ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.846 μέλη

    Tο καλυτερο ξενο rock συγκροτημα

    MariannaLappa
    08.01.2009, 21:53

    Όπως είπαν κι άλλοι,είναι πολύ υποκειμενικό το να πεις ποιο είναι το καλύτερο ροκ συγκρότημα.Πάντως,κατά την άποψή μου,τα καλύτερα είναι τα εξής: Led Zeppelin,Doors,Beatles,Rolling Stones,Black Sabbath και Scorpions.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MariannaLappa στις 08-01-2009 21:58 ]


    nirvgirl
    28.01.2009, 18:33

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 10-08-2008 στις 12:57 έγραψε...

    KAI ΞΑΝΑ ΛΟΛ!!!!!!!!!





    xaxaxaxaaxaxaxaxaxa ναι lol και παλι lol lol lol!


    crypton145
    28.01.2009, 19:31

    Iron Maiden και AC/DC....δεν ξέρω αν ειναι τα καλύτερα αλλά είναι τα αγαπημένα μου...!

    {#emotions_dlg.rockon}


    TRAVELOGUE
    17.09.2009, 15:07

    PINK FLOYD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    georgetroupis
    17.11.2009, 13:16

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 10-08-2008 στις 12:55 έγραψε...



    Θ - Ε - Ο - Ι - Δεν υπάρχει άλλη τέτοια μπάντα!


    ENOR
    17.11.2009, 18:33

    θα συμφωνήσω με τον απο πάνω Iron Maiden και δε συμμαζεύετε έχω να πω.........Δεν ειναι μονο αυτοί αλλα αν η κατηγορία πιάνει ολη τη Rock σκηνη είναι και αυτοι ....αλλα μου αρεσούν και όσοι προαναφερθηκαν.....Pink Floyd,Black Sabbath, Deep Purple ,Led Zeppelin....k.a ....Επίσης UFO,Triumph lynyrd skynyrd και πολλά άλλα αλλα αυτά μου ήρθαν τώρα...!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ENOR στις 17-11-2009 18:36 ]


    fearlessangel
    18.11.2009, 10:50

    Οι ξεχασμένοι από τους περισσότερους, μοναδικοί και ανεπανάληπτοι, CITY BAND BERLIN που έδωσαν στην ανθρωπότητα το μοναδικής ομοαρφιάς κομμάτι, AM FENSTER....


    ENOR
    18.11.2009, 16:29

    Παράθεση:

    Το μέλος fearlessangel στις 18-11-2009 στις 10:50 έγραψε...

    Οι ξεχασμένοι από τους περισσότερους, μοναδικοί και ανεπανάληπτοι, CITY BAND BERLIN που έδωσαν στην ανθρωπότητα το μοναδικής ομοαρφιάς κομμάτι, AM FENSTER....



    Πολυ σωστος...!!! Ευτυχώς που το θυμήθηκες.....το κομματι Am Fenster πραγματι τρομερό...


    marching-girl
    18.11.2009, 21:16

    AC/DC .-


    linkin-fan
    27.02.2010, 16:43

    κάποια από τα καλύτερα:

    linkin park Pictures, Images and Photos

    acdc Pictures, Images and Photos

    Guns N'  Roses Pictures, Images and Photos

    metallica logo Pictures, Images and Photos

    Bon Jovi Pictures, Images and Photos

    Beatles :) Pictures, Images and Photos

    cold play Pictures, Images and Photos

    αν με ρωτήσετε ποιο ειναι το καλυτερο εγω προτιμω τους lp...


    PakosDylan
    27.02.2010, 18:51
    Εγω θα ψηφισω Scorpions για τους εξης λογους.1.δεν εκαναν μια η δυο επιτυχιες αλλα πολλες 2.ακομη και σημερα πουλανε δισκους 3.ειναι γερμανοι και παρολα αυτα ηταν οι πρωτοι που τραγουδησαν στην Ρωσια κατα την διαρκεια του ψυχρου πολεμου 4.εκαναν ωραιες διασκευες π.χ στο βερολινο με την ορχηστρα αλλα και στην λισσαβωνα 5.στην ελλαδα εχουν φανατικο κοινο 6.τους ακους ζωντανα και ειναι φανταστικοι οχι οπως καποια αλλα συγκροτηματα που πας και τους ακους και μετα κλαις τα λεφτα σου 7.εχουν εναν απο τους 3 καλυτερους ντραμερ τον κοτακ 8.ενα τους τραγουδι εχει γινει υμνος για μια ολοκληρη εποχη,την περιοδο του ψυχρου πολεμου και του τειχους το wind of change ακουγονταν παντου (δεν λεω οτι ειναι οι καλυτεροι αλλα σιγουρα εχουν αφησει εποχη )
    panosblackmorefan
    28.02.2010, 16:25
    kalitero Rock group ever? mono Ritchie Blackmore's Rainbow
    panosblackmorefan
    28.02.2010, 16:28

    Παράθεση:

    Το μέλος fearlessangel στις 18-11-2009 στις 10:50 έγραψε...

