ελληνική μουσική
    467 online   ·  210.826 μέλη

    Ηχογράφηση κιθάρας

    Mikko
    06.08.2008, 00:43

    γεια σε ολους...λοιπον γραφω κατευθειαν κιθαρα στο υπολογιστη συνδεοντας την πεταλιερα απευθειας στην καρτα(boss gt8) εχετε να μου δωσετε καποιες συμβουλες ωστε να καλυτερςψω τον ηχο μου..?..η να μου προτεινετε ενα μικροφωνο που να ειναι οικονομικο αλλα να κανει καλη δουλεια..?..

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 07-08-2008 18:49 ]


    noizreduction
    06.08.2008, 01:00

    Ειχα την τυχη να ηχογραφησω μια φορα με gt8 εναν κιθαριστα με Les Paul Studio. Θεωρω τον ηχο αρκετα "ψευτικο" και "ψηφιακο", οποτε το πιο πιθανον ειναι να αποτυχεις να εχεις μια "αληθινη" αισθηση κιθαρας. Εκτος εαν γραφεις καποια ειδη metal, που εχουν εντονα ψηφιακες κιθαρες ( λογω EQ και σειρα των effects ).

     

    Εαν εχεις καποιο ενισχυτη, πρεπει να αναφερεις ποιος ειναι αυτος καθως και ποσα λεφτα δινεις για μικροφωνο. Για αλλη μια φορα λειπει η αναφορα της μαρκας της καρτας, αλλα μαλλον θα μας το δωσεις αμεσως τωρα {#emotions_dlg.biggrin}


    Mikko
    06.08.2008, 01:21

    απο ενισχυτη εχς εναν line6 flextone3 και καρτα  e-mu 0404..η πεταλιερα αυτη μολις παιζς στον ενισχυτη εχει απιστευτω ηχο.


    noizreduction
    06.08.2008, 01:32

    Ποιον Flextone εχεις? τον XL ή τον Plus?

     

    Σημασια εχει να αναφερεις και τι λεφτα διαθετεις για μικροφωνο.


    Mikko
    06.08.2008, 01:43

    75 watt ειναι...κοιτα δεν εχω ιδεα σε τιμεσ μικροφωνων...δωσε μου κατι ενδεικτικο...καμια λυση για την απευ8ειας εγγραφη..?


    noizreduction
    06.08.2008, 02:06

    Μπορω να σου προτεινω και μικροφωνο μεχρι 8000Ε...Μπορεις να τα διαθεσεις;

     

    Αποκλειται να μην εχεις καποιο οριο στην τσεπη σου Mikko. Καλο ειναι να θεσεις, ωστε να ξερουμε που να κινηθουμε σαν προτασεις, Υπαρχουν τοσοι τροποι ηχογραφησης κιθαρας, που θα μπορουσα να σου προτεινω μεχρι και 4 μικροφωνα. Οποτε, καλο ειναι να θετεις καποια ορια.

     

    Απο τα 75W, κατλαβαινω πως εχεις τον Plus. ( αν και καλο θα ηταν να το ηξερες ).

    Ο ενισχυτης αυτος εχει 2 XLR εξοδους απο πισω, που χρησιμευουν για ηχογραφηση. Για δες το καλυτερα απο πισω.


    Mikko
    06.08.2008, 03:12

    απο οτι ξερω δεν ειναι ο plus...το μονο που εχει απο πισω ειναι μονο υο fxloop sent/return stereo/mono..μπορω να κανω κατι με αυτα..?


    Mikko
    06.08.2008, 03:13

    α ξεχασα να αναφερω οτι εχω και μια κονσολα soundcraft δεν ξερω ποια ακριβως γιατι μου την εδωσαν για δοκιμη..μηπως μπορω να κανω κατι και με αυτη μαζι με τον ενισχυτη..?


    noizreduction
    06.08.2008, 12:11

    Μαλιστα, εχεις το παλιο μοντελο.

