ελληνική μουσική
    732 online   ·  210.848 μέλη

    Παιδια ποια η γνωμη σας για τις κιθαρες Ovation?

    constantinos-txp
    18.08.2008, 01:14

    Σκεφτομαι να αγορασω μια ηλεκτροακουστικη κιθαρα και θα'θελα τη γνωμη σας για αυτες τις κιθαρες. Ακουσα πως εχουνε εναν ξεχωριστο ηχο και επισης - δε θα πω ψεματα -  μου αρεσει το design τους. Ειδα κατι βιντεακια στο youtube  με τον Νταλαρα να παιζει με μια απ'αυτες. Και εγω σκεφτηκα, για να παιζει ενας μεγαλος καλιτεχνης σαν τον Νταλαρα με Ovation λογικα πρεπει να ειναι καλες κιθαρες.

     

    Θα θελα ομως τη γνωμη σας :)


    delta66
    18.08.2008, 20:23

    Ξεπερασμενη.

    Και ο νταλαρας δεν παιζει πια με αυτες {#emotions_dlg.biggrin}

    Παρε μια ξυλινη.


    odis13
    18.08.2008, 21:07

    Πολύ ιδιαίτερο ήχο έχουν...προσωπικά ποτέ δε το συμπάθησα.

    Καλύτερα να κινηθείς σε κάτι πιο conventional και ξύλινο που λέει και ο delta.


    constantinos-txp
    18.08.2008, 21:12

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 18-08-2008 στις 21:07 έγραψε...

    Πολύ ιδιαίτερο ήχο έχουν...προσωπικά ποτέ δε το συμπάθησα.

    Καλύτερα να κινηθείς σε κάτι πιο conventional και ξύλινο που λέει και ο delta.



     

    Ιδιατερος με πια εννοια? Καλη ή κακή? Ξερω πως ειναι και θεμα γουστου αλλα ενταξει. Εσεις σιγουρα εχετε παραπανω εμπειρια απο εμενα :)


    delta66
    18.08.2008, 22:36

    Παράθεση:

    Το μέλος constantinos-txp στις 18-08-2008 στις 21:12 έγραψε...

    Ιδιατερος με πια εννοια? ....

     

    Με την πλαστικη εννοια.


    jethroomi
    19.08.2008, 00:37

    Αυτο που, στα ακριβα μοντελα Ovation, ειχαν πετυχει ηταν οτι το καπακι (ελατο) τεντονωνταν σαν δερμα τυμπανου πανω στο σκαφος απο κεβλαρ.

    Νομιζω οτι υπερεκτιμηθηκε. Εχουν δικιο οι φιλοι που λενε οτι ο ηχος της ειναι 'πλαστικος'.

    Οι ακουστικες κιθαρες ειναι ΞΥΛΙΝΕΣ (ισως και μεταλλικες) ποτε πλαστικες.


    roubas
    19.08.2008, 19:07

    Αναλογα και τι μουσικη παιζεις!

    Εγώ που παιζω έντεχνο (οσον αφορα τα ηλεκτρικά τους) βγάζοντας εντελώς τα μεσαία, που η αληθεια ειναι οτι ειναι απαισια,πετυχαίνω έναν ήχο που με ικανοποιει παρα πολυ!

    Σκέψου το!Είναι καλες κιθάρες!


    constantinos-txp
    19.08.2008, 19:31

    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 19-08-2008 στις 19:07 έγραψε...

    Αναλογα και τι μουσικη παιζεις!

    Εγώ που παιζω έντεχνο (οσον αφορα τα ηλεκτρικά τους) βγάζοντας εντελώς τα μεσαία, που η αληθεια ειναι οτι ειναι απαισια,πετυχαίνω έναν ήχο που με ικανοποιει παρα πολυ!

    Σκέψου το!Είναι καλες κιθάρες!



    Παιζω περισσοτερο ελληνικα τραγουδια. Π.χ. Πυξ Λαξ, Παπακωνσταντινου, Μαχαιριτσα κτλ  αλλα παιζω και ξενα.

