ελληνική μουσική
    514 online   ·  210.840 μέλη

    Συμβουλες σε αρχαριο - κιθαρα

    Levi
    24.09.2008, 22:26

    Καλησπερα αγαπητοι απο σημερα συν-φορουμιτες!

    Μετα απο αρκετο καιρο που το σκεφτομαι πηρα την αποφαση να μαθω κιθαρα, οσο δυσκολο ή ευκολο αν ακουγετε αυτο. Ειμαι 18(σε ενα μηνα) χρονων και ακομη με συντηρουν οι γονεις μου, επομενως δεν θελω να τους φορτωσω με επιπλεον εξοδα για δασκαλο/ωδειο κλπ, ετσι αποφασισα να παρω μια κιθαρα και, αρχικα γρατζουνιζοντας την, να μαθω να παιζω καποια τραγουδακια για να περναω την ωρα μου, να ηρεμω και να διασκεδαζω με την παρεα μου..!

    Θα ηθελα να ρωτησω ποια κατα τη γνωμη σας ειναι η καλυτερη κιθαρα για εμενα, κλασικη ή ακουστικη?

    Η μουσικη που ακουω ειναι τραγουδια του 70-80 οπως πχ σκορπιονς και διαφορα θρυλικα οπως  stairway to heaven, dust in the wind κλπ Επισης ακουω ελληνικα ροκ κομματια (και ξενα), εχω κολλημα με διαφορες μπαλαντες και διαφορα ψαγμενα μεταλ αλλα και ροκ κομματα/συγκροτηματα!

    Οπως ειπα και πιο πριν δεν με ενδιαφερει να γινω "μουσικος" αλλα να παιζω για διασκεδαση και την προσωπικη μου ικανοποιηση. Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις και τον χρονο σας και καλως σας βρηκα :]

     


    jorge
    24.09.2008, 23:42

    Εννοείται ακουστική Levi :)

    Αυτή την κιθάρα χρησιμοποιούν όσοι θαυμάζεις, επομένως μόνο με ακουστική θα προσεγγίσεις τον ήχο τους. Στη φωτογραφία, μπορείς να δεις τις ακουστικές (κάποιες είναι και ηλεκτρακουστικές) του Rudolph Schenker:


    delta66
    24.09.2008, 23:57

    {#emotions_dlg.thumbup}

     

    Φυσικα ακουστικη ή ελεκτρικη για τη μουσικη που αναφερεις.

    Η κλασσικη κιθαρα (το λεει και το ονομα της) ειναι για κλασσικη μουσικη {#emotions_dlg.yes}

    (ασχετα αν χρησιμοποιηται για τον ηχο της αλλα με "μοντερνο" παιξιμο και στην συγχρονη μουσικη)


    Levi
    25.09.2008, 00:12

     

    Σας ευχαριστω πολυ, την ιδια απαντηση πηρα κι απο οσα ατομα ειχα ρωτησει, το μονο κολημα που ειχα ειναι οτι εχω βρει καποιες πηγες εκμαθησης κλασικης κιθαρας στο διαδυκτιο, υπαρχουν διαφορες για την ακουστικη;
    Κι αν ναι ξερετε καποιο καλο τροπο να μαθω ακουστικη κιθαρα με παρομιο τροπο;


    delta66
    25.09.2008, 00:16

    Παράθεση:

    Το μέλος Levi στις 25-09-2008 στις 00:12 έγραψε...

     

    Σας ευχαριστω πολυ, την ιδια απαντηση πηρα κι απο οσα ατομα ειχα ρωτησει, το μονο κολημα που ειχα ειναι οτι εχω βρει καποιες πηγες εκμαθησης κλασικης κιθαρας στο διαδυκτιο, υπαρχουν διαφορες για την ακουστικη;
    Κι αν ναι ξερετε καποιο καλο τροπο να μαθω ακουστικη κιθαρα με παρομιο τροπο;



    Αν ψαξεις κι αλλο θα βρεις και για ακουστικη. (μαθηματα στο διαδυκτιο)

    Μιλαμε για διαφορετικα οργανα με διαφορετικη τεχνικη και το σημαντικοτερο οπως ειπαμε, διαφορετικη μουσικη.

