ελληνική μουσική
    323 online   ·  210.844 μέλη

    Ελληνική μουσική Σταροβιομηχανια

    noizreduction
    30.09.2008, 01:25

    Παράθεση:

    να μου πεις γιατι με λες απολιτιστο...

    και απολυτο...

    Γιατι με τοση ευκολια δινεις μια λυση για το τι πρεπει να κανουν οι συνθετες, θεωρωντας ομως αυτονοητο πως οσοι δουλεψαν και δουλευουν στο σκυλαδικο και στο χωρο του ελαφροποπ, πρεπει να εξαφανιστουν απο προσωπου γης.

    Επισης, καταδικαζεις ενα ειδος μουσικης που δεν ακους ( δεκτο ), υποβιβαζοντας ομως οσους θελουν να το ακουσουν ( μη δεκτο και μη δημοκρατικο ).

    Οταν χαρακτηριζεις ενα ειδος, χαρακτηριζεις και τον ακροατη αυτου του ειδους! Και πιστεψε με, οπως εσενα δεν θα ηθελες να πουν κατι κακο για τη μπαντα που αγαπας, ετσι και γι'αυτους δεν θα ηταν σωστο να δεχτουν αδικα τα πυρα σου!

    Το γουστο ειναι προσωπικη επιλογη κι οποιαδηποτε προσβολη απεναντι στο γουστο του καθενος, ειναι και προσβολη απεναντι στην ικανοτητα του να επιλεγει! Επειδη τα γουστα ολων δεν ειναι ιδια, δεν σημαινει πως πρεπει να προσβαλουμε αυτους που δεν ειναι συμφωνοι με εμας!

     

    Αυτη ειναι η απαντηση μου! Ξεκαθαρη, απλη και εαν την καλοσκεφτεις, η πιο ουσιωδης και καλοστημενη σε επιχειρηματολογια, απο απλες προτασεις που καταδικαζουν.

    Παράθεση:
    και το πιο σημαντικο... να μην απομονωνεις ενα κομματι απο το post μου βγαζοντας ολοκληρα θεματα,,,,πρωτον γιατι δεν ειναι σωστο...και δευτερον γιατι ετσι μου δειχνεις οτι σε ολο το υπολοιπο μηνυμα εισαι συμφωνος....

    Δεν μ'αρεσει να γεμιζω τα posts με απιστευτα Quotes. Η απαντηση μου ειναι συνηθως συνολικη. Απλως πηρα ενα κομματι για να σου αντι-επιχειρηματολογησω. Δεν θα κατσω να παιξω το "κρυφτο" των δικηγορων ανα γραμμη :D

    Παράθεση:

    ΟΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΟΥΝ ΣΕ ΔΗΘΕΝ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΟΠΩΣ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΚΑΙ ΔΗΘΕΝ ΨΑΓΜΕΝΟ ΕΝΤΕΧΝΟ....

    ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ ΟΠΩς ΤΗΝ ΒΓΑΖΕΙ Η ΨΥΧΟΥΛΑ ΤΟΥΣ...

    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΝΕ....ΟΡΙΣΤΕ ΚΥΡΙΟΙ...ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ....ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΜΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΜΙΞΗ,,,ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ...

    H απαντηση της εταιριας:

    "Καλως κυριοι. Δεχομαστε τα αιτηματα και τα μουσικα σας κομματια. Οι παραγωγες θα γινουν με τον τροπο που θελετε, με δικα σας εξοδα. Εμεις θα αναλαβουμε την προωθηση κι επειδη το εμπορευμα δεν θα εχει σιγουρη επιτυχια, θα ζητησουμε ενα επιπλεον 20% επι της συνολικης τιμης.

    Οσοι καλλιτεχνες εχουν την δυνατοτητα να πληρωσουν το επιπλεον ποσο, θα μπορεσουν να καθορισουν και τη τιμη πωλησης. Για οσους δεν θα μπορεσουν να δωσουν το επιπλεον ποσο, η εταιρια θα προσθεσει επι της τελικης τιμης του προϊοντος προς τον καταναλωτη, το ποσο ανα CD.

    Ευχαριστουμε για την αλλαγη που προσπαθειτε να φερετε. Ευχαριστουμε που θα πληρωσετε μονοι σας ολες τις διαδικασιες παραγωγης. Ευχαριστουμε επισης που μας βγαλατε απο τον κοπο να κυνηγησουμε την πειρατεια, διοτι ολο το κοστος πεφτει πανω σας, οποτε εμεις εχουμε το καθαρο κερδος των πωλησεων.

    Τελος, ευχαριστουμε τους καταναλωτες που θα αφησουν το πειρατικο download και θα σκασουν τα 20Ε για καθε CD. Η ευθυνη βαραινει αποκλειστικα τους συνθετες, που αποφασισαν να παρουν τη διαδικασια στα χερια τους


    ΦΙλικα

    Η ενωση δισκογραφικων εταιριων Ελλαδος"

     

    Οπως καταλαβαινεις inkve, η λυση σου ειναι μεν παρα παρα παρα πολυ καλη, ομως δεν ειναι εφικτη στην ελληνικη πραγματικοτητα!

    Οπως πολυ σωστα ειπε ο jorje, την ελληνικη πραγματικοτητα την καθοριζει το κοινο! Εγω, εσυ, ο αλλος που θα αλλαξει το ραδιοσταθμο ή δεν θα παει σε μια σκυλαδικη σκηνη...Ολοι εμεις δημιουργουμε το καταναλωτικο κοινο!

    Θελει λιγες γνωσεις περι αγορας και καταναλωσης!

     

    Μπορω εγω να σου μια πιο απλη λυση!

    1) Καλυτερη μουσικη εκπαιδευση στα σχολεια. Απαλασσονται οι μαθητες απο την ανουσια ιστορια της μουσικης και εμβαθυνουν σε αισθητικα κριτηρια των μουσικων ειδων.

    2) Κινητρα για την εκπαιδευση των παιδιων σε ιδιωτικα/δημοτικα ωδεια. Αυτο σημαινει πως το ωδειο πρεπει να γινει ενας θεσμος πολιτισμου κι οχι απλα ενα μερος που αφηνουμε τα παιδια μας.

    3) Αλλαγη της μοριοδοτησης ραδιοφωνικων σταθμων. Φετος θα μπουμε στη τροχια της ψηφιακης τηλεορασης. Συγχρονως, θα αναπτυχθει παρα πολυ το ιντερνετικο ραδιοφωνο, πραγμα που θα δωσει ωθηση σε μικρους κι αγνωστους σταθμους να ακουστουν. Το κρατος θα ελεγχει την ποιοτητα του προγραμματος ( αναλογα με το καταστατικο του σταθμου ).

    4) Επιδοτηση μουσικων παραγωγων στην ΕΡΤ. Η ΕΡΤ εχει ετοιμους χωρους για ηχογραφησεις. Με ενα γεναιοδωρο budget θα μπορουσε το Κρατος να βαλει χερι στο ιδιωτικο μονοπωλιο παραγωγων!

     

    Ολα αυτα ομως, θελουν πολιτικη βουληση και κοινωνικη παιδεια! Καμια κοινωνικη αλλαγη δεν εγινε μεσα σε 1 μερα! Και για τους ιστορικους Τεχνης, ειναι γνωστο πως η κοινωνια επηρρεαζει την Τεχνη. Ειναι μια αμφιδρομη σχεση που εξελισσεται συγχρονως!

    Ουτοπικες λυσεις δεν βοηθανε σε ενα συστημα που ηδη εχει φτασει στα ορια του απολυτου ελεγχου!

     

    Και τελος..εαν θελουμε αλλαγες, τοτε ολοι εμεις που τωρα κλαιγομαστε, θα μπορουσαμε να παιρναμε αυθεντικα CDs απο τα αγαπημενα μας ποιοτικα κομματια, ωστε να βοηθουσαμε με το 7-10%, τον καλλιτεχνη. Κι εαν η εταιρια εβλεπε αυξηση στα επισημα νουμερα της, τοτε θα του εδινε τη 2η και 3η δουλεια με μεγαλυτερη γεναιοδωρια!

