ελληνική μουσική
    552 online   ·  210.840 μέλη

    Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη

    rapsodos
    20.10.2004, 10:20
    Κάπου σε αυτό το σημείο νομίζω έφτασε η ώρα να κάνουμε και εμείς οι Βόρειοι τη συνάντησή μας. Καλά τώρα μη φανταστείτε τίποτα φεστιβάλ και Live. Αυτά εν Αθήναις. Εμείς εδώ λίγο πιο χαλλλαααρααα. Λέμε για κανένα ταβερνάκι, μεζέ και ποτό και πολύ κουβέντα. Και ενδιάμεσα από τις ‘’αμπελοφιλοσοφίες’’ της βραδιάς , να λέμε και κανένα τραγουδάκι, εννοώντας ότι θα φέρουμε και καμία κιθάρα και κανένα μπουζουκάκι μαζί.
    Τώρα που και πότε. Πολύ καλή ερώτηση. Λοιπόν , για να μην το πάρω όλο πάνω μου, έχω να προτείνω ημερομηνίες και μαγαζιά. Εννοείται ότι όποιος έχει κάτι άλλο να προτείνει και πιστεύει ότι αξίζει τον κόπο , να το αναφέρει. Μια παρέα θα είμαστε. Όλοι έχουν άποψη.

    Λοιπόν, οι ημερομηνίες που προτείνω είναι οι εξής:

    Σάββατο βράδυ στις 06/11 ή στις 13/11.
    Κυριακή μεσημέρι στις 07/11 ή στις 14/11.

    Λέμε για βράδυ ή μεσημέρι για τον εξής λόγο.

    Σε ένα ταβερνάκι που ρώτησα, στο ‘’Παντοπωλείο Αθηνάς’’ , πάνω από το Τούρκικο Προξενείο, ορισμένα μέλη το γνωρίζουν αφου έχουμε ξαναβρεθεί εκεί, μπορούμε να παίξουμε με τις κιθάρες μας Κυριακή μεσημέρι. Απλώς το θέμα είναι ότι στο μαγαζί Κυριακή μεσημέρι γίνεται ψιλοχαμός. Αλλά τραπέζι θα έχουμε.

    Για Σαββατόβραδο μια λύση είναι το ‘’Πήρε και βραδιάζει’’ , κοντά στον Ευκλείδη. Εδώ μπορούμε να παίξουμε όποια ώρα θέλουμε , απλώς είναι κουτουκι με τη σημασία της λέξεως. Όχι ότι με χαλάει, κάθε άλλο, αλλα για μερικούς ίσως να είναι λίγο undergound. Όπως είναι δηλαδή τα κουτουκάκια.

    Η τελευταία πρόταση είναι στον Εύοσμο , στα ‘’Οινομπερδέματα’’ , κοντά στο γυμναστήριο. Εκεί μπορούμε να βρεθούμε και να παίξουμε Σαββατόβραδο , αλλα μέχρι τις 12:00 – 12:30 . Απλώς , είναι λίγο μακριά από το κέντρο .

    Αυτές ήταν οι προτάσεις μου. Σκεφτείτε το, και εάν έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε μη διστάσετε. Εγώ είμαι μέσα σε οτιδήποτε. Καλή παρέα να υπάρχει και όλοι περνάνε καλά.