     

    Χμ, τοτε αναγκαστικα θα πρεπει να προχωρησεις στην αγορα ενος μικροφωνου. Μηπως θα μπορουσες να θεσεις ενα ανωτατο προϋπολογισμου που αντεχεις;


    Mikko
    07.08.2008, 02:19

    γυρω στα 100-150..?


    noizreduction
    07.08.2008, 12:17

    Λοιπον, ενα απο τα προβληματα που πρεπει να αντιμετωπισουμε, ειναι πως η καρτα σου δεν εχει καθολου XLR εισοδους ( δηλαδη balanced εισοδους ) και προενισχυση, οποτε θα προτιμησουμε ενα μικροφωνο που δεν εχει αναγκη απο phantom power.

     

    Μια σιγουρη και αρκετα δουλεμενη λυση ειναι το κλασσικο Shure SM57LC ( 98E ), το οποιο περιττο να πω πως αποτελει την πρωτη επιλογη απο πολλους παραγωγους του εξωτερικου, καθως και της μεγαλυτερης μεριδας των ανα της υφηλιου live PA ηχοληπτων. Σκυλι μικροφωνο, αντεχει τρομερες πιεσεις και επειδη θεωρειται δεδομενο στην αγορα, η χροια που δινει στον ενισχυτη σου ειναι αρκετα διαδεδομενη, οποτε δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις.

     

    Μια πιο φτηνη λυση ειναι η "απομιμηση" της T.bone για το παραπανω μικροφωνο. Προκειται γι'αυτο εδω ( 33Ε ), το οποιο ειναι fair enough, αλλα οχι too much enough οπως το αυθεντικο shure. Εαν ομως θελεις κατι προσωρινο, ειναι ο,τι πρεπει!

    Καλο θα ηταν να αγορασεις και μια βαση σαν και αυτη εδω, που ειναι καταλληλη για τη σωστη τοποθετηση του μικροφωνου. Συνηθως στα live οι ηχοληπτες κρεμανε το μικροφωνο πανω στον ενισχυτη. Τραγικο λαθος, γιατι οι δονησεις του ενισχυτη μαζι με το οτι η καψα του κεντραρει λαθος, βγαζουν εναν μουντο και απαραδεκτο ηχο.

    Αφου θα ηχογραφησεις τον ενισχυτη σου, διεθεσε τα 15Ε που κανει η βαση για να το τοποθετεις οπως θελεις ( οδηγοι για τοποθετηση μικροφωνου σε ενισχυτη υπαρχουν παντου στο internet ).

     

    Θα πρεπει να "φτιαξεις" ομως το καλωδιο που θα παρεις. Γιατι απο τη μια θα εχεις αρσενικο XLR και απο την αλλη JACK καρφι αρσενικο ( καλο ειναι γενικα το καλωδιο να ειναι Balanced ). Εαν το ζητησεις ετσι απο οποιοδηποτε καταστημα με ηλεκτρονικα, θα στο φτιαξουν. Και προσεχε..Καλο ειναι να μην ειναι τεραστιο ( δηαλδη οχι πανω απο 5m ), ωστε να μην χανεις σε σημα.


    Mikko
    08.08.2008, 11:51

    ευχαριστω παρα πολυ..σιγουρα με αυτο 8α κανουμε δουλεια και δεν θα εχω μια μουνταμara στην ηχογραφηση..?επισησ αλλι μια ερωτηση πωσ μπορω να επεξεργαστω τον ηχο οταν εχω γραψει φωνη..?..μου κανει καποια σκαμπανεβασματα μολισ παει να φωναξει ο τραγουδιστης..


    Mikko
    08.08.2008, 11:53

    α επισης δεν καταλαβα αυτο με το καλωδιο..η καρτα αλλα και η κονσολα μου εχουν υποδεχεw canon kai phatom power.


    noizreduction
    08.08.2008, 21:06

    Επρεπε να αναφερεις πως θα χρησιμοποιησεις την κονσολα ως "κρικο" μεταξυ καρτας και μικροφωνου. Ενα απλο καλωδιο XLR-XLR θα σου ειναι αρκετο λοιπον.

