ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.830 μέλη
    GiorgosM
    29.07.2008, 21:17

    Θα ηθελα καποιος να μου προτεινει ένα αρμονιο το οποι να εχει πολυ καλο ήχο πιανου. Θα με ενδιεφερε και synth αρκει να μου απαντησει καποιος εδώ www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=16057&gotolast=1.

    200-450Ε. Όσο πιο οικονομικό γίνεται βέβαια!

    edit:Τελικά ενδιαφέρομαι περισσότερο για synth με καλό ήχο πιανου και ροκ ώστε να φτιάξω τραγούδια στο mixcraft. To ξέρω οτι τα 450Ε είναι λίγα γι'αυτό γύρω στα 650Ε το πολύ

    Υπ'οψιν οτι είμαι αρχάριος

    Βρηκα το roland SH 201(490) και το Juno-D Limited edition(510-δεν θυμαμαι πολυ καλα). Τι λέτε?

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GiorgosM στις 30-07-2008 09:44 ]


    noizreduction
    30.07.2008, 11:00

    Πολυ φοβαμαι πως και τα 2 μοντελα που αναφερεις ειναι μεν καλα, αλλα στον τομεα τους. Το SH ειναι ενα καθαροαιμο synth που σκοπο εχει πανω σε digital λογικη να σε μαθει πως δουλευε η αναλογικη συνθεση ηχων.

    Αντιθετως το Juno D δεν θα σε ικανοποιησει πληρως, μιας και δεν ειναι το must οργανο που εχει βγαλει η εταιρια. Παρολαυτα, στην τιμη που ψαχνεις, πιθανον να ειναι και μια καλη λυση

     

    Επειδη ο προυπολογισμος σου ειναι αρκετα χαμηλος ( οταν ζητας καλο δειγμα πιανου, δεν κινεισαι σε τετοιες τιμες ) σου συνιστω να κοιταξεις λιγο το KORG XP50 . Αν και δηλωνω αντι-korg νομιζω πως το οργανο αυτο αξιζει λιγο την προσοχη σου.

     

    Ενδεικτικα, απο Yamaha, κυκλφορει και το MM6 που αξιζει να του ριξεις μια ματια.

     

    Ενδεχομενως, κοιτα μηπως διαθεσεις ενα ποσο για ενα midi controller και αποκτησεις μεταχειρισμενο καποιο module ( δηλαδη φαντασου πως αποκτας ενα synth, που εχει κανονικα τα preset και τα κουμπακια του, αλλα δεν εχει πληκτρα ). Απο την αλλη, επειδη επιμενεις στον καλο ηχο πιανου, μηπως θα ηταν καλο να κοιταξεις και τη λυση ενος sampler module ( δηλαδη ενος μηχανηματος στο οποιο φορτωνεις ηχους )..Οχι τοσο βολικο για live, ομως για ηχογραφησεις μπορεις να εχεις καλους ηχους CD sample, ωστε να κανεις τη δουλεια σου.

     

    Γενικα, ειναι τοσο διευρυμενη η αγορα σε αυτο το χωρο, που μην περιμενεις απο ενα forum να βρεις ακρη. Εαν εχεις τη δυνατοτητα, παιρνεις πολλα κιλα υπομονης και νερου και επισκεπτεσαι αντιπροσωπους και dealers οργανων, ωστε να τα δοκιμασεις.


    GiorgosM
    30.07.2008, 17:16

    Σ'ευχαριστω πολυ για το χρόνο σου!! Βασικά ψάχνω synth σε στυλ keyboard γιατι εκτός απο τις ηχογραφήσεις στον υπολογιστή το θέλω βασικά για live, δλδ βιντεο για το youtube σε αυτο το στυλ Γι'αυτο ρώτησα και στο αλλο θεμα αν μέσω του mixcraft μπορώ να ακούω χωρις προβληματα τον ηχο του synth και τη φωνη μου ενισχυμένη μέσα απο τα ηχεία του υπολογιστλη


    noizreduction
    31.07.2008, 02:54

    Απανταω εδω και για τα 2 θεματα.

