ελληνική μουσική
    627 online   ·  210.830 μέλη

    Εξέταστρα Ειδικού Αρμονίας

    marilloumajore
    08.09.2008, 08:42

    Εδωσα ειδικο αρμονιας περσι, σε κεντρικο ωδειο 700 ευρω. (φετος για την αντιστιξη θα δωσω 750).Το ποσο ειναι τεραστιο, αλλα ειναι αναμενονομενο αν το συγκρινεις κ με τα διδακτρα. Τελικα αυτο που πληρωνεις ειναι τι κυρος της επιτροπης, κ οχι τους ιδιους τους καθηγητες. Κ αυτο το ξερω απο ανθρωπους που καλουνται συχνα σε εξεταστικες επιτροπες, οι οποιοι μου εχουν πει οτι το ποσοστο που παιρνουν επι των εξεταστρων ειναι τις περισσοτερες φορες αντιστροφως αναλογο ανυτου που πληρωνουν οι μαθητες.

    Οσο για το επιπεδο. οπως ηδη υπογραμμισατε οι διαφορες αναμεσα στα πτυχια ειδικου ειναι τεραστιες, κ γι αυτο αν θες να εχεις σοβαρο πτυχιο, κ ενα ουσιαστικο αριστα, πληρωνεις....Επισης, στα ακριβα πτυχια δε σου χαριζουν βαθμους. (Κ το ξερω καλα, γιατι ειχα 9,4 που ειναι λιαν καλως, κ δε μου το κανανε αριστα...... Αλλα ας ειναι, ετσι ειναι οι πραγματικες εξετασεις.)

    Για μενα η μονη λυση που υπαρχει ξεκιναει απο τους καλους κ ονομαστους καθηγητες. Αυτοι πρεπει να κανουν τη κινηση αενξαρτητοποιησης απο τα μεγαλα κ "σοαβαρα" ωδεια. Κ αν μου επιτρεπετε, βλεπω φως στον οριζοντα ως προς αυτο.......

     


    noizreduction
    08.09.2008, 11:40

    Συγνωμη marilloumajore, αλλα τα ποσα που εδωσες ειναι αντιστροφως αναλογα με τη κοινη λογικη πως "ο,τι πληρωνεις παιρνεις".

    Οι εξετασεις δεν ειναι super market γνωσεων, ουτε οι εξεταστες ειναι "μπακαληδες" που μας κανουν την καλυτερη τιμη, αναλογα με το προϊον που εχουν να δωσουν.

    Υπαρχουν και 800Ε εξεταστρα σε μικρα ωδεια, ομως αυτο δεν σημαινει πως οι καθηγητες που εξετασαν τους υποψηφιους ηταν χειροτεροι ή καλυτεροι απο τους δικους σου.

     

    Αυτο το κακο εχει ο Ελληνας. Τη δικαιολογια στο στομα για ο,τι του συμβει και ο,τι χρειαστει να πληρωσει!

    Για να τελειωνει αυτο το "ατελειωτο" και "χυδαιο" παραμυθι:

    1) Οι εξεταστικες επιτροπες ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ τα χρηματα που παιρνουν ( σε ορισμενες περιπτωσεις και με το ωδειο ) απο τους υποψηφιους. Ομως, απο τη στιγμη που δεν δινουν ΔΕΛΤΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ή καποια αλλη ΑΠΟΔΕΙΞΗ, ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ! Ελπιζω αυτο να στο ειπαν οι καθηγητες που μιλησες! Αν οχι, ειναι μια σημαντικη λεπτομερεια...

    2) Κανεις μα κανεις δεν εχει την αναγκη να πληρωσει για να παρει ενα καλο βαθμο στο ειδικο αρμονιας...Γιατι προκειται για το πιο "μικρο" μαθημα σε μια αλυσιδα μαθηματων! Διοτι εαν εχεις πληρωσει το πτυχιο Ειδικου, στο πτυχιο Αντιστιξης θα δυσκολευτεις, ενω στο πτυχιο Φουγκας δεν θα καταλαβαινεις τι γινεται!

