ελληνική μουσική
    417 online   ·  210.845 μέλη
    billy2002gr
    29.09.2008, 17:48

    Γνωριζει κανεις καμια πηγη για τα δυο αυτα προγραμματα ??? Οχι original φυσικα !!! Εχω φαει το διαδυκτιο και δεν μπορω να τα βρω πουθενα. Απο τοτε που το διαλυσανε οι Η2Ο μας κλεισανε το σπιτι (οι κερατοναρουλαδες){#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.mad}{#emotions_dlg.crying}

    Xωρις πλακα ... θελω να δω τις διαφορες απο τους προκατοχους .{#emotions_dlg.blink}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billy2002gr στις 29-09-2008 17:51 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billy2002gr στις 29-09-2008 17:52 ]


    noizreduction
    29.09.2008, 21:21

    Δεν υπαρχει σπασμενο το Wavelab 6, ουτε ομως και το Nuendo 4..Μπορει να βρεις το Cubase 4 Studio, το οποιο ειναι εφαμιλλο με το Nuendo ως προς τον audio πυρηνα. Το Wavelab 6 ειναι πιο φιγουρατο ( οπως το δουλεψα αυθεντικο ), λιγο πιο βαρυ απο τον προκατοχο του, ομως εχει την ιδια φιλοσοφια και το ιδιο routing με το Wavelab 4! Η Steinberg παντα δουλευει τις πετυχημενες συνταγες της


    billy2002gr
    29.09.2008, 22:56

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 29-09-2008 στις 21:21 έγραψε...

    Δεν υπαρχει σπασμενο το Wavelab 6, ουτε ομως και το Nuendo 4..Μπορει να βρεις το Cubase 4 Studio, το οποιο ειναι εφαμιλλο με το Nuendo ως προς τον audio πυρηνα. Το Wavelab 6 ειναι πιο φιγουρατο ( οπως το δουλεψα αυθεντικο ), λιγο πιο βαρυ απο τον προκατοχο του, ομως εχει την ιδια φιλοσοφια και το ιδιο routing με το Wavelab 4! Η Steinberg παντα δουλευει τις πετυχημενες συνταγες της



    Δεν θελω cubaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee{#emotions_dlg.mad}

    Θελω nuendoooooooooooooooooooooooooooooo{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.clap}

    Ναι noiz το γνωριζω, ομως αφ'ενος το Nuendo εχει απ'οτι διαβαζω στο site της steinberg εντελως καινουριο automation και κατα δευτερο λογο θελω να δω τα συστηματα συγχρονισμου του.Αν δηλαδη υπαρχει ακομα το midi sync και το 9pin device. Ακομα δυο τρια ψιλοπραγματακια που εχουν ομως ιδιαιτερη σημασια οπως ας πουμε το general midi interface.

    Ευχαριστω παντως , μου εκανες την καρδια περιβολι  {#emotions_dlg.sad} κλαψ !!!!!!!


    Sokratis121974
    30.09.2008, 14:00

    Οντως ειναι οπως τα λεει ο Noiz....και εγω δουλευω το Cubase 4 (γνησιο φυσικα) εχω δουλεψει και το Nuendo σε studio  (και αυτο γνησιο) και να σας πω κατι; Γι' αυτο που κανουμε ολοι εμεις, δεν νομιζω οτι ντε και του καλου θελουμε ενα nuendo για να το κανουμε.....πλεον το Cubase εχει παει σε τετοια επιπεδα που οι διαφορες κατα την γνωμη μου ειναι μονο γι' αυτους που ασχολουνται με πολυ μεγαλυτερα πραγματα, πχ συνθεση κινηματογραφου, post production, κτλ...προσωπικα σαν επαγγελματιας πλεον βαρεθηκα καθε φορα να ψαχνω να βρω σπασμενη μια εκδοση να δουλευει και να σας πω κατι; επενδυσα γυρω στις 3000 ευρω για software και μπορω να πω οτι ησυχασα....τωρα οποιος μπορει καλο ειναι να επενδυει που και που...νομιζω οτι δεν θα βγει χαμενος.


    billy2002gr
    30.09.2008, 15:53

    Παράθεση:

    Το μέλος Sokratis121974 στις 30-09-2008 στις 14:00 έγραψε...