     

    1) Οταν πας να αγορασεις synth, εχεις κατα νου πως δεν υπαρχουν ηχεια πανω στο μηχανημα. Επομενως, θα πρεπει να στηριχθεις σε εξωτερικες μοναδες αναπαραγωγης. Στη δικη σου περιπτωση ειναι ο υπολογιστης. Οποτε στην πρωτη σου ερωτηση, η απαντηση ειναι ναι. Ο υπολογιστης μπορει μεσω του προγραμματος να χρησιμεψει σαν ενισχυτης του synth,

    Προσεξε ομως. Η ποιοτητα του ηχου που θα εχεις απο τα ηχειακια, θα διαφερει παρα πολυ απο την ποιοτητα που θα ειχες εαν ειχες στην κατοχη σου καλα ηχεια {#emotions_dlg.rolleyes}

     

    2) Αυτο που εξηγησα για τα ακουστικα ειναι απλο.

    Το μικροφωνο πιανει ο,τι ηχο κυκλοφορει γυρω του ( αναλογα με το ειδος του βεβαια ). Εαν πιασει τον ηχο απο τα ηχεια, σημαινει πως εσυ τραγουδας στο μικροφωνο, τα ηχεια αναπαραγουν ο,τι τραγουδας και το μικροφωνο ξαναπιανει το τραγουδι σου...Αυτο δημιουργει ενα feedback φαινομενο που σε μικρους χωρους γινεται ακομα πιο αισθητο.

    Τα ακουστικα χρησιμευουν στο να μην ακους καθολου απο τα ηχεια. Ο,τι θα επαιζαν τα ηχεια ( φωνη και πληκτρα ) θα παιζεται μεσα απο τα ακουστικα. Αρα και τη φωνη σου θα ακους καλα, αλλα και τα πληκτρα! Χωρις να εχεις κινδυνο feedback.

     

    Προσωπικα δεν καταλαβαινω απολυτα τι εννοεις με τη λεξη live. Αν μπορεις να το εξηγησεις καλυτερα;

     

    Οσον αφορα την καρτα ηχου..Μαλλον πρεπει να μας δωσεις εναν προϋπολογισμο, ωστε να ξερουμε που να κινηθουμε

     


    noizreduction
    31.07.2008, 03:07

    Απανταω εδω και για τα 2 θεματα.

     

    1) Οταν πας να αγορασεις synth, εχεις κατα νου πως δεν υπαρχουν ηχεια πανω στο μηχανημα. Επομενως, θα πρεπει να στηριχθεις σε εξωτερικες μοναδες αναπαραγωγης. Στη δικη σου περιπτωση ειναι ο υπολογιστης. Οποτε στην πρωτη σου ερωτηση, η απαντηση ειναι ναι. Ο υπολογιστης μπορει μεσω του προγραμματος να χρησιμεψει σαν ενισχυτης του synth,

    Προσεξε ομως. Η ποιοτητα του ηχου που θα εχεις απο τα ηχειακια, θα διαφερει παρα πολυ απο την ποιοτητα που θα ειχες εαν ειχες στην κατοχη σου καλα ηχεια {#emotions_dlg.rolleyes}

     

    2) Αυτο που εξηγησα για τα ακουστικα ειναι απλο.

    Το μικροφωνο πιανει ο,τι ηχο κυκλοφορει γυρω του ( αναλογα με το ειδος του βεβαια ). Εαν πιασει τον ηχο απο τα ηχεια, σημαινει πως εσυ τραγουδας στο μικροφωνο, τα ηχεια αναπαραγουν ο,τι τραγουδας και το μικροφωνο ξαναπιανει το τραγουδι σου...Αυτο δημιουργει ενα feedback φαινομενο που σε μικρους χωρους γινεται ακομα πιο αισθητο.

    Τα ακουστικα χρησιμευουν στο να μην ακους καθολου απο τα ηχεια. Ο,τι θα επαιζαν τα ηχεια ( φωνη και πληκτρα ) θα παιζεται μεσα απο τα ακουστικα. Αρα και τη φωνη σου θα ακους καλα, αλλα και τα πληκτρα! Χωρις να εχεις κινδυνο feedback.

     

    Προσωπικα δεν καταλαβαινω απολυτα τι εννοεις με τη λεξη live. Αν μπορεις να το εξηγησεις καλυτερα;

     

    Οσον αφορα την καρτα ηχου..Μαλλον πρεπει να μας δωσεις εναν προϋπολογισμο, ωστε να ξερουμε που να κινηθουμε

     


    GiorgosM
    31.07.2008, 10:25

    Πρώτον σ'ευχαριστώ ξανα για τη βοηθεια σου. Οταν λέω live, εννοω οτι θελω να φτιαχνω βιντεο σαν και αυτο που εχω βαλει στο προηγουμενο post. Όσον αφορά το synth, θα δοκιμάσω τα ηχεία του υπολογιστή και αν δεν μου κάνουν ίσως αγοράσω ηχεια monitor. Επισης αυτο με το μικροφωνο το καταλαβα.

