ελληνική μουσική
    847 online   ·  210.833 μέλη

    Θέλω να μάθω κιθάρα

    chemist88
    01.09.2008, 21:31

    Γεια παιδία...

    Είμαι νεος εδώ...

    Το καλοκαίρι πήρα μια κιθάρα  και θέλω να μαθώ να παίζω....

    Όμως δεν έχω πολύ χρόνο στη διάθεση μου και αναρωτιώμουν μήπως υπάρχει κανένα πρόγραμμα στον υπολογιστή για να μαθω τα βασικά χωρις δάσκαλο....

    Please help me....


    koyunbaba
    01.09.2008, 22:46

    Σου προτείνω το βιβλίο: 'Πώς να παίξετε κιθάρα' του Ν. Θέρμου εκδόσεις fagotto.


    Ketz
    02.09.2008, 12:06

    Παράθεση:

    Το μέλος koyunbaba στις 01-09-2008 στις 22:46 έγραψε...

    Σου προτείνω το βιβλίο: 'Πώς να παίξετε κιθάρα' του Ν. Θέρμου εκδόσεις fagotto.



     

    Μπορείτε να δώσετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με το βιβλίο αυτό παρακαλώ?

    Τηλεφώνησα στο κατάστημα που το πουλάει αλλά ο άνθρωπος που σήκωσε το τηλέφωνο βαριόταν τη ζωή του (τουλάχιστον) και θα ήθελα να ξέρω κάποια πράγματα παραπάνω για το βιβλίο αν είναι να πρέπει να τον δω και από κοντά όταν παω να το αγοράσω.


    deathminor88
    02.09.2008, 13:45

    Παράθεση:

    Το μέλος Ketz στις 02-09-2008 στις 12:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος koyunbaba στις 01-09-2008 στις 22:46 έγραψε...

    Σου προτείνω το βιβλίο: 'Πώς να παίξετε κιθάρα' του Ν. Θέρμου εκδόσεις fagotto.



     

    Μπορείτε να δώσετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με το βιβλίο αυτό παρακαλώ?

    Τηλεφώνησα στο κατάστημα που το πουλάει αλλά ο άνθρωπος που σήκωσε το τηλέφωνο βαριόταν τη ζωή του (τουλάχιστον) και θα ήθελα να ξέρω κάποια πράγματα παραπάνω για το βιβλίο αν είναι να πρέπει να τον δω και από κοντά όταν παω να το αγοράσω.



    Kαλό είναι. Θα σε βοηθήσει.


    mystery
    05.09.2008, 22:49

    καλησπέρα.

     

    μετά από πολλά χρόνια κλασικού πιάνου... θα ήθελα να ξεκινήσω κιθάρα. θα μπορούσατε να μου προτείνετε α τί είδος κιθάρας να αγοράσω( ακουστική ή κλασική και γενικά ποιές οι διαφορές;) β. μια καλή μάρκα γ. ένα καλό ωδείο στην αθήνα;

     

    σας ευχαριστώ πάρα πολύ...


    deathminor88
    06.09.2008, 17:16

    Tι θες να μάθεις εσύ? Κλασσική κιθάρα (χοντρά χοντρά - κλασσική μουσική)? ή (και πάλι καθόλου σωστός προσδιορισμός) μοντέρνα μουσική?


    mystery
    09.09.2008, 11:36

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 06-09-2008 στις 17:16 έγραψε...

    Tι θες να μάθεις εσύ? Κλασσική κιθάρα (χοντρά χοντρά - κλασσική μουσική)? ή (και πάλι καθόλου σωστός προσδιορισμός) μοντέρνα μουσική?



     

    θελω να μαθω να παιζω καποια εντεχνα κομματια...


    odis13
    09.09.2008, 14:03

    Γιατί τα άλλα τι είναι ,άτεχνα?

    (αστειεύομαι,απλά μου τη δίνει ο -παντελώς ηλίθιος- όρος ''έντεχνο'')

     

    Τελος πάντων, για αυτό που θες χρειάζεσαι

    1) Μια ακουστική κιθάρα

    2)Πένες,κανα σετάκι χορδές της προκοπής

    3)Ενα βιβλίο με διάφορα ακόρντα και μαθήματα για αρχάριους (να δίνει όμως έμφαση στα ακόρντα)

    4)Τα κομματια που θες (στίχοι+ακόρντα) εδώ μπορείς να πάρεις είτε ένα βιβλίο με συλλογές είτε να τα βρεις τζάμπα στο ιντερνετ

    5)Πάρε και κανα κουρδιστήρι αμα δεν έχεις

    6) Παραλία καυσοξυλα φίλους προσανάματα μπύρες  κλπ, πάνε στο Praktiker έχουν απο όλα.


    faltsoo
    09.09.2008, 18:03

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 09-09-2008 στις 14:03 έγραψε...

