ελληνική μουσική
    874 online   ·  210.851 μέλη
    Kristalo
    06.06.2010, 20:11

    Reteo μου σχετικα με τις συγχορδίες Φα+ Σι υφεση και Ντο θα πρέπει να σε διορθώσω!

    Σχετική της Φα είναι η Ρε ελασσονα την οποία βρίσκεις εαν κατεβείς 1 1/2 τόνο από την Φα+.

    Η Ντο τώρα σε σχεση με την Φα είναι η πέμπτη της και η Σι ύφεση η τετάρτη της.

    Είναι η φυσική διαδοχή των συγχορδιών Ι-ΙV-V-I. Φυσικα και η δημοφιλέστερη για να εναρμονίσεις ένα κομμάτι. Γι΄αυτό και στα μπάσα του ακκορντεόν είναι τακτοποιημένες έτσι οι συγχορδίες. Αν το κομματι κάνει μετατροπία και φύγει σε άλλη τονικότητα αυτή θα είναι στην V κατά μεγαλύτερο ποσοστό ή στην σχετική Ελασσονα. Μετά πάλι συνεχίζεις την εναρμόνιση κατα τον ίδιο τροπο I-IV-(μπορεί και II)-V-I.

    Κατά τ΄άλλα μπραβο σου που με τα όσα ξέρεις προσπαθείς!!!!


    aspagela
    06.06.2010, 22:37

    θελω νε βρω dvd (εικονα κ ηχο) με γνωστα κλασικα κομματια για ακορντεον πχ.tango η οτιδηποτε αλλο αν εχεις να προτεινεις. Υπαρχει?


    reteos
    06.06.2010, 23:43

    1. Η  παρέμβαση μουσικών στις κουβεντούλες μας είναι πολύ χρήσιμες και τις εμπλουτίζουν   με τις πολύτιμες γνώσεις τους . Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ Kristalo για την παρέμβασή σου . Σεβόμενος λοιπόν την παραπάνω ανάλυσή σου για την οποία ουδόλως αμφιβάλλω  (3ημιτόνιο κλπ), θα πρέπει να διευκρινήσω , πως  η απάντησή μου στο ερώτημα του   μελους aspagela   έχει πρακτικό χαρακτήρα . ΄Αλλωστε το μέλος αυτό επιδιώκει . Η ανάπτυξη που κάνω για τις συγχορδίες  (όπως πχ της Φα+) είναι για να πάρει μια ιδέα το αρχάριο μέλος ως πρός την σειρά των συγχορδιών πάνω στο ακορντεόν  και είναι πρός τιμή του που ρωτάει . . Μιλάμε για πρακτικά πράγματα που συναντά οποιοσδήποτε  θέλει να ασχοληθεί με το ακορντεόν   απλώς  για το κέφι του. Πράγματι αυτά τα λίγα που ξέρω προσπαθώ να τα πώ και σε άλλους του ιδίου ενδιαφέροντος με μένα . Το αν η σιb  ή η ντο είναι  η τέταρτη ή η  πέμπτη αντίστοιχα  της Φα+,νομίζω πως δεν ενδιαφέρει το μέλος και ίσως να είναι εκτός του πνεύματος  της συζήτησης .  Ανάλυση  του είδους αυτού –αν και πλήρως τεκμηριωμένη  -  ίσως μπλέκει τα πράγματα αντί  να  τα  απλοποιήσει ώστε να γίνουν κατανοητά από ένα ερασιτέχνη , όπως στην προκειμένη περίπτωση το παραπάνω μέλος .

    2. αγαπητό μέλος aspagela και βεβαίως υπάρχουν πάρα πολλλά , αλλά δεν είμαι πρόχειρος αυτή τη στιγμή . θα επανέλθω  το συντομότερο δυνατόν  αφού κάνω την σχετική έρευνα  και επιλογή.