    Παράθεση:

    τα σκυλια γαυγιζουν φιλε μου...

    η δευτερη φορα που με προσβαλεις...

    Και το πιο ωραιο ειναι πως δεν προκειται να ζητησω συγνωμη. Ουτε και να πω πως "οποιος εχει τη μυγα, μυγιαζεται", γιατι μπορει να με κατηγορησεις πως σε προσβαλλω σαν..μυγα Innocent

     


    -----------------
    F.M.P. DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 30-09-2008 01:30 ]


    inkve
    30.09.2008, 01:51

    καλες οι προτασεις σου...

    αλλα να συμπληρωσω οτι το κοινο ακουει οτι του δινουν...και αυτο που του δινουν απο που το παιρνουν??ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ....

    οι μουσικοι δεν χρειαζονται τις εταιριες για να ζησουν...

    οι εταιριες χρειαζονται τους μουσικους!!!ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ????

    οποτε λιγο θαρρος χρειαζεται...λιγο αποχη...να δεις μετα πως σου ερχονται οι εταιριες που θα εχουν αρχισει να μπαινουν μεσα!!γιατι επαναλαμβανω,,,οι εταιριες ζουνε απο τους μουσικους!!

    δεν χρειαζεται να μου πεις τι λενε οι εταιριες στα διαφορα συγκροτηματα...ξερω πολυ καλα....

    για την δευτερη προσβολη μπορει και να εχεις δικιο και να <<μυγιαστηκα>>

    οχι ομως και για την πρωτη....


    inkve
    30.09.2008, 02:25

    γιατι το απολιτιστος και απολυτος το ειπες πριν σου γραψω την <<λυση μου>>...

    και δεν καταδικασα κανεναν που ακουει η διασκεδαζει ετσι....

    εγω ο ιδιος εχω διασκεδασει με τροπους πιο ελλεεινους και δεν ειμαι καθολου περηφανος που το λεω...

    οταν ομως αυτα τα ακουσματα εχουν γινει  καθεστως ακομα και στον τροπο που θα πρεπει ο καθενας να γραφει μουσικη(δεν γινετε να αμφιβαλεις και για αυτο)τοτε ξεκιναει το δικο μου το προβλημα,,,εγινα σαφης..
    -----------------
    inkve

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 30-09-2008 02:30 ]


    noizreduction
    30.09.2008, 11:32

    Inkve δεν ξερω τι επαφη εχεις με τη μουσικη βιομηχανια ( απο την παραγωγη, μεχρι την προωθηση κι απο την επιλογη, μεχρι την τελικη διαφημιση ), ομως τα πραγματα δεν ειναι τοσο "ρομαντικα" ( δυστυχως ).

    Οι εταιριες δεν εχουν αναγκη τους μουσικους. Αυτο ειναι μια λανθασμενη εντυπωση. Συμβαινει το ακριβως αντιθετο. Οι μουσικοι εχουν αναγκη τις εταιριες!

    Δυστυχως, ο μουσικος δεν εχει σταθερο εισοδημα. Δεν επιβιωνει με εναν μισθο καθε μηνα, ουτε μια standard ασφαλιση. Δουλευει σαν ελευθερος επαγγελματιας σε εναν κλαδο που δεχεται πρωτος συνηθως τις κοινωνικες και οικονομικες πιεσεις!

    Το θεμα που εχουμε ανοιξει εδω ειναι πολυδιαστατο! Δεν μπορουμε να κοιταμε τη λυση του επικεντρωνοντας την προσοχη μας μονο σε ενα τομεα!

    Ο μουσικος δεν μπορει να κατεβει σε απεργια! Δεν μπορει να αναζητησει τα δικαιωματα του, διοτι δεν εχει καμια υποχρεωση η εταιρια απεναντι του! Θα επιβιωσει παιζοντας συνηθως σε σκυλοσκηνες ή κανοντας τον καραγκιοζη πισω απο ενα μεγαλο καλλιτεχνη ( σε ονομα και φημη, οχι και σε ποιοτητα ).

    Κι επειδη ο κλαδος ειναι αρκετα μεγαλος, το να πεις "λιγο θαρρος χρειαζεται" ειναι καταστροφικο. Διοτι ακομα κι αν μια μεγαλη μεριδα μουσικων ακολουθησει αυτη την ιδεα, θα υπαρξει μια αλλη που θα πρεπει να συντηρησει τον εαυτο της και μια οικογενεια και θα δεχτει οικειοθελως να υποβιβασει την ποιοτητα της για να παραγει τετοια ειδη μουσικης!

    Μην αποτιναζεις τον εαυτο σου ως καταναλωτης και ως ακροατης/θεατης απο αυτο το παιχνιδι! Οι μονοι που εχουν δυναμη να αλλαξουν την κατασταση ειναι οι καταναλωτες κι οχι οι μουσικοι! Οι καταναλωτες μπορουν να αλλαξουν το καναλι που βλεπουν, το ραδιοσταθμο που ακουνε και το περιοδικο που διαβαζουν. Να μειωσουν την κυκλοφορια του και την ακροαματικοτητα/τηλεθεαση του!

    Αυτο ειναι το πληγμα που μπορεις να κανεις σε ενα καθεστως! Να μειωσεις την ισχυ επιρροης του!

    Απο την αλλη, μπορεις σαν καταναλωτης να προτιμησεις αυθεντικα τα CD αυτων που θεωρεις ποιοτικων καλλιτεχνων. Να ενισχυσεις τα επισημα νουμερα τους στις εταιριες! Και οι εταιριες δεν ειναι χαζες να μην το παρατηρησουν! Μια τετοια ανοδο, θα βοηθησει τον αντιστοιχο καλλιτεχνη να κανει καλυτερες και πιο ωφελιμες συμφωνιες με την εταιρια!

    Πως ομως θα το κανεις αυτο, αφου οι περισσοτεροι θα ακουσουν και το σκυλοποπ, θα διαβασουν και το αντιστοιχο περιοδικο και θα γουσταρουν και το βιντεοκλιπ;


    Και η απαντηση βρισκεται στην παιδεια του κοινωνικου συνολου! Στις ιδεες που προτεινα!

     

    Το θεμα ειναι απο μονο του κοινωνικο κι οχι μουσικο απολυτα! Η παρακμη στη μουσικη προτιμηση ειναι ενα μονο σκελος απο τη συνολικη παρακμη της ποιοτητας της κοινωνιας μας! Στο ευκολο κι ευπεπτο υλικο και στον ωχαδερφισμο!

     

    Μην αναζηταμε μονο απο τους μουσικους την επιλυση ενος ζητηματος που εχει να κανει με Παιδεια, Ηθικη και Κοινωνικη αναπροσαρμογη! Θα ηταν λαθος να γονατισουμε εναν κλαδο που συντηρειται απο το κοινωνικο συνολο..Ιδιαιτερα τη στιγμη που το ιδιο το κοινωνικο συνολο δεν θελει κατι πιο ποιοτικο!

     

    ( τα bolds δεν δειχνουν εκνευρισμο, αλλα τονιζουν τα σημαντικα σημεια του λογου μου )

     

    Και επειδη δεν μ'αρεσει η καταστροφολογια, θεωρω πως στην ελληνικη μουσικη σκηνη υπαρχουν συγκροτηματα και μουσικοι που εκπροσωπουν το ποιοτικο ειδος μουσικης! Αρκει να βγουμε εξω απο το σπιτι μας, να αλλαξουμε τους ραδιοσταθμους μας και να αφιερωσουμε λιγο παραπανω χρονο στην αγορα ενος μουσικου CD. Αλλιως, οσο και να παραπονιομαστε, ειμαστε και οι ιδιοι υπαιτιοι της τωρινης καταστασης!

     

     


    freakhood
    30.09.2008, 13:51

    noizreduction  από τα πιο πολλά που γράφεις συνειδητοποιώ πως  ζω σε άλλον πλανήτη και μάλλον δεν το έχω καταλάβει... 

