ελληνική μουσική
    806 online   ·  210.833 μέλη
    Konnie
    06.10.2004, 16:07
    Ειμαι fan της μουσικης της εδω και 3 χρονια.Δεν ειμαι και πορωμενη,απλα τη θεωρω ιδιομορφη και ξεχωριστη.Επισης νομιζω πως ειναι για λιγα και επιλεγμενα αυτια!!!

    Περιμενω απαντησεις,να δω αν υπαρχουν κι αλλοι σαν εμενα,ή απλα να μου πουν τη γνωμη τους!

    Κοnnie



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 31-01-2005 22:04 ]
    baroquiste
    07.10.2004, 23:08
    Einai eksairetikh mousourgos.Opoios den exei akousei...prepei na akousei...oxi mono ellhnika-emborika re paidia!Eleos!Exoume kataksiwmenous neous Ellhnes Synthetes oi opoioi exoun dwsei tosa polla sto xwro ths logias mousikhs kai h Lena Platwnos anhksei sthn kathgoria afth.
    tasosbiblis
    15.10.2004, 01:06
    πολύ χαίρομαι που υπάρχουν εδώ θαυμαστές της Λένας Πλάτωνος.
    εγώ σαν παλιός που είμαι ,την γνώρισα μικρός απο την 'Λιλιπούπολη' και αργότερα απο το ΣΑΜΠΟΤΑΖ και τα τραγούδια σε ποίηση Καρυωτάκη.

    λοιπόν παιδιά!
    επισκεφθείτε και μένα τώρα,στη συζήτηση για

    ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΕΣ - ΑΡΓΥΡΗ ΜΠΑΚΙΡΤΖΗ

    Ναστε καλά
    CARNIVORUS
    10.11.2004, 11:11
    1. Lilipoupoli RULES....!!! Kai oi treis diskoi pou exw einai koryfh...

    2. O diskos ΑΝΑΠΝΟΕΣ me tin Savina Giannatou (na ermineyei apisteyta ws synhthws....) pisteyw oti einai isws to kalytero soundtrack gia Prin, Kata Tin Diarkeia, kai Meta tin praksi tis Synousias (kai ayto opws katalavenete kathista ton sygkekrimeno disko aristourgima stin dikia mou synhdish...).......

    "...perpatame ston megalo khpo mas, o enas ton allo akoumpame......"



    Haroulinda
    10.11.2004, 11:57
    Wow....

    ξέρετε την Λιλιπούπολη μου? Χαίρομαι...

    ... το χοντρό μπιζέλι χορεύει τσιφτετέλι χορεύει τσιφτετέλι τον χορό των μπιζελιών και τα κολοκυθάκια χτυπάνε παλαμάκια...

    Πείνασα τώρα!
    vouliakis
    12.11.2004, 00:52
    Συμφωνώ, baroquiste.
    Η Λένα Πλάτωνος δεν εξαντλείται με τη Λιλιπούπολη.
    Η συμβολή της είναι πολύ μεγαλύτερη (συμβολή στην ανανέωση της ελληνικής ηλεκτρονικής-πειραματικής μουσικής τη δεκαετία του '80, χορωδιακά έργα, και γενικά , όπως λες κι εσύ έργα 'λόγιας' μουσικής ).
    Επίσης, είναι πολύ καλή ζωγράφος.
    Κρίμα που -ακόμα- δεν διαθέτει επίσημο site.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 12-11-2004 01:15 ]
    avgoustos
    12.11.2004, 18:35
    Συμφωνώ και επαυξάνω. Θα σας πω και μία ιστορία να καταλάβετε τι εννοώ.
    Είμαι 42 και η κόρη μου 16. Υπάρχει μεταξύ μας ένα μουσικό χάσμα. Σιδηρόπουλο εγώ, Ρέμο αυτή. Σαββόπουλο εγώ, Βανδή αυτή. Το σημείο που προσεγγίσαμε ήταν ένα τραγούδι της Πλάτωνος. Πτήση 201. Το τραγούδησε ο Χατζηγιάννης και άρα για την κόρη μου είναι εξ' ορισμού καλό. Το άκουσε όμως και από το Σαμποτάζ και της φάνηκε, ευτυχώς, καλύτερο. Από τότε άρχισε να ψάχνει τα παλιά βινύλια, μήπως και ανακαλύψει κάτι καλό.