    Οντως ειναι οπως τα λεει ο Noiz....και εγω δουλευω το Cubase 4 (γνησιο φυσικα) εχω δουλεψει και το Nuendo σε studio  (και αυτο γνησιο) και να σας πω κατι; Γι' αυτο που κανουμε ολοι εμεις, δεν νομιζω οτι ντε και του καλου θελουμε ενα nuendo για να το κανουμε.....πλεον το Cubase εχει παει σε τετοια επιπεδα που οι διαφορες κατα την γνωμη μου ειναι μονο γι' αυτους που ασχολουνται με πολυ μεγαλυτερα πραγματα, πχ συνθεση κινηματογραφου, post production, κτλ...προσωπικα σαν επαγγελματιας πλεον βαρεθηκα καθε φορα να ψαχνω να βρω σπασμενη μια εκδοση να δουλευει και να σας πω κατι; επενδυσα γυρω στις 3000 ευρω για software και μπορω να πω οτι ησυχασα....τωρα οποιος μπορει καλο ειναι να επενδυει που και που...νομιζω οτι δεν θα βγει χαμενος.



    Sokrati μου ετσι ειναι ακριβως σε οτι εχει σχεση με τα σπασμενα προγραμματα.Κι εγω το Nuendo 3 και το wavelab 5 original τα εχω, γιαυτο θελω να δω αν αξιζει το κοπο να προχωρισω στην επομενη εκδοση.

    Οσον αφορα τις διαφορες νομιζω οτι καταλαβες οτι χρησιμοποιω το nuendo επειδη ακριβως ασχολουμαι και με post production και με κινηματογραφικη μειξη και οπως αντιλαμβανεσαι τα πραγματα εδω ειναι λιγακι πιο περιπλοκα με τους συγχρονισμους τα frameσ και ολα αυτα τα καλουδια.

    Ευχαριστω παντως που ασχοληθηκες

    Φιλικα

    Β.Β


    -----------------
    to dyskolotero pragma ston kosmo einai to...na eisai aplos...............

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billy2002gr στις 30-09-2008 15:55 ]


    coffee
    02.10.2008, 21:55

    εχω βρει το wavelab 6 και το wavelab studio 6 αν σε ενδιαφερει να σου δωσω καποιο link. οσο για το Nuendo 4 νομιζω οτι καπου το εχω πετυχει στην αναζητηση μου στο internet.


    billy2002gr
    02.10.2008, 22:46

    Ανθρωπε μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ακου αν με ενδιαφερει.

    Κανε μου τη χαρη και στειλε μου το.

    Ευχαριστω εκ των προτερων


    noizreduction
    02.10.2008, 22:52

    Παράθεση:

    Το μέλος coffee στις 02-10-2008 στις 21:55 έγραψε...

    εχω βρει το wavelab 6 και το wavelab studio 6 αν σε ενδιαφερει να σου δωσω καποιο link. οσο για το Nuendo 4 νομιζω οτι καπου το εχω πετυχει στην αναζητηση μου στο internet.



     

    Τα εχεις δοκιμασει εαν λειτουργουν? Γιατι οντως κυκλοφορουν 2 εκδοσεις υπο τους Aero και H2O team, αλλα απ'οσο γνωριζω, οι H2O εχουν "διελυθει" πριν την εκδοση του Wavelab 6..


    billy2002gr
    02.10.2008, 23:08

    Οι Η2Ο εκαναν και δηλωση οτι μετα το σπασιμο του Nuendo 3 δεν θα ξαναεπιχειρουσαν.

    Πραγματικα υπαρχουν δυο εκδοσεις (ελπιζω να μη εννοει αυτες ο φιλος μας) διοτι μια απο αυτες που κατεβασα (με υπογραφη Η2Ο) μου διελυσε τον υπολογιστη.Βεβαια οτιδοιποτε αλλο ηταν εκτος των Η2Ο.


    coffee
    03.10.2008, 13:36

    Καλησπερα!!Αυτη που εχω για το wavelab studio 6 ειναι απο ενα τυπο VICTORUS  το οποιο το κατεβασα εχθες και δεν εχω προλαβει να το δοκιμασω ακομα και το wavelab 6 απο MAR( το οποιο μου παρουσιαζει προβλημα στην εγκαταση με το αρχειο wavelab.exe και δεν ολοκληρωνη την εγκαταση).Οσο για το Nuendo θα πρεπει να ψαξω να ξανα βρω τα link


