ελληνική μουσική
    533 online   ·  210.830 μέλη

    Μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό μοντέλο για ηλ.πιάνο?

    demi23
    28.08.2008, 19:22

    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ηλεκτρικό πιάνο αλλα με φοβίζει η ιδέα γιατί είχα μάθει να παίζω χρόνια με κλασσικό.ποια είναι η εντύπωσή σας για τα ηλεκτρικά πιάνα ?

    ποιά θα μου συστήνατε?

    ποιά πιστεύετε ότι έχουν καλές προδιαγραφές για κάποιον που γράφει τραγούδια?

    τι θα πρέπει να προσέξω?

    Σας ευχαριστώ


    Sokratis121974
    29.08.2008, 13:13

    Αγαπητη φιλη Demi..

    Πρωτον μη σε φοβιζει καθολου η ιδεα για την μεταβαση σου σε ηλ. πιανο!!!

    Και αυτο διοτι πλεον η τεχνολογια εχει προχωρησει σε εξαιρετικα μεγαλο βαθμο, ετσι ωστε και οι ποιο σκληροπυρηνικοι να εχουν πλεον τουλαχιστον παραδεχτει οτι οι οποιες διαφορες εχουν πλεον φτασει σε σταδιο ισως και μηδενισμου.....

    Αυτο ομως που πρεπει να πεις ειναι τι ποσο διαθετεις.....Εγω ομως περα απο ολα τα αλλα θα σου προτεινα με κλειστα τα ματια ενα Kurzweil....Ειναι μια εξαιρετικη εταιρια με μεγαλη ιστορια στον χωρο και με αριστους ηχους.

    http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_12_1206&products_id=5586

    Στο παραπανω Link δες ποιο ειναι και εγω σαν 18 χρονια επαγγελματιας (πληκτρα) μπορω να σου πω οτι ειναι αξιος αντικαταστατης του παλιου σου κλασικου πιανου.

    Μαλίστα εχει και ξυλινα πληκτρα απολυτα βαρυκεντρισμενα ωστε να εχει την απολυτη αισθηση και εκφραστικοτητα, που σε συνδυασμο με τους αριστους ηχους, νομιζεις οτι παιζεις ενα αληθινο πιανο με ουρα......

    Καλη τυχη

    Σωκρατης.

    ΥΣ. Αν χρειαστεις περεταιρω βοηθεια στειλε μου ΠΜ να δω πως μπορω να σε βοηθησω.


    noizreduction
    29.08.2008, 17:25

    Μολις γυρισα απο ενα crash test του PC3x της Kurzweil.

     

    Ο επομενος που θα πει πως υπαρχουν αλλες εταιριες στο χωρο σαν την Kurzweil, καλο ειναι να τονιζει το ΣΑΝ, γιατι το 88αρι της ειναι τ ρ ο μ ε ρ ο. Με τρομερους ηχους, τρομερο feeling, πληκτρο που σε τραβαει να παιξεις πανω του και βεβαια..με VAST συνθεση πανω!

     

    Αξιζει τα λεφτα του με το παρπανω!


    Termite
    31.08.2008, 12:38

    noiz, μπορείς να δώσεις ένα link?

    Το κρας τεστ του συγκεκριμένου πού το έκανες;


    kifa
    31.08.2008, 13:59

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 29-08-2008 στις 17:25 έγραψε...

    Μολις γυρισα απο ενα crash test του PC3x της Kurzweil.

     

    Ο επομενος που θα πει πως υπαρχουν αλλες εταιριες στο χωρο σαν την Kurzweil, καλο ειναι να τονιζει το ΣΑΝ, γιατι το 88αρι της ειναι τ ρ ο μ ε ρ ο. Με τρομερους ηχους, τρομερο feeling, πληκτρο που σε τραβαει να παιξεις πανω του και βεβαια..με VAST συνθεση πανω!

     

    Αξιζει τα λεφτα του με το παρπανω!



    Επειδή το αγόρασα το συγκεκριμένο , εχεις δκιο. Προκειται για καταπληκτικό ήλ. πιάνο και για σκάψιμο αλλά και για επαγγελματικές ηχογραφήσεις.

    {#emotions_dlg.thumbup}


    noizreduction
    31.08.2008, 18:27

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 31-08-2008 στις 12:38 έγραψε...

    noiz, μπορείς να δώσεις ένα link?