    Τα αλλα παιδια μου ειπαν πως εχει πλαστικο ηχο και ο μονος τροπος να αποφασισω ειναι να την δοκιμασω για να ακουσω και εγω ο ιδιος. :)


    jethroomi
    19.08.2008, 20:14

    Φιλε Κωνσταντινε, προσφατα ενας φιλος μου, αφου εψαξε πολυ, αγορασε μια Tanglewood 260ευ. Να σημειωσω οτι η συγκεκριμενη ηλ.ακουστικη του αρεσε περισσοτερο απο άλλες μαρκες με διπλασια τιμη, και ειναι οντως καταπληκτικη.

    Δοκιμασε λοιπον οσες περισσοτερες κιθαρες μπορεις πριν καταληξεις και μην 'μασας' με φιρμες.


    Crazy-Heart
    19.08.2008, 20:50

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 18-08-2008 στις 22:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος constantinos-txp στις 18-08-2008 στις 21:12 έγραψε...

    Ιδιατερος με πια εννοια? ....

    Με την πλαστικη εννοια.

    {#emotions_dlg.laugh}{#emotions_dlg.laugh}


    constantinos-txp
    19.08.2008, 22:45

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 19-08-2008 στις 20:14 έγραψε...

    Φιλε Κωνσταντινε, προσφατα ενας φιλος μου, αφου εψαξε πολυ, αγορασε μια Tanglewood 260ευ. Να σημειωσω οτι η συγκεκριμενη ηλ.ακουστικη του αρεσε περισσοτερο απο άλλες μαρκες με διπλασια τιμη, και ειναι οντως καταπληκτικη.

    Δοκιμασε λοιπον οσες περισσοτερες κιθαρες μπορεις πριν καταληξεις και μην 'μασας' με φιρμες.



     

    Εχεις δικιο φιλε μου. Συφωνω μαζι σου. Θα κοιταξω την Tanglewood. Θα ψαξω και μερικες αλλες να δω πια μου ταιριαζει περισσοτερο.

    -----------------
    Ο,τι αξιζει ποναει κι ειναι δυσκολο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : constantinos-txp στις 19-08-2008 22:49 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : constantinos-txp στις 19-08-2008 22:50 ]


    delta66
    22.08.2008, 03:14

    Κοιτα απο τις κιθαρες με "λογικες" τιμες, τις CORT Wink


    odis13
    22.08.2008, 10:48

    Ισως και καμια walden...

     

    (πολύ νέκρα δεν έχει πέσει εδω μέσα τις τελευταίες μέρες?)


    yiannisyiannis
    22.08.2008, 13:44

    Ο φυσικός της ήχος έχει όντως μια παράξενη χροιά, δεν θα έλεγα πλαστικός αλλά είναι πάντως διαφορετικός. Ο ηλεκτρικός της ήχος φτιάχνεται όπως τον θες. Έχει όμως πολύ μαλακή ταστιέρα και γενικά είναι ευκολόπαιχτη κιθάρα.


    jethroomi
    24.08.2008, 00:55

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 22-08-2008 στις 13:44 έγραψε...

    Ο φυσικός της ήχος έχει όντως μια παράξενη χροιά, δεν θα έλεγα πλαστικός αλλά είναι πάντως διαφορετικός. Ο ηλεκτρικός της ήχος φτιάχνεται όπως τον θες. Έχει όμως πολύ μαλακή ταστιέρα και γενικά είναι ευκολόπαιχτη κιθάρα.



    Ο ηλ. ηχος φτιαχνεται, ο ακουστικος ομως; μεσα στο σπιτι θα παιζεις με ενισχυτη;

    Ολες οι ποιοτικες κιθαρες εχουν αξιολογο σεταρισμα κι ως εκ τουτου ειναι και ευκολοπαιχτες.