    Περιμένω νέα σας.
    yiannisyiannis
    20.10.2004, 10:55
    Γιώργο προσωπικά όσον αφορά τις ημερομηνίες με βολεύουν όλες, οπότε ας επιλέξουν όσοι έχουν πρόβλημα. Σχετικά με τα μαγαζιά τώρα δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο απ' αυτά που συζητήσαμε και κατ' ιδίαν. Σε όλα είμαι μέσα, αλλά θα προτιμούσα το Πήρε και βραδυάζει για ένα και μόνο λόγο. Διότι θα έχουμε περισσότερη ελευθερία να παίξουμε, ειδικά αν καθήσουμε στο υπόγειο, όπου θα είμαστε και περισσότερο απομονωμένοι. Επειδή όμως σε μερικούς δεν άρεσε σαν χώρος, ας επιλέξουν εκείνοι ή ας προτείνει όποιος θέλει κάποια άλλη λύση, θα είναι ευπρόσδεκτη.
    christos-reg
    20.10.2004, 11:10
    Καλημέρα κι από μένα!!... ¶ντε να ξαναρχίσουμε τις συναντήσεις στη Θεσσαλονίκη !! Το "Πήρε και βραδιάζει" είναι το μαγαζί προς Παπαναστασίου απ' όπου είχαμε περάσει μια φορά και πέρυσι? Ok φαίνεται, ειδικά αφού υπάρχει και μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων.

    Γενικώς οι ημερομηνίες με βολεύουν όλες αν και μάλλον θα προτιμούσα στις 06-07/11 γιατί υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο το επόμενο Σαββατοκύριακο (13-14/11) να κατέβω προς Αθήνα.

    Θα ρωτήσω κι εγώ σχετικά με ένα ακόμα μαγαζί που έχω υπόψη στο κέντρο της πόλης και θα ενημερώσω...! (Επίσης υπάρχει και κάτι προς Ηλιούπολη και Πολίχνη αλλά μάλλον για να βολεύονται όλοι καλό είναι να επιλεγεί κάτι πιο κεντρικό).





    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: christos-reg on 20-10-2004 11:11 ]
    yiannisyiannis
    20.10.2004, 11:18
    Γειά σου Χρήστο, αν υπάρχει κάτι καλό Ηλιούπολη και Πολίχνη, γιατί όχι; Πες μας τις προτάσεις σου, ώστε να έχουμε περισσότερες επιλογές. Αν κάποιοι προτιμούν οπωσδήποτε το κέντρο, θα μας το πουν και θα το σεβαστούμε.
    rapsodos
    20.10.2004, 11:26
    Και εγω ειμαι μεσα σε οτιδηποτε , αρκει να μπορουμε να παιξουμε κιολας. Και οχι μονο ρεμπετικα , αλλα και οτι αλλο θελουμε.
    MariannaP
    20.10.2004, 13:00
    Χαιρετώ τους βόρειους,
    Δεν ξέρω αν θα είμαι στη συνάντηση μιας και ανεβαίνω 27-31/10, αλλά δεν θέλω να επηρεάσω την ημερομηνία διεξαγωγής της. (αρκετά έπρηξα τον Οrpheus).
    Σκέφτηκα όμως κάτι άλλο. Η κολλητή μου δουλεύει σε μια καφετέρια - πολιτιστικό χώρο (κάτι τέτοιο) που παλιά ήταν μοναστήρι. Νομίζω λέγεται Μονή Λαζαριστών; εσείς θα ξέρετε καλύτερα.
    Δεν έχω πάει ποτέ εκεί, αλλά ξέρω ότι παίζουν διάφορα σχήματα, οπότε θα υπάρχει και η υποδομή για να κάνετε ένα μίνι live!
    KIT_KAT
    20.10.2004, 14:44
    Καλησπέρα!! Μας λείψανε οι συναντήσεις...
    Για τις ημερομηνίες, αν και είναι λίγο νωρίς ακόμα, νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα..
    Προς Χρήστο: Ναι, αυτό είναι το "Πήρε και βραδιάζει"...
    Προσωπικά δεν έχω καμία ιδιαίτερη προτίμηση στο χώρο. Απλά νομίζω ότι είναι καλύτερα κάπου κεντρικά κι όχι πχ. Εύοσμο.
    Εκτός φυσικά αν είμαστε πάλι οι γνωστοί, οπότε μ'ένα αμάξι πάμε...
    rapsodos
    20.10.2004, 15:26
    Quote:

    Το μέλος MariannaP στις 20-10-2004 στις 13:00 έγραψε:

    Χαιρετώ τους βόρειους,
    Δεν ξέρω αν θα είμαι στη συνάντηση μιας και ανεβαίνω 27-31/10, αλλά δεν θέλω να επηρεάσω την ημερομηνία διεξαγωγής της. (αρκετά έπρηξα τον Οrpheus).
    Σκέφτηκα όμως κάτι άλλο. Η κολλητή μου δουλεύει σε μια καφετέρια - πολιτιστικό χώρο (κάτι τέτοιο) που παλιά ήταν μοναστήρι. Νομίζω λέγεται Μονή Λαζαριστών; εσείς θα ξέρετε καλύτερα.
    Δεν έχω πάει ποτέ εκεί, αλλά ξέρω ότι παίζουν διάφορα σχήματα, οπότε θα υπάρχει και η υποδομή για να κάνετε ένα μίνι live!





    Το μέρος όντως ονομάζεται Μονή Λαζαριστών. Είναι ένας χώρος αποκατεστημένος (όχι αναπαλαιωμένος όπως μερικοί ονομάζουν) στον οποίο γίνονται διάφορες εκδηλώσεις. Το να παίξει κάποιος εκεί προϋποθέτει και κάποια αναγνωρισιμότητα, πράγμα που τα μέλη του site ακόμα δεν διαθέτουν
    Στο μελλον ίσως να μπορέσει να γίνει κατι εκει , αλλα για τώρα πολύ δύσκολο.
    Ας αρκεστούμε λοιπόν στα κουτουκάκια μας , οπου μπορούμε να γνωριστούμε και να συζητήσουμε.
    christos-reg
    20.10.2004, 15:50
    Βασικά στη Μονή Λαζαριστών -εκτός του υπαίθριου χώρου εκδηλώσεων- υπάρχει και το "χειμωνιάτικο" κλειστό καφέ-μπαρ "Capella" (αντί του Acapella) στο οποίο εμφανίζονται τοπικά σχήματα κτλ... Αλλά λογικά αυτό προϋποθέτει κάποια συννενόηση και οργάνωση προγραμμάτος κτλ.. Αυτά για αργότερα. Πάντως η Μόνη βρίσκεται κανένα 5λεπτο από το σπίτι μου και μπορώ να ρωτήσω κάποια στιγμή.

    Σχετικά με Ηλιούπολη-Πολίχνη θα μάθω και θα ενημερώσω...!
    THESSM
    20.10.2004, 20:33
    Γεια και χαρα ςας!!Παιδια κι εγω ειμαι μεσα για μια συναντηση εδω στην Θεσσαλονικη!!Οπου να ναι δεν εχω προβλημα αρκει να ειναι κυριακη μεσημερι γιατι σαββατο βραδυ δουλευω!!Μια συναντηση θα ηταν οτι καλυτερο για αρχη!!να γνωριστουμε να μηλισουμε να ανταλαξουμε αποψεις να τραγουδισουμε παρεα!!Εγω εχω σκεφτει και καποια στιγμη να γινει κι ενα LIVE εδω στην θεσσαλονικη!!Υπαρχει ο χωρος στο μαγαζι που δουλευω σαν μουσικος!!Αλλα αυτα τα λεμε και τα κανονιζουμε απο κοντα οταν με το καλο συναντηθουμε!!Ειμαι μεσα λοιπον οπου το κανονισετε!!Απλα ενημερωστε με!!!οκ?Αντε με το καλο να γινει!!!yannis-yannis pare me til!!!!
    yiannisyiannis
    21.10.2004, 15:16
    Αντώνη ενημέρωσα ήδη κάποιους φίλους-μέλη για την πρότασή σου και θα τη συζητήσουμε κι από κοντά, όταν με το καλό συναντηθούμε. Μέχρι τότε θα τα ξαναπούμε
    rapsodos
    25.10.2004, 09:57
    Λοιπόν , για τη συνάντηση λέω να βρεθούμε τη Κυριακή το μεσημέρι στις 7/11, μιας και μπορεί και ο THESSM. Τι λέτε οι υπόλοιποι?
    (όχι οτι είμαστε και πολλοί)
    Σε ποιο μέρος? Πήρε και βραδιάζει λέω , αλλά περιμένω και την πρόταση του Χρίστου.
    christos-reg
    25.10.2004, 12:20
    Καλησπέρα κι από εμένα. Βασικά σκόπευα να ρωτήσω μέσα σε αυτή την εβδομάδα στα μαγαζιά πο ξέρω. Οπότε ας πούμε αρχικά για το "Πήρε και βραδιάζει" και θα ενημερώσω εγκαίρως μόλις έχω κάποιο νέο για αλλαγή του χώρου.
    THESSM
    26.10.2004, 08:05
    paidia mesa eimai egw!!apofasiste telikh hmeromhnia kai meros!!!a!!!kai na mou peite pou tha einai ayto to meros giati den xerw ok??ante ta leme!!
    pastella
    26.10.2004, 09:38
    Καλημέρα!!! Σχετικά με τη συνάντηση στη θεσσαλονίκη δεν θα θελήσω να λείψω γιατί θέλω πολύ να γνωρίσω τους "βόριους" θαμώνες!!! Το κακό είναι ότι κανείς εκτός από μένα δεν έχει πρόβλημα με τις ημερομηνίες!!!!!!!!!

