ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη
    oscarpeterson
    05.09.2008, 11:52

    Αγαπητοί φίλοι καλημέρα.  Μόλις ανακάλυψα το site και μόλις διάβασα το άρθρο για τους λαικούς δρόμους, για το οποίο οφείλω να συγχαρώ τον συντάκτη διότι χρόνια ψάχνω τις πληροφορίες που είχε μέσα.

     

    Ας πάμε στο θέμα μας όμως.  Ασχολούμαι με το πιάνο 18 χρόνια, είμαι στην φάση προετοιμασίας διπλώματος και πριν από 3 βδομάδες έπεσε στα χέρια μου ένα ακορντεόν ενός φίλου.  Περιττό να σας πω ότι ξετρελάθηκα.  Πάντα το είχα στο μυαλό μου αλλά αυτή η συγκυρία ήταν το έναυσμα.

     

    Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω όποιον ξέρει.  Καταρχήν τί μάρκα ακορντεόν να αγοράσω;  Κάτι όχι πολύ φθηνό αλλά ούτε και πολύ ακριβό.  Γύρω στα 1500 ευρώ.

    Επίσης, παρατήρησα ότι όλα τα ακορντεόν δεν έχουν τον ίδιο αριθμό πληκτρών.  Γιατί συμβαίνει αυτό;

    Τέλος, αν γνωρίζετε κάποιο site ή κάποιο βιβλίο το οποίο να δίνει μια καλή εικόνα σχετικά με το πώς παίζεται το ακορντεόν και να σε εισάγει στη φιλοσοφία του οργάνου.

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας,

    Oscar Peterson


    mi3s
    08.09.2008, 13:18

    Κορυφαία ακορντεόν είναι τα hohner.Ο δάσκαλος μου παίζει αλλά εγώ προτιμώ τα πλήκτρα{#emotions_dlg.clap}.Πάντως πρέπει να ξέρεις ότι είναι πολύ πιο κουραστικό,αν και επειδή εσύ έχεις εμπειρία στο πιάνο δεν ξα σε δυσκολέψει τόσο πολύ.


    kithara-woman
    09.09.2008, 02:43

    Είναι πολύ ωραίο όργανο το ακκορντεόν,αν και αρκετά δύσκολο,μια από τις δυσκολίες του είναι ότι είναι αρκετά βαρύ όργανο ειδικά αν παίζεις όρθιος,επιβαρύνει την μέση.

    Η διάκριση γίνεται από τον αριθμό των μπάσων(τα μαύρα κουμπάκια-ή άσπρα σε κάποια ακκορντεόν),όχι από τον αριθμό των πλήκτρων.Ανάλογα τα μπάσα υποθέτω πάνε και τα πλήκτρα.Τα 120 μπάσων έχουν μεγάλο αριθμό πλήκτρων και αρκετά register(αλλάζει η φωνή,με απλά λόγια)

    Το δικό μου είναι μάρκας weilmaister,είναι Γερμανικό με 48 μπάσα,σχετικά μικρό,αλλά τα συγκεκριμένα έχουν μεγάλο σώμα συγκριτικά με τα μπάσα που έχουν και είναι αρκετά βαρύ.

    Τα hohner,συμφωνώ είναι πολύ καλή επιλογή.

    Τα Paolo Soprani,Ιταλικά,εξίσου καλά.

    Δεν θα σε δυσκολέψει,αφού ξέρεις πιάνο τόσο καλά.Εγώ διαβάζω μόνη στο σπίτι και ξεκίνησα με κιθάρα που είναι κάτι εντελώς άσχετο και πάλι μπορώ και παίζω και τραγούδια πλέον αρκετά καλά,αν και με δυσκολεύουν τα μπάσα,ο συγχρονισμός τους με τα πλήκτρα.Το μόνο μου πρόβλημα και διαβάζω μόνη.

    Σχηματικά,η σειρά των μπάσων,από κάτω προς τα πάνω,είναι η σειρά των διέσεων των κλιμακων, fa-do-sol-re-la-mi-si δηλαδή.Υπάρχουν και οι αντίστοιχες τους συγχορδίες, fa+,fa-,fa 7, κ.ο.κ.

