ελληνική μουσική
    571 online   ·  210.848 μέλη

    Τα πέντε άλμπουμ που σας άλλαξαν τη ζωή

    kwstasagas
    15.10.2008, 22:32

    ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ :

    1. ΘΑΛΑΣΣΟΓΡΑΦΙΕΣ - Μάνος Λοϊζος / Λευτέρης Παπαδόπουλος

    2. Ο ΣΚΛΗΡΟΣ ΑΠΡΙΛΗΣ ΤΟΥ '45 - Μάνος Χατζιδάκις [ορχηστρικός δίσκος βασισμένος σε ρεμπέτικα τραγούδια]

    3. ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ - ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΣ

    4. ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ - ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ [διπλός δίσκος εκδόσεως Αφων Φαληρέα]

    5. ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΤΟΥ ΤΡΕΛΟΥ - Διονύσης Σαββόπουλος

     

    ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ :

    1. UFO - Phenomenon

    2. URIAH HEEP - Magician's birthday

    3. PINK FLOYD - Wish You Were Here

    4. CAMEL - Mirage

    5. COUSTEAU - Cousteau

     


    despinakontogianni
    16.10.2008, 00:29

    1)Χ.Αλεξίου-Ως την άκρη του ουρανού σου (Η αρχή για όλα!)

    2)Ελ.Καραΐνδρου-Το "10"

    3)Υ.Tiersen-Amelie

    4)Αφρ.Μάνου-Καιρός για δύο

    5)Τ.Τσανακλίδου-2 χρόνια Μετρό

     


    -----------------
    ...παίζει το πιάνο μοναχό και μια μικρή σφυρίζει έναν παράταιρο σκοπό μιας μελωδίας παλιάς...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : despinakontogianni στις 16-10-2008 00:30 ]


    mitskinis
    20.10.2008, 09:58

    Χατζηγιάννης "Κρυφό φιλί"

    Πλούταρχος "Όλα σε σένα τα βρήκα"

    Πλούταρχος "Κρυμμένα μυστικά"

    Σαββιδάκης "Ακροβάτης του ονείρου"

    Μαχαιρίτσας "Το διάλειμμα κρατάει δυο ζωές"


    methismeno-ksotiko
    29.11.2008, 16:09

    Αλεξίου-Οδός νεφέλης '88

    Μητροπάνος-Στου αιώνα την παράγκα

    Γαλάνη-Ανάσα η τέχνη της καρδιάς

    Μάλαμας-13000 μέρες

    Πρωτοψάλτη-Ανθρώπων έργα


    blondiescorpionsgirl
    29.11.2008, 20:37

    1.Taken by force-Scorpions

    2.Blondie-Blondie

    3.Sympathique-Pink Martini

    4.Avant que l'ombre-Mylene Farmer

    5.Clandestino-Manu Chao


    Tinaf-x
    18.07.2009, 14:58

    Οδός Νεφέλης 88 (μου άλλαξε την ζωή) Χάρις Αλεξίου

    Δρόμοι Σωκράτης Μάλαμας

    504 χλ βόρεια της Αθήνας Τάνια Τσανακλίδου

    Δυό μέρες μόνο Δήμητρα Γαλάνη

    Δι ευχών Χάρις Αλεξίου


    bittersweet
    18.07.2009, 22:53

    Δεν άλλαξαν την ζωή μου αλλά την επιρέασαν...

    Meds

    Definitely maybe

    Disintegration

    The silent force

    Unplugged in New York


    logan
    19.07.2009, 02:36

    system - toxicity

    nirvana - teen spirit

    doors - the doors

    rage against the machine - rage against the machine

     


    logan
    19.07.2009, 02:43

    και για να συμπληρωσω την 5αδα οχι οτι επεξε καθοριστικο ρολου στα μουσικα μου ακουσματα αλλα το γουσταρω απ το 1ο μεχρι το τελευταιο τραγουδι ειναι το soundtrack apo queen of the damned


    billaros
    24.07.2009, 20:48

    Linkin Park : Meteora

    System of a down : Toxicity

    Dream Theater : Train of thought

    Αυτά είναι τα τρία album που με έκαναν - σε ηλικία 14 ετών ν'ακούσω metal. Μέχρι τότε πέρα από λίγα κομμάτια που μου άρεσαν ,θεωρούσα το metal απλά θόρυβο .  Ιδιαίτερα το train of thought ,καθώς μ'έκανε ν'ακούσω progressive metal ,είδος που στη συνέχεια λάτρεψα - και λατρεύω ακόμα!


