ελληνική μουσική
    524 online   ·  210.834 μέλη
    Liza32
    12.09.2008, 14:18

    Απευθύνομαι προς όλους. Θα θέλατε να έχετε δίπλα σας ενα έξυπνο άνθρωπο ή όχι και γιατί;


    Peace18
    12.09.2008, 14:36

    Το θεωρώ ανούσιο αυτό το τοπικ! 1ον: τι πάει να πει έξυπνος ή όχι;; Και 2ον: πώς μπορούμε να κρίνουμε αν αυτόν που είναι δίπλα μας είναι έξυπνος;;; Με ποιά κριτήρια;;; Και με ποιά δικαιοδοσία!

    Μήπως να ξανασκεφτόμαστε το θέμα που θέλουμε να ανοίξουμε;;;

    (Έτσι διευκολίνουμε και τους συντονιστές, που δεν νομίζω να θέλουν να περνάν όοοολη τους τη μέρα μπροστά από την οθόνη του υπολογιστή!)

    {#emotions_dlg.excl}


    Liza32
    12.09.2008, 14:56

    Θα το θέσω διαφορετικά το ζήτημα. Θα θέλατε να είστε μαζί με εναν άνθρωπο μορφωμένο ή όχι και γιατί; Προσωπική μου άποψη είναι, ότι ο μορφωμένος ξέρει να μιλήσει!


    Fler
    12.09.2008, 15:16

    Εγώ πάντως έχω εκπλαγεί γιατί απορίες σαν κι αυτή που είναι διάσπαρτες σε όλο το φόρουμ δεν τις έχω σκεφτεί ποτέ! Και να μου έχουν περάσει από το μυαλό δηλαδή, έχουν φύγει μέσα σε 5 δευτερόλεπτα γιατί για τόσο χρόνο είναι.

    Με όλο το θάρρος, ειλικρινά θα ήθελα να μάθω πως νομίζεις ότι μπορεί να εξελιχθεί μια τέτοια συζήτηση? Γιατί μπορεί να έχω εγώ το πρόβλημα και να μην βλέπω κάποια ενδιαφέρουσα εξέλιξη. Σε τι θα ωφελήσει?

    Άσε που αν θες όντως να κάνεις μια τέτοια ερώτηση μου φαίνεται και μένα ελλιπής.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος συνειδητά να επιλέγει ανθρώπους που είναι "ηλίθιοι" κατά τη δική του εμπειρία - γιατί οφείλεις να λάβεις υπόψιν σου κυρίως την έννοια που δίνει ο καθένας στην εξυπνάδα και που εξαρτάται κατά πολύ κι από το δικό του μυαλό. Κι αφού το θέτεις αλλιώς, δεν καταλαβαίνω ούτε γιατί κάποιος να επιλέγει συνειδητά "αμόρφωτους" ανθρώπους. Και πάλι το σχόλιο για τη μόρφωση είναι ότι είναι αόριστη έννοια και συγκεκριμενοποιείται για τον καθένα ξεχωριστά. Και που είναι δηλαδή η διαχωριστική γραμμή μεταξύ μορφωμένου και αμόρφωτου? Μία είναι?

    Και να σου αναφέρω και τη μοναδική πιθανότητα που μου έρχεται εμένα : "Θέλω να κάνω παρέα με ηλίθιους για να φαίνομαι πιο έξυπνος". Ε οκ.

    Αυτά. Πολύ βαρετό θέμα κατά τη γνώμη μου. Δεν θα την έλεγα καν αν δεν είχα κουραστεί με αυτές τις "συζητήσεις".

    Δεν ξέρω όμως αν υπάρχουν και ποια είναι τα έστω νοητά όρια για την επιλογή των συζητήσεων στο φόρουμ. Ό,τι πουν οι ειδικοί. Εγώ τη γνώμη μου την είπα.


    sea_like_eyes
    12.09.2008, 15:18

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 12-09-2008 στις 14:56 έγραψε...

    Θα το θέσω διαφορετικά το ζήτημα. Θα θέλατε να είστε μαζί με εναν άνθρωπο μορφωμένο ή όχι και γιατί; Προσωπική μου άποψη είναι, ότι ο μορφωμένος ξέρει να μιλήσει!



    o αμόρφωτος . . . μουγκρίζει   ?

    Υ.Γ . . . χμμμμ . . .


    seras
    12.09.2008, 15:20
    Itan ena mikro karavi, itan ena mikro karavi...pou itan a-a-ataksidefto pou itan a-a-ataksidefto oe oeeee oe oeeeeeeeee!!!
    Peace18
    12.09.2008, 15:20

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 12-09-2008 στις 15:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 12-09-2008 στις 14:56 έγραψε...