    Οι ξεχασμένοι από τους περισσότερους, μοναδικοί και ανεπανάληπτοι, CITY BAND BERLIN που έδωσαν στην ανθρωπότητα το μοναδικής ομοαρφιάς κομμάτι, AM FENSTER....



    κλασική περίπτωση one hit wonder... απλά ένα όμορφο διαχρονικό κομμάτι. Σε σχέση με μεγαθήρια τύπου Pink Floyd είναι απλά γλυκανάλατοι


    rollinngstone
    28.02.2010, 21:54

    Θα πω ότι είπαν και οι άλλοι, ότι είναι πολύ υποκειμενικό να πεις πιο είναι το καλύτερο συγκρότημα. Το καλύτερο μάλλον που έχουμε να κάνουμε είναι να δούμε την προσφορά του καθενός. Για αυτό και εγώ με βάση αυτό το κριτήριο θα πω:

     

    The Beatles: Δημιούργησαν δίσκους σταθμούς στην ιστορία του ροκ, που άλλαξαν ριζικά την ιστορία του.

    Rolling Stones: Και αυτοί πρωτοπόροι, δημιούργησαν τραγούδια σταθμούς στην ιστορία του ροκ και φυσικά επηρέασαν πολλούς άλλους.

    Βlue Oyster Cult: Όντως με τίποτε δεν μπορούμε να τους χαρακτηρίσουμε ως το καλύτερο συγκρότημα ever, αλλά έπαιξαν πολύ σημαντικό ρόλο στην ιστορια του heavy metal, αφού οι ίδιοι εφηύραν την ονομασία του.

    Led Zeppelin: Άλλο ένα εξαιρετικό συγκρότημα πρωτοπόροι και αυτοί του hard Rock και του heavy metal. Xωρίς αυτούς τίποτε ίσως από τη μουσική που ξέρουμε δεν θα ήταν το ίδιο.

     

    Αυτά είναι μερικά από τα πάμπολλα συγκροτήματα, που έπειξαν διαδραστικό και σημαντικό ρόλο στην ιστορία της συγχρονης μουσικής. Έτσι όταν μιλάμε για καλύτερο συγκρότημα μιλάμε για κάτι ανύπαρκτο, αφού είναι αδύνατο από τόσα εξαιρετικά μουσικά σχήματα να ξεχωρίσεις το πιο πεμπτουσιακό στην ιστορία της μουσικής.


    Stray
    28.02.2010, 23:04

    Καλησπερα, να γραψω κι εγω τα δικα μου αγαπημενα.

     

    Απο Rock Dire Straits, The Police και U2

    Απο metal Metallica και Led Zeppelin

    {#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.thumbup}


    djmetronomos
    01.03.2010, 20:22

    Παράθεση:

    Το μέλος rollinngstone στις 28-02-2010 στις 21:54 έγραψε...

    Βlue Oyster Cult: Όντως με τίποτε δεν μπορούμε να τους χαρακτηρίσουμε ως το καλύτερο συγκρότημα ever, αλλά έπαιξαν πολύ σημαντικό ρόλο στην ιστορια του heavy metal, αφού οι ίδιοι εφηύραν την ονομασία του.


    Δεν πρόκειται να μπω στην ανούσια διαδικασία να διαλέξω συγκρότημα - για μένα, κάθε μέρα είναι κι ένα άλλο, ανάλογα με τις διαθέσεις μου... Μου θυμίζει παιδάκια στη παιδική χαρά που τσακώνονται: "Η δική μου μαμά είναι πιο όμορφη, ουάάά"...
    Παρακολουθώ όμως το θέμα και χαμογελάω στα κρυφά...
    Θέλω να επέμβω εδώ όμως, διότι οι Blue Oyster Cult δεν εφηύραν κανέναν όρο...

    Ο όρος Heavy Metal προϋπήρχε στη χημεία - τα βαρέα μέταλα...
    Στη λογοτεχνία τον συναντάμε στα βιβλία του William Burroughs (στο βιβλίο του The Soft Machine, του 1962, υπάρχει ένας χαρακτήρας, Uranian Willy, The Heavy Metal Kid).
    To 1968, ο όρος ακούγεται για πρώτη φορά σε τραγούδι - το "Born To Be Wild" των Steppenwolf, που αναφέρεται σε μοτοσυκλέτες (...Heavy Metal thunder).
    Την ίδια χρονιά, εμφανίζεται ο όρος για πρώτή φορά σε μουσικό έντυπο - ένας κριτικός του Rolling Stone τον χρησιμοποιεί για να περιγράψει ένα άλμπουμ των Electric Flag...