    Γιατί τα άλλα τι είναι ,άτεχνα?

    (αστειεύομαι,απλά μου τη δίνει ο -παντελώς ηλίθιος- όρος ''έντεχνο'')

     

    Τελος πάντων, για αυτό που θες χρειάζεσαι

    1) Μια ακουστική κιθάρα

    2)Πένες,κανα σετάκι χορδές της προκοπής

    3)Ενα βιβλίο με διάφορα ακόρντα και μαθήματα για αρχάριους (να δίνει όμως έμφαση στα ακόρντα)

    4)Τα κομματια που θες (στίχοι+ακόρντα) εδώ μπορείς να πάρεις είτε ένα βιβλίο με συλλογές είτε να τα βρεις τζάμπα στο ιντερνετ

    5)Πάρε και κανα κουρδιστήρι αμα δεν έχεις

    6) Παραλία καυσοξυλα φίλους προσανάματα μπύρες  κλπ, πάνε στο Praktiker έχουν απο όλα.



     

    και οταν οι αλλοι θα την κανουν σιγα-σιγα με τις γκομενιτσες

    εσυ θα μενεις μονος διπλα στη φωτια και θα πιανεις κανα'εντεχνο .

    {#emotions_dlg.oops}


    kostas-5150
    10.09.2008, 07:12

    Παράθεση:
    και οταν οι αλλοι θα την κανουν σιγα-σιγα με τις γκομενιτσες

    εσυ θα μενεις μονος διπλα στη φωτια και θα πιανεις κανα'εντεχνο .

    {#emotions_dlg.oops}



    Βρωμικο μονοπηνιο μυαλο{#emotions_dlg.biggrin}


    mystery
    11.09.2008, 12:30

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 09-09-2008 στις 14:03 έγραψε...

    Γιατί τα άλλα τι είναι ,άτεχνα?

    (αστειεύομαι,απλά μου τη δίνει ο -παντελώς ηλίθιος- όρος ''έντεχνο'')

     

    Τελος πάντων, για αυτό που θες χρειάζεσαι

    1) Μια ακουστική κιθάρα

    2)Πένες,κανα σετάκι χορδές της προκοπής

    3)Ενα βιβλίο με διάφορα ακόρντα και μαθήματα για αρχάριους (να δίνει όμως έμφαση στα ακόρντα)

    4)Τα κομματια που θες (στίχοι+ακόρντα) εδώ μπορείς να πάρεις είτε ένα βιβλίο με συλλογές είτε να τα βρεις τζάμπα στο ιντερνετ

    5)Πάρε και κανα κουρδιστήρι αμα δεν έχεις

    6) Παραλία καυσοξυλα φίλους προσανάματα μπύρες  κλπ, πάνε στο Praktiker έχουν απο όλα.



    ουπς!! σορυ...δεν ξερω πως αλλιως να σου πω τον ορο...<<εντεχνα>>!!! απλως σου δωσα να καταλαβεις τι περιπου θελω!!!!!!!! ΟΚ...καμια καλη μαρκα εχεις να μου προτεινεις;;; γιαμαχα ή να κοιτάξω κάτι αλλο;;;;;;  γενικα σ ευχαριστώ πάρα πολύ......

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mystery στις 11-09-2008 12:30 ]


    odis13
    11.09.2008, 12:34

    Πες μου πρώτα πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις και μετά μπορούμε να σου προτεινουμε κάποιες κιθάρες.


    kostas-5150
    12.09.2008, 17:04

    Παράθεση:

    Το μέλος mystery στις 11-09-2008 στις 12:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 09-09-2008 στις 14:03 έγραψε...

    Γιατί τα άλλα τι είναι ,άτεχνα?

    (αστειεύομαι,απλά μου τη δίνει ο -παντελώς ηλίθιος- όρος ''έντεχνο'')

     

    Τελος πάντων, για αυτό που θες χρειάζεσαι

    1) Μια ακουστική κιθάρα

    2)Πένες,κανα σετάκι χορδές της προκοπής

    3)Ενα βιβλίο με διάφορα ακόρντα και μαθήματα για αρχάριους (να δίνει όμως έμφαση στα ακόρντα)

    4)Τα κομματια που θες (στίχοι+ακόρντα) εδώ μπορείς να πάρεις είτε ένα βιβλίο με συλλογές είτε να τα βρεις τζάμπα στο ιντερνετ

    5)Πάρε και κανα κουρδιστήρι αμα δεν έχεις

    6) Παραλία καυσοξυλα φίλους προσανάματα μπύρες  κλπ, πάνε στο Praktiker έχουν απο όλα.



