ελληνική μουσική
    472 online   ·  210.845 μέλη

    Adobe Audition βοηθεια

    Tommymoto
    08.09.2008, 10:26

    Ανοιγω το προγραμμα και προσπαθω να γραψω κιθαρα αλλα το προβλημα ειναι οτι μολις συνδεω την κιθαρα δεν την ακουω, ουτε οταν παταω rec και γραφω ακουω κατι στα ηχεια. παροτι  δεν δινει σημα στα ηχεια γραφει κανονικα! και μετα απλα ακουω οτι εχω γραψει στα τυφλα. αν ξερει καποιος ας ριξει τα φωτα του στο προβλημα μου και εγω κερναω  μετα!{#emotions_dlg.beer}


    driverbulba
    08.09.2008, 17:41

    Ρίξε μια ματιά στον μείκτη της κάρτας ήχου σου. (Το εικονίδιο με το ηχείο κατω δεξια στην οθονη σου!). Στις εντασεις αναπαραγωγης τσεκαρε αν το Line-in δεν είναι mute.

    Ελπίζω να βοήθησα!:)


    manos_p
    08.09.2008, 23:36

    Asxeto alla prepei na to pw...

     

    mipws exei kaneis auto to programma gia mac???

     

    euxaristw...


    driverbulba
    09.09.2008, 14:36

    Δε νομιζω να υπαρχει... Δε χρειαζεται παντως να το ψαχνεις, το χρησιμοποιούσα το Adobe Audition και ειναι πολυ απλο....


    Tommymoto
    09.09.2008, 15:07

    Μαλλον ειναι για εσενα πολυ απλο... δεν εχω καθολου εμπειρια απο μουσικα προγραμματα...{#emotions_dlg.thumbdown} 


    driverbulba
    09.09.2008, 23:59

    Καλα και γω 15 χρονών είμαι! Τι εμπειρία να έχω? {#emotions_dlg.lol} Εγω ειπα οτι ειναι απλο (σε σχεση με αλλα, π.χ. Cubase....)


    Termite
    10.09.2008, 10:03

    Παράθεση:

    Το μέλος Tommymoto στις 08-09-2008 στις 10:26 έγραψε...

    Ανοιγω το προγραμμα και προσπαθω να γραψω κιθαρα αλλα το προβλημα ειναι οτι μολις συνδεω την κιθαρα δεν την ακουω, ουτε οταν παταω rec και γραφω ακουω κατι στα ηχεια. παροτι  δεν δινει σημα στα ηχεια γραφει κανονικα! και μετα απλα ακουω οτι εχω γραψει στα τυφλα. αν ξερει καποιος ας ριξει τα φωτα του στο προβλημα μου και εγω κερναω  μετα!{#emotions_dlg.beer}



     

    Οταν λές "γράφει κανονικά" τι εννοείς; Βλέπεις δηλαδη την κυμματομορφή στην οθόνη; Και το πρόβλημα σου ειναι οτι δεν την ακούς απο τα ηχεία;

    Αν είναι έτσι, τότε η κιθάρα περνάει στον υπολογιστή και πρέπει να ελέγξεις τον ήχο στον μίκτη της κάρτας ήχου (δές αν το wave είναι ανοιχτό και γενικότερα αν ακούς απο τα ηχεία. Δοκίμασε να έχεις ανοιχτό το πρόγραμμα, και πρότού παίξεις βάλε ενα τραγούδι να δείς αν το ακούς). Αν ισχύουν τα παραπάνω τότε πρέπει να ελέγξεις τις ρυθμίσεις του προγράμματος.

    ΑΝ τωρα ΔΕΝ βλέπεις την κυμματομορφή της κιθάρας στην οθόνη, τότε σημαίνει οτι η κιθάρα ΔΕΝ γράφεται και πρέπει να ελέγξεις: Την σύνδεση της με το pc, την έντασή της και ΑΝ παρεμβάλεται κάποιος ενισχυτής, την ένταση του ενισχυτή.


    staboz
    23.09.2008, 10:24

    Παράθεση:

    Το μέλος Tommymoto στις 08-09-2008 στις 10:26 έγραψε...

    Ανοιγω το προγραμμα και προσπαθω να γραψω κιθαρα αλλα το προβλημα ειναι οτι μολις συνδεω την κιθαρα δεν την ακουω, ουτε οταν παταω rec και γραφω ακουω κατι στα ηχεια. παροτι  δεν δινει σημα στα ηχεια γραφει κανονικα! και μετα απλα ακουω οτι εχω γραψει στα τυφλα. αν ξερει καποιος ας ριξει τα φωτα του στο προβλημα μου και εγω κερναω  μετα!{#emotions_dlg.beer}

    Nομίζω είναι θέμα ρυθμίσεων του προγράμματος.

    Πήγαινε Edit-Audio Hardware Setup-Edit view-Release ASIO driver in Background-Control Panel

    Εκεί κάνε τις σωστές ρυθμίσεις Εξόδου του ήχου (DirectSound Output Ports)

    Aπό δεξιά επιλέγεις Sync Reference (DirectSound Output) και αριστερά επάνω ρυθμίζεις την έξοδο στα defaut ηχεία που έχεις καθορίσει για τον ήχο από το Control Panel των Windows.

    Eπίσης ελέγχεις κάτω δεξιά Card Options να υποστηρίζει και να είναι ενεργοποιημένο το Full Duplex

    Πειραματίσου σ᾿ αυτές τις ρυθμίσεις θα το πετύχεις.


    kostasgt
    21.11.2008, 17:21

    καλησπερα σε ολους....παιδια εχω την audiofire 4  της echo windows vista και προσπαθω να γραψω στο  au3 αλλα μου βγαζει μηνυμα οτι δν εχω ενεργοποιησει το  line in . τι κανω?


    staboz
    22.05.2009, 10:11

    Αν εξακολουθείς να έχες απορία γι᾿ αυτό, υπάρχει η δυνατότητα να ακούς την κιθάρα σου ενώ ηχογραφείς στο Adobe Audition. Πρέπει όμως να γράφεις στο Multitack. Επιλέγεις βέβαια το κανάλι εγγραφής πιέζεις το κόκκινο πλήκτρο (R). Θα πας έπειτα: Options-Monitoring-Audition Mix και θα επιλέξεις Always Input.

    Υπάρχει όμως μια χρονοκαθυστέρηση.


    220493
    22.05.2009, 16:16


    Αντιμετωπίζω και εγώ ένα πρόβλημα καθώς πάω να κάνω "Rec" (Arm for record) μου βγάζει ένα πλαίσιο όπου λέει ακριβώς:

    "You currently have a DirectSound card driver selected(Audition Windows Sound).For best results when recording,selesct an Asio Sound Card Driver.To change your card driver selection,choose Edit>Audio Hardware Seup."

     

    Αυτο γιατί μου το λεέι???? Αλλά πάω εκει που μου λέει....(Αν κάνω ηχογράφηση έστι χωρίς να αλλάξω κάτι δεν μου εμφανίζεται καμία κυματογραφία τίποτα.)

     

     

    Πάω εκεί που λέει και Βάζω driver ASIO4ALL v2

     

    ΠΑΤΑΩ ΟΚ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ:

     

    "The audio input is not activated.Recording audio is not possible.Please check your input configuration."

     

    Παω μετά να κάνω Rec και τίποτα το κόκκινο κουμπί δεν πατάει....

     

    Δεν ξέρω τι να κάνω....

    Μήπως δεν έχω κάνει καμιά ρύθμιση;

     

    Σας ευχαριτσώ

    εκ των προτέρων