ελληνική μουσική
    499 online   ·  210.842 μέλη

    Αν έχετε τα κότσια, πείτε μου...

    Liza32
    01.09.2008, 15:03

    αν δεν χωνεύατε κάποιο άτομο, πως θα συμπεριφερόσασταν απέναντι του; Και τι ακριβώς θα κάνατε, ώστε να τον πληγώσετε;


    rompa
    01.09.2008, 15:20

    Συνήθως απλά δε δίνω σημασία. Αν θέλω να πονέσω κάποιον είναι μόνο γιατί με έχει πονέσει και γιατί αποτελούσε άνθρωπο που είχα σε υπόληψη ενώ δεν θα έπρεπε. Τότε μάλλον θα τον έκανα να αισθανθεί ανόητος και να μετανιώσει για τη συμπεριφορά του . Όχι ιδιαίτερα σενάρια , με 2-3 καλαά και γερά λογάκια χτυπώντας τον σε ένα αδύναμο σημείο του .


    tsibitos
    01.09.2008, 15:21

    Έλεος... {#emotions_dlg.thumbdown}

     

    Απλά μην ασχολεισαι... δεν νομίζω ότι τον πληγώνεις με το να ανοίγεις νέα θέματα στο Musicheaven...


    incomplete_angel
    01.09.2008, 15:22

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 01-09-2008 στις 15:03 έγραψε...

    αν δεν χωνεύατε κάποιο άτομο, πως θα συμπεριφερόσασταν απέναντι του; Και τι ακριβώς θα κάνατε, ώστε να τον πληγώσετε;



    Απαντάω ακριβώς σε αυτό που ρώτησες και όπως το διατύπωσες.

    Αν δεν τον/την χώνευα θα τον/την αγνοούσα. Αν δε με ενοχλεί γιατί να χαλάσω φαιά ουσία επειδή απλά δεν τον/ την χωνεύω?


    Liza32
    01.09.2008, 15:36

    Συμφωνώ!


    Vanna
    01.09.2008, 15:39

    Δεν θα πλήγωνα κάποιον μόνο και μόνο επειδή δεν τον χωνεύω. Ίσως αν μου είχε κάνει κακό...αλλά τότε μιλάμε για εκδίκηση. Ο καλύτερος τρόπος για να δείξεις την αντιπάθεια σου είναι η αδιαφορία.


    kamelia8
    01.09.2008, 17:36

    Αρχικά και βασικά, αν δε συμπαθώ κάποιον δεν έχω σκοπό να τον πληγώσω! Αυτό μας έλειπε! Αν σκέφτονταν όλοι έτσι, θα καταλήγαμε σε κάποια στιγμή να είμαι όλοι εχθροί μεταξύ μας.

    Όταν δε συμπαθείς κάποιον, απλά και ωραία κρατάς μια απόσταση. Αν δεν είναι φίλος, δε σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να γίνει εχθρός.

     

     

    ΥΓ: Έχω τα κότσια τελικά; {#emotions_dlg.biggrin}


    margot
    01.09.2008, 17:46

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 01-09-2008 στις 17:36 έγραψε...

    Αρχικά και βασικά, αν δε συμπαθώ κάποιον δεν έχω σκοπό να τον πληγώσω! Αυτό μας έλειπε! Αν σκέφτονταν όλοι έτσι, θα καταλήγαμε σε κάποια στιγμή να είμαι όλοι εχθροί μεταξύ μας.

    Όταν δε συμπαθείς κάποιον, απλά και ωραία κρατάς μια απόσταση. Αν δεν είναι φίλος, δε σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να γίνει εχθρός.

     ΥΓ: Έχω τα κότσια τελικά; {#emotions_dlg.biggrin}



    {#emotions_dlg.thumbup} 

    Και συμπληρώνω ότι ακόμη και κακό να μου είχε κάνει δε θα προσπαθούσα να εκδικηθώ. Η αδιαφορία μου θα ήταν τέτοια ώστε τελικά θα μετάνιωνε μόνος/η για τις πράξεις του/της


    freddieKrueger
    01.09.2008, 20:19

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 01-09-2008 στις 15:03 έγραψε...