    Θα τα πουμε όμως αργότερα. Φιλικά πάντα.

    Bagration γράφεις:

    1) Ουτε υποχρεωτικό είναι να τους ακούει κάποιος.

    (Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει Bagration. Σκέψου λίγο).

    2) Και όπως είπε και inkve ότι αυτοί απο την μία μπορεί να είναι στα μπουζούκια, και την άλλη μέρα το πρωί να ακούνε Αλεξίου!

    (νομίζεις πως στη νοοτροπία έχει μεγάλη διαφορα το να ακούς Αλεξίου ή σκυλάδικο? Εγω σου λέω πως δεν υπάρχει η παραμικρή ουσιώδης διαφορά στους ανθρώπους που ακούνε Αλεξίου η σκυλάδικο. Οι εξαιρέσεις ειναι απειροελάχιστες)

    gikostas γράφεις:

    1) O καθένας ας ακούσει και ας δει ότι θέλει.

    (Καμία σχέση. Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει).

    2) Σκεφτείτε πως από όλο αυτο, ζούνε χιλιάδες οικογένειες κάτι το οποίο στις μέρες μας είναι πολύ σημαντικό.

    Οι μεγαλύτεροι εγκληματίες (αυτοί που δεν μπήκαν ποτέ και ούτε προκειται να μπουν στις φυλακές) αυτό ακριβώς έκαναν. Απασχολούσαν και απασχολούν χιλιάδες οικογένειες.

    panosbousalis γράφεις:

    Μουσική στα σχολεία είναι κάτι το απαραίτητο.

    (Η αιτία δεν βρίσκεται εκεί φίλε μου. Ακόμα και όλο το πρόγραμμα των σχολείων να άλλαζαν σε μουσικά, δεν θα άλλαζε τίποτα και η εξήγηση είναι απλή: Money makes the world go round).

    Και τέλος:

    noizreduction γράφεις:

    1) Πολυ απλα..Αλλαξτε καναλι και ραδιοσταθμο! Κανεις δεν σας εβαλε ενα οπλο στο κεφαλι για να τα δειτε ολα αυτα.

    (Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει).


    2) Αυτο που ολοι μαλλον ξεχασαμε ειναι πως ζουμε σε μια δημοκρατικη χωρα κι ο καθενας εχει το δικαιωμα να ακουει και να διασκεδαζει με ο,τι θελει.

    (Το πιστεύεις αυτό?)

    3) Πες μου ΠΟΙΟΣ σε αναγκασε inkve να ακουσεις ενα κομματι! ΠΟΙΟΣ σε αναγκασε να επιλεξεις ενα περιοδικο! ΠΟΙΟΣ σε υποχρεωσε να κατσεις σαν δευτερος πρωταγωνιστης στο Κουρδιστο Πορτοκαλι, με ανοιχτα ματια και να βλεπεις trash βιντεοκλιπ!Η απαντηση ειναι ΚΑΝΕΙΣ! Αλλαξε καναλι!

    Λάθος. Όλος ο περίγυρος με αναγκάζει αν δεν το έχεις καταλάβει. Πρώτοι και καλύτεροι οι γονείς (από μικρή ηλικία...)

    4) Η δυναμη σου ειναι αυτη του καταναλωτη.

    (Η δύναμη του καταναλωτή? Ας μην μπουμε σε άλλες ατραπούς γιατί το θέμα πάει αλλού. Ας μην πιάσουμε συζήτηση για Τζον Σμιθ, υπεραξίες κλπ. Η δύναμη του κέρδους αρκεί. Είναι πανίσχυρη από οποιαδήποτε άλλη δύναμη στον πλανήτη).

    5) Το γουστο ειναι προσωπικη επιλογη κι οποιαδηποτε προσβολη απεναντι στο γουστο του καθενος, ειναι και προσβολη απεναντι στην ικανοτητα του να επιλεγει!

    (Μάλιστα. Πάλι το αντίθετο συμβαίνει. Το γούστο εδώ δεν είναι προσωπική επιλογή. Τουναντίον).


    6) Και η απαντηση βρισκεται στην παιδεια του κοινωνικου συνολου!

    (Η παιδεία όπως την εννοώ εγώ δεν έχει να κάνει ούτε με σχολεία ούτε με πανεπιστήμια. Έχει να κάνει με την κουλτούρα και την αναζήτηση της αλήθειας. Εξάλλου οι πιο πολλοί από αυτούς που πάνε στα σκυλάδικα ή στους πυξ β-λάξ έχουν αρκούντως πανεπιστημιακή παιδεία, τουλάχιστον για τα εγχώρια δεδομένα)

     

    υγ: Σκοπός μου δεν είναι να σας αλλάξω απόψεις παραθέτοντας καμια δεκαριά σελίδες με επιχειρήματα. Θα ήθελα να υπάρξει προβληματισμός ωστόσο. Βέβαια ειδικά οι πάνω των 25 πολύ δύσκολα θα αναιρέσουν αυτά που πιστεύουν (ειδικά οι πιο μεγάλοι).

    Σκοπός μου είναι να μήπως προβληματιστεί κάνα πιτσιρίκι που μπαίνει εδώ μέσα μπας και ψάξει να βρει τι παίζει πίσω από το παραβάν.


    noizreduction
    30.09.2008, 16:16

    Θα απαντησω αριθμητικα πανω στις τοποθετησεις σου.

    1) Μου λες πως συμβαινει το ακριβως αντιθετο! Ομως δεν βλεπω επιχειρηματολογια! Μεσα σε 4 λεξεις, δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο δεν συμφωνεις μαζι μου. Ανεπτυξε το σε παρακαλω.

    Η δικη μου θεση ειναι πως πραγματικα κανεις δεν με αναγκασε εμενα να ακουσω Λαμψη ή Σφαιρα στο ραδιοφωνο του αυτοκινητου μου. Επισης, κανεις δεν με αναγκασε να δω Star ή Extra 3. Δεν ξερω εαν εγω ειμαι αυτος που ζω σε μια ουτοπικη κοσμοθεωρια, αλλα αφου το ρημαδι το τηλεκοντρολ εχει παραπανω απο 1 κουμπι, ενω το ραδιοφωνο ρυθμιζεται αναλογα με το τι θελουμε να ακουσουμε συχνοτικα, μαλλον εχουμε την επιλογη να γυρισουμε οπου θελουμε να τερψουμε την αναγκη μας για διασκεδαση! So simple!

    Και μη μου πειτε πως δεν υπαρχουν ραδιοσταθμοι που δεν παιζουν αλλο ειδος μουσικης, γιατι τοτε οντως ζειτε σε μια διαφορετικη χωρα κι εκφραζεται αποψη σε ενα θεμα χωρις να εχετε κανει την απαραιτητη αναζητηση στην απαντηση σας! Εχω αναφερει πιο πανω χαρακτηριστικους σταθμους που παιζουν διαφορετικο ειδος μουσικης! Αναζητηστε τους

     

    2) Πιστευω απολυτα στην εννοια της δημοκρατικοτητας στη διασκεδαση και στο γουστο! Δεν ξερω τι βιωνεις στη Θεσσαλονικη, αλλα στην Αθηνα εχω την επιλογη εαν θα παω σε σκυλαδικο ή σε μια ομορφη εντεχνη/ροκ σκηνη! Κι ας βγει οποιος θελει να με διαψευσει σε αυτο! Ποσοι ερασιτεχνες απο εδω μεσα δεν εχουμε παιξει σε μικρες μουσικες σκηνες; Και μαλιστα οχι..λαϊκο! Αλλα εντεχνο, rock και pop!

    Εαν πραγματικα θελει καποιος να παει να ακουσει αυτα τα ειδη, δεν εχει παρα να ανοιξει το Αθηνοραμα ή το Exodos ( ναι ναι, μην ταραζεστε, υπαρχουν και αυτα τα μαγαζια μεσα στα αγαπημενα μας περιοδικα ) και να επιλεξει σε ποια μουσικη σκηνη θα παραβρεθει! So simple κι εδω!