    ουπς!! σορυ...δεν ξερω πως αλλιως να σου πω τον ορο...<<εντεχνα>>!!! απλως σου δωσα να καταλαβεις τι περιπου θελω!!!!!!!! ΟΚ...καμια καλη μαρκα εχεις να μου προτεινεις;;; γιαμαχα ή να κοιτάξω κάτι αλλο;;;;;;  γενικα σ ευχαριστώ πάρα πολύ......

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mystery στις 11-09-2008 12:30 ]



    Ηοnda αγορι μου..ολο προσοντα..{#emotions_dlg.laugh}


    mystery
    12.09.2008, 20:30

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 11-09-2008 στις 12:34 έγραψε...

    Πες μου πρώτα πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις και μετά μπορούμε να σου προτεινουμε κάποιες κιθάρες.



    κοντα στα 1000-1200


    Crazy-Heart
    12.09.2008, 23:08

    Παράθεση:

    Το μέλος mystery στις 12-09-2008 στις 20:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 11-09-2008 στις 12:34 έγραψε...

    Πες μου πρώτα πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις και μετά μπορούμε να σου προτεινουμε κάποιες κιθάρες.

    κοντα στα 1000-1200


    με τέτοιο budget σίγουρα θα βρεις μια πάρα πολύ καλή κιθάρα!

    εμένα η λατρεία μου είναι η Gibson Hummingbird Modern Classic, αλλά κάνει πάνω από 2000 E. {#emotions_dlg.crying}

    Πολύ καλές είναι οι Martin από ότι έχω ακούσει!


    odis13
    13.09.2008, 09:50

    Παράθεση:

    Το μέλος mystery στις 12-09-2008 στις 20:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 11-09-2008 στις 12:34 έγραψε...

    Πες μου πρώτα πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις και μετά μπορούμε να σου προτεινουμε κάποιες κιθάρες.



    κοντα στα 1000-1200



     

     

    Πολλά λεφτά...για πρώτο όργανο.Αμα δε σου αρέσει και τα παρατήσεις?Η αμα σου αρέσει άλλος ήχος (η ακουστική δεν επιδέχεται και μετατροπές)?

    Τέλος πάντων, δεν θα σου κάνουμε εμείς κουμάντο στα οικονομικά σου (αφού μπορείς να δώσεις τόσα πολύ καλά κάνεις και τα δίνεις) απλά να ξέρεις ότι και με τα μισά λεφτά παίρνεις αξιοπρεπέστατο όργανο.

     

    Στα λεφτά αυτά υπάρχουν κάποια μοντέλα της martin, (η martin είναι κάτι σα μερσεντες στις ακουστικές-χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλα τα μοντέλα είναι καλά- αλλά μόνο και μόνο το όνομα...).

    Επίσης μπορείς να δείς και stoll.Αυτές είναι γερμανικές χειροποίητες, μπορείς να τις δείς εδώ

    www.guitars.gr

    Bέβαια δε ξέρω κατα πόσο είσαι σε θέση να παραγγείλεις μια (εννοώ να αποφασίσεις τι ξύλα θα βάλεις, μέγεθος κλπ).Αν θες επικοινώνησε με το Σταυρο που έχει το μαγαζί και ρώτα τον πέντε πράματα.Προσωπικά το θεωρώ λίγο αμαρτία απο το Θεο να έχεις μια stoll και να παίζεις μόνο ακόρντα στην πρώτη θέση αλλά φιλοδοξώ ότι ένα τέτοιο όργανο θα σε σπρόξει να μάθεις πέντε πράματα παραπάνω.Στο ίδιο μαγαζί θα βρεις και walden αν θες κάτι πιο φθηνό.

     

    Επίσης μπορείς να δεις το παρακάτω ιντερνετομάγαζο (απόλυτα έμπιστο)

    www.Thomann.de

    κανοντας αναζήτηση για martin, να μερικές http://www.Thomann.de/gr/search_dir.html?gk=&bn=&sw=martin&pg=8&oa=pra πήγαινε και στην κατηγορία guitar and bass να δείς παραπάνω.

    Κανόνικά δε θα πρότεινα σε κανένα να πάρει ακουστική χωρίς δοκιμή,καθώς συχνά βλέπουμε διαφορές ανάμεσα σε 2 του ίδιου μοντέλου.Αλλά αφου δεν είσαι σε θέση να δοκιμάσεις, ίσως αξίζει να γλιτώσεις μερικά λεφτά με παραγγελία απο εκέι.

