ελληνική μουσική
    655 online   ·  210.828 μέλη

    χρειαζομαι επειγοντως εναν φρεντο εσπρεσσο-ενα topic για τους καφέδες

    musichell
    22.09.2008, 12:04

    πόσους καφέδες πίνετε την ημέρα,τί καφέ,είστε εξαρτημένοι?κτλ.....


    noizreduction
    22.09.2008, 12:12

    Φανταζομαι πως πολλα μελη τωρα ευχονται να φυγουμε για στρατο πιο συντομα απο το Νοεμβρη.. {#emotions_dlg.rolleyes}


    musichell
    22.09.2008, 12:20

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 22-09-2008 στις 12:12 έγραψε...

    Φανταζομαι πως πολλα μελη τωρα ευχονται να φυγουμε για στρατο πιο συντομα απο το Νοεμβρη.. {#emotions_dlg.rolleyes}



     

    χαχαχαχαχ...τι λες ρε τρελε?δεν εχεις αδικο παντως,,,θα ευχονται να παμε και σε διεθνεις αποστολες,,οσο πιο μακρυα γινεται....μην καταστρεφεις το τοπικ ομως,,,,γραψε αν πινεις καφε κτλ...βασικα το τοπικ ειναι σαν απαντηση στο αλλο τοπικ με το τραγουδι του νεσκαφε αλλα ας γραψει κανεις και τιποτα σχετικο...{#emotions_dlg.beer}[εδω χρειαζοταν φατσουλα με καφε...}


    noizreduction
    22.09.2008, 12:23

    Ε, καποια πρωινα μ'αρεσει να πινω ενα φραπε ναυτικο ή ενα νες. Παντα γλυκους με γαλα. Εν ωρα εργασιας εξαρταται. Εαν ειναι πριν απο μαθημα, δεν πινω..προκαλει νευρικοτητα! Εαν ειναι πριν απο live, προτιμω να τον πιω κατα τη διαρκεια του live, παρα πριν! Να στησουμε ηχο, να κουβαλησουμε και μετα να γεμισουμε το στομαχι μας με αυτο το ευγενες χημικο προϊον που λεγεται καφεϊνη!


    musichell
    22.09.2008, 12:32

    τι εννοεις ''φραπε ναυτικο''?,,εγω τον εχω κοψει τον φραπε γιατι με εκοψε...το καλοκαιρι πινω φρεντο εσπρεσσο γλυκο αλλα τον αγοραζω απ εξω γιατι δεν μπορω να φτιαξω στο σπιτι,θελει εξοπλισμο...το χειμωνα νεςκαφε ζεστο αλλα κι αυτος με ψιλοπειραζει,,,και καπουτσινο και ελληνικους αλλα οι 2 τελευταιοι νομιζω δεν εχουν ικανοποιητικα ποσα καφεινης...


    noizreduction
    22.09.2008, 13:17

    Φραπες ναυτικος

    1 κουταλι της σουπας καφε

    2 κουταλια της σουπας ζαχαρη ( ή και 3 εαν θελετε γαλακτομπουρεκο, οπως εγω )

    Λιγο νερο στη αρχη, ισα ισα να καλυψει το μειγμα. Αναδευετε προσεκτικα με το κουταλι της σουπας, μεχρι να λιωσει το μειγμα ( γι'αυτο ριχνουμε νερο βρυσης για να ειναι πιο ζεστο και να διελυεται το μειγμα )

    Μολις λιωσει, ριχνουμε και λιγο νερο, μεχρι τη μεση του ποτηριου ( κρυο πλεον )

    Ριχνουμε γαλα εβαπορε μεχρι το "τσιμα τσιμα" του ποτηριου για να γινει γαλακτομπουρεκο.

    Ανακατευουμε.

     

    Συμβουλες:

    1) Καλο ειναι να αφηνουμε περιθωριο για τα παγακια ( που τα ριχνουμε τελευταια ) γιατι αλλιως στο ανακατεμα θα γινουμε χαλι

    2) Για super extra δραση ριξτε λιγο baily's.

    3) Ποτε μα ποτε μην το κανετε αυτον τον καφε εαν εχετε ευαισθητα νευρα

     

    Καταλληλο για βραδινες βαρδιες ηχοληψιας! Κραταει περιπου 6 ωρες γαριδα το ματι και αφυπνισμενο το μυαλο! Να αποφευγεται τη χρηση υβρεολογιου οταν τον πινετε!


    Sweet-Killer
    22.09.2008, 23:33

    Αν κατάλαβα, ο φραπές ο ναυτικός είναι ο...συνηθισμένος φραπές! Όχι?

    Λοιπόν... Φραπέ και λιγότερο φρέντο το καλοκαίρι και το χειμώνα καπουτσίνο και νες...

