ελληνική μουσική
    823 online   ·  210.850 μέλη
    KAPS
    07.09.2008, 18:35

    παιδια καλησπερα ...πηρα την παραπανω καρτα ηχου και μετα απο ενα format στον υπολογιστη μου παω να την σεταρω και σεταρει μονο το cubase που εχει μεσα και οταν παει να σεταρει την καρτα πατω next xωρις το usb καρφωμενο προχωραει μετα ζηταει να βαλω το usb και δεν αναγνωριζει την καρτα καθολου... μια φορα την αναγνωρισαι σαν νεο υλικο και αμεσως εγραψε σφαλμα και οτι η  συσκευη δεν δουλευει σωστα....Πμορει να βοηθησει καποιος...


    noizreduction
    07.09.2008, 21:18

    Θα πας:

     

    Start->Settings->Control Panel->System

    Στο νεο παραθυρο

    Hardware->Device manager

    Στο νεο παραθυρο:

    Sound Video and game Controllers ( πατα το + που υπαρχει διπλα απο την επιλογη )

    Βρες την καρτα σου ( τη μαρκα ή το αντιστοιχο driver ). Θα την καταλαβεις απο ενα θαυμαστικο που θα υπαρχει διπλα απο την ονομασια της. Σημαινει πως η καρτα δεν εχει εγκατασταθει σωστα!

    Επελεξε τη με δεξι κλικ και επελεξε Uninstall. Καλο θα ηταν να ειχες ηδη την καρτα αποσυνδεδεμενη.

    Μολις το κανει, κανε restart και προσπαθησε να εγκαταστησεις τη καρτα με αλλο τροπο.

    Δηλαδη:

    Συνεδεσε την καρτα ( να εχεις το CD με τους drivers ηδη μεσα στο CD ROM, αλλα μη το αφησεις να κανει install απο εκει οταν ανοιξει το δικο του παραθυρο ). Το Windows XP θα το αναγνωρισουν και θα πεταξουν συννεφακι "Audio Controller" κατα πασα πιθανοτητα.

    Στη συνεχεια, θα σου βγαλει ενα νεο παραθυρο με το install New Hardware. Ακολουθα τις οδηγιες και τα Windows απο μονα τους θα εγκαταστησουν τους απαραιτητους drivers που θα ειναι μεσα στο CD

     

    Προτασεις:

    1) Κατεβασε για καλο και κακο ολα τα Service Packs των XP.

    2) Κατεβασε και τους τελευταιους drivers της καρτας σου

    3) Οταν γραφεις στο forum, προσπαθησε σε παρακαλω να αφηνεις κενα και να ειναι κατανοητες οι προτασεις σου κι οχι συνεχομενες, διοτι πολλες φορες ψαχνω να βρω τι λες.

     

    Καλη τυχη


    KAPS
    07.09.2008, 21:31

    noizreduction
    παω  να   το  παλεψω τωρα... ευχαριστω παρα παρα πολυ. εισαι  ο απο μηχανης  θεος  μου.....


    KAPS
    08.09.2008, 10:43

    noizreduction

    εισαι αρχοντας με το sp2 τη διαβασε... τωρα εχω αλλο προβλημα με vst π.χ  το halion η το hypersonic   μου βγαζει   license condrol κατι τετοιο παταω εκει κατι και ζηταει code  και  δεν ξερω που να  το  βρω  ...   σε ζαλισα 


    noizreduction
    08.09.2008, 11:26

    Τουλαχιστον το πρωτο βημα εγινε.

    Οσον αφορα το license, εαν το εχεις παρει αυθεντικο το Halion, λογικα θα πρεπει να εχει καπου ενα κωδικο ( πανω στο κουτι ισως; ).

    Ομολογω πως εχω να χρησιμοποιησω το Halion πανω απο 3 χρονια, οποτε δνε εχω επαφη με το security system της Steinberg. Εαν ειναι οπως και του Cubase, μαλλον θα πρεπει να ειναι ενα USB key, το οποιο πρεπει να σου δινουν μαζι με το αυθεντικο Halion.


    KAPS
    08.09.2008, 12:23

    ακου  usb key εχει καθως το σεταρω.. το προγραμμα   σεταρεται κανονικα αποθηκευεται αλλα δεν βγαζει μετα εικονιδιο για να ανοιξει  μονο manuals και τετοια. μου λεει κατι για SyncrosoftLicenseControl και οχι μονο στο halion και hypersonic kai sta waves  ..καταλαβες τιποτα


    noizreduction
    08.09.2008, 13:00

    Εαν προκειται για τα αυθεντικα, τοτε πρεπει να βαλεις σε μια κενη USB θεση, το USB stick που υπαρχει με το προγραμμα. Syncrosoft ειναι η εταιρια που παραγει αυτο το ειδος ασφαλειας και λογικα οταν θα εισαγεις το USB stick, το προγραμμα που σου ανοιγει και αναζηταει τους κωδικους θα "αντλησει" πληροφοριες μεσα απο αυτο.

    Εαν ειναι σπασμενα..ε....τοτε ακολουθα τις οδηγιες του χακερ που το εσπασε, αλλα με δικη σου ευθυνη και με καθε επιγνωση του τι μπορει να προκαλεσεις στον υπολογιστη σου.