    Όσο για βιβλία.

    Έχω κάποια που φάνηκαν αρκετά χρήσιμα στη δική μου περίπτωση,αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλά σε καταστήματα μουσικών οργάνων.Τα συγκεκριμένα είναι κάπως παλιά.

    1.Πρώτη μέθοδος ακκορντεόν,σύστημα Beyer. Διασκευή Ι.Μαυρομουστάκης.Εκδόσεις ΝΤΟΡΕΜΙ Θεσ/κη

    2.Νέα μέθοδος ακκορντεόν.Πλαισιωμένο με γνωστά τραγούδια.Γραμμένο από τον καθηγητή Νίκο Μαγουλά.Μουσικός εκδοτικός οίκος Καχραμάνης.

     

    Δεν είμαι σίγουρη αν υπάρχουν ακόμα,είναι αρκετά παλιά,αλλά έχουν καλές ασκήσεις για να δυναμώσουν τα δάκτυλα.

    Είναι υπέροχο όργανο το ακκορντεόν.Καλή επιτυχία στη μελέτη!


    oscarpeterson
    09.09.2008, 15:59

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις περιεκτικότατες απαντήσεις.

     

    @kithara_woman

     

    Ευχαριστώ πολύ. Ήσουν πολύ κατατοπιστική!

     

    Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Υπάρχει δυνατότητα να παίζεις συγχορδίες ελαττωμένες ή αυξημένες; Ή όλες είναι μεγάλες, μικρές, έβδομες κτλ.

     

    Ευχαριστώ πολύ και πάλι


    kithara-woman
    09.09.2008, 16:39

    Δεν το ξέρω καθόλου...Ίσως να γίνεται στα μεγάλα ακκορντεόν,80 ή 120 μπάσων.


    nikospliktra
    06.10.2008, 16:46

    λοιπον αρχικα και εφοσον δεν ξερεις ακομα να παιζεις θα παρεις ενα 80αρι( τα ιταλικα ειναι λιγο πιο γλυκα στον ηχο λογο latin φυσης)μεταχειρισμενο θα βρεις σε καλη τιμη...τα 120αρια εχουν ματζορε,μινορε,ελλατωμενη(εκτη),ντιμινουετα+2 δυο σειρες μπασα σε πρωτες(δηλαδη εξι σειρες των 20 8εσεων)...γενικα το ακκορντεον (και οχι αρκοντεον οπως το λενε πολλοι)ειναι οργανο που θελει φυσικη κατασταση (εγω να φανταστεις οταν ξεκινισα ειχα πολλα προβληματα απο πιασηματα)...αυτα στα λεω''υπεθυνα''μιας και εγω απο πιανιστας ασχοληθηκα με το ''πνευστο πληκτροφορο''...οτι χρειαστεις στειλε μου...θα χαρω!


    alicemil
    07.07.2009, 22:38

    Εγώ έχω ένα 80άρι ακκορντεόν Γερμανικό αλλά όχι Hohner. Ωστόσο είναι πολύ καλό. Νομίζω πως πρέπει να πάρεις Ιταλικό. Τα Hohner είναι πολύ βαριά. Ελαττωμένες συγχορδίες θα βρεις στα 120 αλλά ένα 80άρι πιστεύω πως θα σε βολέψει! Καλή τύχη!