    -----------------
    Η Ζώη Είναι Μια Καλοστημένη Παρτίδα Σκάκι

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : coffee στις 03-10-2008 13:39 ]


    billy2002gr
    03.10.2008, 16:07

    coffee

    Aν θες πες μου τα links αυτου του victorus

    Ευχαριστω


    zombie-wireless
    21.10.2008, 19:00

    Nuendo 4 δεν κατάφερα να βρω. Δεν έχω διαβάσει ακόμη τους όρους χρήσης του forum και δεν ξέρω αν επιτρέπεται η δημοσίευση links σπασμένου λογισμικου, οπότε σου στέλνω το link του Nuendo 3 με pm.


    Lampiris
    21.12.2008, 08:07

    Γιατί παιδεύεστε φίλοι μου....
    Από τότε που η Pinnacle αγόρασε την Steinberg προσέλαβε και τα παλληκάρια της H2O σαν προγραμματιστές.
    Δεν πρόκειται να ξανασπάσουν πρόγραμμα της Steinberg.
    To Cubase 4 & το Nuendo 4 δεν υποστηρίζουν DirectX plugins και είναι πρόβλημα γιατί όλοι δουλεύουμε με πάρα πολλά τέτοια.
    Εάν το αγοράσεις original να είσαι σίγουρος ότι δεν θα δουλεύει κανένα σπασμένο Vst instrument της Steinberg.
    Ούτε Halion-Virtual Guitarist-Virtual Bassist-κλπ.

    Αφού κάνουμε μια χαρά την δουλειά μας με τις Version3 γιατί ψάχνεστε.Αρκεί να υπάρχει έμπνευση να φτιάχνονται τραγούδια.


    -----------------
    Άκουσε τραγούδια μου στο http://www.myspace.com/lamprosfountoulis

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lampiris στις 05-01-2009 14:09 ]


    menom
    04.01.2009, 13:32

    Καλημέρα σ' όλους και καλή χρονιά.

    Κατέβασα το Cubase 4 και το αντίστοιχο key generator και το αντιιικό μου πρόγραμμα μου λέει ότι το key generator είναι ή περιέχει trojan horse.

    Μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα link για Cubace (για Vista) που να δουλεύει;


    deathminor88
    04.01.2009, 20:01

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 29-09-2008 στις 21:21 έγραψε...

    Δεν υπαρχει σπασμενο το Wavelab 6, ουτε ομως και το Nuendo 4..Μπορει να βρεις το Cubase 4 Studio, το οποιο ειναι εφαμιλλο με το Nuendo ως προς τον audio πυρηνα. Το Wavelab 6 ειναι πιο φιγουρατο ( οπως το δουλεψα αυθεντικο ), λιγο πιο βαρυ απο τον προκατοχο του, ομως εχει την ιδια φιλοσοφια και το ιδιο routing με το Wavelab 4! Η Steinberg παντα δουλευει τις πετυχημενες συνταγες της



    Το είχα βρεί και το δούλευα το Nuendo..Μια χαρά..

    Μετά ήρθε η καταστροφή όμως..

    Έβαλα Vista..{#emotions_dlg.blink}


    billy2002gr
    05.01.2009, 12:41

    Παράθεση:

    Το μέλος Lampiris στις 21-12-2008 στις 08:07 έγραψε...

    Γιατί παιδεύεστε φίλοι μου....
    Από τότε που η Pinnacle αγόρασε την Steinberg προσέλαβε και τα παλληκάρια της H2O σαν προγραμματιστές.
    Δεν πρόκειται να ξανασπάσουν πρόγραμμα της Steinberg.
    To Cubase 4 & το Nuendo 4 δεν υποστηρίζουν DirectX plugins και είναι πρόβλημα γιατί όλοι δουλεύουμε με πάρα πολλά τέτοια.
    Εάν το αγοράσεις original να είσαι σίγουρος ότι δεν θα δουλεύει κανένα Vst instrument της Steinberg.
    Ούτε Halion-Virtual Guitarist-Virtual Bassist-κλπ.

    Αφού κάνουμε μια χαρά την δουλειά μας με τις Version3 γιατί ψάχνεστε.Αρκεί να υπάρχει έμπνευση να φτιάχνονται τραγούδια.