    Μπορώ οποιαδήποτε ημερομηνία εκτός από το Σάββατο στις 7/11 γιατί είναι κλεισμένο εδώ και καιρό. Αν πάλι καταλήξετε ναα βρεθούμε αυτήν την ημερομηνία ε τι να γίνει δεν θα πάθουν τίποτα οι φίλοι μου να τους κεράσω την επόμενη μέρα!!! Δεν χάνονται οι συναντήσεις του ΜΗ!

    Αντε θα τα πούμε κι από κοντά!
    rapsodos
    27.10.2004, 09:41
    Quote:

    Το μέλος Christine στις 26-10-2004 στις 09:38 έγραψε:



    Μπορώ οποιαδήποτε ημερομηνία εκτός από το Σάββατο στις 7/11 γιατί είναι κλεισμένο εδώ και καιρό.





    christine, το Σάββατο έχουμε 6. Τι εννοείς? Δεν μπορείς το Σάββατο ή την Κυριακή?
    pastella
    27.10.2004, 14:37
    Quote:

    christine, το Σάββατο έχουμε 6. Τι εννοείς? Δεν μπορείς το Σάββατο ή την Κυριακή?



    Ε ΧΜ, ΝΑΙ...
    ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙΣ ΑΝ ΕΓΩ ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ!!!.
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 6/11 ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΒΑΛΩ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΤΟ ΚΕΡΑΣΜΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!!!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 27-10-2004 14:45 ]
    jazzer79
    27.10.2004, 16:12
    hello se olous sas!Eimai kainourio melos sthn parea sas kai 8a h8ela para poly na sas gnwrisw ki apo konta!Eimai mesa gia th synanthsh opou kai na ginei 8a er8w.Ante perimenw oristikopoihsh!
    yiannisyiannis
    01.11.2004, 13:04
    Welcome jazzer79, θα χαρούμε να σε γνωρίσουμε κι από κοντά. Λοιπόν, απ' ότι βλέπω, προσανατολιζόμαστε για την Κυριακή το μεσημέρι στις 7/11. Έχω την εντύπωση ότι το "Πήρε και βραδυάζει" τις Κυριακές είναι κλειστό. Θα το τσεκάρω και θα επανέλθω.
    zahariadis
    01.11.2004, 13:31
    poli apo emas sabbato bradi doyleyoyme .......meshmeraki tha itan oti kalitero gia mena kai den me noiazei poy....opoy exei poio poli krasi!!!!!!!!!