    Θα το θέσω διαφορετικά το ζήτημα. Θα θέλατε να είστε μαζί με εναν άνθρωπο μορφωμένο ή όχι και γιατί; Προσωπική μου άποψη είναι, ότι ο μορφωμένος ξέρει να μιλήσει!



    o αμόρφωτος . . . μουγκρίζει   ?

    Υ.Γ . . . χμμμμ . . .

     



    Γιώργο έλα να μουγκρίσουμε παρέα!!!!Innocent


    music-fan
    12.09.2008, 15:24

    φυσικα και ποιος δε θελει κατι τετοιο??διπλα σε εναν ανθρωπο που εχει υποβαθρο ανεβαινεις και συ...


    sea_like_eyes
    12.09.2008, 16:05

     

    7 π.μ . . .   στο υπνοδωμάτιο . . . μετά από τον πρώτο χτύπο . . . της αφύπνισης . . .

    --- ουουουουοαααααγγγγγγγγκκκκ . . . . αααχ . . . καλη μου μερα . . . χμμμ . . . τα στόρια είναι κατεβασμένα . . . χμμμ . . .

    Post Vol 1 . . . – Tα στόρια της ζωής είναι συνήθως κατεβασμένα . . . ρισκάρετε να δείτε πίσω από αυτά ? ? ?

     

    8 π.μ . . . στην κουζινα . . . κατά την διακρεια του πρωινου γευματος . . .

    --- Ποποποπο ΠΙΚΡΑ τον έκανα τον καφέ . . . τόσο μέλι έφαγα . . . και οι φρυγανιές , ααααρε φούρνε . . . κάρβουνο! . . . ουφφφφφφφφ . . .

    Post Vol 2 . . . –Όταν γεύεστε μια πίκρα σας παίρνει καιρό να συνηθίσετε την παραξενη γεμάτη νοσταλγία  γεύση της . . . ? ? ?

     

    11 π.μ . . .  στον γραφειο . . . κατά την διαρκεια της φασης . . . ατενιζω τον γεματο κινηση δρομο . . .

    --- Πφφφφφ . . . τοση κινηση . . . τοσο αγχος . . . γιατι τελικα . . . γιατι όλα αυτά ?

    Post Vol 3 . . . – Πιστευετε πως οι ρυθμοι ζωης μας μπορουν να μας εγκλωβισουν . . . στο ‘’εγω ‘’. . . και γιατι όχι σε ένα μοναχικο ‘’εμεις’’ ? ? ?

     

    4μ.μ . . .  στον δρομο για το σπιτι . . . στο φαναρι . . . το ματι πεφτει στο διπλα αυτοκινητο . . .

    --- ααααααχ είναι το fiat-κι το καινουργιο . . . ποπο γλυκα είναι . . . αλλα γιατι αυτόκινητο κι όχι . . .ποδηλατο ? ? ?

    Post Vol 4 . . . – O ανθρωπος δεν μπορει να καταλαβει – σεβαστει την γη που τον ζει  . . . πως περιμενει στο μελλον να συνηπαρξει μαζι της . . . Περιμενω τις αποψεις σας . . .

     

    9 μ.μ . . . κατά την διαρκεια του βραδυνου δειπνου . . .

    --- απαπαπαπα δεν θα παραγγειλω . . . όχι θα παραγγειλω . . . όχι . . . ναι . . . χμμ . . . ναι . . . ουφ!

    Post Vol 5 . . . – Oταν δεν αγαπαμε και δεν προσεχουμε τους εαυτους μας . . . πως περιμενουμε να αγαπησουμε γενικοτερα . . . τα παντα ? ? ? Όλα ξεκινουν από μας . . . ναι . . . ή όχι . . . ?

     

    Υ.Γ no offence . . . just a strange Kind of Humor . . .

     


    Liza32
    12.09.2008, 16:34

    Βρε παιδιά, προς τι τόσος ντόρος για το τίποτα; Μια συζήτηση είπα να ανοίξω και πήγατε να με φάτε! Δεν εχω τίποτα με τους <αμόρφωτους> ανθρώπους! ίσα ίσα, στην οικογένεια μου, δυο τρια άτομα είναι μορφωμένοι οι υπόλοιποι δεν έχουν τελειώσει τίποτα σπουδαίο! Παρόλα αυτά, προσπαθώ να συνεχίσω τη συζήτηση μαζί σας, παρόλα αυτά, εχω καταλάβει, ότι δεν παίζει ρόλο αν είναι κανείς του πανεπιστημίου ή όχι, αρκεί να έχει βάθος χαρακτήρα, και να ξέρει να μιλάει όταν και όπου αυτό του επιτραπεί! Γνωρίζω άτομα πανεπιστημίου, οι οποίοι, παρόλη τη μόρφωση τους, εκφράζονται στην κυριολεξία, σα να είναι ούτε εγω δεν ξέρω τί! Και άτομα που έχουν βγάλει μόνο το δημοτικό, είμαι σε θέση να τους βγάλω ακόμα και το καπέλο, επειδή λένε πράγματα με ουσία!