    mabetakos
    12.08.2009, 02:33

    egw pali nomizw oti kanete se polla lathos , katarxin oso afora ta mpasa(mayra pliktra)de pezei kanena rolo sto peksimo tou organou, einai san na exeis ena armonio me 5 oktades h me 8 oktades,opote den se diskoleuei se kati apla den exeis polles epiloges oso afora klimakes,kai sinepws allazei kai h tilh tou organou.tha simfwnisw apoluta pws ta kalitera akornteon einai ta italika anamfivola opws kai oi kaliteroi akornteonistes einai oi boulgaroi,an apofasiseis na agoraseis akornteon tha kitakseis prwta na einai gnisio(kai ayto to vlepeis apo tin plaketa pou exei sto eswteriko tou akornteon h akribws apo pisw tou)tha dwseis megalh simasia sto vathos tou pliktrou kai ti teriazei se esena,ta akornteon sinithos exoun rixo pliktro,episis tha koitakseis polu to baros tou giati einai simantiko opws eipe kai o proigoumenos filos,an pezeis wres kai orthios patheneis zimia sthn mesh kai sto aristwro sou xeri stous tenontes,an prosekseis ligaki ta parapanw kai kaneis mia kali swsth epilogh,kai na diatheths peripou 2.000 eyro eimai sigouros pws tha apoktiseis  ena polu kalo organo... pezw  akornteon 20xronia peripou kai elaxista xronia gkainta,nomizw pws to akornteon einai apo ta pio omorfa fusika organa pou mporeis na pekseis olokliromena ena kommati !!!!   euxaristw kai kalh agora sou euxome !!!! 


    masel1055
    26.10.2009, 11:13

    εγω θαθελα να ρωτησω αν υπαρχει κατι φθηνο για δωρο μεχρι 300ευρο εψα3α αλλα δεν βρηκα τπτα

    και αν 8α βγαζει ηχο?


    aspagela
    15.05.2010, 21:41

    Καλυσπερα. Μεχρι 300 ευρο μονο κινεζικο θα βρεις για καινουριο.Στο ιντερνετ θα βρεις και σε δοσεις.Οσο για ηχο δε σου εγγυομαι. Το μονο καλο οτι ειναι πιο ελαφρια και διευκολυνει εναν αρχαριο αλλα καποιον που ξερει καλα δε νομιζω να τον ικανοποιησει. Εψαχνα και εγω να αγορασω γυρω απο αυτη τη τιμη και ευτυχως μου δανεισανε ενα royal standard 80 μπασων για να ξεκινησω και ειμαι πολυ ικανοποιημενη απο τον ηχο του. Με την ευκαιρια, δυσκολευομαι στα μπασα και φοβαμαι οτι δεν βαζω στη σωστη σειρα τα δαχτυλα μου. Υπαρχει κανενα κολπακι να με διευκοολυνει? αναγκαζομαι να σκυβω για νε μη παταω λαθος.

     


    reteos
    15.05.2010, 22:40

    Αν το αυτί σου δεν έχει ακόμη συνηθίσει να "πιάνει" τη συγχορδία τότε ακολουθείς την τεχνική : η "Ντο" και η "ΜΙ" έχουν συνήθως ένα λακκάκι στη μέση (Στο μπάσο), Το καταλαβαίνεις με την αφή .Εκεί βάζεις τον παράμεσο , ο μέσος πιάνει τη συγχορδία Ματζόρε , και ο δείκτης τη μινόρε και εβδόμης . Με βάση αυτό ξεκινάς , οπότε να ξέρεις ότι πρός τα κάτω από τη " Ντο' είναι η Φα, Σιb και ........ενώ πρός τα επάνω είναι η : σολ ρε, λα, μι , σι και ............(για μπάσα και συγχορδίες μιλάμε).


    reteos
    15.05.2010, 22:58

    Παράθεση:

    Το μέλος oscarpeterson στις 05-09-2008 στις 11:52 έγραψε...................................................................

    Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω όποιον ξέρει.  Καταρχήν τί μάρκα ακορντεόν να αγοράσω;  Κάτι όχι πολύ φθηνό αλλά ούτε και πολύ ακριβό.  ........................................................................................................................,



    Επί του ιδίου θέματος έχουν γίνει πρόσφατα σχετικές συζητήσεις  στην ίδια κατηγορία .Ρίξε μια ματιά  εδώ :

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=18400

    και :

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=21122

     


    AlfaWolf
    15.05.2010, 23:33

    Όπως Πάντα Αψογος ο reteos {#emotions_dlg.biggrin}


    aspagela
    15.05.2010, 23:47

    Απο αυτι καλα παω, τα ξεχωριζω. Αν ακουσω τη συνχορδια λαθος ειναι αργα. Σ'ευχαριστω παντως για τη σειρα των δακτυλων πανω στα μπασα, με βοηθησες πολυ, αλλα αν εχω να παω για παραδειγμα απο φα+  σε μι- δε θα καθυστερισει πολυ αυτη η αλλαγη?


    reteos
    16.05.2010, 01:10

    Παράθεση:

    Το μέλος aspagela στις 15-05-2010 στις 23:47 έγραψε...

