ελληνική μουσική
    453 online   ·  210.833 μέλη

    Ανακοίνωση: Κατατακτήριες στο Μουσικό Τμήμα Αθήνας

    incomplete_angel
    15.09.2008, 14:03

     

     

    EΛΛHNIKH   ΔHMOKPATIA

     

    EΘNIKO KAI KAΠOΔIΣTPIAKO

       ΠANEΠIΣTHMIO AΘHNΩN

     

    TMHMA MOYΣIKΩN ΣΠOYΔΩN

    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

     

    Οι κατατακτήριες εξετάσεις παν. έτους 2008-09 των πτυχιούχων Α.Ε.Ι. καθώς και πτυχιούχων Τ.Ε.Ι. για το Τμήμα Μουσικών Σπουδών θα γίνουν στα εξής μαθήματα: 

     

    1) Υπαγόρευση Μουσικού Κειμένου (DICTEE)

    2) Aρμονία

    3) Ιστορία της Νεοελληνικής Έντεχνης Μουσικής στους Νεώτερους Χρόνους

     

    1) Υπαγόρευση Μουσικού Κειμένου (DICTEE)

     

    Υπαγορεύεται εκτελούμενο από πιάνο μονόφωνο μουσικό κείμενο, το οποίο καταγράφεται από τους εξεταζόμενους σε Ευρωπαϊκή Μουσική Σημειογραφία.

     

    2) Αρμονία: 

     

    Δίνονται στους εξεταζόμενους για έναρμόνιση ένα ή δύο μουσικά κείμενα που αντιστοιχούν στις γνώσεις του υποχρεωτικού της Αρμονίας και ειδικότερα: Συγχορδίες και οι αναστροφές τους (τετράφωνες, κύριες και δευτερεύουσες συγχορδίες, αλλοιωμένες και χρωματικές συγχορδίες, αρμονικές αλυσίδες). Μετατροπίες όλων των ειδών σε κοντινές και μακρινές κλίμακες. Ξένοι φθόγγοι.

     

    3) Ιστορία της Νεοελληνικής Έντεχνης Μουσικής στους Νεώτερους Χρόνους

     

     Σημειώσεις της Αναπληρώτριας Καθηγήτριας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών κ. Αικατερίνης Ρωμανού από το βιβλιοπωλείο Κουλτούρα----Δ/νση: Μάντζαρου και Σόλωνος – Αθήνα.

     

    Η ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων και δικαιολογητικών είναι 1-15 Νοεμβρίου 2008.

     

    Απαραίτητα δικαιολογητικά: α. Αίτηση (λαμβάνεται από τη Γραμματεία) β. Αντίγραφο Πτυχίου  επικυρωμένο.

     

    Οι εξετάσεις διεξάγονται 1-20 Δεκεμβρίου 2008 μετά από ανακοίνωση της Γραμματείας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών.

     

     

    ΑΠΟ ΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ

     


    Spotlight_Dancer
    15.09.2008, 23:02

    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 15-09-2008 στις 14:03 έγραψε...

     

     

    EΛΛHNIKH   ΔHMOKPATIA

     

    EΘNIKO KAI KAΠOΔIΣTPIAKO

    ΠANEΠIΣTHMIO AΘHNΩN

     

    TMHMA MOYΣIKΩN ΣΠOYΔΩN

    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

     

    Οι κατατακτήριες εξετάσεις παν. έτους 2008-09 των πτυχιούχων Α.Ε.Ι. καθώς και πτυχιούχων Τ.Ε.Ι. για το Τμήμα Μουσικών Σπουδών θα γίνουν στα εξής μαθήματα:

     

    1) Υπαγόρευση Μουσικού Κειμένου (DICTEE)

    2) Aρμονία

    3) Ιστορία της Νεοελληνικής Έντεχνης Μουσικής στους Νεώτερους Χρόνους

     

    1) Υπαγόρευση Μουσικού Κειμένου (DICTEE)

     

    Υπαγορεύεται εκτελούμενο από πιάνο μονόφωνο μουσικό κείμενο, το οποίο καταγράφεται από τους εξεταζόμενους σε Ευρωπαϊκή Μουσική Σημειογραφία.

     

    2) Αρμονία:

     

    Δίνονται στους εξεταζόμενους για έναρμόνιση ένα ή δύο μουσικά κείμενα που αντιστοιχούν στις γνώσεις του υποχρεωτικού της Αρμονίας και ειδικότερα: Συγχορδίες και οι αναστροφές τους (τετράφωνες, κύριες και δευτερεύουσες συγχορδίες, αλλοιωμένες και χρωματικές συγχορδίες, αρμονικές αλυσίδες). Μετατροπίες όλων των ειδών σε κοντινές και μακρινές κλίμακες. Ξένοι φθόγγοι.

     

    3) Ιστορία της Νεοελληνικής Έντεχνης Μουσικής στους Νεώτερους Χρόνους

     

    Σημειώσεις της Αναπληρώτριας Καθηγήτριας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών κ. Αικατερίνης Ρωμανού από το βιβλιοπωλείο Κουλτούρα----Δ/νση: Μάντζαρου και Σόλωνος – Αθήνα.

     

    Η ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων και δικαιολογητικών είναι 1-15 Νοεμβρίου 2008.