    Bgre
    12.09.2008, 17:00

    @! Μια συζήτηση είπα να ανοίξω .....
    Νομιζω πως γι'αυτο το λογο έπεσαν να σε "φάνε"

    (φάνε! ..... φάνε?.....κανεις δεν τρώει)

    (και αποκοπτουμε την παρακάτω φραση)
    @! ...πράγματα με ουσία.
    Δεν νομιζω να υπαρχει ουσια στο θέμα


    musicathy
    12.09.2008, 19:44

    Δεν παίζει ρόλο αν κάπιος είναι επιστήμονας πυρηνικής φυσικής ή τσοπάνος...Εγώ τον αγαπώ έτσι όπως είναι...{#emotions_dlg.inlove}


    jacamar
    12.09.2008, 19:48

    Παράθεση:

    Το μέλος musicathy στις 12-09-2008 στις 19:44 έγραψε...

    Δεν παίζει ρόλο αν κάπιος είναι επιστήμονας πυρηνικής φυσικής ή τσοπάνος...Εγώ τον αγαπώ έτσι όπως είναι...{#emotions_dlg.inlove}



     

    αμα ο επιστημονας μυριζει ναφθαλνη και ο τσοπάνος τραγιλα εγω δεν θα κατσω να τους κανω iq test


    kamelia8
    12.09.2008, 20:36

    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 12-09-2008 στις 15:16 έγραψε...

    Εγώ πάντως έχω εκπλαγεί γιατί απορίες σαν κι αυτή που είναι διάσπαρτες σε όλο το φόρουμ δεν τις έχω σκεφτεί ποτέ! Και να μου έχουν περάσει από το μυαλό δηλαδή, έχουν φύγει μέσα σε 5 δευτερόλεπτα γιατί για τόσο χρόνο είναι.

    Με όλο το θάρρος, ειλικρινά θα ήθελα να μάθω πως νομίζεις ότι μπορεί να εξελιχθεί μια τέτοια συζήτηση? Γιατί μπορεί να έχω εγώ το πρόβλημα και να μην βλέπω κάποια ενδιαφέρουσα εξέλιξη. Σε τι θα ωφελήσει?

    Άσε που αν θες όντως να κάνεις μια τέτοια ερώτηση μου φαίνεται και μένα ελλιπής.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος συνειδητά να επιλέγει ανθρώπους που είναι "ηλίθιοι" κατά τη δική του εμπειρία - γιατί οφείλεις να λάβεις υπόψιν σου κυρίως την έννοια που δίνει ο καθένας στην εξυπνάδα και που εξαρτάται κατά πολύ κι από το δικό του μυαλό. Κι αφού το θέτεις αλλιώς, δεν καταλαβαίνω ούτε γιατί κάποιος να επιλέγει συνειδητά "αμόρφωτους" ανθρώπους. Και πάλι το σχόλιο για τη μόρφωση είναι ότι είναι αόριστη έννοια και συγκεκριμενοποιείται για τον καθένα ξεχωριστά. Και που είναι δηλαδή η διαχωριστική γραμμή μεταξύ μορφωμένου και αμόρφωτου? Μία είναι?

    Και να σου αναφέρω και τη μοναδική πιθανότητα που μου έρχεται εμένα : "Θέλω να κάνω παρέα με ηλίθιους για να φαίνομαι πιο έξυπνος". Ε οκ.

    Αυτά. Πολύ βαρετό θέμα κατά τη γνώμη μου. Δεν θα την έλεγα καν αν δεν είχα κουραστεί με αυτές τις "συζητήσεις".

    Δεν ξέρω όμως αν υπάρχουν και ποια είναι τα έστω νοητά όρια για την επιλογή των συζητήσεων στο φόρουμ. Ό,τι πουν οι ειδικοί. Εγώ τη γνώμη μου την είπα.