    Σαν να θελει ενας να μαθει ντραμς για να παιζει ζεπελιν και να παει να μαθει κλασσικο τυμπανο.Cool


    -----------------
    click to MYSPACE page, listen music & see videos

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 25-09-2008 00:17 ]


    jorge
    25.09.2008, 00:40

    Δες κάποια μαθήματα στο e-Περιοδικό > Διδασκαλία (http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=magazine&tid=9&page=2)

    Καλό είναι να μάθεις πρώτα τα ακκόρντα (συγχορδίες). Δεν είναι δύσκολο, καλό θα ήταν όμως να σου δείξει πρώτα κάποιος από κοντά.


    Levi
    25.09.2008, 07:51

    Ευχαριστώ και πάλι!Smile


    odis13
    25.09.2008, 08:52

    Ακουστική θες.

    Μαθήματα θα βρεις στο ιντερνετ, πρέπει απλά να ψάξεις.Μεχρι και στο youtube θα βρεις βιντεάκια.Στην ανάγκη αν θες μπορείς να πάρεις και κανενα βιβλιο αν δε βρεις κάτι ικανοποιητικό στο νετ (που δε το νομίζω).

    Τωρα ανάλογα με το πόσα λεφτά μπορεις να διαθέσεις, κοιτάς στα μαγαζιά εκει στη Λεμεσο (ο lms στη Μακαρίου έχει καλή ποικιλία) ή σε μαγαζιά intenet όπως πχ www.thomannde και διαλέγεις.

     


    Levi
    25.09.2008, 12:19

     

    Τελικα αποφασισα να αρχισω με κλασικη, λογω τιμης-ποιοτητας αλλα κι επειδη εχω καποιον να μου δειξει (και παιζει αποκλειστικα κλασικη...
    Εχετε καποια προταση για να ξεκινησω να μαθαινω?
    Καποιες ασκησεις για παραδειγμα...


    jorge
    25.09.2008, 13:36

    Μα υπάρχουν και φτηνές ακουστικές... Το οτι βρήκες κάποιον να ξέρει κλασική, γιατί σε απομακρύνει από αυτό που θέλεις πραγματικά να μάθεις; Δεν το καταλαβαίνω...

    Είναι σαν να σου αρέσει το πιάνο, αλλά να ξεκινάς βιολί επειδή κάποιος φίλος σου ξέρει βιολί :)


    musichell
    25.09.2008, 14:12

    Παράθεση:

    Το μέλος Levi στις 25-09-2008 στις 12:19 έγραψε...

     

    Τελικα αποφασισα να αρχισω με κλασικη, λογω τιμης-ποιοτητας αλλα κι επειδη εχω καποιον να μου δειξει (και παιζει αποκλειστικα κλασικη...
    Εχετε καποια προταση για να ξεκινησω να μαθαινω?
    Καποιες ασκησεις για παραδειγμα...



     

    xexe,,πλακα εχεις....ευτυχως που δεν εχεις καποιον που παιζει τρομπετα...παντως κι εγω στην ηλικια σου πηρα κιθαρα και ειχα τις ιδιες αποριες και οικονομικους περιορισμους με εσενα,,πηρα μια πολυ φθηνη κλασικη αλλα αργοτερα τις εβαλα χορδες απο ακουστικη,,επειδη λες οτι ακους και μεταλ θα σου προτινα να παρεις μια ηλεκτρικη με εναν μικρο ενισχυτη οπου θα μπορεις να παιζεις και με καθαρο ηχο σαν ακουστικη και με παραμορφωση,,,νομιζω και με γυρω στα 200-300 ευρω βρισκεις ενα τετοιο πακετο κιθαρας+ενισχυτη,,αν δεν εχεις τα χρηματα καλυτερα να περιμενεις λιγο καιρο να τα μαζεψεις παρα να παρεις μια κλασικη που μπορει να σου φανει δυσκολο να μαθεις να παιζεις με τα δαχτυλα ή να μην σου αρεσει ο ηχος γενικα....


    Levi
    25.09.2008, 14:12

    Ετσι κι αλλιως ειχα σκοπο να μαθω και κλασικη κιθαρα, ετσι οταν μου ειπαν οτι ειναι πιο ευκολο να πας απο κλασικη σε ακουστικη πηρα την αποφαση που αναφερω πιο πανω!Smile


    jordan2410
    17.11.2008, 17:11

    και εγω εχω ακριβως το ιδιο προβλημα.γενικα προτιμω τον ηχο της ηλεκτρικης ομως θελω να μαθω τις χορδες και τα λοιπα να μην ξερω μονο να παιζω τραγουδια.δεν ξερω αν πρεπει να παρω κλασσικη η ηλεκτρικη