     

    Απαραίτητα δικαιολογητικά: α. Αίτηση (λαμβάνεται από τη Γραμματεία) β. Αντίγραφο Πτυχίου επικυρωμένο.

     

    Οι εξετάσεις διεξάγονται 1-20 Δεκεμβρίου 2008 μετά από ανακοίνωση της Γραμματείας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών.

     

     

    ΑΠΟ ΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ

     



    ...και καλη σας διασκεδαση!:)


    santourman
    17.09.2008, 17:53

    Ερώτηση : Ο πτυχιούχος οποιουδήποτε ΑΕΙ ή ΤΕΙ μπορεί να δώσει κατατακτήριες; Ακόμα κι αν έχει τελειώσει μια εντελώς άσχετη σχολή;


    incomplete_angel
    17.09.2008, 20:31

    Παράθεση:

    Το μέλος santourman στις 17-09-2008 στις 17:53 έγραψε...

    Ερώτηση : Ο πτυχιούχος οποιουδήποτε ΑΕΙ ή ΤΕΙ μπορεί να δώσει κατατακτήριες; Ακόμα κι αν έχει τελειώσει μια εντελώς άσχετη σχολή;



     

    Απ' όσο ξέρω ναι.


    ticos
    18.09.2008, 16:11

    Με πτυχίο φούγκας μπορεί να δώσει κάποιος στίς κατατακτήριες?


    incomplete_angel
    19.09.2008, 14:56

    Παράθεση:

    Το μέλος ticos στις 18-09-2008 στις 16:11 έγραψε...

    Με πτυχίο φούγκας μπορεί να δώσει κάποιος στίς κατατακτήριες?



    Όχι. Πρέπει να είσαι πτυχιούχος κάποιου ΑΕΙ ή ΤΕΙ.


    tago
    21.09.2008, 10:26

    Για μεταπτυχιακά στο Μουσικό πανεπιστήμιο ξέρει κανείς κάτι?


    vero
    21.09.2008, 21:36

    μια ερώτηση! απ αυτα τα 3 μαθήματα βγάζουν ενα κοινό βαθμό για να περάσεις στην σχολή?


    incomplete_angel
    22.09.2008, 14:05

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 21-09-2008 στις 21:36 έγραψε...

    μια ερώτηση! απ αυτα τα 3 μαθήματα βγάζουν ενα κοινό βαθμό για να περάσεις στην σχολή?



     

    Spoliiiiiiight δώσε τα φώτα σου!


    incomplete_angel
    22.09.2008, 14:07

    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 21-09-2008 στις 10:26 έγραψε...

    Για μεταπτυχιακά στο Μουσικό πανεπιστήμιο ξέρει κανείς κάτι?

     



    Δυστυχώς δε γνωρίζω. Πήρε το μάτι μου κάτι σχετικές ανακοινώσεις στον πίνακα της γραμματείας αλλά δεν τα κοίταξα γιατί ακόμα έχω δρόμο....

    Αλλά μπορείς να περάσεις κάποια μέρα (Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή 11.00-14.00) από τη γραμματεία και να ενημερωθείς.


    tago
    22.09.2008, 17:31

    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 22-09-2008 στις 14:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 21-09-2008 στις 10:26 έγραψε...

    Για μεταπτυχιακά στο Μουσικό πανεπιστήμιο ξέρει κανείς κάτι?

     



    Δυστυχώς δε γνωρίζω. Πήρε το μάτι μου κάτι σχετικές ανακοινώσεις στον πίνακα της γραμματείας αλλά δεν τα κοίταξα γιατί ακόμα έχω δρόμο....

    Αλλά μπορείς να περάσεις κάποια μέρα (Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή 11.00-14.00) από τη γραμματεία και να ενημερωθείς.



     

    Σε ευχαριστώ πολύ. Το να περάσω μάλλον δύσκολο μου φαίνεται αφού ζω στη Κρήτη. Με κάποιο τρόπο θα το ψάξω πάντως.


    incomplete_angel
    22.09.2008, 21:29

    Το μόνο που μπορώ να σου δώσω είναι το τηλ της γραμματείας αλλά αμφιβάλλω για το αν βγάλεις άκρη μαζί τους. Αν το θέλεις πες μου.


    Spotlight_Dancer
    22.09.2008, 21:42

    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 22-09-2008 στις 21:29 έγραψε...

    Το μόνο που μπορώ να σου δώσω είναι το τηλ της γραμματείας αλλά αμφιβάλλω για το αν βγάλεις άκρη μαζί τους. Αν το θέλεις πες μου.



    Ναι,ειδικα αν το σηκωσει η Μηλιωνη,θα βγαλει ακρη σιγουρα.


    incomplete_angel
    22.09.2008, 22:51

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 22-09-2008 στις 21:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 22-09-2008 στις 21:29 έγραψε...

    Το μόνο που μπορώ να σου δώσω είναι το τηλ της γραμματείας αλλά αμφιβάλλω για το αν βγάλεις άκρη μαζί τους. Αν το θέλεις πες μου.



    Ναι,ειδικα αν το σηκωσει η Μηλιωνη,θα βγαλει ακρη σιγουρα.



     

    {#emotions_dlg.wacko}

    {#emotions_dlg.tt2}