ελληνική μουσική
    344 online   ·  210.844 μέλη

    Η μουσική που σε ακολουθεί στη ζωή σου!

    SouLRocK
    27.08.2008, 12:01

    Αν και πολλοί απο εμάς έχουμε μεγάλη ποικιλία ακουσμάτων (ναι, βοηθάει και το mp3 σ'αυτό) ή έχουμε ακούσει πάρα πολλά πράγματα στη ζωή μας (απευθύνομαι στις μεγαλύτερες ηλικίες) και κατά περιόδους μπορεί να έχουμε αλλάξει\διευρύνει "μουσικά είδη" να ακούγαμε ή ακούμε δηλαδή rnb,disco,electro,reggae,rock,punk,house κτλ... πιστεύω ότι υπάρχει ένα ιδιαίτερο "είδος μουσικής" για τον καθένα, όπου ποτέ δε το αφήνουμε και ξαναγυρίζουμε σ'αυτό αργά ή γρήγορα! Για μένα αυτό το είδος είναι η κλασική ροκ μουσική (από ξένα) και τα ρεμπέτικα (από ελληνικά) γιατί εκεί βρίσκω μια "μαγεία" και μια ευχαρίστηση που όσο και να ακούω με κάνει να θέλω όλο και περισσότερο...! Εσείς?? {#emotions_dlg.beer}


    deathminor88
    27.08.2008, 12:19

    Eγω νομίζω ότι είμαι μικρός για να απαντήσω ακόμα. Δεν ξέρω. Ακούω όλα αυτά που λες ανάλογα με την διάθεση.. Χθές ενδεικτικά άκουσα από Tiesto και LJ Cool μέχρι Stavento, Bon Jovi και Pink Floyd...

    Eίναι ανάλογα με την διάθεση, την εποχή, το μέρος (στην παραλία δεν θα ακούσω Opeth!) κλπ..

    Δεν έχω κάτι σταθερό.. Ίσως στο μέλλον?


    nowaveband
    27.08.2008, 12:41

    i mousiki pou apla me trelainei kai me ftiaxnei kai tin thewrw agapimeni mou einai i funk........ta kofta paiksimata stin kithara kai oi arseis tous,oi slapies tou mpasou,ta 16ampita rythmika hihat kai o pliros xoreytikos pardalos epithetikos rythmos kanoun to olo sinolo mia cool frenitida.........episis reaggae maresei jazz punk rock kai alla pramata alla san tin funk den exei gia mena kai dn tin allazw!opws o filtatos nergal tous behe {#emotions_dlg.thumbup}


    musicathy
    27.08.2008, 13:14

    Μέχρι στιγμής ότι και να ακούσω, και η αλήθεια είναι ότι ακούω ό,τι ακούγεται, τελικά καταλήγω στην κλασσική ροκ και την καλή λαϊκή και ρεμπέτικη μουσική...

     

    Είναι νωρίς βέβαια ακόμα για να πω κάτι με σιγουριά αλλά προς το παρόν αυτό ισχύει...

     

    Ταιριάζουν τα μουσικά μας γούστα ή μου φαίνεται SoulRock?{#emotions_dlg.lol}


    PashalinaMakia
    27.08.2008, 13:36

    Τα πάντα.Ανάλογα την διάθεση πάνε αυτά...


    sitzoune81
    27.08.2008, 14:22

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 27-08-2008 στις 12:01 έγραψε...

    ...πιστεύω ότι υπάρχει ένα ιδιαίτερο "είδος μουσικής" για τον καθένα, όπου ποτέ δε το αφήνουμε και ξαναγυρίζουμε σ'αυτό αργά ή γρήγορα!...

    Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο σε μένα


    astarth_18
    27.08.2008, 14:26

    Χμμμ....! Μικρηηηηηηη (οτι τωρα γερασα!) ακουγα Spice Girls.... Μετα αποφασισα οτι η σκληρη ηλεκτικη κιθαρα μου ταιριαζει πιο πολυ... Τελικα νομιζω οτι δεν προκειται να αφησω ποτε την Κλασσικη Ροκ μουσικη που ανακαλυπτω σιγα σιγα τα τελευταια χρονια και εχω μαγευτει πραγματικα γιατι κρυβει ανθρωπους που δεν ξαναγεννιουνται και μουσικες που απλα δεν ξαναγραφονται :)

    Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν ειμαι ανοιχτη σε αλλα ειδη μουσικης! Εννοειται!! {#emotions_dlg.blush}


    SouLRocK
    27.08.2008, 15:59

    Εντάξει οκ... όλα πάνε ανάλογα με τη διάθεση και το μέρος... και όλοι μπορεί να ακούμε διάφορα κατά περιόδους, αλλά κάποιες στιγμές μας, πιστεύω ότι κάποιο συγκεκριμένο έιδος μας κάνει "κλικ" ... αυτό θέλω να σχολιάσετε...