     

    3) Εαν ο περιγυρος θα παει να πνιγει, τοτε θα πας να πνιγεις κι εσυ?

    Το παιδι επηρρεαζεται απο την προηγουμενη γενια! Και η προηγουμενη γενια επελεξε να ακουει λαικοποπ και σκυλοελαφρυ! Κι οπως ειπα πιο πανω, μια κοινωνικη αλλαγη δεν γινεται μεσα σε 1 μερα ή σε 10 χρονια! Η επομενη γενια ( εμεις ) μπορουμε να αλλαξουμε σταθμο και καναλι! Αυτο δεν μπορουν να το κανουν πια οι παλαιοτεροι, γιατι ετσι εμαθαν, ετσι τους αρεσει!

     

    4) Μια εταιρια καθοριζει το εμπορευμα της, το οποιο ειναι μουσικο στην προκειμενη περιπτωση! Η εταιρια αυτη κανει μια ερευνα αγορας μεσα απο δημοσκοπησεις και στατιστικες μελετες αγορων!

    Εαν το κοινο μειωσει τη συμμετοχη του σε διαγωνισμους σταθμων που παιζουν σκυλοποπ, μειωσει τις αγορες αντιστοιχων CDs και μετακυλησει τη δυναμικοτητα του σε αγορα εντεχνης μουσικης, τοτε η εταιρια θα αλλαξει πολιτικη!

    Δεν χρειαζονται οικονομικες θεωριες του 18-19ου αιωνα, ουτε καποια μαρξιστικη κοινωνια!

    Γιατι εαν το παμε ετσι, τοτε το ζητημα της Παιδειας πανω στη μουσικη ειναι ακομα πιο παλιο ( ερχομενο απο τη μουσικη παιδεια των αρχαιων Ελληνων ) κι ομως κανεις δεν το αναφερε ( παρα μονο εγω ) στη συγκεκριμενη αντιπαραθεση!

     

    5) Παντως οι φιλοι μου και οι συνεργατες μου, δεν ειχαμε ποτε ιχνη απο μαστιγιο στην πλατη μας! Ακουγαμε ο,τι θελαμε, οπως θελαμε ( ποτε μετα τις 12 το βραδυ.. :D ).

    Παλι ομως λειπει η επιχειρηματολογια και φοβαμαι πως με μονολεκτικες απαντησεις, δεν θα βγαλουμε ακρη σε μια τοσο σημαντικη συζητηση!

     

    6) Η κουλτουρα διαμορφωνεται! Δεν δημιουργειται απο το μηδεν, δεν καταστρεφεται!

    Δεν μπορεις να εξαφανισεις τους ρεμπετες και τους λαϊκους τραγουδιστες! Μπορεις ομως να κανεις πιο διαδεδομενα και τα underground ειδη μουσικης!

    Και η παιδεια μεσα στο σχολειο ( κι εξω απο αυτο με παραλληλες δραστηριοτητες ) ειναι σημαντικη για την αναπτυξη του χαρακτηρα, της κουλτουρας και της κοινωνικοποιησης του παιδιου!

    Εαν ενδιαφερεσαι, μπορεις να επικεντρωθεις λιγο στη Ψυχολογια του μαθητη. Αλλιως δεν μπορω να σε κανω να καταλαβεις ποσο σημαντικο ειναι να εχουμε ενα σχολειο που να δημιουργει αυτονομες μοναδες κρισης, σκεψης και γουστου!

     

    Λιγο παραπανω επιχειρηματολογια θα ηθελα απλως ;)


    pastella
    30.09.2008, 17:13

    Ένα απλό παράδειγμα θα παραθέσω στην επιχειρηματολογία των jorge & noizreduction

    Εδώ και πολλά χρόνια η κατάσταση στο ραδιόφωνο στη Θεσσαλονίκη είναι άσχημη. Πέραν μερικών σταθμών, βασιλεύει η λίστα, οι υποχρεωτικές μεταδώσεις ορισμένων καλλιτεχνών και η προώθηση κακών κομματιών σε αρκετούς σταθμούς. Πριν ένα χρόνο περίπου βγήκε στα ερτζιανά της Θεσσαλονίκης ο σταθμός Imagine. Με mainstream και μη κομμάτια από ποπ, ροκ, r n b, 80s και επιλεγμένη ελληνική μουσική (δεν εξεπλάγην όταν άκουσα Αγγελάκα). Και πάλι δεν καλύπτουν όλα τα είδη, αλλά ο κόσμος στράφηκε με τη μία στον σταθμό γιατί είχε την ευκαιρία να ακούσει καλή μουσική από πολλά είδη σε ένα σταθμό χωρίς ταμπέλες και για πολλούς ακόμη λόγους (οι παραγωγοί του είναι ένας από αυτούς).

    Μολις 2-3 μήνες μετά την έναρξη των εκπομπών, κάποιοι ραδιοφωνικοί σταθμοί έκαναν αλλαγές στα προγράμματά τους και αντέγραψαν τον Imagine στον τρόπο εκπομπών τους (πχ Star FM το πιο τρανταχτό παράδειγμα).

    Ανεξάρτητα με την πορεία του Imagine,τις μουσικές του επιλογές και  αν συμπίπτει με τον προσωπικό ορισμό του καθενός για τον καλό ραδιοφωνικό σταθμό, οι ακροατές στη Β.Ελλάδα βρήκαν κάτι εναλλακτικό από τα όσα υπήρχαν και η μοιρασιά των ακροατών επαναπροσδιορίστηκε (προσωπικά δεν νομίζω ότι πρόκειται για μόδα γιατί κάποιοι συντελεστές του σταθμού είναι καταξιωμένοι παραγωγοί εδώ και χρόνια και ο Κανάκης έκανε ραδιόφωνο πριν πάρα πολλά χρόνια, απλά αρκετοί αλλάξαν συχνότητα).

    Η προτίμηση των ακροατών στον Imagine ανάγκασε πολλούς δημοφιλείς σταθμούς με ξένο ρεπερτόριο να αλλάξουν το πρόγραμμά τους. Η αντιδραση ειναι φυσικά λόγω ανταγωνισμού μεταξύ τους, είναι φυσικά για να πάρουν περισσότερες διαφημίσεις και να κερδίσουν, ΑΛΛΑ νομίζω ότι ο κόσμος στράφηκε σε κάτι καλύτερο από αυτό που υπήρχε στη λίστα των σταθμών τους. Και δεν θέλουν οι σταθμοί να χάνουν ακροατές.

    Έχουμε τη δυνατότητα να αλλάξουμε αρκετά από αυτά που μας προσφέρονται, αρκεί να πατήσουμε το κουμπί.


    inkve
    30.09.2008, 19:15

    οπως εχουμε τη δυνατοτητα να πατησουμε ενα κουμπι και να αλλαξουμε τα πραγματα ετσι εχουμε και την δυνατοτητα να αλλαξουμε και τον μουσικο χαρτη προς το καλυτερο ΕΑΝ σεβαστουμε λιγακι τον ιδιο μας τον εαυτο....

    εαν δεν ξεπουλαμε την μουσικη μας σε καρχαριες...

    αλλα ειναι ρομαντικη αποψη αυτη!!!

    μα η ιδια η μουσικη ειναι ρομαντικη...

    η μουσικη ειναι εκφραση...ειναι αποψη...οι εταιριες τι ειναι εκτος απο ενα ματσο κωλοχαρτα με συμφωνιες για την συσταση επιχειρησης??

    αν δεν μπορουνε να κανουν κατι οι ιδιοι οι μουσικοι για αυτο τοτε κανεις δεν μπορει...

    Η ΜΟΥΣΙΚΗ που βγαινει απο τους ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ ειναι το ΠΡΟΙΟΝ!!!

    και αν καποιοι θελουν αλλα και καποιοι αλλοι πειθονται οτι δεν μπορουν να αλλαξουν τα πραγματα τοτε ας συνεχισουν να εκδιδουν την μουσικη σαν πορνη στη φυλης....