    Το κρας τεστ του συγκεκριμένου πού το έκανες;



     

    Πεταχτηκα για μια στιγμη στον BOn Studio στην Αθηνα για να ακουσω το X50 ( KORG ), ομως κολλησα πανω απο ενα εκπληκτικο μηχανημα :D  Εδω θα βρεις τα επισημα στοιχεια του οργανου, αλλα εαν δεν το ακουσεις δεν θα μπορεσεις να καταλαβεις για τι μηχανημα μιλαμε {#emotions_dlg.biggrin}


    KimwnAvgerinos
    14.09.2008, 23:28

    Γεια σας,είμαι 21 ετών και σκοπεύω να ξεκινήσω πιάνο.Δεν έχω ιδέα από μουσική,αλλά αγαπώ πολύ το όργανο αυτό και πιστεύω πως ποτέ δεν είναι αργά για να βάζεις στόχους που αξίζουν τον κόπο.Όπως και να'χει,έχω διαβάσει πολλές απόψεις για την αγορά κανονικού ή κλασσικού πιάνου.Σίγουρα υπάρχει διαφορά και σημαντική μάλιστα.Θα σας πω τον προβληματισμό μου και απαντήστε μου.Σε4χρόνια φεύγω εξωτερικό για ειδικότητα και δεν ξέρω αν θα επιστρέψω ποτέ μόνιμα.Συνεπώς δε μπορώ να πάρω κάτι ακριβό καθ'ότι δεν εχω εισόδημα.Το ηλεκτρικό θα με καλύψει άραγε για τα4χρόνια;

    Κι έστω ότι πάρω,δίνω μέχρι2000ευρώ το πολύ,δεν ξέρω τι να πάρω κι από πού.Μερικοί λένε για καταστήματα του εξωτερικού,Π.Χ.Thomann,πως ένα πιάνο μπορεί να φτάσει στα Γιάννενα,που όπως και να το κάνεις,δεν είναι τόσο μεγάλη πόλη;;

    Συγγνώμη αν ρωτάω πράγματα αυτονόητα,αλλά είμαι παντελώς άσχετος και ψάχνω κάποιον να μου πει κάτι guarantee,γιατί έχω απογοητευτεί πολύ από το ψάξιμό μου,τις τελευταίες μέρες!


    Termite
    16.09.2008, 09:38

    Καταρχήν Κίμωνα να ξέρεις οτι αν θέλεις πραγματικά να φτάσεις σε ένα υψηλό επίπεδο θα συναντήσεις αρκετές δυσκολίες σε σχέση με κάποιον (κατα πολύ) νεότερο κυρίως γιατι τα δάχτυλά σου έχουν "σχηματιστεί" και ταυτόχρονα δουλεύουν με ένα συγκεκριμένο τρόπο που δεν έχει καμία σχέση με το πιάνο.

    Αν φεύγεις για εξωτερικό, σε 4 χρόνια αυτό που θα σου πρότεινα ειναι ενα ηλεκτρικό πιάνο που είναι και πιο εύκολο να το αποθηκεύσεις. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να πάρεις ενα keyboard με βαρυκεντρισμένο κλαβιέ, εφάμιλλο του κλαβιέ του πιάνου, και να το κουβαλήσεις μαζί σου.

    Απο εκεί και πέρα, ως αναφορά στα καταστήματα του εξωτερικού, και συγκεκριμένα στο Thomann μπορείς να είσαι βέβαιος οτι η αγορά απο αυτό το κατάστημα ειναι εγγυημένη και θα φτάσει στα Γιάννενα, με ταχυμεταφορές. Μπορείς όμως να κοιτάξεις να βρείς κάποιο μοντέλο και απο το www.mousikorama.gr.

    Ότι και αν αποφασίσεις (φαντάζομαι θα με επιβεβαιώσει και ο Noiz) πήγαινε σε ένα μαγαζί μουσικών οργάνων δές τι έχουν, και παίξε πάνω του να το δοκιμάσεις.


    alina25
    20.09.2008, 00:42

    Αγαπητη DEMI Δεν ηξερα και πολλα για ηλεκτρικα πιανα μεχρι προσφατα που το εψαξα για να αγορασω κι εγω. Γενικα για Kurzweil εχω ακουσει καλα λογια ,εγω ομως μπορω να σου πω για τα rolland.Mολις αγορασα ενα rplland HP 203 και ειναι πραγματικα φοβερο!!!Τα rolland εχουν γενικα πολυ καλο και καθαρο ηχο τα πλαηκτρα βαρυκεντρισμενα και σε κλασικα κομματια δεν θα σε απογοητευσει.Δεν εχω ακουσει καλα λογια για Κawaii και clawinowa .Ψαξε και στο Thomann.de εχει καλες τιμες και μπορεις να βρεις τα παντα.Για αγορα πιανου ειναι καλη λυση και κανει δωρεαν διανομη σε ολη την ελλαδα απο γερμανια .


    noizreduction
    20.09.2008, 01:35

    Εαν μου ζητουσαν να καταταξω τα ηλεκτρικα πιανα, αναλογα με την εταιρια ( τα πιο ακριβα μοντελα ) θα τα χωριζα ως εξης:

    -Καλυτερος μηχανισμος και αισθηση παιξιματος ( σε hammered action πληκτρο πλεον )

    KAWAI: Αξιζει μια δοκιμη. Μια εταιρια που βγαζει τη δικη της σειρα πιανων ( ακουστικων ), εχει και απο τους καλυτερους μηχανισμους στο χωρο

    YAMAHA: Ακολουθει δευτερη, κυριως επειδη δεν ειναι Kawai ( φανταστειτε πως ειμαι και φανατικος Yamahaκιας ). Καλο πληκτρο, καλη αισθηση, αλλα για μελετη κλασσικου πιανου πανω σε ηλεκτρικο δεν ενδεικνυται και τοσο. Εχει ομως ωραια αισθηση για jazz/blues/rock καταστασεις.