    Λένα Πλάτωνος, σε ευχαριστώ.
    Washcloud
    17.11.2004, 20:46
    ...Μια εμπνευση της στιγμης(...για "Συνηθεις Υποπτους" ξεκινησα...),ενα ακομη click,,,και βρεθηκα καπου ομορφα...καπου που μιλουσαν ομορφα,για ομορφα πραγματα........
    ....Καπου που μιλουσαν για τη Λενα Πλατωνος....Κι επειδη εχω περασει καποιες απο τις πολυτιμες ωρες της μικρης αυτης ζωης,με τις μαγευτικες εμπνευσεις αυτης της κοπελας,ειπα κι εγω μια κουβεντουλα να την πω...
    ...Λοιπον,πως ταχα θα 'ταν αν η Λενα δεν ειχε ποτε της γραψει;...Πως θα 'ταν σκεφτομαι αν ειχε πεταξει 1 πεταλουδα στο Πεκινο,λιγακι πιο στραβα,και δεν μας χαριζε στιγμες σαν της 201 Πτησης;...Πως,αν δεν εδινε το χρωμα στην Γαλαζια της την Κιθαρα;...Ποιος θα σκεφτοταν αλλιως,την ωρα του να σκοτωσει,στο ασανσερ,πασχιζοντας ν ακουσει κι αυτος καποια ρουμανικα;....και ποια εκπαιδευση θα μας το διδασκε αλλιως το να προτεινουμε, Αν Μ Αγαπας,Ελα Να Κανουμε Ερωτα;
    ...Καπως ετσι μου βγαινει,να πω κατι κι εγω για την Λενα την Πλατωνος...
    ...Αν δεν υπηρχαν ολ' αυτα,θα υπηρχαν σιγουρα καποια αλλα...Μα κατι μου
    λεει πως για οσους ξερουν,θα υπηρχε ενα κενο...Να σαι Λενα καλα,που σκορπισες μια χουφτα μελωδια,για να μπολιασεις τουτο το κενο...

    (ps: ...Τα Μαγικα μας Τα Μπλου-Τζην,φοριουνται χειμωνα-καλοκαιρι...Κι ας ειναι ξεφτισμενα...Μην το ξεχνατε..Αλλωστε,ειναι και trendy.... )


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Washcloud on 18-11-2004 19:47 ]
    Konnie
    19.11.2004, 14:04
    Ειμαι πολυ ευχαριστημενη αλλα και συγκινημενη που υπαρχουν εδω τοσοι fan της Λενας!
    Αν εχετε ακουσει μονο τη Λιλιπουπολη,πιστεψτε με,δεν αρκει!Ειναι βεβαια απιστευτη δουλεια,κ ολοι οι συνθετες και οι τραγουδιστες την κανουν πραγματικα μοναδικη,αλλα αν εστω και λιγο οι περιεργες αλλαγες στη μουσικη των τραγουδιων της,τα "τρελα" λογια που δεν βγαζουν νοημα αλλα ξαφνικα αρχιζουν να γινονται κατανοητα,καθως μπαινεις μεσα στη μαγεια της μελωδιας,σας κεντρισαν το ενδιαφερον,ψαξτε να βρειτε τους δισκους της Πλατωνος,που-επιμενω-ειναι για λιγα αυτια,απλα και μονο γιατι οι περισσοτεροι δεν το αντεχουν(παραειναι προχωρημενη γι'αυτον τον πλανητη,δε συμφωνειτε;)

    Ακουστε το ανυπερβλητο "Σαμποταζ",τα μελοποιημενα ποιηματα του Καρυωτακη,τραγουδισμενα απο τη μαγικη φωνη της Σαββινας,πεταξτε μαζι με τα "Λεπιδοπτερα"...