    Να σου πω φιλε Γιαννη, αν ο Κωνσταντινος  ηθελε μια δευτερη ή τριτη ηλ.ακουστ. κιθαρα θα ελεγα 'ενταξει, παρε και μια ovation'.


    constantinos-txp
    24.08.2008, 19:19

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 22-08-2008 στις 10:48 έγραψε...

    Ισως και καμια walden...



     

    Ενας φιλος μου εχει walden. Ωραια κιθαρα. Επαιξα μαζι της και δεν λεω καλη ειναι. Αλλα δεν ξερω. Εγω θα'θελα κατι διαφορετικο.  :)

    Παράθεση:

    Ο φυσικός της ήχος έχει όντως μια παράξενη χροιά, δεν θα έλεγα πλαστικός αλλά είναι πάντως διαφορετικός. Ο ηλεκτρικός της ήχος φτιάχνεται όπως τον θες. Έχει όμως πολύ μαλακή ταστιέρα και γενικά είναι ευκολόπαιχτη κιθάρα



    O ηλεκτρικος ηχος σιγουρα φτιαχνεται. Εγω θελω με την ακουστηκη που θα αγοραζω να παιζω και χωρις ενισχυτη. Πρεπει να ακουσω μια ovation για να καταλαβω ακριβως πως ακουγεται. Προσωπικα εμενα μου αρεσουν οι ovation. Εχει μια ο καθηγητης μου αλλα δεν τη ακουσα ποτε. Οταν αρχισουν τα μαθηματα θα τον ρωτισω αν γινεται να παιξω λιγο μαζι της.  :)

     

    Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια :)


    constantinos-txp
    24.08.2008, 19:22

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 24-08-2008 στις 00:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 22-08-2008 στις 13:44 έγραψε...

    Ο φυσικός της ήχος έχει όντως μια παράξενη χροιά, δεν θα έλεγα πλαστικός αλλά είναι πάντως διαφορετικός. Ο ηλεκτρικός της ήχος φτιάχνεται όπως τον θες. Έχει όμως πολύ μαλακή ταστιέρα και γενικά είναι ευκολόπαιχτη κιθάρα.



    Ο ηλ. ηχος φτιαχνεται, ο ακουστικος ομως; μεσα στο σπιτι θα παιζεις με ενισχυτη;

    Ολες οι ποιοτικες κιθαρες εχουν αξιολογο σεταρισμα κι ως εκ τουτου ειναι και ευκολοπαιχτες.

    Να σου πω φιλε Γιαννη, αν ο Κωνσταντινος  ηθελε μια δευτερη ή τριτη ηλ.ακουστ. κιθαρα θα ελεγα 'ενταξει, παρε και μια ovation'.



     

    Συφωνω μαζι σου φιλε μου. Οταν μου λες να την παρω για δευτερη ηλ.ακουστικη κιθαρα τι εννοεις; :)


    yiannisyiannis
    25.08.2008, 12:33

    Παράθεση:

    Το μέλος constantinos-txp στις 24-08-2008 στις 19:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 24-08-2008 στις 00:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 22-08-2008 στις 13:44 έγραψε...

    Ο φυσικός της ήχος έχει όντως μια παράξενη χροιά, δεν θα έλεγα πλαστικός αλλά είναι πάντως διαφορετικός. Ο ηλεκτρικός της ήχος φτιάχνεται όπως τον θες. Έχει όμως πολύ μαλακή ταστιέρα και γενικά είναι ευκολόπαιχτη κιθάρα.



    Ο ηλ. ηχος φτιαχνεται, ο ακουστικος ομως; μεσα στο σπιτι θα παιζεις με ενισχυτη;

    Ολες οι ποιοτικες κιθαρες εχουν αξιολογο σεταρισμα κι ως εκ τουτου ειναι και ευκολοπαιχτες.

    Να σου πω φιλε Γιαννη, αν ο Κωνσταντινος ηθελε μια δευτερη ή τριτη ηλ.ακουστ. κιθαρα θα ελεγα 'ενταξει, παρε και μια ovation'.