    KURZWEIL: Το PC3x εχει τρομερη αισθηση και οι ανθρωποι της FΑΤΑR εκαναν πολυ καλη δουλεια πανω σε αυτο! Πραγματικα, οσο περναει ο χρονος, η Kurzweil μιμειται καλυτερα το πραγματικο πιανο...ενω δεν παραγει η ιδια ακουστικα πιανα!

    ROLAND: Αξιοπεριεργο πως αυτη η εταιρια, ενω βγαζει το ιδιο κλαβιε εδω και...χμ...10 χρονια ( περιπου ), εχει τοσο μεγαλη απηχηση στν αγορα. Ισως επειδη ειναι πιο ελαφρυ πληκτρο σε σχεση με αλλες εταιριες και διευκολυνει τους αρχαριους στη μελετη τους. Ομως, οταν καποιος θα κατσει σε ενα πραγματικο γερμανικο πιανο, θα καταλαβει τη διαφορα.

    -Αναλογα με τν ηχητικη αποδοση:

    KURZWEIL: Tι να λεμε τωρα...Με 8MB δειγμα οι ανθρωποι της Kurzweil εβαλαν κατω τα μεγαθηρια τοσο sample based workstations ( βλεπε OASYS ). Τους αξιζουν συγχαρητηρια. Μονο η ανασα του πιανιστα λειπει!

    YAMAHA: Κλασσικη αξια για οποιον θελει ενα κλασσικο "U1" κλωνο στο σπιτι του. Κι αυτο ειναι το μονο που θα πω.

    KAWAI: Παραδοξο, ομως για μενα η KAWAI θα μπορουσε να δουλεψει λιιιιγο ακομα τα δειγματα της. Μπορει να φταινε και τα ηχειακια που βαζει πανω στα μοντελα της, αλλα και με ακουστικα ( και μαλιστα με AKG ), ειχα την αισθηση πως...κατι ελειπε.

    ROLAND: Συγχαρητηρια στην εταιρια που δεν βγαζει πιανα, ομως μιμειται αψογα τον ηχο του πιανου. Καλοδουλεμενο δειγμα, που χωρις εφφε ομως δεν ακουγεται...κλασσικη Roland δηλαδη :D

     

    Μην ακουσω πως ξεχασα την Korg...Απλως δεν υπαρχει σε αυτο τον τομεα...


    Ai8erobamwn
    01.10.2008, 01:08

    Για το αν το ψηφιακό πιάνο μπορεί να προσομοιώσει ικανοποιητικά το κλασσικό, θα πω ναι. Πιστεύω ότι μπορεί να σε καλύψει, όχι γαι 4 χρόνια απλά, αλλά γενικά. Κατ' εμέ, όταν τίθεται θέμα κόστους, ή χώρου, ή και τα δύο, (ή αν θες να πειραματιστείς και με ήχους διαφορετικούς από του κλασσικού πιάνου, αλλά παίζοντας σε ένα κλαβιέ που να έχει την αίσθηση του κλασσικού πιάνου) το ψηφιακό πιάνο είναι μάλλον η καλύτερη λύση.

    Όσο για το τι θα πρότεινα... Έχω εδώ κι ένα χρόνο το kurzweil PC1x και είμαι πολύ ευχαριστημένη και απ' όσο ξέρω πλέον κυκλοφορεί και το επόμενο μοντέλο του, το PC2x, σε αρκετά προσιτή τιμή. Τουλάχιστον όταν έψαχνα εγώ για ηλ.πιάνο πέρισυ, η πιστότητα των kurzweil και σε ήχο και σε αίσθηση του κλαβιέ (τουλάχιστον στις τιμές που εγώ έψαχνα, δηλαδή 1000-2000 ευρώ) απλά δε συγκρινόταν με κάποιας άλλης εταιρείας....μμμ ίσως με τη roland, αλλά και πάλι, νομίζω τα κλαβιέ των kurzweil είναι πιο κοντά στο κλαβιέ του κλασσικού. Οπότε, kurzweil κι από μένα.

    Όσο για το από πού να παραγγείλει κανείς, υπάρχει πάντα ο Thomann, ή μπορείς να δεις και να ψάξεις για καταστήματα στην περιοχή σου (επίσης μπορείς να ψάξεις καταστήματα στην περιοχή σου όπου να δοκιμάσεις τα όργανα που θες, και αφού καταλήξεις σε συγκεκριμένο μοντέλο να ψάξεις από internet για το οικονομικότερο κατάστημα)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Ai8erobamwn στις 01-10-2008 01:30 ]