    επιμενω οτι μπορει οι μουσικοι να ειναι ο αδυναμος κρικος αλλα ετσι εχουν μαθει να ειναι...

    ποσοι ειναι αυτοι που πραγματικα γνωριζουν τα δικαιωματα τους??

    ποσοι ειναι αυτοι που τα διεκδικουνε οταν καθονται στο τραπεζι των διαπραγματευσεων?

    ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ....

    και ξερετε γιατι??γιατι δεν πιστευουν σε αυτο που εχουν γραμμενο μεσα στο cd!!!

    γιατι αμα πιστευανε οι υποχωρησεις στις διαπραγματευσεις δεν θα αφορουσανε το μουσικο κομματι....

    δεν ειναι μονο το στυγνο κερδος των εταιριων που εχουν φερει εκει την κατασταση...

    ειναι και η <πεινα>του μουσικου να κυκλοφορησει την δουλεια του...

     πατανε πανω στην ανασφαλεια του,εκεινος δεχετε το οτιδηποτε και να πως γενιεται το ALIEN!!

    οποτε και λιγο κοιταγμα στον καθρεφτη για τα λαθη ΟΛΩΝ ΜΑΣ δεν κανει κακο...

     

    λιγο αυτογνωσια...

    η δικη μας καταντια εχει φερει την κατασταση εκει...

    για αυτο μπορουμε να αλλαξουμε τα πραγματα...


    noizreduction
    30.09.2008, 20:24

     

    Παράθεση:
    οπως εχουμε τη δυνατοτητα να πατησουμε ενα κουμπι και να αλλαξουμε τα πραγματα ετσι εχουμε και την δυνατοτητα να αλλαξουμε και τον μουσικο χαρτη προς το καλυτερο ΕΑΝ σεβαστουμε λιγακι τον ιδιο μας τον εαυτο....


    Δηλαδη εμεις οι ακροατες/θεατες που προκαλουμε τις μετρησεις και τα κερδη! Με βρισκεις συμφωνο σε αυτο!

    Ομως πιο κατω γραφεις;

    Παράθεση:
    αν δεν μπορουνε να κανουν κατι οι ιδιοι οι μουσικοι για αυτο τοτε κανεις δεν μπορει...

    Η ΜΟΥΣΙΚΗ που βγαινει απο τους ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ ειναι το ΠΡΟΙΟΝ!!!


    Πριν λιγο δεν ειπες πως πρεπει εμεις, οπως αλλαζουμε τα πραγματα, να αλλαξουμε το μουσικο χαρτη;

    Τι δουλεια εχουν παλι οι μουσικοι; Φασκει κι αντιφασκει αυτη η επιχειρηματολογια! Τη μια υπευθυνοι ειμαστε εμεις ( συμφωνω ), την αλλη αποκλειστικα οι μουσικοι! Αποφασισε, ποιοι ειναι υπευθυνοι!

    Εκτος εαν με το "εμεις" αναφερεσαι στους μουσικους...Ακομα και τους ερασιτεχνες που ποτε δεν κτυπησαν την πορτα μιας εταιριας...

    Παράθεση:
    η μουσικη ειναι εκφραση...ειναι αποψη...οι εταιριες τι ειναι εκτος απο ενα ματσο κωλοχαρτα με συμφωνιες για την συσταση επιχειρησης??

     

    Ρομαντικη σκεψη επισης! Γιατι περα απο "κωλοχαρτα" ( οχι, δεν εισαι απολυτος ) ειναι ο μονος τροπος προωθησης και διαφημισης ενος προϊοντος!

    Εκτος εαν πιστευεις πως ο καθε αυτογεννητος μουσικος εχει τα ποσα που απαιτουνται για να κανει και την παραγωγη, και την ηχογραφηση, και την πληρωμη των μουσικων, και την προωθηση και την διαφημιση και την κοπη!

     

    Πραγματικα inkve, σε ρωτησα πιο πανω, αλλα σε ξαναρωταω κι εδω:

    Ποια ειναι η επαφη σου με το χωρο της μουσικης βιομηχανιας; ( και δεν αναφερομαι ως ακροατης βεβαια ).

    Παράθεση:

    ποσοι ειναι αυτοι που τα διεκδικουνε οταν καθονται στο τραπεζι των διαπραγματευσεων?

    ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ....

    και ξερετε γιατι??γιατι δεν πιστευουν σε αυτο που εχουν γραμμενο μεσα στο cd!!!

    Οχι φιλε μου! Απλως ξερουν τι εχουν μεσα στη τσεπη τους! Κι επειδη η τσεπη του μουσικου ειναι αδεια ( κακα τα ψεμματα ), δεν μπορει να αποφυγει τη διαπραγματευση!

    Παράθεση:

    λιγο αυτογνωσια...

    η δικη μας καταντια εχει φερει την κατασταση εκει...

    για αυτο μπορουμε να αλλαξουμε τα πραγματα...

    ...να προσθεσω ( αν και θα σε προσβαλω ) πως και οι ουτοπικες ιδεες που εχουν την ταση να μεταφερουν την ευθυνη σε αλλους ( απο τον καταναλωτη προς τον μουσικο ) ειναι ζημιογονες, γιατι θελουμε ριζικες λυσεις κι οχι ιδεες της Γαλλικης Επαναστασης!

     

    Παλι επιμενεις πως οι μουσικοι φταινε! Λυπαμαι, αλλα εχω μοιρασει 3 φορες demo σε εταιρια, σε ενα ειδος που ξερω πως δεν πουλαει!

    Με μπαντες εχω μοιρασει αλλες 2 φορες. Απο αυτες, μονο τη μια μας απαντησαν και η ερωτηση ηταν "Ποσο χρονων ειναι η τραγουδιστρια και ποτε θα την φερετε να τη δουμε".

    Σαν βοηθος ηχοληπτη, εχω συμμετασχει σε 4 παραγωγες.

    Η μια ηταν για τη Lyra και η χρηματοδοτηση ηταν τρελη ( ωραιες εποχες ). Οι αλλες 2 ηταν για μια underground εταιρια και η χρηματοδοτηση ηταν μιση μιση ( καλλιτεχνης-εταιρια ). Η μια απο αυτες παραλιγο να σταματησει, αλλα τελειωσε με δανειο.

    Η τελευταια ηταν ενος ερασιτεχνη με πολλη ορεξη, αλλα οχι μεγαλο προϋπολογισμο. Διακοπηκε στη μεση και το παληκαρι αναγκαστηκε να αλλαξει 2 δουλειες.

    Αυτη ειναι η πραγματικοτητα inkve! Εαν δεν την εχεις ζησει, μιλας εκτος χορου, εκτος πραγματικοτητας, εκτος εργασιακης σχεσης μουσικου κι εταιριας!

     

    Ξερεις ποτε η εταιρια φοβαται; Οταν μειωνεται η πωληση ενος καλλιτεχνη!

    Και ξερεις τι κανει τοτε; Τον "σουταρει"!

     

    Κι επαναλαμβανω! Εαν εμεις οι ακροατες, προτιμησουμε τα αυθεντικα CDs των καλλιτεχνων ποιοτικων μουσικων ειδων, τοτε συνεισφερουμε και στο ταμειο, αλλα και στη στατιστικη των εταιριων!

     


    noizreduction
    30.09.2008, 20:39

    Και στο κατω κατω ( ρε παιδια {#emotions_dlg.biggrin} ) μην αναλυουμε τα παντα σαν μουσικοι ή το κατα δυναμη μουσικοι!

    Ο εργατης, ο ταξιτζης, ο φορτηγατζης, ο σουβλατζης, ο δικηγορος, ο γιατρος..δηλαδη ο απλος κοσμος ( οχι ο μουσικος ) θελει να ακουσει κατι για να περασει η ωρα του! Οχι για να σκεφτει πολυπλοκα πραγματα, αλλα για να ευφραθνει η καρδια του!