    Τώρα πόσους... Το πολύ έναν! Αλλιώς θα αρχίσουμε να τρέμουμε...


    noizreduction
    23.09.2008, 11:21

    Οχι, δεν ειναι ο κλασσικος frappe. Ειναι ενα επικινδυνο μειγμα υπερβολικης δοσης ζαχαρης και καφεϊνης ( ενεργεια και αφυπνιση αντιστοιχα ) που εαν γινει συνηθειο, προκαλει μεχρι και ελκος του στομαχου ( συνηθισμενα τα βουνα στα χιονια :D )


    Sweet-Killer
    23.09.2008, 15:04

    Επικίνδυνο μείγμα??? {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}

    Χμ... Κι εγώ έτσι πίνω τον καφέ μου! 1 καφέ + 3 ζάχαρη... Κοινώς πετιμέζι ή... γαλακτομπούρεκο! {#emotions_dlg.biggrin}


    rWmS
    23.09.2008, 17:10

    Εγω τον πινω μαυρο πικρο και απαισιο. Οτι και να του κανεις δεν πινεται ο ατιμος οποτε αν ειναι να πιω για την παρεα δεν χριαζεται να τον στολιζω


    p3tr0s
    23.09.2008, 17:21

    Hail to frape!!!!!!αλλά επειδή με έχει ταράξει τελευταία είπα να τους ελαττώσω..αλλά ευτυχώς υπάρχει και ο ελληνικός γιατί δυστυχώς χωρίς καφέ πλέον δεν παλεύεται..κακό συνήθειο!


    noizreduction
    23.09.2008, 18:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Sweet-Killer στις 23-09-2008 στις 15:04 έγραψε...

    Επικίνδυνο μείγμα??? {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}

    Χμ... Κι εγώ έτσι πίνω τον καφέ μου! 1 καφέ + 3 ζάχαρη... Κοινώς πετιμέζι ή... γαλακτομπούρεκο! {#emotions_dlg.biggrin}



    Η διαφορα ειναι πως εγω μιλαω για κουταλι σουπας κι οχι κουταλακι του καφε :D


    Sweet-Killer
    23.09.2008, 18:37

    Όταν λες της σούπας εννοείς... της σούπας??? Ωωωωωωω! {#emotions_dlg.happycrazy}Και μετά λένε για 'μένα που θέλω 3 κουταλάκια... 3,5 μεταξύ μας! {#emotions_dlg.whistling}


    music-fan
    24.09.2008, 01:36

    πινω γαλλικο καφε,μετριο με πολυ γαλα...και νεσκαφε.ο φραπες δε μου αρεσει τοσο αλλα οταν εχει ζεστη τι να κανω οεο?


    noizreduction
    24.09.2008, 11:54

    Παράθεση:

    Το μέλος Sweet-Killer στις 23-09-2008 στις 18:37 έγραψε...

    Όταν λες της σούπας εννοείς... της σούπας??? Ωωωωωωω! {#emotions_dlg.happycrazy}Και μετά λένε για 'μένα που θέλω 3 κουταλάκια... 3,5 μεταξύ μας! {#emotions_dlg.whistling}



    Κι εγω απο ενα κουταλακι του καφε ξεκινησα και μετα απο κατι βραδινες βαρδιες και στησε-ξεστησε, εφτασα στο κουταλι της σουπας! Επομενο σταδιο ειναι η κουταλα σουπας, αλλα πρεπει να βρω ποτηρι μπυρας για να μην κολλαει το μειγμα!


    Sweet-Killer
    24.09.2008, 13:58

    {#emotions_dlg.biggrin} {#emotions_dlg.biggrin} {#emotions_dlg.biggrin} Καλοοοοοοοοοοοοοοό!!! Να το επιχειρήσεις.....

    Ναι, αλλά κατ' αναλογία δε θα έπρεπε να αυξάνεις και τη δόση του καφέ? Αυτό είναι που κρατάει σε εγρήγορση!


    musichell
    24.09.2008, 14:30

    μην κανετε μαλακιες με τον φραπε,,,κι εγω τα ιδια εκανα{3+ κουταλιες καφε,,ή 2 κουταλιες καφε και καθολου ζαχαρη στις 7 το πρωι,ή εριχνα μεσα στον καφε ασπιρινη για καλυτερα αποτελεσματα...}και τωρα με ποναει το στομαχι μου μονο που τον μυριζω...


    noizreduction
    24.09.2008, 14:44

    Aχ...ασπιρινη! Τι μου θυμισες...

    Παντως, εγω απεκτησα ενα υπεροχο ελκος ( που οφειλεται και στο αγχος βεβαια ).

    Ομως οταν εχεις να κανεις 3 καλυψεις σε 3 συνεχομενες μερες με ελαχιστες ωρες υπνου και συνεχομενες μεταφορες εξοπλισμου ( συν καλυψη ηχητικη στο control ), δε νομιζω πως υπαρχει αλλη λυση.

    Απλως μενεις 1 εβδομαδα μετα με ενα στομαχι παπουτσι κι ενα στομα σαλιαρα :D


    pastella
    24.09.2008, 15:26

    Ωραιοι οι καφεδες, αλλα τα νευρα και τα στομαχια γινονται μετα αστα να πανε.

    Εγω αντι για νεσκαφε βαζω σκονη εσπρεσο γιατι δεν με πειραζει στο στομαχι. ζεστο νερο και ανακατεμα με 1 υπεργεματη κουταλια καφε, κοφτη ζαχαρη Η σαν φραπες το καλοκαιρι με πολλα παγακια.

     


    tsibitos
    24.09.2008, 19:53

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 22-09-2008 στις 13:17 έγραψε...

    Φραπες ναυτικος


     

    λεγεται και απλά "Κουταλάτος", αυτον πίνω και εγώ.