ελληνική μουσική
    470 online   ·  210.845 μέλη

    Αποκοπη μουσικής και ακουσμα μονο το τραγουδι.

    nkoumo
    30.07.2008, 16:23

    Μηπως ξερει κανεις πως μπορω να κοψω την μουσικη απο ενα τραγουδι ΜΡ3 για να ακουω μονο τα λογια? Βασικα ειμαι νεος στο πιανο, εχω μαθει καποια κοματια και θελω μονο το τραγουδι για να συνοδευψω εγω με το πιανο. Εκτος αν μπορω με καποιο τροπο να κατεβασω απο το διαδυκτιο μονο το τραγουδι(μονο λογια χωρις μουσικη). Συγκεκριμενα ψαχνω προς το παρον για Φρανκ Σινατρα Straigers in the Night , Mack the knife, Something Stupid

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nkoumo στις 30-07-2008 16:23 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nkoumo στις 30-07-2008 16:28 ]


    emmanuella
    30.07.2008, 22:25

    Πώς θα ακούγονται οι στίχοι παιδί μου αν δεν έχει μουσική ??? Τότε ηχογράφησε τα λόγια...!!!

    Εκτός και αν εννοείς a capella...


    nkoumo
    31.07.2008, 11:25

    Εννοώ Μονο το τραγουδι χωρις τη μουσική δηλαδη μονο τα λογια τραγουδιστα όπως παει η μελωδια. Tι εστί a capella?

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nkoumo στις 31-07-2008 11:26 ]


    noizreduction
    31.07.2008, 12:25

    A capella ειναι η αναπαραγωγη ενος κομματιου απο εναν τραγουδιστη χωρις να παιζει μουσικη απο πισω.

     

    Αυτο το οποιο αναζητας ειναι αρκετα πολυπλοκο και το πιο πιθανον ειναι να μην υπαρχει τετοιο προγραμμα ( λεω πιθανον γιατι καθε μερα μαθαινουμε πραγματα τα οποια δεν ξεραμε πως υπηρχαν ).

    Θα σου προτεινα να αρχισεις να δουλευεις τα κομματια χωρις φωνη ( δηλαδη να παιζεις ακριβως τη δομη του κομματιου, σιγοτραγουδοντας απο μεσα σου το κομματι, οπως το αυθεντικο ) και να βρεις καποιον τραγουδιστη να περασει απο πανω το κομματι του.

    Εξαλλου, ετσι γινονται και οι ηχογραφησεις. Δηλαδη πρωτα ηχογραφουν τα οργανα ( πανω σε εναν υποτυπωδες οδηγο που εχει γραφτει με ενα οργανο και μια προχειρη φωνη ) και μετα ερχεται ο τραγουδιστης ή η τραγουδιστρια και περναει τη φωνη.


    emmanuella
    31.07.2008, 14:15

    Λοιπόν...εγώ θα σου προτίνω να παίξεις το κομμάτι χωρίς τα λόγια πρώτα...απλά την μελωδία...έπειτα πρόσθεσε τα λόγια καθώς τα τραγουδάς εσύ...και μετά ψάξε και βρες το τραγούδι a capella...


    tago
    02.08.2008, 12:32

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 31-07-2008 στις 12:25 έγραψε...

    A capella ειναι η αναπαραγωγη ενος κομματιου απο εναν τραγουδιστη χωρις να παιζει μουσικη απο πισω.

     

    Αυτο το οποιο αναζητας ειναι αρκετα πολυπλοκο και το πιο πιθανον ειναι να μην υπαρχει τετοιο προγραμμα ( λεω πιθανον γιατι καθε μερα μαθαινουμε πραγματα τα οποια δεν ξεραμε πως υπηρχαν ).

    Θα σου προτεινα να αρχισεις να δουλευεις τα κομματια χωρις φωνη ( δηλαδη να παιζεις ακριβως τη δομη του κομματιου, σιγοτραγουδοντας απο μεσα σου το κομματι, οπως το αυθεντικο ) και να βρεις καποιον τραγουδιστη να περασει απο πανω το κομματι του.

    Εξαλλου, ετσι γινονται και οι ηχογραφησεις. Δηλαδη πρωτα ηχογραφουν τα οργανα ( πανω σε εναν υποτυπωδες οδηγο που εχει γραφτει με ενα οργανο και μια προχειρη φωνη ) και μετα ερχεται ο τραγουδιστης ή η τραγουδιστρια και περναει τη φωνη.