     

     

     

     

    Ποιος ειπε οτι το 4 δεν υποστηριζει directx plug ins.

    Μη δινουμε λαθος πληροφοριες ....δεν ειναι καλο.

     


    -----------------
    Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του , ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billy2002gr στις 05-01-2009 12:46 ]


    noizreduction
    05.01.2009, 13:42

    Απο την πρωτη εκδοση τα προγραμματα της Steinberg ετρεχαν DirectX plug ins. Μαλιστα χωρις να χρειαζεται εγκατασταση οποιουδηποτε DirectX Brigde ( οπως το Cakewalk με τη Vst Bridge ). Εαν δεν ξερουμε καλυτερα να μη μιλαμε. {#emotions_dlg.blink}

     

    Σωστη η παρατηρηση billy!


    Lampiris
    05.01.2009, 14:04

    Παράθεση:

    Το μέλος billy2002gr στις 05-01-2009 στις 12:41 έγραψε...

     

    Ποιος ειπε οτι το 4 δεν υποστηριζει directx plug ins.

    Μη δινουμε λαθος πληροφοριες ....δεν ειναι καλο.

     

    DirectX plug-in support in version 4 of Nuendo and Cubase (PC Windows)

    With our industry in a period of extensive technological change and the demands on native audio applications becoming ever more complex, we have been at work for many months on upgrading the VST standard to a new level. This has produced a state-of-the-art, fully future-ready interface technology with many new built-in capabilities in the form of VST3. Cubase 4 and Cubase Studio 4 and now Nuendo 4 are the first applications to support this new standard. On top of the many capabilities that have made VST such a successful technology, VST3 offers enhanced efficiency, dynamic I/O routing and many other exciting features that will become widely available in the future with the release of the SDK. 

    The move to VST3 requires an extensive reengineering of many core aspects of complex products like Cubase or Nuendo. In the development of any major DAW product, we have to make a realistic appraisal of the viability of supporting legacy technologies. This is made even more important when considering a technology that offers no practical benefit over other technologies already supported in a particular product. 

    When we introduced DirectX plug-in support many years ago, there was a comparatively large range of plug-ins available only for that platform. That range has dwindled over time to a very small number of plug-ins. Because of the extensive development work required to support and maintain DirectX in Nuendo and Cubase, we no longer feel that DirectX support is viable in the long-term for the applications. That is why the PC versions of Cubase 4 and Cubase Studio 4 and now Nuendo 4 no longer support it. While our decision to end support for this legacy platform was not easy, we are certain that it is clearly understandable why it became inevitable. 

    For users who wish to carry on using DirectX plug-ins, there are freeware and shareware wrappers available, which allow old DirectX plug-ins to be used in new Cubase/Nuendo projects.

    -----------------


    noizreduction
    05.01.2009, 14:18

    Λυπαμαι, αλλα χρησιμοποιωντας το Cubase 4, δεν παρατηρησα προβλημα με τα DirectX της Waves! Ισως να δουλεψα στην ακριβη εκδοση, ομως ουτε και το Wavelab 6 ειχε παρομοιο προβλημα.

     

    Θα ηταν ενδιαφερον να μας πεις εαν το παρατηρησες σε καποια απο τις εκδοσεις που χρησιμοποιησες. Και ποιες ηταν αυτες.


    Lampiris
    05.01.2009, 14:51

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 05-01-2009 στις 14:18 έγραψε...

    Λυπαμαι, αλλα χρησιμοποιωντας το Cubase 4, δεν παρατηρησα προβλημα με τα DirectX της Waves! Ισως να δουλεψα στην ακριβη εκδοση, ομως ουτε και το Wavelab 6 ειχε παρομοιο προβλημα.

     

    Θα ηταν ενδιαφερον να μας πεις εαν το παρατηρησες σε καποια απο τις εκδοσεις που χρησιμοποιησες. Και ποιες ηταν αυτες.



    Τα waves σου τα δείχνει και σαν Vst plugins και σαν DirectX? Εγώ δεν δουλεύω το 4 αλλά κάποιος φίλος που το δουλεύει μου επισήμανε ότι βλέπει μόνο Vst plugins...και ψάχνεται για να δεί τι θα κάνει με τα DirectX.