    Λοιπον απ'ότι καταλαβα θα χρειαστώ

    synth

    μικρόφωνο

    ακουστικά

    κάρτα ήχου

    λογισμικό υπολογιστή

    Όσον αφορά το τελευταίο, έχω το mixcraft.

     

    Τωρα για τα υπόλοιπα δεν θελω να ξεπερνάνε τα 750E.

    Και το synth ας μην έχει τέλοιο ήχο πιανου αλλα εχει καλη κιθάρα και drums

     

     


    noizreduction
    31.07.2008, 12:19

    Δυστυχως τα χρηματα σου ειναι αρκετα λιγα για να αναζητας και καρτα ηχου και μικροφωνο αλλα και synth με καλο ηχο κιθαρας και drums.

     

    Εναλλακτικα, θα σου προτεινω να αποφυγεις την αγορα καποιου synth, αφου στην ουσια δεν το χρειαζεσαι για να "φτιαχνεις" ηχους, αλλα για να παιζεις με τους ηδη υπαρχοντες. Προχωρα στην αγορα καποιου αρμονιου, που ειναι και πιο φτηνο, αλλα και πιο κοντα σε αυτα που το θες.

    Ενδεικτικα προτεινω να κοιταξεις τη σειρα PSR της Yamaha. Ξεκινανε απο πολυ χαμηλες τιμες και εχουν μια μεση ποιοτητα ηχων ( στα μοντελα μεσαιας τιμης 400-500Ε ).

     

    Ομολογω πως πρωτη φορα βλεπω ατομο να ζηταει εξοπλισμο για τους λογους που το θες εσυ. Χωρις να θελω να παρεμβω στις επιλογες σου, θα σου προτεινα να ψαξεις λιγο περισσοτερο τι ακριβως θελεις να κανεις. Δεν κατανοοω το λογο των video music που θελεις να κανεις. Υπαρχει καποιος σκοπος ( οπως demo ) ή γενικα για το "ψωνιο" ( που λεει ο λογος );

     


    GiorgosM
    31.07.2008, 17:44

    Δηλαδή θα μπορώ ανετα να κάνω τις ηχογραφησεις μου στο Mixcraft και με αρμονιο?? Τα βιντεο για να σου πω την αληθεια δεν τα χρειαζομαι για τπτ ιδιαιτερο, για το ψωνιο,οπως ανεφερες, κυριως. Σκοπος μου είναι να φτιάξω δικά μου τραγουδια όπου και θα τραγουδάω. Δηλαδη θα χρειαστω ολα αυτα που ανεφερες εκτός απο synth το οποιο θα αντικαταστησω με αρμονιο, ε??

    Απο αρμονιο ειμαι αναμεσα σε Yamaha PSR-450 και DGX-220. Τι λές?? Θα πάω κάποια στιγμή στο νακα στο περιστερι να δω αν τα εχει και να τα δοκιμασω. Δεν θα ήθελα να αγοράσω κατι ακριβοτερο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GiorgosM στις 31-07-2008 18:25 ]


    noizreduction
    31.07.2008, 20:55

    Δεν το ξερω το προγραμμα που αναφερεσαι, οποτε δεν μπορω να σου απαντησω περι ηχογραφησεων.

    Πιστευω πως πιο ωφελιμο και λειτουργικο ειναι να αξιοποιησεις τη δυνατοτητα του mp3, παρα του βιντεο για τη μεταδοση της μουσικης σου. Πολλοι χρηστες προτιμουν να ακουσουν ενα κομματι ( που ειναι και μικροτερο σε ογκο ), παρα να δουν και την εκτελεση του. Ιδιαιτερα αμα ειναι και καινουριο, δεν θα βρουν καποιο λογο.

     

    Πρεπει να πας να τα δοκιμασεις. Μονο εσυ θα μπορεσεις να κρινεις εαν σου κανουν


    mi3s
    01.08.2008, 16:05

    Φίλε μου καλύτερα να αγοράσεις ένα φθηνό midi controller και να αγοράσεις 2-3 προγράμματα και ένα daw και να κάνεις την δουλειά σου.Αλλιώς δεν βγαίνεις.Η δεύτερη λύση είναι να μαζέψεις ένα διχίλιαρο και να αγοράσεις ένα motif xs fantom x με srx 02.