    3) Επειδη η μουσικη ειναι υποκειμενικη, οπως και η αυστηροτητα της επιτροπης στην αρμονια και αντιστιξη ( στη φουγκα ειναι λιγο διαφορετικα ), λογικο ειναι να υπαρχουν αποκλισεις σε βαθμολογησεις και αξιολογησεις. Αυτο ειναι το πρωτο πραγμα που μαθαινεις οταν δινεις εξετασεις. Ειναι σαν να ζητας απο τους εξεταστες της Εκθεσης, να σου βαλουν τον ιδιο βαθμο.

    4) Καμια κινηση δεν προβλεπεται, γιατι ολοι ειναι ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ σε ενα καθεστως ΑΦΑΙΜΑΞΗΣ των μαθητων. Και το υπουργειο ( γιατι ολα πανε καλα και ποιος ο λογο ςνα ανησυχει; ), αλλα και οι καθηγητες ( γιατι ολες οι τσεπες γεμιζουν, οποτε ποιος ο λογος να ανησυχουν; ).

    Σιγουρα υπαρχουν καθηγητες που δυσφορουν με αυτο το συστημα και επκεντρωνονται περισσοτερο στην τεχνη, παρα στην ουσια της εξετασης ( τα χρηματα ) οπως την καθορισαν πολλοι συναδελφοι τους! Ομως ειναι μια μικρη μεριδα, σε σχεση με το συνολο των καθηγητων σε ολα τα ωδεια!

    Γιατι ωδειακοι καθηγητες υπαρχουν και εκτος πολεων! Για να ακουσετε σε επαρχιακα ωδεια τι "ταριφες" πληρωνουν οι μαθητες; Κι ολα αυτα επειδη οι καθηγητες ερχονται απο "μακρια" ( το διπλανο χωριο )...


    Η αλλαγη θα γινει οταν απο το Υπουργειο Πολιτισμου, τα ωδεια θα αρχισουν να λειτουργουν υπο την αιγιδα του Υπουργειου Παιδειας! Βεβαια, τοτε θα αλλαξουν παρα πολλα..Τοσα πολλα, που οι "μεγαλοκαρχαριες" του επαγγελματος ( απο ιδιοκτητες ωδειων, μεχρι καθηγητες ) δεν προκειται να το αφησουν να συμβει!

     

    Μη δικαιολογεις τα 700Ε παντως στην ποιοτητα των καθηγητων...Αν μη τι αλλο η παραδοχη ειναι χειροτερη απο την αμαρτια...


    -----------------
    F.M.P. DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 08-09-2008 11:42 ]


    GAGA
    08.09.2008, 13:59

    Δυστυχώς συμφωνώ με τον Noizreduction...

    Ετσι είναι τα πράγματα.Ακριβώς...

    Ολοι τα έχουμε περάσει και τα έχουμε πληρώσει...

    Εγω θα το έλεγα νταβατζιλίκι οχι "εξέταστρα"

    Ειδικά αν συνυπολογίσεις οτι οι περισσότεροι (οχι όλοι βέβαια) των εξεταστικών επιτροπών σε γράφουν κανονικά στα παλαιότερα των υποδημάτων τους και βαριόνται που ζουν.Στην ουσία την υπογραφή τους πληρώνεις

    Και σίγουρα η τιμή με το επίπεδο δεν έχει καμμία σχέση.