    Και νομιζω πως πιο αμεσα βιωνουν αυτοι οι ανθρωποι το τι ειναι μουσικη, παρα εμεις που το διυλιζουμε μεχρι εσχατων...

     

    Ισως εμεις να χανουμε στο τελος την ουσια...κι οχι οι..αλλοι ;)


    musichell
    30.09.2008, 21:04

    ''

    ''Η δικη μου θεση ειναι πως πραγματικα κανεις δεν με αναγκασε εμενα να ακουσω Λαμψη ή Σφαιρα στο ραδιοφωνο του αυτοκινητου μου. Επισης, κανεις δεν με αναγκασε να δω Star ή Extra 3. Δεν ξερω εαν εγω ειμαι αυτος που ζω σε μια ουτοπικη κοσμοθεωρια, αλλα αφου το ρημαδι το τηλεκοντρολ εχει παραπανω απο 1 κουμπι, ενω το ραδιοφωνο ρυθμιζεται αναλογα με το τι θελουμε να ακουσουμε συχνοτικα, μαλλον εχουμε την επιλογη να γυρισουμε οπου θελουμε να τερψουμε την αναγκη μας για διασκεδαση! So simple!''

     

    ..so simple!xaxa...το θεωρεις ελευθερια επιλογης ολο αυτο??οπως εχει πει καποιος{ισως ο ρουσσω,δεν θυμαμαι},οι ανθρωποι ειναι ελευθεροι να επιλεξουν την σκλαβια τους....και στην συγκεκριμενη περιπτωση η ελευθερια τους εξαντληται στις επιλογες που τους δινει ο αριθμος των κουμπιων του τηλεκοντρολ...οπως και στην δημοκρατια μας η ελευθερια εξαντληται στην επιλογη καθε 4 χρονια καποιου απο τα κομματα του κοινοβουλιου...δεν σημαινει οτι εχουμε γνησια δημοκρατια ομως,,,μιλαμε για μια μπασταρδοκρατια που λενε και οι γενια του χαους...δεν ολοι το ιδιο ομως,,,κι εσυ που γραφεις τα παραπανω εκφραζεις τον εαυτο σου που επιλεγει μονος του το τι θα ακουσει ή θα δει,,,η πλειοψηφια ομως δεν κανει το ιδιο...ακουει και βλεπει οτι της πλασαρουν,,,δεν εχει κριση...γιατι αν ειχε κριση ακομα και στα πιο φαινομενικα αθωα πραγματα οπως τα σκυλοποπ που τους προτινουν για διασκεδαση και τα αμφισβητουσε θα ηταν πολλα πραγματα στην κοινωνια καλυτερα...γιατι οπως ειχε πει κι ο χιτλερ,,,οσο οι λαοι δεν σκεφτονται θα υπαρχουν ηγετες που τους εξουσιαζουν,,,οσο λοιπον ο απλος λαος που λες κι εσυ,,ο εργαζομενος ακουει ενα απλο τραγουδακι για να διασκεδασει με στιχους του στυλ''σ αγαπαω τι εχω παθει'',΄΄μωρο μου σορρυ''κτλ ή βλεπει στις ειδησεις για το σε ποιον μοιαζει το παιδι της μενεγακη,,,τοσο μουχλιαζει το μυαλο του και υποτασσεται σε οτι του επιβαλλουν,,,η μουσικη που ακουει κανεις αφου ανηκει στην λεγομενη κυριαρχη κουλτουρα δεν ειναι καθολου ουδετερο πραγμα...


    StavmanR
    30.09.2008, 21:26

    κείνο που μου κάνει εντύπωση είναι πως όλοι μιλούν για επανάσταση και αλλαγή, την ώρα που δέχονται μοιρολατρικά ότι τίποτα δεν αλλάζει. Είναι εύκολο να ρίχνουμε τις ευθύνες σε "συστήματα" και "κοινωνίες", αλλά δύσκολο να αλλάξουμε πρώτα από όλα τον εαυτό μας. Γιατί την ώρα που διαμαρτυρόμαστε για τη μουσική παιδεία, ξεχνάμε πως αποτελεί μέρος της συνολικής παιδείας. όχι! δεν αλλάζει μόνο η μουσική παιδεία. Είναι σαν να προσπαθώ να διδάξω υψηλά ιδανικά δημοκρατίας σε μία φυλή ζουλού. Αν δεν μάθουμε ότι όλα αποκτώνται με θυσία και ιδρώτα, και τίποτα δεν μας ανήκει δικαιωματικά, τότε δεν κάνουμε τίποτα.

     

    Πολλοί διαμαρτύρονται για τη σκυλοποπ μουσική. Εμένα με προβληματίζει ως κοινωνικό φαινόμενο κι όχι ως αμιγώς μουσική δημιουργία. Με προβληματίζει εξίσου και η συναυλία ή η καριέρα της Μαντόνα ή των Μετάλικα. Διότι, κανείς δεν δικαιούται να εισπράττει τον διά βίου μισθό (40 χρόνια εργασίας με βαρέα και ανθυγειινά) ενός ανθρώπου σε μία βραδιά. Και κανείς δεν έχει το ηθικό δικαίωμα να σπαταλά όλα αυτά τα λεφτά σε λουλούδια ένα βράδυ. Αυτό λέγεται έγκλημα. Όταν μάλιστα ο συγκεκριμένος "μερακλής" μιλά για φιλανθρωπίες και καρέτα-καρέτα, τότε εμπίπτει στο ηθικό αξιόμεμπτο της εξυβρίσεως και χλευασμού νεκρού (των χιλιάδων νεκρών που πεθαίνουν καθημερινά της πείνας)...

     

    Συμφωνώ στο μεγαλύτερο μέρος με τον Noizreduction ο οποίος θέτει το θέμα σε ρεαλιστική και μέσα στο πνεύμα της εποχής βάση. Ζούμε την εποχή της ατομικότητας είτε μας αρέσει είτε όχι. Ήρθε λοιπόν ο καιρός να αναλάβει ο καθένας μας εξολοκλήρου την ευθύνη των επιλογών του. Κάθε μικρή επιλογή στη ζωή μας δημιουργεί τις προϋποθέσεις για παγίωση στην ιδιοσυγκρασία μας με τη μορφή συνήθειας.

     

    Η παιδεία δεν ξεκινά από το σχολείο. Το σημαντικότερο μέρος της αφορά τα 5 πρώτα χρόνια της ζωής μας. Εκεί φαίνεται αν θα γίνουμε ηδονιστές, υλιστές, τυχοδιώκτες, απατεώνες κλπ. Η ψυχολογία μας πλάθεται χονδρικώς στα 5 πρώτα χρόνια. Θλίβομαι όταν βλέπω γονείς να βάζουν στο παιδί να ακούσει μουσικά κομμάτια "εύπεπτα" με στίχο εγωιστικό και ρηχό. Θλίβομαι περισσότερο όταν χαίρονται με το παιδί που χορεύει σαν αρκούδι. Όσα ψυχολογικά εγχειρίδια κι αν διάβασα αναφέρουν ότι η μοναδική ισορροπημένη μουσική για μικρά παιδιά είναι η λεγόμενη "κλασική". Έχει όλες τις γκάμες των συναισθημάτων με πλούσια ηχοχρώματα και αναπτύσσει την μουσική ευφυΐα του ανθρώπου σε όλα της τα επίπεδα (ακουστότητα, πολυφωνία, μελωδικότητα κλπ.).

     

    Τέλος, το θέμα των μουσικών - όπως και των αθλητών- είναι πολύ ιδιαίτερο, όπως και κάθε οικονομικο-κοινωνικό ζήτημα. Πρόκειται για έναν κλάδο με πολύ "μαύρο χρήμα" (εννοώ η επαγγελματική διασκέδαση). Σε κάθε τέτοιο κλάδο αναπτύσσονται διπολικές καταστάσεις πλούσιος επιχειρηματίας- φτωχός μουσικός. Μάλιστα, η πριμοδότηση μόνο του τραγουδιστή είναι το ισχυρότερο εργαλείο στα χέρια της μουσικής βιομηχανίας, μιας και εκείνος αποτελεί το σημαντικότερο στέλεχος της μπάντας. Βέβαια αποτελεί σοβαρό και πολσύνθετο ζήτημα που είναι αδύνατο να το αναλύσουμε εκτενώς σε ένα φόρουμ.