     

    Για άλλη μια φορά ο νεαρός συνάδελφός μου έδωσε τη λύση σύντομα και περιεκτικά. Δεν έχω να προσθέσω ούτε να αφαιρέσω απολύτως τίποτα. Πάντα με προλαβαίνει αυτό το παιδί!

    {#emotions_dlg.thumbup}


    noizreduction
    02.08.2008, 20:57

    1) Εν δυναμει ηχοληπτης. Μακαρι να ειχα κι εγω την εμπειρια σου tago..Και ξερεις ποσο μετραει σε αυτο το χωρο. Οποτε, το "συναδελφος" περισσοτερο με τιμαει, παρα ειναι αληθεια Smile

    2) Ε, οχι και παιδι.. {#emotions_dlg.scared} Του νηπιαγωγειου ειμαι {#emotions_dlg.whistling}

    3) Καλο ειναι να σημειωνονται και τα λαθη, ωστε να μαθαινουμε απο αυτα

    4) Ευχαριστω


    tago
    03.08.2008, 10:58

    Φίλε μου, μην υποτιμάς τον εαυτό σου. Έχε στο νου σου τούτο: Εσύ ασκείς ένα επάγγελμα που σπούδασες, εγώ απλά δήλωσα πως είμαι ηχολήπτης και έγινα. Καλή η εμπειρία, δε λέω, ωστόσο χρειάζεται και η θεωρητική κατάρτιση με την οποία μπορείς να προσαρμόζεσαι στις εξελίξεις. Εγώ δυσκολεύομαι, πίστεψε με. {#emotions_dlg.beer}


    elly1
    30.05.2010, 16:04

    Παιδια θελω και εγω να ρωτησω κατι.εφταιξα ενα τραγουδι μονη μου αλλα με βαση τη μουσικη του τραγουδιου make it happen selena gomez και θα ηθελα να σασ ρωτησω μηπωσ ξερετε πωσ μπορω να αφαιρεσω τουσ στοχουσ του αγγλικουσ και να εχω  μονο τη μουσικη μηπωσ μπορειτε να με βοηθησετε?{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : elly1 στις 30-05-2010 16:07 ]


    elly1
    30.05.2010, 16:13

    Παράθεση:

    Το μέλος elly1 στις 30-05-2010 στις 16:04 έγραψε...

    Παιδια θελω και εγω να ρωτησω κατι.εφταιξα ενα τραγουδι μονη μου αλλα με βαση τη μουσικη του τραγουδιου make it happen selena gomez και θα ηθελα να σασ ρωτησω μηπωσ ξερετε πωσ μπορω να αφαιρεσω τουσ στοχουσ του αγγλικουσ και να εχω  μονο τη μουσικη μηπωσ μπορειτε να με βοηθησετε?{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : elly1 στις 30-05-2010 16:07 ]




    linkin-fan
    01.06.2010, 16:16

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 31-07-2008 στις 12:25 έγραψε...

    A capella ειναι η αναπαραγωγη ενος κομματιου απο εναν τραγουδιστη χωρις να παιζει μουσικη απο πισω.

     

    Αυτο το οποιο αναζητας ειναι αρκετα πολυπλοκο και το πιο πιθανον ειναι να μην υπαρχει τετοιο προγραμμα ( λεω πιθανον γιατι καθε μερα μαθαινουμε πραγματα τα οποια δεν ξεραμε πως υπηρχαν ).

    Θα σου προτεινα να αρχισεις να δουλευεις τα κομματια χωρις φωνη ( δηλαδη να παιζεις ακριβως τη δομη του κομματιου, σιγοτραγουδοντας απο μεσα σου το κομματι, οπως το αυθεντικο ) και να βρεις καποιον τραγουδιστη να περασει απο πανω το κομματι του.

    Εξαλλου, ετσι γινονται και οι ηχογραφησεις. Δηλαδη πρωτα ηχογραφουν τα οργανα ( πανω σε εναν υποτυπωδες οδηγο που εχει γραφτει με ενα οργανο και μια προχειρη φωνη ) και μετα ερχεται ο τραγουδιστης ή η τραγουδιστρια και περναει τη φωνη.



    Μέσα στο μυαλό μου είσαι!{#emotions_dlg.clap}