    akapodistri
    04.01.2009, 12:36

    Παιδιά, θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος τη διαφορά του Υποχρεωτικού Αρμονίας από το Ειδικό Αρμονίας. Εγώ έχω τελειώσει Γ' Αρμονία και Ε' Σολφέζ. Τί ακολουθεί μετά;


    noizreduction
    04.01.2009, 12:41

    Η διαφορα του υποχρεωτικου απο το Ειδικο Αρμονιας ειναι κυριως στη δυσκολια των ασκησεων και στην εμβαθυνση που γινεται σε ορισμενα θεματα. Πχ στο Υποχρεωτικο Αρμονιας δεν κανεις τη μεγαλη  βουτια στις αλλοιωμενες συγχορδιες, ενω στο Ειδικο ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο οπου αναλυονται μια μια ξεχωριστα, τοσο για τη χρησιμοτητα τους, οσο και για τη πρακτικη τους επιλυση/τοποθετηση.


    akapodistri
    04.01.2009, 12:51

    Ευχαριστώ πολύ noizreduction για την απάντηση...


    music4u
    29.05.2010, 19:18

    Έχω επισημάνει και σε άλλο topic οτι όλα αυτά είναι κατάλοιπα άλλων εποχών! (παχιών αγελάδων)

    Το μεγαλύτερο μέρος ευθύνης το έχει το κράτος γιατί απλά υποχρεώνει ένα ωδείο να συστήσει επιτροπή για την διενέργεια εξετάσεων (πτυχία-διπλώματα) από άτομα εκτός προσωπικού του ωδείο με προσόντα...ατελείωτα (μην γράφω μια ώρα προσόντα)  ειδικά για διπλώματα. Ωραία σωστά, αλλά ο άλλος με τέτοια εμπειρία χρόνια σπουδων (περισσότερα κ από ιατρική!) αν τον πάρεις τηλέφωνο και του πεις έλα την τάδε ώρα για επιτροπή θα έρθει τσάμπα; Μήπως είναι αργόσχολος και αντί για καφέ πάει για εξετάσεις και πέρνει και 30 ευρώ; Όχι βέβαια έχει υποχρεώσεις και προσόντα που πρέπει οι μεν υποχρεώσεις να ..συμπιεστούν ή ακυρωθούν και προσόντα που πρέπει να ανταμοιφθούν.

    Γιατί δεν στέλνουν μερικούς από τους διορισμένους μουσικούς που έχουν τα προσόντα να πιστοποιήσουν την εγκυρότητα των εξετάσεων δωρεάν; Έτσι και αλλιώς τα σχολεία 15 Ιούνη κλέινουν και πληρώνωνται κανονικά για όλο το καλοκαίρι ας χάσουν και ένα πρωινό και οι μαθητές θα γλίτωναν τα extra λεφτά. Αλλά εδώ είναι Ελλάδα! Σε πολλά δεν μπορώ να βρώ λογική.

     


    GOTHIC82
    08.07.2010, 22:59

    Εγώ έδωσα τον περασμένο Ιούνιο ειδικό αρμονίας και πλήρωσα σε ιδιωτικό ωδείο 600€ με απόδειξη πληρωμής 400€ αλλά και πάλι είναι κοροιδία...ένιωσα σαν να μην άξιζα το πτυχίο

    Και πριν 3 χρόνια που πήγα πάλι να δώσω στο ίδιο ωδείο πάλι 600 μου ζήτησαν.Πιστεύω οτί είναι ανάλογα το ωδείο και τους εξεταστές...Η επιτροπή θέλει να παίρνει "μαύρα" και δεν δέχεται απόδειξη πληρωμής..

    Η μουσική πλέον γίνεται απρόσιτη....μόνο όσοι θα τα έχουν θα μπορούν να μάθουν δυστυχώς!!!Είναι κρίμα πάντως...Το χρήμα είναι πάνω απο όλα,ποιός ξεδιάντροπος που υποτίθεται οτί αγαπά την μουσική θα δεχόταν κάτι τέτοιο δυσκολεύοντας ανθρώπους με αυτόν τον  τρόπο?


    music4u
    09.07.2010, 14:03

    Ναι η πληρωμή των εξέταστρων έχει άμμεση σχέση με τα ονόματα της επιτροπής και το μέγεθος του ωδείου! Τα μεγαλύτερα και παλαιότερα ζητούν τα περισσότερα από όλα τα άλλα ωδεία. Όσες μεταγραφές έχω από τέτοια μεγάλα κ παλιά ωδεία μιλούν για τρομακτικά νούμερα!