     

    Είτε επαναστατούμε συνολικά είτε καθόμαστε στα αυγά μας... Το να παλεύεις π.χ. για την καρέτα καρέτα και να μη σε ενοχλεί π.χ. το σκυλάδικο, σημαίνει ότι δεν ξέρεις τί σου γίνεται...! Γιατί το μεγαλύτερο μέρος των λουλουδιών στα σκυλάδικα εκτοξεύονται π.χ. από ανθρώπους που βυθίζουν κάποιο Σάμινα ή πετρελαιοφόρο στο Αιγαίο για να κερδίσουν τα ασφάλιστρα και να γλιτώσουν τα έξοδα της απόσυρσης... ώστε τελικά να τα επενδύσουν σε "μεταμεσονύκτια ανθοφορία" που ανεβάζει κατά τί το κοινωνικό τους στάτους απέναντι στην κοπελίτσα που νομίζει ότι έκανε την τύχη της...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 30-09-2008 21:49 ]


    noizreduction
    30.09.2008, 22:24

    Συμφωνω απολυτα με τον StavmanR, ο οποιος χαρη στη χρηση της σωστης ελληνικης και της ορθης επιχειρηματολογιας του, εμβαθυνε σε σημεια που ισως πολλοι να μην ειχαμε σκεφτει!

    Cat66, αυτα τα 3 παραπανω κουμπακια που μπορω να επιλεξω ειναι αρκετα για να τα μεταφερω στους φιλους μου και συνεργατες μου. Απο εκει και περα, μπορει να γινουν 4, 5, 6 και ισως να γινουν και περισσοτερα απο τα "κακα" κουμπακια!

    Εαν παμε να πολιτικοποιησουμε το ζητημα, τοτε μαλλον αδικα μιλαγα τοση ωρα και για αλλη μια φορα δεν καταλαβαινεις τι θελω να πω ( ασχετα εαν τοσοι αλλοι τελικα καταλαβαν..οι πολιτικες επιστημες κανουν τοσο κακο? :D ). ΜΙλαμε για τη δημοκρατια της τεχνης κι οχι του ελληνικου κοινοβουλιου :D

    Ειναι στο χερι μας, σαν αυτονομες μοναδες, να μεταλαμπαδευσουμε στο περιγυρο μας ( κι οχι στο μπαλκονι του Μεγαρου Μαξιμου :D ) αυτα που πιστευουμε.

    Δεν υπαρχει ανθρωπος που να μπηκε στο αμαξι και να μην του εβαλα 2-3 διαφορετικα AUDIO CD. Και δεν υπαρχει ουτε ενας που να μην εφυγε ειτε με ξυνισμενη μουρη, ειτε με την υποσχεση "Γραψε μου ρε μ#@# αυτο το CD"

    Και για οσους "Ψαχνονται" και τριγυρνουν σε στουντιο για προβες ή για ηχογραφησεις ειναι πλεον γνωστο πως παιδια απο 16 χρονων και πανω, ασχολουνται με μουσικα ειδη που οι γονεις τους δεν ξερουν καν!

    Αν μη τι αλλο, αυτο ειναι ενα καλο νεο!


    vero
    01.10.2008, 00:12

    συνφώνω με τον stavmar! ότι τα παιδιά είναι ότι πάρουν απο τα πρώτα 5 χρόνια της ηλικίας τους! Και επίσης η καλύτερη μουσική είναι η κλασσική, γιατί κάπου διάβασα βοηθά το παίδι στο εγκέφαλο με τις συνάψεις που γίνονται........(τώρα να το εξηγήσουν  οι ειδικοί)

    Εγώ ένα άλλο παράδειγμα που ακούσω απο κάποιον: Είχε πάει στην Ιταλία(έκανε το κύκλο της Ιταλίας με την μηχανή) και έμεινε την νύχτα σε ένα χώριο και του είχαν πει ότι το βράδυ θα είχε συναυλία-πανηγύρι.... και όταν πήγε στο πανηγύρι, η μουσική που έβαζαν είναι Vivaldi, Verdi κτλ να που βρισκόμαστε! Απλά κατάλαβα τελικά΄ούτε το ροκ  το μέταλ(ή ότιδήποτε άλλο)είναι επαναστατικό αλλά η κλασσική μουσική! Απ' εκεί ένα παιδί θα αρχίσει να κρίνει ακούγωντας κλασσική μουσικη, ζωγραφίζοντας και διαβάζοντας βιβλία!

    60% των γάλλων δεν έχει τηλεόραση γιατί πολλοι απλά το θεωρούνε ανούσιο
    Και ότι 50% των  γάλλων δεν παίρνουνε εφημερίδα!

     


    inkve
    01.10.2008, 00:26

    εγω τους περικλειω ολους μεσα...γιατι ο μουσικος ειναι και καταναλωτης συγχρονως...αλλα μπορει με την δυναμη που εχει να δωσει κατι καλυτερο στους καταναλωτες που δεν ειναι μουσικοι...

    εγω ξερω noizreduction οταν συζηταω να  επιχειρηματολω χωρις να προσβαλω τον αλλον....

    οταν το καταλαβεις αυτο τοτε απλωσε το ταλεντο σου..

    το τι εχω κανει...τι κανω...και ποσο επαφη εχω με τον κοσμο και την πραγματικοτητα δεν εχεις καμια ιδεα... 

    οπως επισης ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ  και με ποσες χιλιαδες κοσμο απο τα περισσοτερα κρατη της ευρωπης εχω μιλησει αλλα και με ποσους ακομα εχω προσωπικη επαφη...

    οπως επισης δεν γνωριζεις ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΤΑΣ ΤΑ ΚΟΥΜΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ τι επαφη εχω με την μουσικη βιομηχανια..

    υπαρχουν και καποιοι που δεν <<φυσανε την σφυριχτρα τους>> ξερεις...ΞΕΡΕΙΣ ΑΡΑΓΕ?? 

    ΔΕΝ ΣΥΝΟΜΙΛΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΞΑΝΑ...

    ΚΑΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΤΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...

    εισαι προσβλητικος και δυστηχως αυτη σου η συνηθεια κερδιζει συνηθως τις εντυπωσεις...

    αλλα παραμενουν απλα εντυπωσεις...

     

     


    noizreduction
    01.10.2008, 00:41

    Μαλιστα inkve...

    Δεν παταω απλως κουμπακια, αλλα θα ηταν δωρο αδωρον να συνεχισω μια κουβεντα που ηδη εχει κλεισει απο πριν.

    Οποτε θελεις να ανταλλαξουμε καποιες αποψεις ( και να με επαινεσεις μαλιστα γι'αυτες σε pm Cool), ειμαι εδω. Παντα ανοιχτος σε συνομιλητες που ξερουν να γραφουν, να μιλανε και να επιχειρηματολογουν..ή εχουν τη διαθεση να συνομιλησουν ( οριστε και η απολυτοτητα σου )

    Η απουσια ομως καποιου στοιχειου ( περα απο το "Ξερεις ποιος ειμαι εγω..ρε" ) που να δειχνει την επαφη σου με τον τροπο που κινειται η μουσικη βιομηχανια, ειναι πιο τρανταχτη απο οτιδηποτε κι εαν ειπες για το προσωπο μου. Χαιρομαι που μονος σου επεσες σε αυτη την παγιδα.

    Και για αλλη μια φορα αποδεικνυεται πως η ηλικια δεν συμβαδιζει με την ωριμοτητα και την ικανοτητα διαθρωσης ολοκληρων και ουσιωδων προτασεων.