    αν δεν χωνεύατε κάποιο άτομο, πως θα συμπεριφερόσασταν απέναντι του; Και τι ακριβώς θα κάνατε, ώστε να τον πληγώσετε;



    Για να μη χωνευεις καποιον υπαρχει λογος τις πιο πολλες φορες..δε νομιζω οτι απλα 'δε θα ασχολιομουν'...Θα συζητουσα μαζι με αυτο ατομο και θα προσπαθουσα να δω μηπως τελικα εχω αδικο που δεν τον χωνευω...κι αν προεκυπτε οτι εχω καθε δικιο να τον/την αντιπαθω τοτε θα του/της μιλουσα καθαρα και ξαστερα λεγοντας οτι εχω προβλημα μαζι του/της επειδη συμβαινει το και το...Απο το διαλογο αυτο θα κρινοταν και το τελικο αποτελεσμα... μπορουσαμε να συννενοηθουμε και να τα βρουμε κατα τροπο που δεν 'αδικειται' κανενας?Ολα μελι γαλα...Οχι?Κοιτουσαμε παρακατω και απο τοτε και στο εξης αδιαφορουσαμε πληρως...

    Οταν καποιος ανθρωπος γινεται αντιπαθης κι αχωνευτος τις πιο πολλες φορες δεν το ξερει και δεν το κανει επιτηδες...οποτε δωσε του μια ευκαιρια...Δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι περισσοτεροι απο μας απλα προσπερναμε καποιον φαινομενικα αντιπαθη...αλλο πραγμα ειναι να μου ειναι καποιος αντιπαθης,αλλο αδιαφορος...Επισης γιατι θεωρουμε αυτονοητο οτι ο αλλος πρεπει να καταλαβαινει ντε μου και καλα απο μονος του που κανει λαθος απεναντι μας...Το πως αντιλαμβανεται ο καθενας απο μας το σωστο και το λαθος ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 01-09-2008 20:23 ]


    kamelia8
    01.09.2008, 22:18

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 01-09-2008 στις 20:19 έγραψε...

    Για να μη χωνευεις καποιον υπαρχει λογος τις πιο πολλες φορες..δε νομιζω οτι απλα 'δε θα ασχολιομουν'...Θα συζητουσα μαζι με αυτο ατομο και θα προσπαθουσα να δω μηπως τελικα εχω αδικο που δεν τον χωνευω...κι αν προεκυπτε οτι εχω καθε δικιο να τον/την αντιπαθω τοτε θα του/της μιλουσα καθαρα και ξαστερα λεγοντας οτι εχω προβλημα μαζι του/της επειδη συμβαινει το και το...Απο το διαλογο αυτο θα κρινοταν και το τελικο αποτελεσμα... μπορουσαμε να συννενοηθουμε και να τα βρουμε κατα τροπο που δεν 'αδικειται' κανενας?Ολα μελι γαλα...Οχι?Κοιτουσαμε παρακατω και απο τοτε και στο εξης αδιαφορουσαμε πληρως...

     



     

    Δηλαδή το κάνεις αυτό με όλους όσους δε χωνεύεις;;; {#emotions_dlg.eek} Χαρά στην υπομονή σου!

     


    freddieKrueger
    01.09.2008, 22:32

    Προφανως εχεις πολλους που δε χωνευεις καμελια μου!Πολυ πιθανο δε,να υπαρχουν και πολλοι που να δε χωνευουν εσενα!...


    kamelia8
    01.09.2008, 22:57

    Μπα, όχι, δε θα το 'λεγα ότι είναι πολλοί που δε συμπαθώ... Απλώς δεν μπαίνω στη διαδικασία...