    Για αυτό ρωτήστε από πρίν τα ΠΑΝΤΑ. Μέχρι κ το βιβλιαράκι σπουδών πληρώνουν αδρά σε τέτοια ωδεία που είναι...ένα άχρηστο τεφτέρι που απλά γράφουν τους βαθμούς για να τους έχεις στο συρτάρι σου χωρίς καμία άλλη χρησιμότητα.


    jimidimi
    10.07.2010, 14:43

    Παράθεση:

    Το μέλος music4u στις 29-05-2010 στις 19:18 έγραψε...

    Γιατί δεν στέλνουν μερικούς από τους διορισμένους μουσικούς που έχουν τα προσόντα να πιστοποιήσουν την εγκυρότητα των εξετάσεων δωρεάν; Έτσι και αλλιώς τα σχολεία 15 Ιούνη κλέινουν και πληρώνωνται κανονικά

     

    Απλούστατα, διότι οι περισσότεροι από τους διορισμένους μουσικούς έχουν ελλειπείς γνώσεις Αρμονίας (εκτός αν παράλληλα διδάσκουν και σε κανένα ωδείο, οπότε διατηρούν την επαφή).

     


    capoelo
    12.07.2010, 12:44

    Καταρχήν,καλησπέρα σε όλους(ή καλημέρα ανάλογα με την ώρα που το διαβάζετε).Έδωσα κι εγώ πέρυσι για Ειδικό Αρμονίας και πλήρωσα 700 ευρώ.Πραγματικά όταν πήρα το πτυχίο στα χέρια μου,αισθάνθηκα πως το πήρα περισσότερο επειδή πλήρωσα κ λιγότερο επειδή το άξιζα.Πιστεύω ότι είναι μεγάλη αδικία αυτό που ισχύει στα ελληνικά ωδεία για τα εξέταστρα των πτυχίων.Δηλαδή η γνώση πληρώνετε;Κάποιος που δεν έχει αυτά τα λεφτά θα μείνει χωρίς πτυχίο;Μα 700 ευρώ για ένα πτυχίο;Όσες γνώσεις κ να έχουν τα μέλη της επιτροπής,όσο καταξιωμένοι κι αν λένε ότι είναι(γιατί η επιτροπή που αντίκρισα εγώ δεν...),αυτό είναι κοροιδία!!!!


    jimidimi
    12.07.2010, 22:40
    Πράγματι τα 700 είναι πολλά, αν υπολογίσεις και τα δίδακτρα που έχεις πληρώσει συνολικά...
    roula88
    13.07.2010, 14:08

    Kalhspera kai apo mena,distixos ta pragmata den einai toso apla,prepei na lavoume ypospin mas oti aytes oi epitropes den plirononte apo kanena ypourgio. Ayto lipon exei san apotelesma ta 700 kai 800 euro pou sizitate na vgoun apo tin tsepi twn mathiton giati me kapoio tropo η epitropi prepei na plirothei,den mporei na erthei o allos apo tin alli akri na afisei tis doulies tou na faei toses wres na diorthwnei , na akouei piana k.t.l kai na min parei kai mia !!!!!!!! to idaniko tha itane na ayta to xrimata na tous ta plirwnεi to kratos alla tote tha milagame gia dimosia paidia !!!!!!!!! Kai an aytes oi pitropes itan kratikes fantastite ti rousfeti tha epefte !!!!!!! τα ξερω απο μέσα !!!!!


    nikolak
    12.06.2018, 18:29
    Κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα (500€)και θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να δώσω εξετάσεις σε άλλο ωδειο
    johnsl
    07.11.2018, 21:06

    [ τροποποιήθηκε από τον/την johnsl, 07-11-2018 21:17 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την johnsl, 07-11-2018 21:18 ]