις τα χρήματα θα σου πρότεινα το pa2x.

    Αλλιώς κατά τη γνώμη μου πάρε το 800.Είναι πολύ καλό όργανο.


    Sokratis121974
    10.08.2008, 12:14

    Και με το Pa 800 και με το Pa 2 και με οιποιοδοιποτε αλλο οργανο, θα πρεπει απαραιτητα καποιος να ασχοληθει μαζι του για να εχει και καποιο αποτελεσμα αλλιως δεν  απλα δεν μπορει καποιος να ξεδιπλωσει τις δυνατοτητες του καθε οργανου....

    Νομιζω αν εχεις την δυνατοτητα παρε καλυτερα το Pa 2...τουλαχιστον εχει πολυ καλη κατασκευη και αρκετα περισσοτερες δυνατοτητες, αν μπορεις να τις χρησιμοποιησεις....

    Παντως απο ηχους, και ρυθμους σε γενικες γραμμες ειναι σχεδον ιδια.


    chrisss
    11.08.2008, 20:31

    Απλά η yamaha παρέχει κάποιους ρυθμούς που εμένα δε μου αρέσουν, μπορείς ωστόσο να τους χρησιμοποιήσεις αν δεν ξέρεις από κατασκευή ή δεν έχεις χρόνο να κάτσεις να φτιάξεις ή να ψάξεις ρυθμούς από internet.Αυτοί που μου έδωσαν εμένα όταν πήρα το 800 ήταν χάλια και ασχολήθηκα πολλές ώρες για να φτιάξω δικούς μου.