    TRAVELOGUE
    16.09.2009, 11:39

    01. Sgt Pepper's lonely hearts club band - Beatles

    02. Strange days - The Doors

    03. Dark side of the moon - Pink floyd

    04. Το χαμόγελο της τζοκόντας - Μάνος Χατζιδάκης

    05. Το άξιον εστί - Μίκης θεοδωράκης


    Orfeus
    16.09.2009, 12:14

    1. Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band (Beatles)

    2. Blonde on Blonde (Bob Dylan)

    3. Beggars Banquet (Rolling Stones)

    4. Atom Heart Mother (Pink Floyd)

    5. Benefit (Jethro Tull)


    sea_like_eyes
    16.09.2009, 13:38

    Τεταρτη δημοτικου μπομπιρας . . . θυμαμαι . . .

    Iron Maiden-powerslave-judas priest-painkiller-Slayer-hell Awaits-Aντιδραση-Εναντια

    Τριτη Γυμνασιου . . . θυμαμαι . . .

    Mayhem - De Mysteriis Dom Sathanas

    Στα 22 μου . . . και με την βοηθεια του Punk-Bro Nowaveband . . .

    Τhe Jam - The Smiths - Joy Division - The Clash - Sex PiStols Etc . . .  etc . . .

     

     


    MONSTER
    17.09.2009, 00:49

    1. The Black Album (Metallica)

    2. The Black Album (Ac/Dc)

    3. Nevermind (Nirvana)

    4. Use Your Illusion I (Guns And Roses)

    5. Ride The Lighting (Metallica)

    6. Master Of Puppets (Metallica)

    7. Wish You Were Here (Pink Floyd)

    8. Dark Side Of The Moon (Pink Floyd)

    9. Slippery When Wet (Bon Jovi)

    10. In The Court Of The King Crimson (King Crimson)

     

    Ξέρω δεν είναι 5 όπως λέει η ερώτηση αλλά δεν ήθελα να αφήσω κανένα απο αυτά εκτός...


    rollinngstone
    29.01.2010, 11:52

    1. Wish You Were Here - Pink Floyd

    2. Abbey Road - The Beatles

    3. All Things Must Pass - George Harrison

    4. The Dark Side Of The Moon - Pink Floyd

    5. Το χαμογελο της Τζοκοντας - Μανος Χατζιδάκις

     

    Καθώς και πολλά άλλα, χωρίς να υπολογίσουμε αυτά που θα μου αλλάξουν τη ζωη....


    aragorn23984
    29.01.2010, 12:04
    1)The Wall-Pink Floyd 2)Master of Puppets-Metallica 3)Piece of mind-Iron Maiden 4)Images and Words-Dream Theater 5)Βουτιά απο ψηλά-Ενδελεχεια
    dimitris1965
    29.01.2010, 14:13

    Χαχαχαχα τι να θυμηθώ τωρααααααααααααα, 1976  11 χρονών  άκουσα σε κασέτα  τον μπάλο του νιονιού από έναν καθηγητή  μουσικής, το κλικ  έγινε  …… 3 χρόνια αργότερα ο μπάλος ήταν ο πρώτος δίσκος  στο δωμάτιο μου ,πρώτος ξένος  φυσικό επακόλουθο  ο  ντύλαν και το blonde on blonde .,και μετά  doors  la woman, ……

    4 john mayall  the collection

    5 metal killers the collection


    kasel
    29.01.2010, 21:34

    MANO NEGRA - PATCHANKA

    RAMONES - RAMONESMANIA

    YANN TIERSEN - C'ETAIT ICI

    Ο ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΑ ΘΑΝΟ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟ

    ΤΡΥΠΕΣ - ΕΝΝΙΑ ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ


    AR-ON
    02.02.2010, 22:21

    Θα αναφέρω κι εγώ όχι τα άλμπουμ που θεωρώ ντε και καλά τα καλύτερα, αλλά αυτά που όταν τα άκουσα έπαιξαν ρόλο στη ζωή μου και άλλαξαν τον κόσμο μου... Λοιπόν, έχουμε και λέμε (με χρονολογική σειρά όχι του άλμπουμ, αλλά της εποχής που τα άκουσα):

    1) The Wall - Pink Floyd

    Γιατί μέχρι να αγοράσω τη ...διπλή κασσέτα με το χαρακτηριστικό εξώφυλλο από ένα δισκοπωλείο στη Ιερά Οδό στο Αιγάλεω (τότε που ακόμη υπήρχαν συνοικιακά δισκοπωλεία), δεν είχα ιδέα από μουσική γενικότερα, ήταν δεν ήταν ένα εξάμηνο που είχα αρχίσει να ακούω ροκ και να απομακρύνομαι δειλά-δειλά από κάτι Ντισκοτάγκο και Τζένκινς Χαν Γιουροβιζιονοτραγουδάκια που ως παιδάκι κι εγώ χόρευα στα πάρτυ του Δημοτικού (α, μαζί με το Αφαρλαμόρε Κομιντσιατού της Ραφαέλλα Καρά!!!). Ε, και μου άλλαξε τη ζωή, ήταν σα να ανακάλυπτα τη μουσική!

    2) Let it be - The Beatles

    Δεν το αγόρασα, μου το δάνεισε ένα κολλητό φιλαράκι φανατικός Μπητλομανής, που είχε όλους τους δίσκους τους. Εγώ μέχρι τότε θεωρούσα τα "Σκαθάρια" ως ένα καλό ξένο συγκρότημα, που απλά είχε μεγάλη τύχη να κάνει τρελή παγκόσμια επιτυχία, ίσως παραπάνω απ' ότι τους άξιζε... Δεν άργησα όμως να καταλάβω (με αρχή αυτό το άλμπουμ) ότι επρόκειτο απλά για το πιο χαρισματικό και ταλαντούχο συνθετικό τρίδυμο (για να βάλω και τον Harrison στο δίδυμο Lennon - McCartney) που γεννήθηκε (κι ίσως θα γεννηθεί) ποτέ στον πλανήτη, με άπειρα τραγούδια διαμάντια που θα συνεχίσουν να ακούγονται στον αιώνα τον άπαντα...

    3) Το χαμόγελο της Τζοκόντας - Μάνος Χατζιδάκης

    Μέχρι τότε, ο Μάνος ήταν απλά ο λυρικός πόλος απέναντι στον άλλο δυναμικό πόλο του δίπολου Μίκης - Μάνος, σεβαστός αλλά όχι τόσο "θελκτικός" από μένα σε σχέση με το Μίκη. Βλέπετε στο έργο του Θεοδωράκη είχα εντρυφήσει περισσότερο, και λόγω πολιτικής εκτίμησης, και λόγω συνθηκών (αφού ήταν πολλές δεκάδες οι ευκαιρίες να παίζουμε τραγούδια του με τη σχολική τότε μπάντα σε εκδηλώσεις). Ε, με το ανυπέρβλητο αυτό έργο του Χατζιδάκη, όχι μόνο κατάλαβα τι πραγματικά θα πει εμπνευσμένη ορχηστρική μουσική, αλλά και τι κολοσσός ήταν για τον ελληνικό πολιτισμό, που τόσο πια λείπει στις περίεργες μέρες που ζούμε! Αυτός δε ο "Χορός με τη Σκιά μου", δε θα πάψει ποτέ να με κατατρέχει...