    Πες τα, Fler! {#emotions_dlg.thumbup}

    Η ερώτηση μου φαίνεται παντελώς ανούσια...{#emotions_dlg.blink}


    Blackrosez
    12.09.2008, 20:40

    Ο μορφωμένος άνθρωπος δεν είναι πάντα και ο πιο σωστός. Πάνω από όλα πρέπει να μάθεις να είσαι άνθρωπος μετά ακολουθούν τα επίθετα σου, εννοώ, μπορει να ξέρει περισσότερο από εμάς για διάφορα μαθήματα, να έχει μια καλύτερη δουλειά από εμάς, αλλά να μην έχει εκτιμήσει ποτέ τον τρόπο που έφτασε μέχρι εκεί και τους ανθρώπους που τον βοήθησαν. Ειληκρινά δεν έχω δει και πολλους "έξυπνους" να επιστρέφουν και να λένε ευχαριστώ, μετρημένοι. Τόσοι μορφωμένοι ανθρώποι ανακάλυψαν την πυρηνική και την ατομική ενέργεια, αυτή η εξυπνάδα που πήγε? δημιουργησαν ΒΟΜΒΕΣ.. αυτο το αντιλαμβάνεστε?

    Θα ήθελα να ήμουν δίπλα σε ενα μορφωμένο ανθρωπο, για να μάθω απο αυτον, αλλα πάνω απο όλα να είναι  ανθρωπος!

     


    Conspiratus
    12.09.2008, 21:57

    Εγω παλι θα εκανα παρεα με ανθρωπους που θεωρω τοσο εξυπνους(μορφομενους,αμορφωτους,επιστημονες,τσοπανιδες...κλπ)οσο ειμαι εγω....

    ...αλλιως δεν θα μπορουσα να συνεννοειθω!!!!!!

     

    Ξερετε τι ειναι να μιλας και να σε κοιτουν με ενα βλεμμα....σαν να λενε "τι λεει αυτη τωρα??"

    ή αντιστοιχα να κοιτας εσυ καποιον αλλο ετσι????απαπαπα...πικρααααα!{#emotions_dlg.scared}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}

     

    υ.γ...οντως το θεματακι μπαζει λιγο({#emotions_dlg.thumbup})


    etsiaplakelly
    12.09.2008, 22:19

    Τελευταια ανοιγονται τοσο ανουσια θεματα σε αυτην την ενοτητα που με ολο το σεβασμο πιστευω οτι οι διαχειρηστες θα επρεπε να σκεφτουν σοβαρα το κλεισιμο της... Αστειευομαι βεβαια...αλλα πλακα πλακα κυκλοφορει πολυ σαβουρα...

    Και τωρα ας περασουμε στο συγκεκριμενο τοπικ...  Θα θελατε να ειχατε στο πλαι σας εξυπνο ανθρωπο???? Οχι..Για να κοκορευομαι οτι ειμαι εξυπνοτερη....!!!! (δν παμε καλα..)

     

    Και εστω ας δεχτουμε ολοι εμεις που συμφωνουμε οτι τοπικ ειναι ανουσιο, οτι μπορει να υπαρξουν κριτηρια εξυπναδας..(που μεταξυ μας  Κατερινα ουτε εγω το πιστευω).... Τι θα κανουμε δλδ? Θα υποβαλλουμε καθε υποψηφιο συντροφο σε τεστ iq? Ημαρτον παναγια μου...και αντε και το κανουμε...Ποιον επιλεγουμε? Τον εξυπνο? Μπααα...θα μας επισκιαζει και θα τον απορριψουμε...Τον χαζο? θα μας κοροιδευει ο κοσμος...Το αποτελεσμα ειναι ενα και μονο ενα..Στο ραφι θα μεινουμε...

    Λοιπον για να τελειωνουμε.... Υπαρχουν δεκαδες αλλα κριτηρια με τα οποια πρεπει  να επιλεγουμε τους συντροφους μας πολυ σημαντικοτερα απο το δειχτη ευφυιας τους....


    nowaveband
    12.09.2008, 23:01

    eiste oloi agramatoi kai den exete katholou mialo!!!!!!!!!den kanw parea mazi sas!!!!!!!!!!ena topic anoixtike kai dn to katalavate......oust!!!!!!!!!!zwa!!!!!!!!!!!!!mpeeeeeeeeeee{#emotions_dlg.nono}


    freddieKrueger
    13.09.2008, 02:28

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 12-09-2008 στις 14:18 έγραψε...

    Απευθύνομαι προς όλους. Θα θέλατε να έχετε δίπλα σας ενα έξυπνο άνθρωπο ή όχι και γιατί;



    Ναι αμε,γιατι οχι?Και διπλα μου κι απεναντι μου....


    margot
    16.09.2008, 00:08

    Θα ήθελα να έχω δίπλα μου... γύρω μου ... απλά

                              Ανθρώπους.....