     

     


    reteos
    07.06.2010, 07:24
    ΄Ηδη σου έστειλα μερικά . Ελπίζω να είναι της αρεσκείας σου . Παράλληλα κάνε αναζήτηση και σύ στο Υoutub. Iσως βρείς κάτι περισσότερο.
    Kristalo
    07.06.2010, 07:57

    αγαπητέ μου Ρετεο δεν ήθελα να φανώ κάπως! Κατάλαβα το ύφος με το οποίο συμβούλεψες  τον φίλο/φιλη απλά πιστεύω πως όταν χρησιμοποιούνται κάποιοι όροι (όπως σχετική) άσχετα με το αν δεν γνωρίζει κάποιος δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε όπως θέλουμε την ορολογία! Οι συμβουλές σου θα ήταν ακόμη και για μένα πολύ χρήσιμες αφού εγώ δεν ξέρω να παίζω όπως φαντάζομαι εσύ! Άλλωστε θαυμάζω πολύ τους αυτοδίδακτους!

    Λυπάμαι αν ήμουν γραφική ή φάνηκα υπερβολική! Πιστεύω όμως πως ο φίλος μας καλό θα ήταν να ασχοληθεί πέρα απο την εκμάθηση του οργάνου και θεωρητικά λίγο απλά για να κατανοήσει συνδέσεις συγχορδιών, κύκλος των πεμπτών και άλλα που θα τον βοηθήσουν στην εναρμόνιση των τραγουδιών!!!

     

     


    reteos
    07.06.2010, 09:19

    Παράθεση:

    Το μέλος Kristalo στις 07-06-2010 στις 07:57 έγραψε...

    αγαπητέ μου Ρετεο δεν ήθελα να φανώ κάπως! Κατάλαβα το ύφος με το οποίο συμβούλεψες  τον φίλο/φιλη απλά πιστεύω πως όταν χρησιμοποιούνται κάποιοι όροι (όπως σχετική) άσχετα με το αν δεν γνωρίζει κάποιος δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε όπως θέλουμε την ορολογία! Οι συμβουλές σου θα ήταν ακόμη και για μένα πολύ χρήσιμες αφού εγώ δεν ξέρω να παίζω όπως φαντάζομαι εσύ! Άλλωστε θαυμάζω πολύ τους αυτοδίδακτους!

    Λυπάμαι αν ήμουν γραφική ή φάνηκα υπερβολική! Πιστεύω όμως πως ο φίλος μας καλό θα ήταν να ασχοληθεί πέρα απο την εκμάθηση του οργάνου και θεωρητικά λίγο απλά για να κατανοήσει συνδέσεις συγχορδιών, κύκλος των πεμπτών και άλλα που θα τον βοηθήσουν στην εναρμόνιση των τραγουδιών!!!

     

     



    Kάθε άλλο αγαπητο μέλος Kristalo ,δεν ήσουν καθόλου γραφική ούτε φάνηκες  υπερβολική. Απεναντίας σε ευχαριστώ για την διόρθωση   . Τη παρέμβαση των μουσικών σε μια κουβεντούλα ερασιτεχνών , εγώ τουλάχιστον , την βλέπω πάρα πολύ θετική . Εχεις απόλυτο δικιο ως πρός την χρησιμοποίηση των ορολογιών. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί εμείς οι ερασιτέχνες , όπως στην προκειμένη περίπτωση  για τη λέξη "σχετικές" , την οποία αν και χρησιμοποίησα όχι σαν ορολογία αλλά σαν απλή πρακτική έκφραση (θα μπορούσα να πώ "συνήθεις"  ή ότι άλλο )  καθώς  από τα συμφραζόμενα βγαίνει το νόημα για το τι ακριβώς εννοούσα , ωστόσο είναι κατ ουσία (κυριολεξία) , λάθος . Είμαι απόλυτα σύμφωνος με αυτά που λές και υποδεικνύεις και σε ευχαριστούμε και πάλι γιαυτό .  Επέτρεψέ μου να σου ζητήσω την και στο μέλον παρέμβασή σου σε κάθε "παρασπονδία " μας . Το θέμα είναι ότι "περνάει"  από εδώ , έστω και σαν ερασιτεχνική ( από εμάς ) συμβουλή ,να διορθώνεται  ή συμπληρώνεται , από κάποιους πολύ πιο αρμόδιους από εμάς ( τους οποίους σέβομαι και εκτιμώ)  όπως είσαι και εσυ , και να φθάνει σωστή στον αναγνώστη . Ετσι νομίζω πως προσφέρουμε τα μέγιστα  στην  απορία του καθε Μέλους , που άλλωστε αυτό είναι το ζητούμενο και αυτό πρέπει να έχουμε σαν στόχο εμείς ,σαν Μέλη της κοινότητος  musicheaven που είμαστε .


