ελληνική μουσική
    797 online   ·  210.833 μέλη

    Σκληρός δίσκος και USB για KORG PA50

    playel
    25.08.2008, 17:20

    Παιδιά έχω δει σε κάποιες ιστοσελίδες ότι το KORG PA50 μπορεί να πάρει σκληρό δίσκο ή USB.Μήπως μπορεί κάποιος φίλος να μου πεί τον τρόπο γιατί λογικά χρειάζεται κάποια πατέντα σε αντίθεση με το PA60-80 τα οποία δέχονται σκληρό δίσκο.Ευχαριστώ

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 25-08-2008 18:08 ]


    lawrence-gr
    26.08.2008, 15:13

    Παράθεση:

    Το μέλος playel στις 25-08-2008 στις 17:20 έγραψε...

    Παιδιά έχω δει σε κάποιες ιστοσελίδες ότι το KORG PA50 μπορεί να πάρει σκληρό δίσκο ή USB.Μήπως μπορεί κάποιος φίλος να μου πεί τον τρόπο γιατί λογικά χρειάζεται κάποια πατέντα σε αντίθεση με το PA60-80 τα οποία δέχονται σκληρό δίσκο.Ευχαριστώ

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 25-08-2008 18:08 ]



    για usb δεν ακουσα να σου πω την αληθεια,σκληρο ομως παιρνει ,χωρις πατεντα απο οτι φανταζομαι ,γιατι ειδα να πωλειται το προιον απο επισημο καταστημα της korg στην θεσσαλονικη.οπωτε δεν νομιζω να χρειαζεται κατι αλλο απο ενα απλο plug.


    Sokratis121974
    31.08.2008, 10:18

    Στο συγκεκριμενο μοντελο δεν γινεται ουτε το ενα ουτε το αλλο!!!

    Το μονο που μπορει καποιος να προσθεσει, ειναι ενας solid-state disk 20 MB το οποιο κανει την δουλεια της αποθηκευσης ηχων και ρυθμων εντος του οργανου, αφου δεν υπαρχει εσωτερικο αποθηκευτικο μεσο παρα μονο Floppy Disk...

    Αλλοστε δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος για σκληρο δισκο σε αυτο το οργανο, αφου δεν εχει κανενα δεδομενο που να χρειαζεται μεγαλο αποθηκευτικο μεσον πχ δειγματα Wav, AIFF κτλ για Sampler, συνεπως διαχειριζεται μονο Midi αρχεια (Styles, Program, Midi Files) οποτε αυτα απαιτουν εξαιρετικα μικρο χωρο για την αποθηκευση τους!!!

    Αρα ο δισκος που υπαρχει ειναι μια χαρα για αυτο το οργανο.....Απλα δεν χρειαζεται δηλαδη να κουβαλαει καποιος δισκετες μαζι του...Αυτη ειναι η χρησιμοτητα του.


    mi3s
    02.09.2008, 23:03

    Όχι φίλε μου το έχω δει και εγώ.Και usb και σκληρος αλλά δεν ξέρω πως γίνεται και είναι όντως πατέντα,αλλά όταν το είχα δει κάπου μου είχε φανεί πανάκριβο.Πάντως για σκληρό είνια απλό.Βάζεις έναν στην θέση της δισκέτασ και μετά κάπου είχα βρεί ένα αρχείο για να τον διαβάζει,όταν πατάς disk.


    playel
    10.09.2008, 21:28

    Παιδιά εγώ επικοινώνησα με mail με κάποιο άτομο και μου είπε πως πρέπει να του στείλω τη μητρική του οργάνου.το flopy δεν βγαίνει και ότι πρέπει να βάλω τροποποιημένο λειτουργικό για το pa50.Φίλε sokratis μπορεί να μην πέρνει samples που είναι μεγάλα αρχεία και χρειάζονται χώρο αλλά έχω τόσα styles και sounds και θα ήθελα να τα έχω όλα περασμένα στο όργανο.Όσο για solid state δίσκο πώς μπορώ να τον εγκαταστήσω και αν μπαίνει τέτοιος σκληρός το floppy αφαιρείται?


    Sokratis121974
    11.09.2008, 15:10

    Φιλε playel αυτον τον δισκο θα πρεπει να τον προμηθευτεις απο το εκαστοτε καταστημα που ψωνιζεις το οποιο ερχεται με την εγκριση της εταιριας. Απλα δηλαδη το παραγγελνεις και σου το τοποθετουν αυτοι.


    playel
    11.09.2008, 18:48

    Φίλε sokratis κάποιος τεχνικός της bon studio μου έίπε πώς δεν μπαίνει τέτοιος δίσκος.Εκτός αυτού επειδεί είμαι ηλεκτρονικός και γενικά επισκευάζω μόνος τα όργανα μου, το άνοιξα το pa50 και δεν είδα μεσα στη μητρική του πλακέτα κάποια θύρα για κάποια σύνδεση με σκληρό η κάτι άλλο.Είναι λίγο μπέρδεμα η υπόθεση!!Υπάρχει βέβαια ελεύθερο slot για extra hardware.Αν ξέρεις κάτι για αυτό το slot....Αλλά και πάλι θέλει τροποποιημένο o.s;


    playel
    11.09.2008, 19:47

    Φίλε mi3ς εκεί που μπαίνει το flopy δεν μπορεί να μπεί σκληρός γιατι δεν ταιριάζουν τα pin.Είναι λίγο μπέρδεμα όπως ανέφερα και προηγουμένος!!


    killbill2
    12.01.2013, 21:39
    σίγουρα; άλλα Pins έχει το floppy και άλλα το σκληρός δίσκος;