    GiorgosM
    01.08.2008, 22:20

    Το θέμα είναι οτι δεν έχω ιδέα απο midi controllers, Digital Audio Workstations και προγραμματα. Προγραμματα μπορω να βρω πολυ ευκολα. Ηδη εχω το mixcraft. Βασικά εγω θέλω να τφιάχνω δικά μου τραγούδια. Μπορεις να μου εξηγησεις τι λειτουργια έχουν ολα αυτα (Midi con/er, Daw κλπ)????

    Όσον αφορά τα βιντεο, δεν με ενδιαφερουν πλεον.

    Επεξεργασια: Μολις ειδα στο youtube βιντεακια με το fantom X6 &X8 και ξετρελάθηκα. Δηλαδη αν πάρω ενα synth απο τα δυο δεν χρειαζομαι midi contrllr κλπ???Θ'αρχισω να μαζευω λεφτα

    Όμως ειμαι αρχαριος....Μηπως θα πελαγωσω με ολα αυτά??Οποιος μπορει να μου "παραδωσει καποια μαθηματα" σχετικά με τα synth και πως λειτουργουν τα προγραμματα ήχου, θα του ημουν πολυ ευγνωμων.

    Συγνωμη αν γινομαι κουραστικός.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GiorgosM στις 01-08-2008 22:21 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GiorgosM στις 01-08-2008 22:50 ]


    noizreduction
    01.08.2008, 22:45

    Γιωργο θα σου απαντησω σαν 24αρης, που περασε απο τα 15 και ειχε μεγαλες ιδεες.

    Δεν ξερω ακριβως τι θελεις να κανεις, ομως το θεμα μουσικης και προγραμματων ειναι αρκετα μεγαλο. Πολλοι μουσικοι φτανουν στα 40 τους και ακομα δεν ξερουν τι να αναζητησουν στο θεμα τεχνολογιας και μουσικης.

    Κακα τα ψεμματα, η επανασταση και η εκρηξη ολων αυτων των μουσικων μηχανηματων που μας περιτριγυριζουν μας επιασε ολους "αδιαβαστους". Πολλα μηχανηματα για τον ιδιο σκοπο, πολλες ερωτησεις, νεες τεχνολογιες που δεν τις προλαβαινουμε, κλπ. Ομως απο την πλευρα μας μπορουμε να "οπλιστουμε" με μια αυτογνωσια του τι θελουμε να κανουμε.

    Απεναντι σε μια αγορα που μας βομβαρδιζει με υλικο, πρεπει να εχουμε ως οπλο ( και ασπιδα ) τη γνωση των απαιτησεων μας. Και βεβαια του προυπολογισμου μας. Το οτι αλλαξες γνωμη για τα βιντεο μεσα σε μια εβδομδα ( και λιγοτερο ) αποδεικνυει πως ακομα δεν ξερεις τι αναζητας.

    Δεν φταις αποκλειστικα εσυ. Κι εγω στα 15 δεν ειχα την ωριμοτητα να διακρινω τι ηθελα και τι χρειαζομουν. Ανοιγα τα φυλλαδια των εταιριων ( που χρηματα για ιντερνετ τοτε ) και τα ηθελα ολα..χωρις να ξερω ακριβως το λογο.

    Προτεινω να κανεις το εξης. Να περιμενεις ενα δυο χρονια ακομα. Να τελειωσεις με το καλο το Λυκειο ( αν δεν αλλαξει το συστημα ). Μεσα σε αυτο το χρονο μπορεις να προμηθευτεις ενα καλο αρμονιο. Να αναβαθμισεις την τεχνικη σου, να μελετησεις το οργανο που εχεις. Να εισαι κοντα στις εξελιξεις της τεχνολογιας, αλλα να μην τις αναζητας.

    Εισαι τυχερος που εχεις μια ολοκληρη βιβλιοθηκη που λεγεται internet. Μπορεις να ψαξεις τα παντα, να μαθεις για τα παντα. ΝΑ δεις τροπους παραγωγης, να εξελιξεις τις γνωσεις σου για τα μηχανηματα. Η καλυτερη γνωση ερχεται απο την προσωπικη αναζητηση κι οχι απο τις μασημενες απαντησεις μας.