    Τώρα, πόσοι με αντιπαθούν... Δεν μπορώ να το ξέρω! Αλλά ίσως να είναι πράγματι πολλοί!

    Πιστεύω πάντως πως αυτό που κάνεις εσύ είναι το καλύτερο. Μπορείς έτσι να ξέρεις γιατί δεν ταιριάζεις με τον καθένα.

    Είναι διαφορετικοί οι τρόποι αντιμετώπισης. {#emotions_dlg.beer}

     


    freddieKrueger
    02.09.2008, 00:09

    Δεν μπαινεις στη διαδικασια ,η οποια ομως ειναι πολυ πιο απλη απ οτι φαινεται οταν την περιγραφει καποιος στο χαρτι,να εισαι σιγουρη{#emotions_dlg.rolleyes}

    Πολλες φορες απλα και μονο η διαθεση για επικοινωνια με τον αλλο,αλλα και για να προσπερασουμε την πρωτη εντυπωση ειναι αρκετη..χαχα

    Θα συμφωνησω βεβαια ο,τι υπαρχουν τροποι κι τροποι αντιμετωπισης και θα συμπληρωσω πως καλο ειναι να πραττει καποιος αυτο που τον κανει να νοιωθει ανετοτερα και να τα εχει καλυτερα με τον εαυτο του...{#emotions_dlg.beer}


    nowaveband
    02.09.2008, 00:31

    apla tha adiaforoysa pantelws........na pligwsw epitides mporw opws kai olos o kosmos mporei.....alla einai adinamia na prospatheis na pligwseis ton allo


    Conspiratus
    02.09.2008, 01:43

    Θα συμφωνισω με τους προλαλησαντες...κυριως!

     

    Αν βεβαια δν τον συμπαθουσα καθολου μα καθολου...και αν με καποιο τροπο ερχομουν σε επαφη μαζι του...απλα θα ημουν σαρκαστικη!Οχι επειδη το θελω....αλλα επειδη αυτο μου βγαινει!{#emotions_dlg.whistling}{#emotions_dlg.tt2}


    marakiasteraki
    04.10.2008, 17:27

    Οταν δεν μου αρεσει καποιος, απλα αδιαφορω!


    okanenas
    04.10.2008, 18:42

    δεν αντιπαθώ κανέναν Innocent
    όταν αντιπαθήσω κάποιον τότε θα το σκεφτώ Wink


    PAPAZOGLOUFAN
    04.10.2008, 21:23

    ΑΝ ΔΕ ΤΟΝ ΧΩΝΕΥΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ.ΑΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΚΕΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ.ΑΝ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΧΩΝΕΥΤΟΣ


    stam82
    04.10.2008, 22:02

    Μάλλον δε θα πώ κάτι πολύ πρωτότυο, αλλά πιστεύω οτι αν δε χωνεύεις κάποιον,απλά δεν τον συναναστρέφεσαι.Όμως με το να πληγώσεις κάποιον, όσο κι αν σε έχει πληγώσει, δεν κερδίζεις τίποτα.Μάλλον δείχνεις οτι είσαι ανώριμος συναισθηματικά και οτι έχεις πολύ δρόμο ακόμα.Το πιο σπουδαίο ( και δύσκολο βέβαια) είναι να μάθεις να συγχωρείς,πρώτα τον ευαυτό σου και μετά τους άλλους.


    vaggelissallonika
    05.10.2008, 10:40

    Για να μην χονεύεις κάποιον σημαίνει πως σου έχει κάνει κάτι ή σου έχει φερθεί απαίσια, στην περίπτωση αυτή δεν θα δείξω αδιαφορία αλλα θα προσπαθήσω να κάνω το ίδιο που μου έχει κάνει όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα....Τώρα αν δεν χονεύω κάποιον από την συμπεριφορά του ή από τον τρόπο ζωής του, εκεί θα δείξω ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ!!!