    Τελος κι απο μενα η οποιαδηποτε συζητηση μαζι σου ( εαν υπηρξε ποτε )

     

    Οσον αφορα το θεμα, πιστευω πως η vero δινει ενα σωστο στιγμα για το πως ειναι τα πραγματα εκει εξω..και πως θα επρεπε να ειναι κι εδω μεσα. Ουτε και σε αυτο εχω να προσθεσω κατι παραπανω

    Edit: Να τονισω απλως πως δεν χρησιμοποιησα ποτε τις λεξεις "απολιτιστος" και "απολυτος" σε οποιαδηποτε απαντηση μου. Αντιθετως, χρησιμοποιηθηκαν απο τον inkve με σκοπο τη διεστρεβλωση και την "κακοποιηση" των αποψεων μου.

    Να υπενθυμισω τελος, πως εαν καποιος θελει να το παιξει "πολιτισμενος" και "ρομαντικος", θα πρεπει να το δειχνει και με την ικανοτητα του να διαχειριζεται το λογο και την αναπτυξη των επιχειρηματων του. Αλλιως, δειχνει με το χειροτερο τροπο πως η συμμετοχη του ειναι απλως για το "θεαθηναι" και τον "τσαμπουκα" ( και ναι, αυτες ειναι δικες μου λεξεις ).
    -----------------
    F.M.P. DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 01-10-2008 00:50 ]


    noizreduction
    01.10.2008, 01:11

    Για τους Αθηναιους που θελουν να κανουν τη διαφορα, υπαρχει κι ετοιμη απαντηση μεσα στο ιδιο το φορουμ που μας φιλοξενει!

    Εδω κι εδω

    Kι εκτος forum?

    Εδω


    inkve
    01.10.2008, 02:32

    ΣΕ ΕΠΑΙΝΕΣΑ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ...

     ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΣΤΟ ΠΑΙΞΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΠΟΙΟΣ....ΕΣΥ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ ΕΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΧΩ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΑ ΔΡΩΜΕΝΑ...ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ..ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ??ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ??

    ΑΝ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΣΥΝΟΜΙΛΕΙΣ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ ΤΗ ΧΑΡΗ ΣΟΥ....

    ΝΑΙ NOIZ,,,ΘΥΜΩΣΑ....ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΑΡΑΔΙΑΖΩ ΟΜΟΡΦΕΣ ΛΕΞΟΥΛΕΣ....

    ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ...ΜΕ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ...ΚΑΙ ΑΠΟΛΙΤΙΣΤΟ(ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΕΔΙΝΕΣ ΜΗ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΝΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ..)

    ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΟΤΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ!!!ΕΛΕΟΣ!!ΝΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ...ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ ΕΙΜΑΙ!!

    ΚΑΙ ΠΑΣ ΝΑ ΜΕ ΒΓΑΛΕΙΣ ΟΤΙ ΜΙΛΑΓΑ  ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ...ΕΝΩ ΕΣΥ ΑΡΧΙΣΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ...

    ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΥΠΟΝΟΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ NOIZ...

    ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΗΣΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ....ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΕΙΡΩΝΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΜΦΙΣΦΗΤΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΕΙΡΙΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΕΠΙΣΗΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...

    ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ....

    Η ΤΟ ΕΧΕΙΣ Η ΟΧΙ...

    ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ...

    ΕΠΕΙΔΗ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΜΟΡΦΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ....

    ΑΝ ΣΤΗΡΙΞΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ  ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΗΣΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ NOIZ...

    ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΝΕΥΡΙΑΖΩ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕΣ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ....

     


    jorge
    01.10.2008, 10:46

    inkve όταν κάνουμε κουβέντα, πρέπει να στηρίζουμε όσα λέμε με επιχειρήματα. Οι συνομιλητές σου δεν σε ξέρουν από πριν, γι' αυτό και σου ζήτησαν  - ευγενικά - να τους περιγράψεις τη σχέση σου με τον χώρο για τον οποίο μιλάς, διότι από τα λεγόμενά σου διαπιστώνουν οτι πιθανότατα είσαι εκτός αυτού. Στο χέρι σου είναι να δώσεις μια απάντηση, ήρεμα και ωραία και να συνεχιστεί αυτή η όμορφη συζήτηση.

    ΥΓ. Επίσης δεν είναι καλό να λες οτι κάποιος σε είπε "απολίτιστο" ή "απόλυτο" όταν δεν το έχει κάνει, επειδή απλά "έχεις την αίσθηση".


    musichell
    01.10.2008, 11:50

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 30-09-2008 στις 22:24 έγραψε...

    Συμφωνω απολυτα με τον StavmanR, ο οποιος χαρη στη χρηση της σωστης ελληνικης και της ορθης επιχειρηματολογιας του, εμβαθυνε σε σημεια που ισως πολλοι να μην ειχαμε σκεφτει!

    Cat66, αυτα τα 3 παραπανω κουμπακια που μπορω να επιλεξω ειναι αρκετα για να τα μεταφερω στους φιλους μου και συνεργατες μου. Απο εκει και περα, μπορει να γινουν 4, 5, 6 και ισως να γινουν και περισσοτερα απο τα "κακα" κουμπακια!

    Εαν παμε να πολιτικοποιησουμε το ζητημα, τοτε μαλλον αδικα μιλαγα τοση ωρα και για αλλη μια φορα δεν καταλαβαινεις τι θελω να πω ( ασχετα εαν τοσοι αλλοι τελικα καταλαβαν..οι πολιτικες επιστημες κανουν τοσο κακο? :D ). ΜΙλαμε για τη δημοκρατια της τεχνης κι οχι του ελληνικου κοινοβουλιου :D

    Ειναι στο χερι μας, σαν αυτονομες μοναδες, να μεταλαμπαδευσουμε στο περιγυρο μας ( κι οχι στο μπαλκονι του Μεγαρου Μαξιμου :D ) αυτα που πιστευουμε.

    Δεν υπαρχει ανθρωπος που να μπηκε στο αμαξι και να μην του εβαλα 2-3 διαφορετικα AUDIO CD. Και δεν υπαρχει ουτε ενας που να μην εφυγε ειτε με ξυνισμενη μουρη, ειτε με την υποσχεση "Γραψε μου ρε μ#@# αυτο το CD"

    Και για οσους "Ψαχνονται" και τριγυρνουν σε στουντιο για προβες ή για ηχογραφησεις ειναι πλεον γνωστο πως παιδια απο 16 χρονων και πανω, ασχολουνται με μουσικα ειδη που οι γονεις τους δεν ξερουν καν!

    Αν μη τι αλλο, αυτο ειναι ενα καλο νεο!



    noiz,,εχουμε καταλαβει και οι δυο οτι δεν μπορουμε να συννενοηθουμε,,,εκπεμπουμε σε διαφορετικες συχνοτητες,,,εσυ που εισαι φυσικος και ξερεις απο συχνοτητες μπορεις να το ερμηνευσεις,,,αν και απο τα γραφομενα σου φαινεται οτι θα θελες να γινεις δικηγορος,,γιατι αν νομιζεις οτι χρησιμοποιωντας ενα εκλεπτυσμενο υφος στα γραπτα σου θα προσδωσεις περισσοτερο κυρος στα επιχειρηματα σου λυπαμαι αλλα μονο τον εγωισμο σου ικανοποιεις ,δεν συνεισφερεις θετικα στην συζητηση,γιατι η ουσια,το νοημα δεν χρειαζεται στολιδια που υποκρυπτουν ειρωνια και προσβολες προς τους αλλους,,το τιμιο ειναι να προσβαλεις και να ειρωνευτεις καποιον αμεσα,στα ισια κι οχι να το παιζεις καλλιεργημενος και να ριχνεις μπηχτες,,,το εχεις κανει και σε αλλο τοπικ και σε ξερω...

    αποψη μου ειναι οτι υπαρχει αλληλεπιδραση ενος φαινομενου οπως της σταροβιομηχανιας  με την πολιτικη...τα εχω αναφερει παραπανω οποτε δεν τα ξαναγραφω,,,