     

    Η καρτα σου -τουλαχιστον αυτη που μου ανεφερες- ειναι PCI και δεν εχει πανω υποδοχες XLR, αρα αποκλειεται να εχει και phantom power. Κοιταξε τη λιγο πιο προσεκτικα.

     

    Αυτο με τον τραγουδιστη δεν το καταλαβα. Πρεπει και παλι να μου περιγραψεις τη διαδικασια. Πως ηχογραφεις, που ηχογραφεις, τι plug ins χρησιμοποιεις και ο,τι αλλο θεωρεις ως χρησιμη πληροφορια.

    Παντως, ο κανονας ειναι πως ο,τι γραψεις, δεν μπορεις να το πειραξεις τραγικα. Εκτος εαν θελεις να αλλοιωσεις ολο το ηχητικο αποτελεσμα. ΜΙα κακη ηχογραφηση, οδηγει και σε μια κακη παραγωγη. Αφιερωσε περισσοτερο χρονο να πειραματιστεις μονος σου με ρυθμισεις και τεχνικες ηχογραφησης. Υπαρχουν πολλοι οδηγοι στο internet.


    Τελος, εαν τοποθετησεις σωστα το συγκεκριμενο μικροφωνο, σου εγγυομαι πως θα εχεις εναν καλο ηχο. Ολα ειναι θεμα τοποθετησης, ιδιαιτερα οταν το μικροφωνο που εχεις στα χερια σου ειναι καλο.

     


    Mikko
    10.08.2008, 03:12

    γενικα υπαρχει καποιος αλλος τροποσ να γραψω καλα χωρις μικροφωνο με τα μηψανηματα που εχω..η καρτα μου ειναι E-MU 0404 και εχει phatom.


    noizreduction
    10.08.2008, 03:40

    Μια στιγμη Μiko, γιατι θα με τρελανεις.

    Αυτη εδω δεν ειναι η καρτα σου;

    Η E-MU 0404! Αυτη δεν εχει phantom power πανω της! Ειναι PCI καρτα και εδω και τοσα χρονια που κυκλοφορει δεν εχει πανω της phantom power. Μη με βγαζεις τρελο τωρα!

     

    Με την Boss Gt8 απο μονη της δεν θα βγαλεις γεματο ηχο, οπως βγαζει ο ενισχυτης σου. Επισης, ο ενισχυτης σου δεν εχει καποια εξοδο που να "δινει" σε πηγη ηχογραφησης, οποτε η λυση που σου απομενει ειναι προφανως η χρηση μικροφωνου


    Mikko
    10.08.2008, 03:42

    οχι η καρτα μου ειναι usb και εχει και phatom,,,


    noizreduction
    10.08.2008, 03:46

    Σε παρακαλω, την επομενη φορα που θα ανοιξεις θεμα ή θα συνεχισεις καποιο θεμα να δινεις πληρεις πληροφοριες. Δεν μπορω να μαντεψω ποια 0404 εχεις, εκτος εαν αναφερεις εσυ ποια εχεις.

     

    Το πληρες μοντελο της καρτας σου ειναι E MU 0404 USB 2.0 κι οχι απλα E MU 0404

     

    Κανε τον κοπο να δεις το link που παρεθεσα και θα καταλαβεις τη διαφορα του να λες "ΕΜU 0404" απο το να πεις "EMU 0404 USB 2.0"...

     

    Σε παρακαλω, θα ηταν πραγματικα ωφελιμο για ολους εαν εδινες ολες τις πληροφοριες που εχεις στην κατοχη σου... {#emotions_dlg.wacko} Χρειαστηκαμε ποσα posts, για να αντιληφθουμε ποια καρτα εχεις..

     

    Ε, συγνωμη, αλλα σηκωνω τα χερια ψηλα.. {#emotions_dlg.rockon}