    4) Requiem - Mozart

    Και δυστυχώς δεν θυμάμαι από ποια ορχήστρα, με ποιο μαέστρο και ποιους σολίστες το πρωτάκουσα, θυμάμαι όμως ένα ξεθωριασμένο από τον ήλιο CD (που όμως έπαιζε!) και κατά λάθος βρέθηκε να είναι το μόνο CD που είχα μαζί μου σε ένα diskman σε μια ψιλοερημική παραλία της νοτιοδυτικής Κρήτης, σε μια από τις πρώτες διακοπές χωρίς τους γονείς... Φανταστείτε τον αυγουστιάτικο ήλιο να καίει, να περπατώ πέρα-δώθε πάνω στο κύμα μ' ένα καπέλο και τα ακουστικά στα αυτιά και να ακούω Ρέκβιεμ, δηλαδή ορατόριο - νεκρολογία! Ε, δοκιμάστε το και είμαι σίγουρος ότι κι εσείς θα αισθανθείτε να πετάτε, να εισέρχεστε σε μια φωτεινή πύλη όπου ο χώρος και ο  χρόνος έχουν σταματήσει, να νομίζετε πως περπατάτε πάνω στα κύματα, να έρχονται συνέχεια δάκρυα στα μάτια όχι θλίψης, αλλά απέραντης ευτυχίας... Κι από τότε, αν και νιώθω δέος στη μοναδικότητα του Μπαχ, τη μαγευτική ευφυία του Μπετόβεν, το μεγαλείο του Βιβάλντι και τη θεϊκή μελωδικότητα του Τσαϊκόφσκι (για να αναφέρω τους κλασσικούς που υπεραγαπώ), δεν υπάρχει υψηλότερη θέση στην καρδιά μου από τον Wolfgang Amadeus...

    5) Της αγάπης μανιφέστο - Χάρης Αρώνης

    Χα χα χα χα, ε, μην με παρεξηγήσει κανείς που μαζί με Floyd, Beatles, Μάνο και Mozart έβαλα ένα άγνωστο τοις πάσοι άλμπουμ! Είπαμε, μιλάμε για τα άλμπουμ που μας άλλαξαν τη ζωή, ε λογικό είναι να ...επηρεάσει λιγάκι τη ζωή μου και το 1ο δικό μου άλμπουμ!


    Tropaiatissa
    04.02.2010, 18:54

    Οι "δικοί μου" πέντε δίσκοι, όπως θα διαπιστώσετε δεν έχουν μεγάλη ποικιλία ερμηνευτών, αλλά ήταν ιδιαίτερα σημαντικοί σε συγκεκριμένες στιγμές της ζωής μου. Με τη σειρά που "ήρθαν" λοιπόν:

    Γιώργος Νταλάρας & Πυξ-Λαξ - "Ζωντανή ηχογράφηση στην Ιερά Οδό"
    Αυτός ήταν ο πρώτος δίσκος που άκουσα και αγάπησα τον Νταλάρα, πράγμα που άλλαξε πάρα πολλά πράγματα στη ζωή μου!

    Γιώργος Νταλάρας - "Τα χρώματα του χρόνου Ι & ΙΙ" (Συλλογές)
    Αυτές τις δύο συλλογές είχα ζητήσει για δώρο Χριστουγέννων το '99 και απ' αυτές έμαθα τον Κουγιουμτζή, τον Λοΐζο, τον Καλδάρα, κ.ά., κι έτσι ξεκίνησε η "περιπέτεια" αναζήτησης της ελληνικής μουσικής...

    Γιώργος Νταλάρας - "Ο μέτοικος"
    Περιέχει το αγαπημένο μου τραγούδι ("Πάνε να πεις", Μ. Λοΐζου-Λευτ. Παπαδόπουλου) με το οποίο μέσα από διάφορες καταστάσεις έχω συνδεθεί απόλυτα!

    Νότης Μαυρουδής & Παναγιώτης Μάργαρης - "Cafe de l' art VI - Passion"
    Νότης Μαυρουδής - Αναστασία Μουτσάτσου - "Μια νύχτα στους αιώνες"
    Και οι δύο δίσκοι κυκλοφόρησαν την ίδια περίοδο, κατά την οποία λόγω μιας απώλειας περνούσα μεγάλο ψυχολογικό λούκι, και αυτοί οι δίσκοι σε συνδυασμό με τις εμφανίσεις των Μαυρουδή-Μουτσάτσου-Μάργαρη στον Ιανό με βοήθησαν να βγω απ' αυτό!