    Όπως και να'χει, είναι δύσκολο να προσδιορίσουμε τον εφευρέτη του όρου. Απλά, με το πέρασμα του χρόνου καθιερώθηκε, μάλιστα στα 70's ήταν σχεδόν συνώνυμο με Hard Rock.

     

     


    rollinngstone
    01.03.2010, 21:31

    Φίλε djmetronomos, γνωρίζω πολλά από αυτά που αναφέρεις και μπράβο σου που γνωρίζεις τόσα πολλά. Παρ'όλα αυτά νομίζω, χωρις να παίξω το ρόλο του ειδήμων, ότι οι BOC επηνόησαν αυτόν τον όρο για τη μουσική που έπαιζαν, για να χαρακτηρισουνε το περιεχόμενό της. Από τότε έμεινε σαν όρος. Παρ' όλα αυτά σφώς και το λεγόμενο "βαρύ μέταλλο", έχει και άλλες πολλές εφαρμογές.Σαφώς και το γκρουπ δεν ήταν το πρώτο που ανακάλυψε αυτόν τον όρο, αλλά, όπως λένε πολλοί, ο όρος πέρασε για να περιγράψει το είδος της μουσικής, που έπαιζαν αυτοί και άλλες μπάντες. Άγνωστο τώρα πως μπόρεσε και παρέμεινε για όλα αυτά τα χρόνια. Εσύ βέβαια είσαι ελεύθερος να έχεις τη γνώμη σου και εγώ τη δική μου. Και ναι ίσως έκανα και εγώ λάθος λέγοντας εφύυραν. Το πιο σωστό θα ήταν να πω "εφάρμοσαν", αν και όχι πρώτοι καθώς όπως λες ο όρος είχε ήδη χρησιμοποιηθεί για άλλα πράγματα.


    djmetronomos
    02.03.2010, 15:02

    Δεν ήθελα να φανεί ότι κάνω επίδειξη γνώσεων. Κι εγώ χρειάστηκε να ανατρέξω στα μουσικά μου βιβλία για να σιγουρευτώ για ημερομηνίες, τίτλους, κλπ...
    Είναι αλήθεια ότι οι BOC χρησιμοποίησαν τον όρο για να περιγράψουν τη μουσική τους. Βέβαια, τα γκρουπ που αυτόματα σκέπτεται κανείς σαν τα πρώτα που έπαιξαν βαρύ ροκ είναι οι Black Sabbath, Blue Cheer, κλπ...
    Πιστεύω ότι ποτέ κανένα γκρουπ δεν επινόησε κάποιον όρο. Ξεκινώντας από τη φράση "Rock'n'roll"... Συνήθως είναι άνθρωποι του μουσικού κυκλώματος που χρειάζονται ταμπέλες για να περιγράψουν τη μουσική μιας μπάντας σε κάποιο μουσικό έντυπο, αλλά και για να μπορούν να ταξινομήσουν το κάθε γκρουπ στα ράφια των δισκοπωλείων...
    Υπάρχουν κι εξαιρέσεις βέβαια - ο Brian Eno επινόησε τον όρο "ambient" για να περιγράψει κάποιους δίσκους του στα σέβεντις...
    Όπως και να'χει, σπουδαίο συγκρότημα οι BOC !!!


    stef777
    03.03.2010, 12:32

    G'N'R παιδιά! Simply the Best!


    Orfeus
    04.03.2010, 09:26

    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε όταν λέτε: "Το καλύτερο ξένο Rock συγκρότημα".

    Καλύτερο για ποιον; Καλύτερο σε τι και πού;
    Στο μεταξύ (με ελάχιστες εξαιρέσεις) ο καθένας γράφει "ποιο συγκρότημα του αρέσει".
    Δεν μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία.

    Όσο για τους Βlue Oyster Cult και τον όρο "heavy metal" θέλω απλά να προσθέσω, ότι οι Βlue Oyster Cult (που όντως δεν εφηύραν κανέναν όρο όπως πολύ σωστά επισημαίνει και ο djmetronomos),  κυκλοφόρησαν τον πρώτο τους δίσκο στα 1972 ενώ το τραγούδι των Steppenwolf "Born To Be Wild" που σηματοδότησε την πρώτη χρήση του όρου στη Rock μουσική, κυκλοφόρησε στα 1968.