    τσι εχω μαθει εδω και 8 χρονια. Κανε λαθη στην αρχη, κανε πανικο..Θα μαθεις απο αυτα..Και δεν κινδυνευεις σαν τις παλιες εποχες να καψεις κατι ( αχ παλια 8καναλα με HIZ εισοδους που δεν ηξερα τι ηταν :D ). Αυτη ειναι η δικη μου προσεγγιση στο θεμα..Εχω "καει" πολλες ωρες μπροστα σε μια οθονη για να μαθω κατι..Και στα 15 μου νομιζα πως ειχα ολον τον κοσμο ( οχι ομως τα χρηματα γι'αυτον ).

    Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο.

    Παμε στις απαντησεις τωρα:

    1) Midi keyboard

    Ειναι κατι σαν αρμονιο.

    Δηλαδη εχει τα πληκτρα του και ισως μερικα κουμπια, ομως δεν εχει ηχους. Συνδεεται μεσω ενος καλωδιου με τον υπολογιστη και μεταφερει δεδομενα MIDI. Φαντασου δηλαδη πως οταν πατας το ΝΤΟ στο κλαβιε, ο υπολογιστης λαμβανει μεσω του καλωδιου εναν κωδικο 0101010110101, που στη συνεχεια με το προγραμμα που ηχογραφεις, μεταφραζεται σε ΝΤΟ ξανα. Επαναλαμβανω ομως πως δεν εχει ηχους.

    2) Midi Controller

    Ειναι ενα μηχανημα το οποιο εχει κουμπια. Παλι συνδεεται με MIDI καλωδιο με τον υπολογιστη. Με αυτο ελεγχεις το προγραμμα που χρησιμοποιεις ( εαν ειναι συμβατο ). Δηλαδη αντι να χρησιμοποιεις το mouse για να πατησεις το play, μπορεις να το πατας απο το μηχανημα αυτο. Σε γλυτωνει απο τεντοτιδες, μπερδεματα και χρονο.

    3) DAW

    Οπως πολυ σωστα ειπες, ειναι Digital Audio Workstations.

    Καποτε ολα ηχογραφουνταν σε αναλογικα μηχανηματα. Κασεττες, μικτες, κλπ κλπ. Με την επελαση της τεχνολογιας, ολα αυτα "μεταφερθηκαν" μεσα στον υπολογιστη.

    Ετσι εχεις ενα προγραμμα το οποιο μπορει να δεκτει σημα απο καποιο οργανο ( μεσω της καρτας ) και να το ηχογραφησει σε ενα καναλι. Και στη συνεχεια μπορεις να ακους τι εχεις ηχογραφησει και σε αλλο καναλι να γραφεις αλλο οργανο.

    Απο την αλλη, τον τελευταιο καιρο τα DAW εχουν τη δυνατοτητα να μιμουνται πραγματικα οργανα ( VSTi δηλαδη VST instruments ), τα οποια μπορεις να ανοιξεις μεσα στο DAW και μεσω MIDI να τα ελεγξεις με midi keyboards.

    Πχ, μπορει να μην εχεις ενα πιανο με ουρα, αλλα μεσα στο DAW να εχεις ενα οργανο που να μιμειται αυτον τον ηχο. Ανοιγεις μεσα στο DAW το οργανο αυτο και με το midi keyboard παιζεις ενα εκπληκτικο πιανο με ουρα.

     

     

    Ελπιζω να σε καλυψα


    GiorgosM
    02.08.2008, 11:30
    Αφου διαβασα ολοκληρο το post σου, αποφασισα να μην κινηθω επιπολαια και να περιμένω 3 χρόνια ώσπου να τελειώσω το λύκειο (αν φυσικά δν έχει αλλάξει κτ). Τότε θα έχω αρκετά χρήματα ώστε να αγοράσω καλύτερα μηχανηματα. Προς το παρόν λέω να αγοράσω ένα φθηνό αρμονιο για να μην χάσω έστω την επαφή μου με τα πληκτρα & θ'αρχισω να μαθαινω πραγματα σχετικα με τον τομεα της "μουσικής τεχνολογίας" στο ιντερνετ. Σ'ευχαριστω για το χρόνο σου!
    220493
    02.06.2010, 12:26

    Λοιπόν παιδιά ψάχνω ένα keyboard, το οποίο όπως έχω δεί σε κάποια live είναι με ζώνη και παίζεται όπως ακριβώς η κιθάρα. Απλώς έχω μεγάλη περιέργεια να γνωρίσω την τεχνική του και ίσως να με ενδιέφερε και η αγορά του.Περιμένω την βοήθεια σας γιατί δεν μπορώ να βρω κάτι...

     

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 220493 στις 02-06-2010 12:38 ]