    @sitzoune: Μακάρι... αλλά ποτέ μην είσαι απόλυτος! {#emotions_dlg.biggrin}

    @musicathy: Χαχα... ναι μάλλον... αντε έλα για εκπομπή {#emotions_dlg.beer}

    @astarth_18: Συμφωνώ!!! {#emotions_dlg.rockon}

    @nowaveband: Ωραίος!!!  funk you! {#emotions_dlg.biggrin}


    margot
    27.08.2008, 23:04

    Κλασσικές ροκ μπαλάντες (είτε ελληνικές είτε ξένες). Μπορώ να κλάψω, να γελάσω, να ονειρευτώ, να προσγειωθώ στην πραγματικότητα, να ερωτευτώ, να ξεχάσω, να θυμηθώ στιγμές, να ανεβάσω τη διάθεσή μου ή και να τη ρίξω ακούγοντας τον ήχο της ηλεκτρικής που σε προκαλεί να ταξιδέψεις.


    darbukaboy
    28.08.2008, 10:43

    Θα συμφωνησω με την γενικοτερη αποψη οτι αναλογα με την ορεξη(και οχι με την ωρα!!!)υπαρχει ενα διαφορετικο ειδος μουσικης που καθε φορα ικανοποιει τον καθενα.Ειμαι κι εγω απ'αυτους που τη μια μπορει να τους πετυχεις σε γνωστες μουσικες σκηνες της Αθηνας(πχ Αλαβαστρον για τους γνωριζοντες)ενω την αλλη σε κανενα galea(οχι συχνα βεβαια)!!!Αναλογα με την ορεξη λοιπον ακουω κι εγω διαφορα ειδη.Τωρα πια λογω ενδελεχοτερης ενασχολησης με τη μουσικη εχω αρχισει να βλεπω διαφορα ειδη με κριτικη ματια αλλα πανω απ'ολα καλη προδιαθεση,γι'αυτο και το αυτι μου εχει ''ανοιξει'' πολυ.

    Βεβαια περα απ'ολα αυτα,το μουσικο καταφυγιο μου ειναι η μεσανατολιτικη μουσικη.Τουρκια,Αρμενια,Συρια,Τυνησια,Αιγυπτος....Εκει καταληγω παντα οταν θελω να εκφραστω πραγματικα και να εκφρασω συναισθηματα μοναδικα και ιδιαιτερα.Γενικοτερα μ'αρεσει το ηχοχρωμα που θυμιζει ψηλα βουνα,ερημο,κοκκινα ηλιοβασιλεματα,πολυβουες αγορες.....


    kamelia8
    28.08.2008, 14:17

    Dance.

    Πάντα με φτιάχνει.....


    deathminor88
    28.08.2008, 14:37

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 28-08-2008 στις 14:17 έγραψε...

    Dance.

    Πάντα με φτιάχνει.....



     

    Έτσι, μ αρέσεις..χαχα {#emotions_dlg.happycrazy}


    niceday1808
    28.08.2008, 14:54

    Η αλήθεια είναι οτι είναι πολλά μέρη αυτά που θαυμάζω.

    Βλέπω μαγικά τοπία στο "πάρκο" της κλασσικής μουσικής.

    Φυσικά όμως έχω παράσει και πολλές ώρες στη "βιβλιοθήκη" της jazz μουσικής.

    Έπειτα, συνήθως θα αρράξω για κανένα καφεδάκι στην "καφετέρια" της funk ή της blues μουσικής.

    Στην "παραλία" του metal και gothic έχω ωραίες αναμνήσεις και φυσικά με ευχαρίστηση θα πήγαινα εκεί.

    Είναι πολλά τα μέρη που μπορεί να περιπλανηθώ, τα προαναφερθέντα αλλά και πολλά άλλα που δεν ανέφερα.

    Νοιώθω όμως, οτι το σπίτι μου είναι η ροκ...

     

     

     


    -----------------
    Μην πυροβολήτε τον πιανίστα...ακούστε τον πρώτα!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : niceday1808 στις 28-08-2008 14:55 ]


    MissRoro
    31.08.2008, 16:26

    Ανάλογα με τη διάθεσή μου, ακούω διάφορα είδη. Μου αρέσουν εννοείται κάποια περισσότερο αλλά είμαι "ανοιχτή" σε νέα τραγούδια και καλλιτέχνες ακόμη και από είδη που δεν με τρελλαίνουν. Αν ψάξουμε, υπάρχουν παντού καλά κομμάτια! Αυτό πιστεύω εγώ...


    998
    19.10.2008, 17:56

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 13:02 ]