    Απο αυτι καλα παω, τα ξεχωριζω. Αν ακουσω τη συνχορδια λαθος ειναι αργα. Σ'ευχαριστω παντως για τη σειρα των δακτυλων πανω στα μπασα, με βοηθησες πολυ, αλλα αν εχω να παω για παραδειγμα απο φα+  σε μι- δε θα καθυστερισει πολυ αυτη η αλλαγη?



    1 .Σιγά -σιγά το συνηθίζεις . Αλλά συνήθως σπάνια πάς από Φα σε μι . Συνήθως από Φα, πάς στην Ντο ή στη Σι υφεση. Αυτές είναι σχετικές συγχορδίες της Φα+ , γιαυτό άλλωστε και οι κατασκευαστές τις έβαλαν με αυτή τη σειρά .

    2. Σε ευχαριστώ AlfaWolf


    aspagela
    16.05.2010, 09:06

    thank you reteos...


    aspagela
    24.05.2010, 09:50

    Καλημερα, Reteos η οπιος αλλος ξερει, σας παρακαλω πειτε μου, στην ασκηση στα μπασα φα,ντο,σολ,ρε,λα,μι,σι, με ποια δαχτυλα παταω τα αντοιστοιχα πληκτρα (αριστερο χερι)? Σας ευχαριστω εκ'των πρωτερων.


    reteos
    28.05.2010, 17:34

    Συγνώμη που άργησα να απαντήσω . Δεν είχα πρόσβαση στο Ιντερνετ. Δεν μπορώ να σου απαντήσω έτσι αόριστα στην ερωτησή σου,καθόσον δεν ξέρω για ποιόν λόγο εξάσκησης ,έχει τεθεί η άσκηση . Πάντως η γενική αρχή είναι ότι εφόσον μιλάμε για μπάσσα  χρησιμοποιούμε τον παράμεσο ,ώστε να υπάρχει η ευχέρεια για να πατάμε με μέσο ή δείκτη  και τις αντίστοιχες συγχορδίες που ευρίσκονται πάνω από τα μπάσσα (μαντζόρε ,μινόρε,εβδόμης) . Ωστόσο όμως η συγκεκριμένη άσκηση μπορεί να έχει τεθεί γιά άλλους λόγους Πχ. απόσταση μπάσσων κλπ. Αν λοιπόν την έχεις πάρει από κάποια μέθοδο διάβασέ την αναλυτικά ώστε από τα συμφραζόμενα να βγάλεις συμπέρασμα (πχ. εξάσκηση στα μπάσσα ή εξάσκηση στα μπάσσα και τις συγχορδίες ,κλπ). Εχει μεγάλη σημασία, καθόσον υπάρχει κίνδυνος να παρασυρθείς και να μάθεις λάθος , πράγμα που μετέπειτα δύσκολα διορθώνεται.


    aspagela
    02.06.2010, 17:15

    Σ'εχαριστω πολυ Ρετεο. εισαι πολυ καλος. Οι συμβουλες σου για την τοποθ.των δακτυλων πανω στα μπασα με βοηθησαν παρα πολυ, τα βρισκω πολυ πιο γρηγορα χωρις να βλεπω. Αν ξερεις πες μου που μπορω να βρω κλασικες ερμηνιες με ακορντεον και κιθαρα (ξεχωριστα) σε DVD?


    reteos
    06.06.2010, 08:15

    Ευχαριστώ πολύ.  Σχετικά με  ερμηνείες  ακορντεόν δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις.

    Αν μπορούσες να το κάνεις πιο συγκεκριμένο θα ήτο ευχής έργο .