     

    Υπάρχουν και πολλές άλλες μάρκες.Θα σου πρότεινα να πας με κάποιον που ξέρει (που ξέρει να παιζει όχι να γρατσουνάει,να ξέρει απο όργανα) σε διάφορα μαγαζιά να δοκιμασεις.Στην αθηνα θα βρεις ότι θες, ρώτα να σου πουν ποια μαγαζιά φέρνουν τι (δεν είμαι αθηναίος δε ξέρω) και πάνε να δοκιμάσεις.Που ξές μπορεί κάποια να την ακούσεις και να σου κάνει κάτι κλίκ και να σου αρέσει (ασχέτος με το αν δεν είσαι σε θέση να συγκρίνεις μικροδιαφορές αν για κάποιο λόγο κάτι σου γυαλίσει χτύπα το)


    Crazy-Heart
    13.09.2008, 10:52

    αα ρίξε και μια ματιά στις Taylor! πολύυ καλές κιθάρες!

    όπως είπε και ο odis13, καλύτερα να πάρεις μια με τα μισά λεφτά, εφόσον δεν ξέρεις ακριβώς τι θέλεις... πάντως δεν νομίζω να μη δε σου αρέσει ο ήχος... η ακουστική κιθάρα κάνει θαύματα!!!! απλά θέλει αρκετή εξάσκηση και υπομονή για να μάθεις να παίζεις καλα!


    mystery
    13.09.2008, 11:56

    λοιπον παιδακια με πεισατε.......θα παω να παρω μια πιο φθηνη και τα υπολοιπα θα τα χαλασω αλλου...χαχαχαχαχα!!!!!!!!!! τώρα για τους ηχους και λοιπα...ειμαι επιεικώς άσχετη...ίσως προσπαθήσω να πείσω τον θείο μου να πάμε κανένα σαββατο παρέα... σας ευχαριτωωω παρα πολυ....


    odis13
    13.09.2008, 13:36

    Παράθεση:

    Το μέλος mystery στις 13-09-2008 στις 11:56 έγραψε...

    λοιπον παιδακια με πεισατε.......θα παω να παρω μια πιο φθηνη και τα υπολοιπα θα τα χαλασω αλλου...χαχαχαχαχα!!!!!!!!!! τώρα για τους ηχους και λοιπα...ειμαι επιεικώς άσχετη...ίσως προσπαθήσω να πείσω τον θείο μου να πάμε κανένα σαββατο παρέα... σας ευχαριτωωω παρα πολυ....



     

    Λοιπόν αφου έχεις τα λεφτά ας πάρεις κάτι καλό χωρίς να καταξοδευτεις.

    Ας πούμε 600 ευρώ.

    1ον.Θα πάρεις ένα τηλέφωνο στο www.guitars.gr να ρωτήσεις τι κιθάρες έχει σε αυτά τα λεφτά (walden αλλά μπορέι να έχει και τίποτα άλλο στο μαγαζί).Πες του ότι είσαι αρχάρια και ζήτα του να σου εξηγήσει 5 πράματα σχετικα΄με το τι να προσέξεις κλπ.Και αμα δε βαριέσαι δώστου και χαιρετίσματα απο τον Οδυσσέα.{#emotions_dlg.biggrin}

    2ον.Θα δεις στο www.Thomann.de τις διάφορες ακουστικές στα +- 600 ευρώ.Ειναι κατηγοριοποιημένες ανάλογα με το σχήμα (dreadnought, auditorium, Jumbo) οπότε άνοιγε κάθε κατηγορία βάζε σειρα με αυξουσα τιμή και δες.

    3ον.Θα πάρεις το θείο σου και θα πάτε στα διάφορα μαγαζιά τις Αθήνας να δείτε.Προτείνω να περάσεις και απο το Λογοθέτη να δεις τις cort που είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους.Τα άλλα μαγαζιά δε ξέρω τι φέρνει το καθένα, περνάς και βλέπεις.

    4ον.Οτι άλλες απορίες έχεις ρωτάς καταστηματάρχες θείους ξαδέρφια φίλους musicheavenάδες.

     

    Καλό ψάξιμο.

     

     

     

    Α και μια απορία που (σχεδόν) σίγουρα θα έχεις.

    Ακουστική-ηλεκτρακουστική.Η ηλεκτρακουστική είναι μια ακουστική απλά έχει πάνω ηλεκτρικά για να μπορεί να συνδεθει σε ενισχυτή/κονσόλα για συναυλίες.Τωρα δε σου χρείαζονται ηλεκτρικά, στο μέλλον ίσως.Οταν ψάχνεις λάβε υπόψην αν η κιθάρα είναι σκέτη ακουστική ή έχει και ηλεκτρικά πάνω (και τι ηλεκτρικά, πχ τα fishmann schertler έιναι πολύ καλά).Αυτά για να μη μπερδευτεις όταν θα συζητάς στα καταστήματα.


    tecmangr
    13.09.2008, 22:09

    Γειά!Εγώ θα σου πρότινα το Guitar Pro!

    Είναι πολύ καλό!Τα τραγούδια είναι σε tabs και μπορείς να κατεβάσεις απο το Internet!