     

    Συφωνω μαζι σου φιλε μου. Οταν μου λες να την παρω για δευτερη ηλ.ακουστικη κιθαρα τι εννοεις; :)

     

     

    Αυτός που παίρνει μια ηλεκτροακουστική (ή ηλεκτροκλασσική) κιθάρα, πρέπει να γνωρίζει ότι αυτό το όργανο ποτέ δεν θα έχει τον ίδιο ήχο με το αντίστοιχο ακουστικό μοντέλο. Ο ήχος του θα είναι υποδεέστερος. Αφενός υπάρχει η τρύπα για το βύσμα και ο προενισχυτής που βρίσκεται εντός του ηχείου και τα οποία επηρεάζουν τον ήχο. Αφετέρου στις ηλεκτροακουστικές το καπάκι του ηχείου κατασκευάζεται από πιο άκαμπτο ξύλο, έτσι ώστε να αποφεύγονται οι συντονισμοί με τα ηλεκτρονικά της. Όλα αυτά επηρεάζουν τόσο την ένταση όσο και την ποιότητα του ήχου, αν παίζεις χωρίς ενισχυτή. Άρα λοιπόν, ηλεκτροακουστική πρέπει να πάρει κανείς είτε σαν δεύτερη κιθάρα είτε αν είναι επαγγελματίας και παίζει με μικροφωνική.


    odis13
    25.08.2008, 14:01

    Eνας άλλος λόγος που θα έπρεπε ίσως να έχεις σαν δευτερη κιθάρα την ovation είναι ο ιδιαίτερος ήχος της.

    Ο ήχος της δε κάνει για τα πάντα.(Φυσικά περι ορέξεως σπανακοτυροκολοκυθόπιτα.)

    Ισως όμως θα ήταν καλύτερο να έχεις μια πιο νορμαλ, μια conventional ακουστική για όλες τις δουλειες και σα δευτερη μια ovation για το κέφι σου και τα σημεια που ταιριαζει ο ήχος της.

    Βέβαια αν δοκιμάσεις διάφορες κιθάρες και μόνο το πιάσιμο, ήχος και εμφάνιση της ovation σου κάνουν κλικ και καμιας άλλης, αγνόησε τις συμβουλές μας.

     


    delta66
    25.08.2008, 14:04

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 25-08-2008 στις 12:33 έγραψε...

    Αυτός που παίρνει μια ηλεκτροακουστική (ή ηλεκτροκλασσική) κιθάρα, πρέπει να γνωρίζει ότι αυτό το όργανο ποτέ δεν θα έχει τον ίδιο ήχο με το αντίστοιχο ακουστικό μοντέλο. Ο ήχος του θα είναι υποδεέστερος......στις ηλεκτροακουστικές το καπάκι του ηχείου κατασκευάζεται από πιο άκαμπτο ξύλο, έτσι ώστε να αποφεύγονται οι συντονισμοί.....ηλεκτροακουστική πρέπει να πάρει κανείς είτε σαν δεύτερη κιθάρα είτε αν είναι επαγγελματίας και παίζει με μικροφωνική.

    {#emotions_dlg.thumbup} πολυ σωστα τα ειπες. (εκ πειρας στο λεω).

    Για πιο "καμμενους" για τον τελειο ηχο ....

    αν δεν παιζεις σε μεγαλες εντασεις στα live (πχ αν χρησιμοποιεις  in-ear ακουστικα) και με τη βοηθεια (αν χρειαζεται) ενος sound hole cover,

    μπορεις να χρησιμοποιεις την ακουστικη κιθαρα αφου πρωτα εχεις εγκαταστησει (στο μαστορα) ενα piezo κατω απο τον καβαλαρη και χωρις κανενα τρυπημα στην κιθαρα με τη χρηση εξωτερικου προενισχυτη να εχει τον "τελειο" ηχο και στο live και στο studio (ηχογραφηση) και στο σπιτι. Cool