    hrysi
    14.06.2010, 12:52

    αγαπητέ φίλε τα καλύτερα ακορντεόν είναι τα ιταλικά διότι έχουν πολύ γλυκό έχω αλλά και τα γερμανικά. για το ξεκίνημά σου θα σου συνιστούσα να πάρεις 80ρι ακοντεόν διότι έχει πολλά μπάσσα για να μάθεις. άν όμως έχεις αρκετη δύναμη και αντέχεις από την αρχή ένα μεγαλύτερο πάρε 120άρι. δοκίμασέ τα τα ακορντεόν πάνω σου ανοιξε και κλείσε την φυσούνα σου πολλές φορές και δες αν σου ταιριάζει. καλό θα ήταν πρίν να αγοράσεις ακορντεόν να βρείς κάποιον που γνωρίζει και ασχολείται με αυτό το όργανο. πές του τί τραγούδια θέλεις να μάθεις για πιο σκοπό ξεκινάς το ακορντεόν και θα σε οδηγήσει στο κατάλληλο ακορντεόν για σένα.αν θέλεις να επισκεφτείς ένα site για περισσότερες πληροφορίες που αφορούν το ακορντεόν είναι το www.accordionfun.blogspot.com. οπλίσου με υπομονή και καλό ταξίδι στον κόσμο του ακορντεόν.


    geohal
    01.09.2010, 20:55

    Για σας .... μηπως μπορει καποιος να με ενειμερωσει που μπορω να βρω καποιον που να παιζει ακορντεον ? θελω καποιον να παιξει για μια ωριτσα με το αζημιωτο φυσικα ...


    maniatx
    14.12.2010, 22:50
    Καλησπέρα σας.. ενδιαφέρομαι να αγορασω ενα ακορντεόν για να το κανω δώρο σε καποιον που δεν ξερει και θελει να αρχισει να μαθει.Εψαχνα καποια τιμη καπως χαμηλη αν εβρισκα και σε ενα μαγαζι που εχει και μεταχειρισμενα μου ειπε το παλικαρι οτι εχει ενα 30 μπασα,ειναι κινεζικο μου ειπε.Σε αριστη κατασταση.Μου ειπε ειναι καλο για αρχαριο.200 ευρω.Μπορει καποιος να μου τη γνωμη του...;Ευχαριστω..
    hrysi
    15.12.2010, 12:38

    γεια σας. 30άρι ακορντεόν για να ξεκινήσει κανείς είναι καλό γιατί θα μάθει πιο εύκολα την λειτουργία του. όμως μακριά από κινέζικα ακορντεόν μακριά. σε μικρό χρονικό διάστημα θα ξεκουρδιστεί και όταν θα χαλάσουν τα μπάσα κανείς δεν θα στα φτιάξει κ αν στα φτιάξει πάλι θα χαλάσου γρήγορα. με τόσα λίγα χρήματα θα ήταν καλύτερα να αγοράσετε ένα μεταχειρισμένο ακορντεόν καλής κατάστασης ιταλικό ή γερμανικό. θα βρείτε από 300 έως 400 ευρώ σίγουρα και όχι 30άρι. με αυτά τα χρήματα μπορείτε να βρείτε μεγαλύτερα ακορντεόν κ ίσως είναι καλύτερα διότι δεν θα χρειαστεί να ξανα αγοράσει 2ρο ακορντεόν για να μπορεί να παίζει μεγαλύτερη γκάμα τραγουδιών. οι μαθητές μου κ εγώ έχουμε βρει πολλά τέτοια ακορντεόν. καλή επιτυχία

    (για περισσότερες πληροφορίες αν θελετε beckon@rocketmail.com)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : hrysi στις 15-12-2010 12:47 ]