    Μ'αρεσει που δηλωσα στο 1ο μηνυμα μου οτι "δεν ειμαι και πορωμενη"... ομως σημερα ακουσα παλι το "Σαμποταζ",και οπως καθε φορα που το ακουω, το λατρεψα ξανα απο την αρχη...

    ".......Το τρενο με τις κουκλες των ενοχων και των αραχνιασμενων παραμυθιων,το λενε Happy end Express για καμουφλαζ...ΣΑΜΠΟΤΑΖ,να του κανουμε σαμποταζ......"


    vouliakis
    19.11.2004, 23:37
    "H μουσική της δραστηριότητα συναγωνίζεται τη ζωγραφική
    και μερικές φορές μάλιστα οι δύο τέχνες συνυπάρχουν,
    όπως όταν ζωγραφίζει τα εξώφυλλα των δίσκων της
    με δικές της συνθέσεις."

    Προσωπογραφία από την έκθεσή της,
    στο Kέντρο Σύγχρονης Tέχνης Iλεάνα Tούντα,
    το 1998.

    Δια χειρός Λένας Πλάτωνος:

    sofitapicha
    18.01.2008, 02:45
    αυτη την ευγενικη ψυχη θα την ακολουθω για ολη μου την ζωη...η μουσικη της Λενας (και οχι μονο) ειναι τοσοοοο...ε δεν μπορω να πω πολλα...ειναι απλα οτι καλυτερο εχω ακουσει ποτε στην ζωη μου...τσιτωνεις χαλαρωνεις νιωθεις....κυριως αγαπας...
    sirios
    18.01.2008, 15:04
    Κάποια στιγμή τρεις νότες της μου έδωσαν τέτοια χαρά που δεν θα τις ξεχάσω ποτέ. Για τα υπόλοιπα,τι να πω,μουσικός από τους λίγους.
    freakhood
    28.01.2008, 23:25
    Να και μια πραγματικα αξιολογη περιπτωση. Αυθεντικη διχως αλλο.
    Παρλο που ο Χατζιδακις μου καθεται στο λαιμο (για να μη μιλησω για Σαβοπουλο κλπ) οφειλω να ομολογησω πως η Λιλιπούπολη ηταν κατι ξεχωριστο. Αλλα μετα την Λιλιπουπολη φανηκε η πραγματική αξια της Λενας.
    Ευτυχως που υπαρχουν και τετοιοι καλλιτεχνες. Πραγματικοι καλλιτεχνες.
    Toad
    03.02.2008, 17:37
    Η Πλάτωνος δεν είναι απλά σπουδαία συνθέτρια, αλλά και εντυπωσιακά μπροστα από την εποχή της.
    Αναφέρεστε όμως μόνο στους δίσκους που μελοποίησε στίχους της κορυφαίας Μαριανίνας Κριεζή (Λιλιπούπολη & Σαμποτάζ)
    και ποίηματα του μελαγχολικού Καρυωτάκη.

    Αλλά οι προσωπικοί της δίσκοι είναι εκείνοι που παρουσιάζουν ολοκληρωμένη εικόνα της Πλάτωνος.
    Ακούστε πχ το 'Γκάλοπ' να δείτε ότι ανακάλυψε το Trip Hop σχεδόν μια δεκαετία πριν από τον Tricky, τους Massive Attack και τους Portishead, δηλαδή το 1985.

    Ένα άλλο συγκλονιστικό άλμουμ είναι το 'Σπάσιμο των Πάγων', με ένα σκοτεινό λυρισμό που έγινε 'μόδα' πολλά χρόνια αργότερα στο εξωτερικό (Tori Amos, PJ Harvey κλπ)

    Οι Στέρεο Νόβα αλλά και άλλοι εκπρόσωποι της ελληνικής electronika της χρωστάνε πάρα πολλά.

    Και τι να πείς για την ποίηση της.... προφητική, σχεδόν αποκαλυπτική όπως πχ το
    ''...Μέσα μας ο φόβος. Μέσα στα μέσα ενημέρωσης αποκλεισμός.''
    (από το ''Έρωτες το Καλοκαίρι'' album: Γκάλοπ)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Toad στις 03-02-2008 17:38 ]